Vrije Basisschool Terjoden twee weken verliefd op melk STATION CHEVRON Akabe Aalst viert tweede lustrum Topdag Atheneum wordt topper VAKA houdt speciale vredestentoonstelling ErenMe - gemse hopb tie ijes Zesde uitgave "Vreugdetocht,, ONZE AARDGASAKTIE GADEC0 p.v.b.a. 03.990 HBI' JU EFEL ROELANDT PAUL 10 Nieuwe Gazet van Aalst 30 maart 1984 Projektonderwijs het is geen nieuw begrip meer, wat nog niet wil zeggen dat het echt overal ingang heeft gevonden. Verleden week donderdag namen we een kijkje in de vrije, gemengde Basisschool van Erembodegem Terjoden, waar men net een Projektveertien- daagse afrondde. Het thema was gewoon «melk» en alles wat t daarbij komt kijken. Dat bleek een heleboel te zijn. 126 leerlingen, de twee wijkkleuterklasjes meegerekend, werkten twee weken lang aan dit projekt. Tijdens de vorige jaren had men al twee andere onderwerpen aangepakt: enev en wonen. Dit jaar werd het 'melk' eenvoudig op het eerste gezicht, tot je er de kinderen vra gen over laat stellen... Dan kom je bij de rol van de boerderij, hoe melk geprodu ceerd wordt, waar het voor dient, en ga zo maar door. De kleuters en de leerlin gen van 1 en 2 gingen vooral in op voor noemde subthema's, een bezoek aan een boerderij inbegrepen. De tweede en derde graad deden opzoekingswerk over de verwerking van melk tot allerlei zui- velprodukten, (daar zat een bezoek aan 1NEX bij), hoe die produkten tot bij de konsument geraken, de geografische spreiding van de produktie in België, tot en met aktuele problemen als de 'boter berg' en de 'melkplas'. Er zijn aangrij pingspunten met zowat alle vakken ver slagen, opstellen en gedichtjes bij taal, natuur- en aardrijkskunde i.v.m. melk, en met wat inspiratie leggen de kinderen en de leerkrachten ook een verband met wiskunde, katechese, enz... Zo zie je tot leven komen wat een droge definitie is van 'projektonderwijs' «Geheel van onderwijs-leeraktiviteiten gegroepeerd rond een bepaald thema, dat de moge lijkheid biedt tot de integratie van leer vakken, zelfaktiviteit van de leerlingen en aansluiting bij het maatschappelijk gebeuren». Kleinschalig en in de lijn van het VLO Verleden donderdag konden de ouders dan komen kijken naar de 'slotshow' die de kinderen brachten voor hun ouders. Geen door volwassenen geregisseerd theater, maar een eenvoudige reeks toneeltjes, gedichtjes en liedjes op maat van de kinderen. Een speelse verklanking van wat ze in die 2 weken allemaal leer den. Ook het 'dekor' in de turnzaal maakten ze zelf: een reuze-groepsschiiderij, af fiches, opstelletjes en gedichten, colla ges... kortom een tentoonstelling van al het materiaal dat ze samen hadden verza meld en verwerkt. Alles wat met melk en zuivelprodukten te maken had was er te bekijken. De kinderen' vonden het boeiend, en de leerkrachten al evenzeer. Annie Geerts vertelde: «Het vraagt wel veel meer dan gewoon lesjes geven. De kinderen bepalen immers zélf mee welke richting het projekt uitgaat, en dat vergt van onze kant soepelheid, een voortdu rend inspelen op vragen en reakties, en een grondige voorbereiding en veelzijdige dokumentatie. Maar zo'n manier van werken vergroot echt de motivatie van de kinderen; ze verwerken de 'leerstof' heel wat zelfstandiger, door het zélf bevra gen, ontdekken en ervaren, en dat verhoogt dan weer het leereffekt. Uitein delijk is dié leerhouding zelfstandig informatie vinden en onderzoeken later het belangrijkst. Projektonderwijs is daartoe een aanzet». Deze school werkt overigens niet enkel met projektweken, er zijn geregeld 'the madagen', waarbij klasoverschrijdend Voor wie het nog niet wist: AKABE is de naam van de jeugdbewe ging voor mindervaliden, ontstaan binnen de dynamische scouts- groep St. Joris. Tien jaar geleden is dat al, in de tijd dat het woordje 'marginalen' gemeengoed werd, maar sommigen ook méér wilden dan enkel daarover praten en vergaderen. een nauwe band met de ouders en het broodnodige wederzijds vertrouwen zor gen de leiders via geregelde huisbezoe ken. Dit jaar is voor AKABE een feest jaar, dat ingezet wordt volgende zaterdag 31 maart, met een optreden van het Kin deranimatieteam Klutske in het Stedelijk Trefcentrum Driesleutelstraat (van 14u.30 tot 17 u.). Jeugdbewegingen, vrienden en kennissen zijn er welkom. Da's ook hei geval voor de brochetten- avond in het Jeugdcentrum De Klup (Zonnestraat), op zaterdag 14 april (vanaf 18 uur). De gewone aktiviteiten vinden plaats 's zondags van 14 tot 17 uur, in de vroegere St. Lievensschool (Driesleutelstraat 11). Buiten spel, kreatieve ekspressie, toch ten, enz.,, organiseren ze ook fel ge smaakte weekends en kampen. Wie meer inlichtingen wil kan terecht bijPaul Van Looy, Pontstraat 7, Aalst (21 04 41); of Patrick De Swaef, Ommegangstraat 20, 9420 Erpe-Mere. (k.n.) Deze groep stelde zich van bij het begin open voor alle geïnteresseerden. Het is een 'gemengde' werking in dubbele zin zowel jongens als meisjes, zowel mentaal als fysisch gehandikapten, en ook een aantal valide kinderen zijn er welkom. Het spreekt vanzelf dat bij de aktiviteiten en groepsindeling rekening wordt gehou den met de mogelijkheden en leeftijd van alle leden. Konkreetop dit ogenblik werkt een welpentak (dat zijn de jong- sten), een tak jongverkenners, een tak nieuw-gidsen-verkenners, en tot slot de oudsten, de gidsen-verkenners. Ander gezegd d'r zitten jongens en meisjes bij san 8 jaar af, tot jongeren boven de 20. 't Is er niet allemaal op één dag gekomen... de ruime ervaring die groep nu heeft, is de vrucht van vele jaren, van voortduren de evaluatie van de werking, en vooral van de deelname en interesse van de leden AKABE Aalst is uitgegroeid lot een vriendengroep, zodat slechts weinig leden ooit een vergadering missen. Voor Onder een stralende lentezon stapten woensdag 21 maart II., zowat honderden jongeren op in de zesde uitgave van "Vreugdetocht,, georganiseerd door het Sint-Jozefscollege Aalst, in samenwerking met vijf scholen uit het Aalsterse. De voorgeschiedenis voor deze manifesta tie gaat terug naar 1971. Dat jaar werd van wal gestoken met deze tocht, in samenwerking met Oxfam, een tocht die drie jaar stand hield. Toen werd het stil. tot in 1977 enkele studenten de hoofden bijeen staken om terug een wandeling te organiseren. Het werd een groot succes. De opbrengst, zijnde 390.000 fr. ging integraal naar "Levensvreugde... Het ijs werd gebroken en de traditie ging verder. In 1979 scoorde men een opbrengst van 470.000 Ir. Ongeveer een zelfde bedrag werd bijeen gemarcheerd de daarop volgende jaren. Het thema voor dit jaar was "Samen een stap vooruit... Elke kilometer wordt gefinancierd door verschillende "meters,, en "peters... Na de 12 kilometer durende wandeling werd een happening georganiseerd in de Okapi-zaal Iedere deelnemende school kiest vrijblijvend haar projekt. dit in het kader van Broederlijk Delen. Het Smt- Jozclscollcgc opteerde vooreen projekt in Ethiopië, en ook voor een plaatselijk projekt het krisisinterventiecentrum "Niemandsland... Dat het deze maal terug een geslaagde uitgave was. bewees de massale opkomst van enthousiaste jongeren voor deze zesde organisatie. Jongeren die zich openlijk solidair verklaren met de minderbedeelden van deze wereld, dan is zo een gebeurtenis toch uniek Deze massale opkomst is voor de organisatoren een nieuwe stimulans.om volgend jaar in die richting verder te marcheren. (V.D.) wordt gewerkt, met keuze-onderwerpen en -groepen. Een kleinschalige school i' voor zo'n aanpak bijzonder geschikt leerkrachten en een stagiaire kunnen makkelijker voeling houden met elkaar dan in een mastodont-basisschool. Het projektonderwijs ligt in de lijn van het V.L.O. (Vernieuwd Lager Onderwijs), en is als methode eigenlijk niet zó revolu tionair; een beroemd Belgisch pedagoog als Ovide Decroly (1871-1932) was er al mee bezig. Bij de pilootscholen type VLO is er in het vrij onderwijs overigens nog geen in Groot-Aalst te vinden (er is er wel een in Welle). De basisschool in Terjoden integreert er al wel een aantal elementen vannaast projektonderwijs zijn er leesmoeders voor niveaulezen, ouders die helpen bij handwerk, streeft men naar het doorbreken van de strakke klas- en jaarindeling t.v.v. individuelere aanpak, enz... 't Vraagt meer werk, maar de resultaten geven moed om op de ingeslagen weg door te gaan. En aan enthousiasme en werklust ontbreekt het in Terjoden blijk baar allerminst. (Hiermee willen we niet gezegd hebben dat in andere scholen het omgekeerde het geval zou zijn. Vernieu wingen in deze zin komen in steeds meer basisscholen voor), (k.n.) Molenstraat 59, 9300 AALST Tel. 053/21 34 67 Premie aardgas (Intergem) premie Aardgasspecialisten premie GADECO VoorbeeldS Efel Mirage. 1200 Kal. premie 26.000 Leopoldlaan 99, 9300 AALST Tel. 053/70 26 74 Alle herstellingen van alle merken van auto's Banden Batterijen Verkoop van nieuwe wagens Lada, Peugeot; Opel Benzine met korting Herspuiten van wagens Vanaf april benzinepomp open 24 uur op 24 uur met bankcontact Op zondag 8 april 1984 heeft in het Koninklijk Atheneum, Graanmarkt, Aalst de jaarlijkse topdag plaats. Hun 4e topdag is opgebouwd rond de thema's wetenschappen, literatuur en sport. Het kroonstuk van deze topdag is ongetwijfeld de enquête die gehouden werd onder de ouders van 11 jarige kinderen van Groot-Aalst. Wat is nu het doel van deze top dag? Het gaat hier niet om een dag waarop de ouders kunnen zien wat de resultaten zijn van de opleidingen op hun verschillende niveau's. Het eigenlijke doel is dus aan te tonen hoe de leerlingen de opleiding ervaren, en hoe de opleiding gegeven wordt. Door af te wijken van de klassieke formule kwam men voor elk vak met een paar zeer specifieke problemen te zitten. Maar problemen zijn er om opgelost te worden, en met dit idee in het achterhoofd ging men in het K.A. aan het werk, om van hun topdag een werkelijke topper te maken. Opmerkelijk hierbij is de zeei nauwe samenwerking tussen leraars en leerlingen. Een van de grote blikvangers is de enquête die gehouden werd onder de ouders van alle 11 jarige kinderen van Groot Aalst. Zowel leerlingen als leraars hebben zich hierbij ten volle ingezet, en de resultaten hiervan zijn dan ook verbluffend. Op 960 uitgereikte formulieren werden er iets meer dan 500 ingevuld en terugbe zorgd. Meer dan 50 van de gehele populatie heeft dus meege werkt, en dit is toch een zeer uit zonderlijk feit. Dit betekent ook dat de resultaten bijzonder representatief zijn. Dat het meeste werk dan ook achteraf kwam zal bij niemand geen twijfels meer geven, ongeveer 26000 feiten moesten behandeld worden om tot de nodige conclusies te komen. Ze omzet ten en verwerken tot concrete cijfers en grafieken was het werk dat te doen was in de lessen wiskunde, terwijl het gezien de hoeveelheid enorm handig was om gebruik te maken van de op school aanwezigzijnde compu ters. Dit voorbeeld illustreert duidelijk hoe men aan de mensen kan tonen tot wat de lessen wiskunde en informatica kunnen dienen. Dit is geen abstracte voorstelling van cijfers en feiten. Dit is een volledig uitgewerkt praktijkvoor beeld, dat wel een duidelijk beeld zal nalaten van de opleiding wiskunde. Deze 4e topdag is in elk geval een aanrader, want de gehele dag is er iets te beleven. (B.D.) Alhoewel er geen zakelijke belan gen mee gemoeid zijn heeft de galerij Pieter Coecke, Molen straat Aalst, zijn ganse ruimte ter beschikking gesteld voor een tentoonstelling van posters. Het thema is "VREDE en ONTWA PENING,,. Het ganse stadscentrum wordt een grote tentoonstelling. Nage noeg honderd handelaars hebben ermee ingestemd in hun etalage een of meer van deze posters te plaatsen. Poster is een engels modewoord voor een aanplakbiljet of affiche maar dan van een betere kwaliteit. Affiches zijn een onderdeel van de samenleving geworden. Ze hebben een funktie in een maatschappelijk bestel. Deze verzameling vredesposters toont een affichekunst tegen de waanzin van de oorlog. Vrede is een zaak van allen die uitgedragen wordt door een grote meerderheid van onze bevolking. Oorlogspropaganda is manipula tie het is NIET heerlijk om te sterven voor het vaderland. Met deze vredespropaganda wil VAKA de gedachte verspreiden die onder de mensen leeftijveren voor gelijkheid en menselijkheid. Hun aktie is defensief, vergeleken bij oorlogspropaganda, lief en soms te zacht. Vrede heeft het recht te spreken omdat oorlog blijkbaar onafwendbaar is waar wapens de ekonomie beinvloeden en overvloedig vervaardigd wor den. Volgens hen is hun taal een vredestaal die de vredesgedachte uitdraagt over alle politieke partijen heen. Grote kunstenaars zijn hun bondgenoten, hun vredesposters zorgen voor de verspreiding van de vredesge dachte in het algemeen. Aalst zal gedurende 10 dagen de stille getuige zijn van de hoop vrede als offensief wapen in de strijd voor een betere en rechtvaardige wereld. Op vrijdag 13 april kunnen we de tentoonstelling bezoeken in het stadscentrum vanaf 19 uur. Om 20 uur wordt iedereen verwacht in de Galerij Pieter Coecke voor de opening gastspreker Willy COURTEAUX. De galerij zal te klein zijn, maar iedereen is welkom (B.D.) Sêii ji p Vrijdag 30 maart In de crypte kookkursus Jeugd en gezondheid om 19u.30. Zaterdag 31 maart Om 20 u. groepsfeest VKSJ Erembodegem in het parochiehuis. Om 20 u. TD met DJ Toni Anderson in zaal Omego (Kapelleveld). Nacht van de Brandweer in zaal Gerstenhof vanaf 21 u., met Paul Anderson en The Hitmasters. Maandag 2 april Het Wiener Circus komt 1 dag naar Erembodegem, zoals steeds rechtover het Gerstenhof. De hele dag kan je naar de "zoo,, gaan kijken, terwijl de vertoning om 19u.30 begint. Onze slogan KOOP IN GROOT-AALST Daar krijg je service

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 10