Moet er gï zaat op ELFI ELFI ELFI Siegfried Van Nuffel kreeg achtste Aalsterse persprijs Gemeenteraadsleden mogen adviesraden niet bijwonen Firma De Geyndt kreeg exploitatievergunning voor verbrandingsoven Als stadsdiensten vechtjassen worden... KOOP IN EIGEN STREEK. Worom da'k kinderschoenen Tel. 053/21 35 34 De slogan van de Nieuwe Gazet van Aalst Nieuwe Gazet van Aalst 23 maart 1984 3 Na Fritz Courteaux, Jos Ghysens, Valère Foucquaert, Luk Kiekens, Pol De Paepe, Dr. Jet De Loof, Bert Van Hoorick en Rein D'Haese werd afgelopen vrijdag in Netwerk de Aalsterse figuur van het jaar 1983 Siegfried Van Nuffel gehuldigd door de plaatselijke persmedewerkers. Naast tal van vroegere laureaten hadden ook Volksvertegenwoordiger Jan Caudron, schepen voor leefmilieu André Doorns en gemeenteraadslid Willy Van Mossevelde eraan gehouden de plechtigheid bij te wonen. trum in Aalst, dat weldra steun kreeg van allerlei ministers. In 1983 werd tenslotte een samenwe-- In zijn welkomswoord schetste de voor zitter van de Persbond der Denderstreek Frans Vanvolsem nogmaals de levens loop van de bijna 40-jarige Herdersem- naar. Vanvolsem herinnerde aldus aan diens studies in het Groot-Kollege, en aan de universiteit van Leuven, waar Van Nuffel licentiaat aardrijkskunde werd. Gekombineerd met part-time werk als lesgever in Dendermonde, behaalde Van Nuffel enkele jaren later in Gent het di ploma van licentiaat in de Stedebouw en de Ruimtelijke Ordening. Na werk in het studiebureau Mens en Ruimte belandde hij vervolgens in de randfederatie Asse, die echter ingevolge de fusie van ge meenten afgeschaft werd. Meteen kwam Van Nuffel bij- het hoofdbestuur van Ste debouw en Ruimtelijke Ordening terecht, en na de regionalisatie bij het Vlaamse departement van leefmilieu. Amper één jaar nadat hij het ja-woord gegeven had aan zijn echtgenote Lilane Senaeve, gaf Van Nuffel in 1973 een tweede ja-woord, ditmaal als sekretaris van de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender- en Schelde (RALDES). Waar de leefmilieubeweging in het begin nog als marginaal bestempeld werd, evolueerde zij vrij snel tot geldige gesprekspartner voor de overheid en de politiekers. Voorzitter Vanvolsem herinnerde er nog eens aan dat Van Nuffel nooit bepaalde uitspraken geschuwd heeft, maar steeds korrekt bleef. Hij viel nooit mensen aan, wel toestanden. Waar Raldes zich in het begin beperkte tot prikakties, kwam wel dra ook het opbouwwerk, volkskongres- sen. milieulessenpakket, enz. aan bod. Dit alles resulteerde na bijna 10 jaar wer king in de oprichting van een milieucen- kingsprotokol ondertekend tussen de leefmilieuverenigingen uit de Dender streek, waardoor deze zo nodig nog ster ker naar buiten kunnen treden bij bepaal de akties. Nadat Van Nuffel nogmaals geprezen werd om zijn tienjarig werk voor de be scherming van zijn en ons leefmilieu, werd hem als aandenken aan de pers prijs 1983 een tekening overhandigd van de Aalstenaar Erik Monsaert. Siegfried Van Nuffel wordt er afgebeeld als een scheidsrechter, «die er niet voor terug schrikt wanneer het nodig is op zijn fluitje te blazen en de rode kaart te trekken». Ook zijn echtgenote werd in de hulde betrokken. De Paepe In afwezigheid van minister Mare Galle werd hierop het woord gevoerd door zijn adviseur Roland De Paepe, die Van Nuf fel reeds jaren kent, eerst als ex-mede werker aan bepaalde ruilverkavelingen, nadien als medewerker van de Vlaamse minister van leefmilieu. De heer De Pae pe noemde Raldes één van de meest vooruitstrevende en meest aktieve leef milieuverenigingen van het Vlaamse land. Mede dank zij de aktie van Raldes werden enkele belangrijke beslissingen getroffen, zoals het niet doortrekken van de Osbroekring, de herziening van de plannen voor de Pas- en Steenbeek. de klassering van de Oude Dender te Den dermonde enz Dikwijls kwam de infor matie van de milieuverenigingen zelf, al dus De Paepe. die Siegfried Van Nuffel niet alleen prees als een bekwame tech- Het jonge SP-gemeenteraadslid Patrick De Smet heeft reeds meermaals kritiek uitgeoefend op de manier waarop de modelstatuten van de Aal sterse adviesraden opgemaakt werden door het nieuwe stadsbestuur. gen van de adviesraden bij te wonen. De raadsleden mogen immers niet beho ren tot de leden, die door de gemeente- Hij had er in het verleden o a. op aange drongen dat de gemeenteraadsleden de vergaderingen van deze adviesraden als waarnemer zouden kunnen bijwonen. Uit een brief, die de Burgemeester on langs aan de Schepenen-voorzitters én aan alle gemeenteraadsleden stuurde blijkt dit echter niet mogelijk te zijn. Hier voor werd advies ingewonnen bij de Ver eniging van Belgische Steden en Ge meenten, die van mening is op basis van de statuten, zoals deze goedgekeurd werden in de gemeenteraad van 14 no vember 1983 dat de gemeenteraadsle den niet het recht hebben de vergadenn- raad worden aangesteld en evenmin tot de deskundigen, die in de adviesraad op genomen kunnen worden. Evenmin kun nen zij een vereniging vertegenwoordi gen vermits de afgevaardigden van de verenigingen geen politiek mandaat op gemeentelijk vlak mogen vervullen Tenslotte antwoordde de bovenvermel de vereniging ontkennen vermits het sta tuut niet vermeldt dat nog andere perso nen dan de leden, de vergaderingen van de adviesraden kunnen bijwonen. (MP) Een drietal jaren geleden kwam de deuren- en ramenfirma De Geyndt, gelegen op de 3de industriezone van Erembodegem volop in de aktu- aliteit. Reden hiertoe was het feit dat een verbrandingsoven niet alleen zonder bouwvergunning maar ook zonder exploitatievergunning opge richt werd. Na heel wat strubbelingen, o.a. voor de rechtbank, kwam de firma uiteindelijk toch de gewenste bouwvergunning, maar hiertegen werd door enkele buren beroep aangetekend bij de Raad van State. Dit beroep is nog steeds hangende. Ook met de exploitatievergunning waren er heel wat problemen. Dit alleen kreeg De Geyndt een voorlopige vergunning maar deze is ondertussen vervallen zón der dat er ondertussen een nieuwe afge leverd werd. Ondanks deze onwettelijke toestand werkt het bedrijf verder alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Nochtans weze eraan herinnerd dat het bedrijf vooral lawaaihinder veroorzaakt en dit in gevolge een aantal machines, die ach teraan, dichtbij de woningen, gelegen aan de Erembodegemse Driehoeks straat, geplaatst werden. Door tussen komst van een plaatselijk aktiekomitee werd aan een deel van de hinder wel reeds verholpen maar de toestand rond het bedrijf is nog verre van leefbaar. Afvalverwerking Op eerder ongewone wijze is het bedrijf nu opnieuw in de aktualiteit. Aan de gevel nieker maar ook als een strateeg. Als milieupoliticus is hij dan ook de ideale man, die daarbij nog alle leefmilieuakti- viteiten pro deo deed, zelfs ten kost van zijn carrière in de administratie. Tewerkstelling In zijn dankwoord zei de laureaat dat persprijzen vaak voorbehouden worden aan personen of instellingen, die ijveren voor de verbetering van de kwaliteit van het leven, en voor sociale vooruitgang. Met Raldes werden meteen 30 a 40 ana loge verenigingen in Vlaanderen gehul digd. In de aanzet van nieuwe vereni gingen te Lebbeke-Denderleeuw-Haal- tert, enz. zag Van Nuffel een teken dat er opnieuw een groeiende bereidheid is tot inzet voor de leefmilieuproblematiek. Hierop behandelde de spreker uitvoerig de problematiek van de krisis en de mi lieubeweging. Hierbij was zijn stelling dat de verbetering van het leefmilieu ook kan zorgen voor heel wat nieuwe en bijko mende tewerkstelling. De milieubewe ging groeide aldus in de jaren zeventig, van een alarmerende aanpak naar een probleemoplossende aanpak. Via ad vieskommissies werken milieuverenigin gen vaak mee aan het beleid. Zij mogen echter volgens Siegfried Van Nuffel niet in de plaats treden van de administratie, wel meewerken aan de bewustwording van de bevolking, en van de politici. Aan de hand van een artikel uit het blad Intermediair was Van Nuffel van oordeel dat de milieutechnologie een snel expan derende markt geworden was, met een belangrijke ekonomische waarde. In Ne derland werd aldus berekend dat de mi lieuinvesteringen zorgden voor zowat 70.000 nieuwe jobs. In België heeft men op het vlak echter een enorme beleidsachterstand. Er bestaan wel een aantal kaderwetten, maar de uitvoeringsbesluiten ontbreken meestal vb. op de geluidshinder, de wa terzuivering. de luchtverontreiniging, de waterverontreiniging, enz. Van Nuffel pleitte in dit verband ook voor strengere kontrole en grotere sankties bij overtre dingen. In verband met mielieuheffingen hebben Belgische bedrijven vaak een groot kon- kurrentievoordeel tegenover ons omrin gende landen. De figuur van het jaar 1983 pleitte eveneens voor groter over leg met privé-bedrijven. en voor subsi diëring van bepaalde initiatieven. On danks dit meestal ontbreekt kent Vlaan deren toch een aantal initiatieven, die ge tuigen van een eigen eco-technologie. Met zijn referaat wenste Van Nuffel te be wijzen dat de milieuverenigingen niet al tijd het bedrijfsleven afbreken, ondanks sommigen deze mening toegedaan zijn. Een gemoedelijke receptie, aangeboden door de Aalsterse pers besloot deze ge slaagde avond. (MP) hier verleide weik ni op meh gewoein plosjken 'n stond, da ten ingepakt geweist es deir eh reklameken en 'n tiekeninksken, da komt omda'k... mor milledjie, as ek dor na ne kier op peis. door 'n heit er eh toch mmmand gin afféresmeiNemna, 'k doen ek ik toch zeikeswa da'k wil.as mén vraa t'akkoerd es En dorom moen ek na hèrreet beginnen, meh 'n ander opschrift Allei aan avaan ZE ZEN DER DOR MEI Womei Meh den ooitkommenen. vanoyges. Normooi gezing zolle men den dienen verleide goensjtdag gekreigen hemmen, mor naa meh da schrikkeljoor es 'n nen dag ier gekommen. Op nen dag noor 'n stékt da na toch ni hein. De krokusken die heren naom gegeiven hemmen on 'n nieve soert vakanse, die al gepasseird es. beginnen stillekesoon heer kopken loten t'hangen De blommekes hangen van heren helles nor 't krooid zal nog ne ghielen toyd bleive stoon. 't Es mor 't best oeik. want domei hem ek nen ooitvlicht ver nog meh gés ni moeten af te royn, want anders riskeirde van 't joor noding gien krokuskes nimmer t'hemmen, as ge da krooid te rap afradj tegoor meh 't gès. In Brissel zén z'er geer oeik meilest hemmen der dor ienegte dikke nekken heer kopkes ba-iengestoeken ver verschillege daogen en noding zen ze domei veiren 't parlement gekommen, woor dat er ne ghielen hoeip ander koppen geknikt hem men. Balven de koppen die nie 'n mochte meispeilen. De die hemmen wel van heren tèk gemokt, mor deirkommen zal 't er toch. Balven ienegte staokingen, woor dammen ons meigen on verwachten, meige men ons oeik verwachten on nen hiete zoemer... Nen hiete zoemer worin damme wajjer ni veil van onzen tèk zeilen moete maoken Want ze zeilen, peis ek, nog ne kier goed gon snoyn, woor da'k peis... de bezzesnoyrsNog ewa mier inleiveren alhier en adoorteg. nog eh wa minder veromtrekken op 't ien en op 't ander en z'hemmen verom ewa moeneka ver in denne pit loten te vallen. Mor ofdat 'n domei gevildj gerokt, dad es ewad anders, 'k Begin al te peizen dat denne pit zudoneg diep es dat 'n al lanst den andere kant van de wereldbol ooitkomt... Ze zeggen tèn oeik nog dad onze frang der ni aal te steirk veiren 'n stoot... Hoe kaan dad anders Hoeveil kieren 'n werd elke frang va serrewoerdeg ni omgedrooid, vieren dat 'n ooitgegeiven werd En dad es sleiteg zee Mor omda't na toch van deis weik ooitkommenen geworren es, meige men toch nog insj probeiren te lachen oeik hein Aweider was eh madammeken dat teigen heer vrindin zeitzeg Annieken, menne maan moe ver zeh weirk ver 'n ghiel mondj op roys Naa zal ek ver 'n toyken ne kier nimmer allen aovenen allien zitten... Hejje 't weg hè En tèn dad oever da boerken da veiren de zjiezepei most kommen. Hè hooi den hond va zenne gebier dor mor azoei ne steik gegeiven meh zén riek Jongen toch zoy de zjiezj, worom hejje da na gedoon Awei menier de zjiezj. zoy da boerken, denne stinkord van nen hond hooi meh in men bille gebeiten. Noyg zee, en eh ghiel stik ooit men floere broekEn ik hooi na zjust die riek in men hannen... Jaja jongen, mor worom 'n hejje ten die biest ginnen dreivel gedrooid meh de steil van a riek Ge most hem doveir na toch ni steiken Awei, menier de zjiezj, 'k zol da gedoon hemme zee, hooi denne stinkord meh zenne steert gebeiten in de plosj va meh zen tannen. PETJEN Vrijheidsstraat 44, 9300 AALST Men ziel het zo vaak nog niet gebeuren: twee stadsdiensten die het zo op hun heup krijgen dat ze mekaar in de haren vliegen... Zoiets gebeurde bij de voorbe reiding van de leefmilieutentoonstelling die in september doorgaat. De bedoeling zowel milieu- en natuur- verenigingen als land- en tuinbouw onder één (Keizershallen-)dak te bren gen is eerzaam. Maar je zit dan wel meteen met twee stedelijke diensten (nl. van schepen Vinck en schepen Dooms), die qua aanpak nogal ver schillend blijken. van het Aalsters stadhuis hangt immers een grote rode affiche waaruit men kan opmaken dat de Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen zopas een gunstig besluit trof aangaande de aanvraag van de PVBA De Geyndt voor het exploiteren van een verbrandingsoven voor houtaf val. Deze nieuwe vergunning werd ver leend ingevolge een besluit van de Vlaamse Executieve van 21 april 1982 houdende aanvragen verlenen weige ren vervallen of intrekken van een ver gunning voor de verwijdering van afval stoffen en ingevolge het Ministerieel Be sluit van 20 juni 1983 Het betreft hier het zogenaamde afvaldekreet, dat ook van toepassing is op verbrandingsovens Naar wij vernamen bevat de nieuwe ver gunning dergelijke onnauwkeurigheden en tegenstrijdigheden dat een aantal bu ren niet aarzelden op onmiddellijk beroep Dat konden de leefmilieuorganisaties merken, toen ze op 24 februari in een lokaal van HAK de diensten leefmilieu en land- en tuinbouw zo heftig zagen van mening verschillen. Het dispuut ging o.m. over het al dan niet semi- kommercieel karakter van de beurs (mag de Wielewaal bv. een boek of plaat verkopen en zowaar zelfs over de manier waarop de stands moeten ingericht worden (ook bij de leefmi lieuorganisaties vielen de «wenken» van land- en tuinbouw om het bv. te houden bij bloemetjes met passende Latijnse benaming... allerminst in goede aarde). Hopelijk wordt een en ander binnen kamers nog bijgelegd. De iezer houde ook in acht dat beide diensten inder daad een onderscheiden opdracht hebben waaruit logischerwijze een andere visie volgt. Wellicht zullen beide sektoren tentoongesteld wor den in twee afzonderlijke zalen. Dat deze pragmatische oplossing dan weer voor problemen zorgt (waar plaats je bv. VELT is nu eenmaal de tol van de minst slechte oplossing... Intussen is een stadspersbericht (uit gaande van enkel de leefmilieudienst) verspreid, waarin alle belangstellende verenigingen nogmaals opgeroepen worden zich aan te melden. Heel wat organisaties hebben dit overigens reeds gedaan. Naast de gekende milieuverenigingen zijn dat ook antro- posofen, yogabeoefenaars en mensen uit de sektor gezonde voeding. «Milieu» wordt dan ook erg ruim opge vat... (MP/PD) aan te tekenen bij de hogere overheid tegen bovenvermeld besluit. Binnenkort hopen wij hierover meer détails te kun nen publiceren. Ondertussen wordt ook op andere vlak ken verder gewerkt, zodat er eindelijk een einde komt aan de huidige onwettige en dubbelzinnige toestand rond het Be drijf De Geyndt. (MP) Oplossing vorige week On 't zelfste sjieel trekken.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3