«HALLO, STADSBESTUUR AALST, GOEIEMORGEN R O V A N A - 10 Marcel Van Spaendonck pastoor in Kieldrecht Derde leeftijd krijgt kulturele dag 5 ALGEMENE ZONNEWERING Zonnetenten en korfmarkiezen tot 15 april TUINMEUBELEN CAMPING [[De Nieuwe MadelonJ Nieuwe Gazet van Aalst 23 maart 1984 Een stadsbestuur hoort, zoals dat in verkiezingsjargon heet, een «glazen huis» te zijn. Men zal wel van mening verschillen over de vraag of dat in Aalst ooit al méér is geweest dan een slogan; maar daar gaat het in dat artikel niet om. We gingen gewoon een kijkje nemen in het echte glazen huisje van deze stad. Jawel, dat 'hokje' links de trapjes op, in de inrijpoort van het stadhuistelefoon centrale en receptie. En nog een boel meer, leerden we uit een babbel met Jean-Paul De Boitselier «Alles passeert hier, alle telefoons van mensen die naar 't stad bellen. Voor het nummer 77.11.11 hebben we hier 24 lijnen. Tijdens de piekuren, en dat is vooral 's morgens tussen 9 en 11 uur, staan die soms roodgloeiend. Dat betekent ook dat we onze handen vol hebben met de verbindingen met de binnenposten, niet minder dan 250, en dat vergt dus soms wel wat geduld van de mensen. Men weet meestal niet dat hier niet alleen veel telefoons binnen komen, maar dat we ook bin nenposten moeten verbinden naar buiten. Want met zowat.twee derde van de bureeltelefoons kan je enkel via deze centrale naar buiten telefone ren De drukste post Dat is de dienst Bevolking ongetwijfeld. En daar heeft men slechts twee lijnen; daarom is het soms wachten gebla zen, want dikwijls moet men daar iets opzoeken voor men kan antwoorden. En dan zijn er natuurlijk mensen die «niet binnen kunnen», daar ongedul dig om worden, of erger... Er zijn er die een beetje te veel denken dat zij alléén leven, maar ja zo is dat nu eenmaal». En toch moet U altijd vriendelijk blijven, veron derstel ik... Want het beeld dat de burgers van de stad krijgen wordt 'in eerste lijn' door deze ploeg mensen bepaald. Krijg je het dan nooit op de heupen, als men je aan de telefoon onbe leefd aanpakt «Dat komt voor, zeker, dat mensen ons al eens de schuld geven van pro blemen die ze willen melden, of van moeilijke verbindingen. We proberen het eerst en vooral te ondervangen door een vriendelijke aanspreking als we de telefoon opnemen. «Met het stadsbestuur van Aalst, goeiemor- gen klinkt heel anders dan botweg zeggen «Met t stad». Een detail, maar toch. Er zijn inderdaad wel mensen die hun zelfbeheersing verliezen. Zo viel een paar maanden geleden bvb. de centrale uit, een defekt dat 3 a 4 uur duurde. Toen het gerepareerd was, kregen we een vrouw aan de lijn die over haar toeren was, omdat ze al ettelijke keren geprobeerd had te bel len... en de bezettoon kreeg. Toen het toch lukte zei ze ongeveer dit 'Geir otj zeikers gien goeste vandoag Kaffe zitten drinken, ja, da kaan allemaan Een panne zegde Mor jongen, moi moeje niks wois moaken zee. Ik hem eir giel den toid oeiren lachen en gichelen mor begot toch ni willen deinen tellefong oppakken Met wat voor problemen komt men bij jullie allemaal aandraven «Da's heel gevarieerd. De meeste mensen vragen gewoon naar een bin nenpost als ze het nummer kennen of vragen naar een van de stads diensten. Die 250 nummers van de binnenposten ken je na een paar maanden wel uitje hoofd... Die op hun beurt vragen ons dan verbindingen te maken met-andere gemeenten, minis teries en besturen, enzovoort... Nogal wat mensen beginnen direkt hun pro bleem uit te leggen; zo van «We zitten hier met ratten», «Wanneer komt mijn bouwvergunning nu eindelijk eens in orde», «Mijne man is gaan lopen, wat moet ik nu doen, meneer en ga zo maar door. Soms krijg je het héle ver haal, zonder dat je'r een speld tussen kan krijgen, voordat je ze met een gepast binnennummer kan verbinden, 't Gebeurt ook dat als we opnemen sommigen direkt beginnen met «Zeg Remongsken...». Anderen willen weten wanneer het karnaval is, of waarom een firma die ze willen berei ken de telefoon niet opneemt,eigen aardige vragen zitten er soms bij Verder zijn er nog mensen die hier aan de receptie persoonlijk iets komen vragenwaar deze of gene dienst is, waar ze met dit of dat formulier naar toe moeten...». Een zenuwslopend werk Of plezierig omwille van al die menselijke kontakten «Soms wel zenuwslopend, ja. 't Is niet weggelegd voor mensen die gauw panikeren. Geduld en vriendelijkheid zijn belangrijk uiteindelijk kosten die dingen niets. Aan de telefoon wis selen we elkaar wel geregeld af, en dan doe je intussen opzoekingswerk, of sta je de mensen te woord aan de receptie. Daar is, 's morgens vooral, meer kans om op adem te komen. Tegelijk is het inderdaad ook boeiend als job, precies omwille van al die kon takten dat klopt». Je ziet hier 's nachts altijd een agent zitten. Hoe zit dat in mekaar «Da's gewoon een permanentie dienst: het stadhuis moet 24 uur op 24 telefonisch bereikbaar blijven zodoende. Het is een beurtsysteem, van 18 tot 24 u., van 24 tot 6 u., en van 6 tot 8u.15. Ook tussen 12 en 13 uur zit hier een agent. Die heb je dus ook aan de lijn als je over de middag belt. Het gebeurt wel eens dat een van hen dan antwoordt «Van twaalf tot één eet iedereen» en inhaakt. Dan krijgen wij een uur later wel van de brokken. Maar ik moet er onmiddellijk bijzeggen dat zoiets eerder uitzondering is dan regel Zijn er geen mensen die bang zijn om te bellen of hier langs te komen Tenslotte is deze 'onthaaldienst' het portaal van een hele bureau- kratie... «Ik zal niet ontkennen dat er mensen zijn die met een klein hartje zitten als ze «'t Stad» opbellen, of als ze het stadhuis niet of nauwelijks kennen. Dat komt vooral voor bij oudere men sen, en ook bij mensen uit de deelge meenten. Vroeger kenden ze in hun dorp de gemeentesekretaris en bedienden bij hun voor- en toenaam; hier is het een doolhof, anoniem. Het is onze opdracht die onzekerheid, die 'schrik' voor de administratie zo veel mogelijk weg te nemen. Al is carnaval goed en wel gepasseerd, toch is hij door sommige feestcomitéleden nog niet verteerd De nieuwe muts die hen werd aangesmeerd, compleet met «flosj» leverde hen 't bezoek op van een agent, compleet met «sakosj». d'Afspraak was inderdaad ze de helft van de prijs zelf zouden betalen, maar toen ze in Duitsland de mutsen gingen halen, Kostten die eigenlijk duizend frank meer en dat namen sommige leden niet meer. Ze vonden daarenboven hun vroegere flosj nog goed genoeg en dat men wel teveel voor die nieuwe Alaaf-mutsen vroeg. Maar 't stadsbestuur stuurde toch maar de politie om het geld te innen, omdat het blijkbaar geen menselijke oplossing kon verzinnen. Ook de politie was hierover niet erg content. Ze vindt dat het stadsbestuur hen eigenlijk miskent want het lijkt er stilaan op, dat men wil insinueren dat de politie niets anders te doen heeft om de tijd te passeren. Het meest getroffen is echter feestleider Cornand, omdat hij op eigen initiatief een zilveren biesje méér op zijn mutsje nam «Gedaan met de koesj en de motor» hoor je op 't stadhuis zeg gen «Volgend jaar moet hij de omloop van de stoet, als iedereen, te voet afleggen. per versje Tussen haakjes zou ik nog wel willen zeggen dat wij het hier wel op prijs zouden stellen als de mensen, vóór ze bellen, toch eerst eens in de brochure «De stad dichterbij» zouden kijken. Een aantal vragen staan daarin opge lost, ook de diensten waar je voor welk probleem terecht kan, enz... Dat zou het kontakt toch wel vergemakkelij ken, in een aantal gevallen», (k.n.) De superior van het Sint-Maarteninstituut, Z.E.H. Marcel Van Spaendonck, werd onlangs door de bisschop van Gent benoemd tot pastoor in Kieldrecht. Op 8 april gebeurt zijn aanstelling. Tot 1973 was Marcel Van Spaen donck leraar klassieke talen aan het St.-Lodewijkscollege van Lokeren. In dat jaar werd hij in opvolging van Z.E.H. Van Ruyskensvelde (die deken werd in Dendermonde) benoemd tot superior van het «klein College» in Aalst. Anekdotisch is dat op zijn eerste dag in Aalst de leerlingen aan het betogen waren (maar dat was tegen legerplan- nen van Van den Boeynants). Al vlug liet hij zich kennen als een onderlegd schoolhoofd, die zoals managers dat in bedrijven plegen te doen noodzakelijke reorganisaties en modernisering niet schuwde. Zijn merkwaardige technische kennis kwam de school, ruim ten goede. Hij toonde ook aandacht voor het reli gieus karakter van de school. In dit korte bestek zijn nog te vermel den dat onder zijn impuls de informa- tica-afdeling werd opgericht en uitge bouwd, nogal wat schoolinfrastruk- tuur werd gemoderniseerd (biblio- en mediatheek, drukkerij,...) en dat het St.-Maarteninstituut de pilootinstelling werd van een onderwijsgemeen- schap. Zijn huidige benoeming deed in Aalst de wenkbrauwen fronsen. Er kan alleen gehoopt worden dat de kwalitei ten die hij in zich verzamelt nu Kiel drecht ten goede komen. Een opvolger van M. Van Spaendonck is nog niet gekend; wel wordt de Prin cipaal aan het Geraardsbergse St.-Ca- tharinacollege, Z.E.H. Adriaens (afkomstig uit Aalst) hardop genoemd. Nu reeds kondigt het stadsbestuur een kulturele dag van de senioren aan, die zal plaatshebben op 6 juni. Deze dag vangt aan met een zangtornooi voor zangkoren bestaande uit senioren. De Aalsterse koren zullen er zich meteen kunnen meten met koren uit anderen gemeenten, en de wedstrijd zelf wordt op een latere datum uitgezonden door de BRT. Daarna is er nog een toneelopvoering gepland, verzorgd door een toneelgroep van senioren, waarna een uitvoering wordt gegeven van dansen voor senio ren, verzorgd door leden van de Aalster- 3 bonden Sinds 1935 Een ontspanningsavond met verschillen de aktiviteiten zal deze dag besluiten. Er is nog ander nieuws uit de adviesraad voor de 3e leeftijd. Deze besprak op 8 maart ook een enquête die zal georgani seerd worden bij de Aalsterse senioren. Een volledige doorlichting van de woon- en levensvoorwaarden van de ouden van dagen moet de stad toelaten een doel treffend aktieplan voor de komende jaren te ontwerpenGehoopt wordt dat opzet te kunnen realiseren via een BTK-projekt, dat nog voor de grote vakantie zou moe ten starten. Een voorstel van advies inzake lektuur- voorziening bij de senioren werd door de bovenvermelde adviesraad verwezen naar het dagelijks bestuur. De verkeers problemen voor de «zich langzaamaan- bewegende», voetgangers en fietsers werden voor de derde en opeenvolgende keer besproken en een akkoord werd be reikt over de formulering van de wensen van adviesraad voor de derde leeftijd. Een afvaardiging van deze adviesraad zal die voorstellen nu toelichten op de verkeerskommissie De adviesraad kreeg ook een nota van OCMW-raadslid Mw Blanckaert-Bour- geois aangaande de zorgen die het OCMW besteedt aan de mensen van de derde leeftijd. Tot slot werd begin maart een voorstel aanvaard van de voorzitter, schepen Remy Van Vaerenbergh. tot het beleg gen van een grote ontmoetingsdag voor de Aalsterse senioren in het provinciaal domein Puyenbroeck te Wachtebeke. (MP) Zonnetenten Korfmarkiezen Lengte onbeperkt Eigen fabrikaat. Eigen ontwerp. AANBIEDING Barbecues Geschenken rojfciTAi Allibert Darolet Kurz Dima Haka Ami Sieger A-Camp Freetime Porta-Potti Camping Gaz Geraardsbergsesteenweg 129-133, Erembodegem-Terjoden s 21 25 04 cri— Ja GROTE MARKT 25 AALST 21 11 48 24 maart: Marokkaanse avond met versnaperingen, dans en orkest, 20 u. 30 maart: optreden van Johan Verminnen, 20 uur. 31 maart: toneel «Ingeblikt», De Schakel. 1 en 2 april«Ingeblikt».

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5