98 miljoen voor stad Aalst GIRA Frans Jansegers Verkeer in Nieuwerkerkse Dorpsstraat wordt gewijzigd m Ills Brandverzekering Zakenkantoor KOOP IN EIGEN STREEK. Testament barones Misschien uw belangrijkste verzekering k Hoe lang is het geleden dat U die polis hebt bekeken Voor welke waarde bent U verzekerd Welke prijs moet U daarvoor betalen Goede raad is goud waard Vraag prijs bij Pontweg 57, 9390 Herdersem S 053/77 51 34 De slogan van de Nieuwe Gazet van Aalst Nieuwe Gazet van Aalst 30 maart 1984 De sprookjes zijn de wereld nog niet uitaan het eind van de gemeen- teraad deelde burgemeester Uyttersprot (met een brede glimlach) mee dat de uit Aalst afkomstige barones d'Overhamme onlangs overle den in Zuid-Frankrijk haar nalatenschap bij testament voor de stad Aalst bestemd heeft. Na de nodige belastingen blijft deze erfenis toch nog goed voor iets meer dan 98 miljoen fr. Het lijdt geen twijfel dat de stad dit zal aanvaarden. Voor de burgers is er overigens ook goed nieuws. De befaamde hoedenkollektie van de barones zal (voor een spotprijs) eerstdaags te koop aangeboden worden. Dit bericht doet als een lopend vuurtje de ronde... uiteraard namens het schepenkollege sprak) aanbeveling hiermee grote open bare werken uit te voeren, waarvoor tot nu toe de nodige middelen ontbraken. Gezien voor een aantal werken op een ruime overheidssubsidie kan gerekend worden, is de gift in werkelijkheid 2 tot 3 maal meer waard Vraag die op ieders tong brandt: Wat gaat de stad aanvangen met deze toch niet'te versmaden bom geld. Schepen Bogaert, die we hierover interviewden onmiddellijk na de gemeenteraad, liet geen twijfel bestaan. Dit jaar blijven de verhoogde belastingen ongewijzigd gel dig. Het is momenteel niet meer mogelijk administratief gezien om hier nu nog op terug te komen. Het is ook hele maal niet zeker of de hogere overheid dit zou toestaan. Ook de volgende jaren zal wellicht geen belastingverlaging kunnen plaatsvinden, al moet hier uiteraard de gemeenteraad nog zijn zeg over doen en de politiek maakt altijd vreemde kron kels... Nee, gezien het om een eenmalige gift gaat, verdient het volgens de schepen (die Het oude zwembad zou niet meer ver kocht worden, maar zou ingericht wor den als schaatspist?. De gloednieuwe piste in Liedekerke is immers nu al te klein om de belangstelling, vooral vanuil Aalst, te slikken. 3 miljoen zou aangewend worden voor een voetpad aan de Aelbrechtlaan, een behoefte sinds de komst van het nieuwe zwembad aldaar. mm Ontwerpen; studies en uitvoeringen voor alle openvuurmoge- lijkheden, alle materialen, inbouwelementen, bouwpakketten voor de doe-het-zelvers; grote keus in voorzetopenhaarden, houtkachels, openhaardbenodigdheden en originele tafelge zelligheden barbecue, fondue en alle toebehoren. Hoek Van der Nootstraat-De Vilanderstraat AALST Tel. 053/21 31 25 De Baardegemse Kerkstraat wordt geher waardeerd, zonder dat dit één frank verhaalbelasting gaat kosten Een renteloze lening wordt toegekend aan milieuverontreinigende bedrijven, die zich willen herlokaliseren op een industrieterrein. Een reglement (waarin de milieuverenigingen enige inspraak toe gekend wordt) is in de maak. Er kunnen nu lichten komen op de fiets- weg Aalst-Gijzegem, waardoor deze een stuk veiliger zou worden 's avonds Iaat. Een nieuwe biblio- en mediatheek wordt opgericht in de Pontstraat (bovenop de parkeertoren, die er eindelijk komt), waardoor het Kultureel Centrum in de Molenstraat meer ruimte kan ter be schikking stellen voor de andere kuituur uitingen. Ook de sportvrienden worden niet verge ten. De nieuwe Osbroek-atletiekpisle (waarvoor zopas 5 miljoen geleend werd), kan nu uitgerust worden met een zit- en staantribune. Hierdoor kunnen belangrijke wedstrijden in Aalst georga niseerd worden, waardoor dan weer meer inkomsten naar de stadskas kunnen toe vloeien. Meest op te merken is evenwel dat de «grote ring» aangepast wordt aan de rea liteit (hij is zowel woon- als doorrijweg). Een ondergrondse tunnel voor het snel verkeer wordt aangelegd, en boven gronds komt groen, bankjes, parkeerge legenheid en een schildpadstraat. De schepen aarzelde om het woord «woon erf» te gebruiken. Eerder gaat het om een «woondreef» die van de Boudewijnlaan, de Leopoldlaan en de Aelbrechtlaan gemaakt wordt. Ons inziens zal er evenwel toch gesnoeid moeten worden in deze plannen, want met 98 miljoen doe je weliswaar veel, maar toch niet alles Hoedenkollektie Hoewel er nooit veel ruchtbaarheid aan gegeven is, zijn kenners steeds vol lof geweest voor de «hoedenkollektie» van de barones. Het gaat om een duizendtal hoeden, mutsen, petten, hoofddoeken... waarvan meerdere een historische waarde hebben (vooral de I9de eeuw is goed vertegenwoordigd). In het testa ment staat vermeld dat deze voor een symbolische prijs van 100 fr./stuk moe ten verkocht worden aan de geïnteres seerde Aalsterse burgers. De opbrengst (l00.000 fr. gaat nog eens naar de stadskas. Konkreet is het volgende geregeld: nu zondagvoormiddag (tussen 8 en llu.30) liggen de hoeden ter bezichtiging in de stadsfeestzaal (ingang stadhuis, eerste deur links). Men kan onmiddellijk kopen, maar om de tentoonstelling zijn waarde te laten behouden, kan deze pas in de week afgehaald worden. In kunstkringen is men allerminst opge togen over deze verkoop, waardoor bv. een hoedenmuseum in Aalst geen kans meer krijgt. Het testament moet echter uitgevoerd worden, zoals het geschreven is, zo stelt het stadsbestuur terecht. Vraog meh na ni worom dak hier de lésten toyd zit woyneg oever Olsjt-zelf klap... it 'oveir hejje anders ghiel den oeverschot van deis gazet Dad es toch de gazet van Olsjt zeikes - en die 'n moe toch oever anders niet schroeven as oever Olsjt Verleide zondag - wedje 't nog - was 't reideièk goe weir. En 'k ben der nog ne kier vanonder-gemooisd. Nie, ni nor de zjie, door gon aaidegein die... kom. 'kgonhiergien liereke woerden zeggen hein. Nie. 'k peisden aal meh ne kier op den toydasek nog eh jonk ventjes was. En 'k hooi ne kameroot, va recht oever de deir. en den dienen hooi n marant en tien nonkel woeinen geer iveranst veir van liiet (in dienen toyd) in de wole-pejie... Da woren mensjen van de kant van Aanoren en die zoate geer van noor 18. Wajjet n hooin al/etwie nog ni lank onz'ieste-kommiene gedoon as men dor ai teige makanderen oever feizeiden. Door zommen toch insj moete kennen nortoe goon - En wajjer zen der nortoe gelrokken. Per velao. Tot geer veir in denne wole-pejie. En wajjer zen der gekommen ueik n klein mondj hemmen geer geweist. En 'k weit er naa nog alles af. Brèf ver da te zeggen op zè wolsj, verleide zondagben ek nog insj adoorten geweist. Mor jaan-jonges-toch Azoei veranderd Ja, hoe kaan t anders Noor zoeiveil joren. Naa ioeipen der dor ottostrades. Ailemol nieve stieweigen, meh wegwoyzers en lichten en poylen op 't strooi. Meh aai de omloydingen die ge der moetj boypakken. Aiiei. 'k ben er gerokt. En... door hem ek ne kier oeverpeisd... Die mensjen van lanst de kanten van Aanoren.en ghiel zeikes nog van ander kanten, dich terboy of nog ewa voejer... die dor ailemol nor die kanten getrokken zen. omdat lanst deis kanten ailemol kapot en nor de vont jes was. de die zen aliemol ai lank al gepasseird... Die zen nor door gelrokken omdat er hier ver heer gien toekomst nimmer 'n was. En geer mochte ze op de groeite boerenhoeven gon meisen en knecht speilen. ver nen appel en 'n oy. En as ze braaf woren en noyg werkten, koste z heer geer eh ghiel klein hooizeken permeteiren.'n Betje konoynen- en ienegtejoren noding allicht eh koeibistjen. Ennoordaze geboerd hooin ba de groeiten boer. boerden ze nog 'n bet jen ver heer oygen. En van ling-neigen hemme ze reide/èk goe geboerd. Beiteroas die groeite boeren. Want nekier as die "Flameins,, dor nimmer 'n woren... gink het geer meh heer boerderoyn oeik den beirg af. 'k Hem t gezing. Aai die groeite boerenhoeven stoon geer ieig, of zen ingevallen of 't schilj ni veil. En da klein hooizeken woor da'k as kleine gast men vakanse deirgebrocht hem... nenhoeip onkrooid. Of hoe dad alles kaan veranderen. Oever zuveiljoren woren 't de" flameins,, die 't kindj van de reikenink woren. en naa Naa ienegte kilomeiters voejer hem ek nog insj nor iet gon zing, da 'k in dienen toyd oeik bezocht hem. 't Halven van de bossen. En door kwampen der naa veil fransmans. Poosblommekes trekken, ooil den bos. Ik hem de poosblommekes lote stoon... echte blommekes werven al roo! genoeg. En doboyin moyn hofken hem ek er oeik stoon. 't Er zen der zelf boy die rieken. En ze 'n rieken ni nor de "wole-pejie.,... Of nor de windj die de sloakingen alhier bloost. Ze zeilen der veir meh kommen Woor dad 'n ooitstapken op ne zondag a ailemol kaan doeng op petzen... PET JEN Of er ook karnavalmutsen voor feestko- miteeleden bijliggen, wou de schepen niet kwijt. Misschien kunnen ze ook eens gaan kijken, (pd) Enkele maanden geleden stelde het stadsbestuur voor het verkeer, komende uit Aalst dat richting Nieuwerkerken Centrum rijdt om te leiden ra de Verenigde Natiënstraat, Kerkmeersstraat en Schoolstraat. In de Dorpsstraat zou dan ook éénrichtingsverkeer ingevoerd worden. Op vraag van SP-fraktieleider Edgard Hooghuys werd het punt echter verdaagd. Hooghuys was immers van oordeel dat het verkeersprobleem in de Dorpsstraat met het voorstel niet opgelost werd, dat de rustige Kerkmeersstraat druk verkeer zou krijgen en dat de Dorpsstraat bij éénrichtingsverkeer zou open staan voor snelheidsduivels. Hij zag de oplossing eerder in een parkeerverbod in de Dorps straat, wat echter politiek en sociaal, gezien de talrijke handelszaken in deze straat niet haalbaar is. Na diskussie in de verkeerskommissie wordt nu voorgesteld de eenrichting in te stellen in de Dorpsstraat voor de wagens komende van Ede naar Aalst. Het verkeer zou dan omgelegd worden via de bovenvermelde Schoolstraat, Kerkmeers straat en Verenigde Natiënstraat. Uit de agenda van de gemeenteraad van dinsdag kan opgemaakt worden de tweewielers wel nog in beide richtingen in de Schoolstraat zouden mogen rijden. Wat de uiteindelijke beslissing zal zijn van de gemeenteraad weten wij nog niet op het ogenblik dat dit artikel geschreven wordt. Voetwegen Op de agenda staat ook nog een ander punt ingeschreven dat betrekkking heeft op de gemeente Nieuwerkerken, met name het aanvaarden van het wijzigend rooiplan voor de buurtweg nr 100 "Pol derwegje,,. Dit wijzigend rooiplan waarbij de rooilijn van 3 m. breedte teruggebracht werd op 1 meter breedte, zoals oorspron kelijk voorzien op de atlas der buurtwegen, werd voorlopig aangenomen op 6 september 1983. Bij sluiten van het openbaar onderzoek zijn verschillende klachten ingediend. Hoofdzakelijk wordt gevraagd de voet- weg op 1,9 m breedte te brengen. Gezien dit echter niet kan gebeuren zonder onteigeningen met zware financiële lasten tot gevolg, wordt door het stadsbestuur voorgesteld het wijzigend rooiplan met rooilijn breedte van 1 meter definitief te aanvaarden. (MP) Oplossing vorige week De stienen oil de grond klagen.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3