17 EN 18 MAART. GALA WEEKEND VOOR DE NIEUWE JETTA Dienstplichtigen klagen diskriminatie aan DE NIEUWE JETTA VERWACHT U. Autobedrijf EUROPA Autobedrijf DE RUYSSCHER Burgemeester belooft oplossing Bloemsierkunst Gentsesteenweg 78 AALST 053/21 41 84 - 21 80 09 - 21 77 28 en zonen O.L. Vrouwplaats 18 053/77 37 72 en (inkoop) AALST 21 32 61 (naverkoop) Nieuwe Gazet van Aalst 16 maart 1984 5 «Mag ik u een persoonlijke vraag stellen», schreef begin vorige maand Peter Dauwe, gewetensbezwaarde werkend bij Raides, aan burgemeester Uytter- sprot. De briet betrof de vrijstelling van gemeentetaks voor net «Bewijs van goed gedrag en zeden», voor werkzoekenden en behoeftigen. Er kwam een antwoord, en daarop een reaktiè van de Werkgroep Gewetensbezwaarden die in HAK gelogeero is. vermela aat de diensttijd van miliciens èn gëwéfensbezwaaraén met eens meetelt voor de 'wachttijd' om als uit keringsgerechtigde werkloze te wor den erkend. Diskriminatie op tal van vlakken dust.o.v. vrijgestelden van dienst, op financieel vlak, enz... De brief van Dauwe bevat in elk geval een suggestie om een stukje onrecht op te heffen, op gemeentelijk vlak. «Ik ben tot 31 maart e.k. aienstpiicn- tige (als gewetensbezwaarde, maar ook als milicien zou ik op hetzelfde probleem gebotst zijn) wat uiteraard betekent dat ik nu reeds aan het solli citeren ben. Onlangs vroeg ik op het politiebureei een «bewijs van goed gedrag en zeden», bestemd voor een openbare dienst. Men maakte mij attent op het feit dat werkzoekenden vrijstelling van gemeentetaks genieten ten belope van 120 fr.wat ik op prijs stel zowel de beslissing van het stadsbestuur als de voorkomendheid van de agent aan het loket. Als dienst plichtige echter viel ik tussen de mazen van het net: hoewel ik amper iets meer dan 8.000 fr. per maand «verdien», wat minder is dan vele werklozen (bv. de niet-dienstplichtige jongens en meisjes van mijn leeftijd), ben ik niet gerechtigd op die vrijstel ling via een vergetelheid Ook laat stejaarsstudenten verkeren in dit geval. Op het politiebureei raadde men mij aan met U kontakt op te nemen, om als «behoeftige» erkend te worden; in dat geval zou ik het betrok ken bedrag terugbetaald krijgen». En Peter Dauwe besloot z'n brief met de vraag of de burgemeester hem een persoonlijk bewijs toe wilde sturen om, op basis van die 'behoeftigheid', aanspraak te kunnen maken op de vrijstelling. Bovendien leek het hem rechtvaardig als de burgemeester de gemeenteraad zou voorstellen de betreffende reglementering uit te brei den tot studenten en dienstplichtigen. Voor wie nooit werkloos is geweest of dienstplicht heeft moeten vervullen, of het niet allebei na mekaar mocht mee maken... lijkt dit geen probleem. Wie wél moet doppen weet dat solliciteren inderdaad een serieuze investering is, zeker voor studenten en dienstplichti gen. Het weze tussen haakjes nog Antwoord van de burgemeester Burgemeester Uyttersprot ant woordde hem een paar weken nadien dat vrijstelling van zegelrecht, ver schuldigd als gemeentelijke belasting op een bewijs van goed zedelijk gedrag, niet mogelijk is. Deze vrijstel ling is namelijk niet opgenomen in het belastingreglement. Bovendien moet op het bewijs zelf, onder de rubriek 'opmerkingen', vermeld worden op grond van welke reglementering een eventuele vrijstelling verleend wordt. Er is derhalve op dit ogenblik geen enkele rechtsgrond aanwezig om vrij stelling te verlenen. Ik kan U echter verzekeren dat m.b.t. de dienstplichti gen en gewetensbezwaarden met uw suggestie rekening gehouden zal wor den bij de herstrukturering van de gemeentelijke belasting». Dit antwoord werd besproken door de werkgroep gewetensbezwaarden, die er zowel positieve als negatieve aspekten in vindt. Reaktie Werkgroep Gewetensbezwaarden Namens deze werkgroep schrijft Jef De Corte in een persmededeling dat dit antwoord niet alleen onduidelijk is, maar zelfs de gemeenteraadsbe slissing van vorig jaar miskent, waar bij aan werkzoekenden en behoefti gen vrijstelling van belasting werd ver leend voor bepaalde formulieren». Positief vindt men de belofte van de burgemeester om bij de herstrukture ring van de gemeentelijke belasting rekening te houden met voornoemde suggestie«Hiermee zou een diskri minatie uit de weg geruimd worden, die wellicht onvoorzien was toen de gemeenteraad vorig jaar unaniem be sliste. Negatief is dat in afwachting de burge meester geen 'status' van behoeftige wil verlenen aan deze bevolkingskate- gorieën. Het gevolg is dat laatstejaars studenten en dienstplichtigen voor vele sollicitaties al vlug 240 fr. te veel betalen (voor geboortebewijs, bewijs van goed zedelijk gedrag,...), bedra gen die'oplopen en een diskrimine- rend karakter bebben». Volgens de werkgroep heeft de burge meester wel degelijk de bevoegdheid deze status toe te kennen«Ons inziens hoeft niet op de totale her strukturering gewacht te worden De gemeenteraad kan zijn eigen beslis sing zonder meer uitbreiden tot laat stejaarsstudenten om dienstplichtigen in aktieve dienst (miliciens en gewe tensbezwaarden). Gelet op de unani miteit vorig jaar, is dat politiek allesbe halve een moeilijke beslissing. Waar Aalst vorig jaar een van de laatste gemeenten was om werklozen vrijstel ling te verlenen, zou men nu de eerste kunnen zijn om feitelijk werkzoeken den een ruggesteuntje te geven». We vroegen ten slotte de burgemees ter nog om een reaktie op deze reak tie. De staat van behoefte heeft vol gens hem met deze kwestie niets te maken. «Het is wél juist dat de gemeenteraad op elk moment de be slissing van vorig jaar kan uitbreiden tot de dienstplichtigen. We hebben dat op het schepenkollege besproken, en zijn het erover eens dat in de volgende herstrukturering van de gemeentebe lastingen op te nemen. Dat zal ook overwogen worden voor solliciterende laatstejaarsstudenten. Maar die wijzi ging zal er niet afzonderlijk komen tij dens een van de volgende gemeente raden. We verkiezen dit in te schake- Er was weer ambiance, 't was weer eens feest Het is weer eens NOIG geweest NOIG uit de stoet, OK Maar NOIG bij de politie leek ons toch wel wat grof als sanctie NOIG was ook feestleider Cornand Die toonde zich een graag-bekeken man Eerst deed hij de stad heel deftig in een «koesj» Waarschijnlijk om te pronken met zijn nieuwe moesj. Daarna reed hij bedrijvig met een brommertje heen en weer maar het was al te laat, want hij vond NOIG niet meer Daardoor duurde het tot halfweg de stoet van maandag dat men NOIG door de arm der wet verwijderen zag. Ook Schepen Vinck viel een en ander echt niet mee Hij zat bij Cornand in de koets, 't leek wel «Wie van de twee Want wie nu eigenlijk de schepen was kon het publiek niet weten Vooral omdat beiden om ter meest met zoethoudertjes smeten, «'t Is toch NOIG» zuchtte Vinck en hij nam zich voor: «'t Volgend jaar gaat dat lolleke niet meer door Ik word zelf lid van NOIG en tot iedereens nijd, vlieg ik dan ook uit de stoet, maar in de publiciteit perversje Wij bezorgen aan huis. Vredeplein 21, Aalst 053/77 37 49 Ook zondag-van 1 0 tot 12u.30 len in de globale begrotingsvoorstel len, op het einde van dit jaar, i.p.v. elke gemeenteraad hier en daar een stuk te veranderen aan de gemeente lijke belastingen. In elk geval komt het in orde». Dat wordt dus nog even geduld oefenen voor de betrokkenen, en hopelijk voor hen al éérder werk vinden... (k.n.) Hij is er eindelijk. Om dat te vieren, organiseer ik een open-deur-dag op 17 en 18 maart. U bent uiteraard welkom. U zult de Jetta kunnen bewonderen. En hem proefrijden. Het wordt een heel bijzondere proefrit. Want u krijgt van mij een Waarheidstest- fiche waarop u al uw indrukken kunt note ren. Over het comfort, de wegligging, de binnenruimte en de grootte van de koffer. Schrijf de data in uw agenda. Want zo'n weekend mag u in geen geval rpissen. Uw V.A.G-dealer voor Audi en Volkswagen.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5