Eerste Aalsterse stripbeurs waar sufcses EURO-TRICOT AALST GROTE LENTE REKLAMEVERK00P BREIGOEDEREN Raldes werkt onverdroten verder Syndikale strijd prioritair van RAL wordt S.A.P. 4 Nieuwe Gazet van Aalst 30 maart 1984 De slogan van de Nieuwe Gazet van Aalst KOOP SN EIGEN STREEK Gilets Polos Sweatshirts T-shirts die doorgaat in de magazijnen KERKHOFLAAN 52, AALST :mpr A. Beekmans, één van de striptekenaars die de Stripbeurs met hun aanwezigheid vereerden. (Hg) RAL is (op 18-19 februari) van naam veranderd. De «Revolutionaire Arbeidsliga» deed het grote publiek teveel denken aan een vreemd soortige bende terroristen, halverwege de diktatuur van het proleta riaat. De nieuwe naam («Socialistische Arbeiderspartij») moet duide lijker het doel aangeven. Over een en ander gaf de S.A.P.-afdeling Aalst een perskounferentie. Eerder toevallig gegroeid uit een bezoek aan een gelijkaardige beurs in Opwijk organiseerde de Aalsterse v.z.w. De Jeugdvrienden het voorbije weekend in Netwerk haar eerste stripbeurs. Op dit vlak was Aalst trouwens nog grotendeels onontgonnen terrein, en de grote belangstelling in het weekend en vooral maandag door de schoolgaande jeugd, bewijst dat het initiatief een schot in de roos was. Mare Galle opende pleehtig de eerste stripbeurs, omringd door levende stripfiguren. (Hg) A ■~*y* Alles bij elkaar werden zowat 5000 stripverhalen tentoongesteld en meteen werd duidelijk dat de stripwereld meer is dan de verhalen van Nero, Suske en Wiske, Jommeke, Lucky Luck, Kuifje, enz. Ook het feit dat België nog steeds een belangrijke plaats inneemt in deze stripwereld werd niet alleen bewezen door de boeken van meer of minder bekende stripfiguren, maar ook door de talrijke tekenaars die hun medewerking verleenden aan de beurs. Vrijdagavond was Arthur Berckmans de vader van "Sammy,, te gast, evenals Frans Wauters, van wie ook een stripverhaal zal verschij nen met Remi Diskont als hoofdpersona ge. Ondertussen konden de bezoekers reeds kennis maken met een serie Aalster se zegswijzen van dezelfde bekende per sonaliteit. Zaterdag vereerden Fierre Serun van Natasja en de Mini mensjes, Jacques Devos van "Geniale Olivier,, en Raoul Cau vin van de Blauwbloezen de stripbeurs met hun aanwezigheid. Zondag was het dan de beurt aan Roland Goossens van Bollie en Billie en Khena en Willy Linthout van "Urbanus,, om hun werken te tekenen. Het spreekt voor zichzelf dat de organisatoren met een dergelijke reeks tekenaars fier waren, daar waar soortgelijke tentoonstellingen slechts één of twee stripontwerpers op de been kan brengen. Maandag was volledig voorbehouden voor de scholen. Een 500-tal leerlingen konden via dokumentatie en een video kennis maken met de geschiedenis van het stripverhaal. Een deskundige van de bekende uitgeverij Dupuis gaf daarbij nog uitleg hoe een dergelijk verhaal ontstaat en groeit. Het spreekt dat de vzw De Jeugdvrienden, die een aantal ouders van socialistische jeugdverenigingen zoals de Rode Valken en het Trommelkorps verenigt, op de ingeslagen weg willen voortgaan. Sekretaris Monique Delouvroy en man achter de schermen Ronny Buys, die o.a. zorgde voor een overzichtelijke opstelling van de strips waren dan ook terecht fier op hun eerste beurs. Dat ze meteen konden rekenen op de steun van o.a. Minister Galle, die de openingstoespraak hield, en van Fred's Stripwinkel, die voor de stripverhalen zelf zorgde, was een stimulans temeer om volgend jaar het initiatief te herhalen. (MP) de Ridderstraat weldra bemand worden door een nieuwe gewetensbezwaarde, nml. Patrick Bernauw uit Erembodegem. Peter Dauwe, die geloofd wordt om zijn pionierswerk in het milieucentrum, zé\ vanaf 1 april in BTK-verband werken aan het operationaliseren van het milieudokumentatiecentrum van Raldes. Daar er in Netwerk onvoldoende plaats beschikbaar is om twee personeelsleden te huisvesten, zal de nieuwe BTK-er van Raldes hoogstwaarschijnlijk op het verdiepingsbureeltje van de Gele Limonade in de Ridderstraat zetelen. Ook op andere vlakken heeft Raldes goed nieuws. Het samenwerkingsverband van de Milieuwerkgroepen Denderstreek wordt weldra vervoegd door JNM Pajot- tenland. Ook wordt werk gemaakt van een nieuwe milieuvereniging rn Dender leeuw en Haaltert. Volgens het dagelijks bestuur van Raldes zit er dus weer vaart in de lokale aktie. Aalst Naast tal van andere artikelen wordt in de jongste Raldes-krant ook aandacht besteed aan enkele specifieke hangende problemen in Groot-Aalst. Dank zij een parlementaire vraag van de heer Johan De Mol uit Lebbeke komt men aldus te weten dat de Landelijke Waterdienst in juli '83 slechts enkele dagen kennis had gekregen van een ekologisehe studie over de Pas- en Steenbeek, uitgevoerd door de Rijksuniversiteit van Gent. Hieruit blijkt dat de geplande verbinding tussen Vondel- en Steenbeek tot landschaps- en ekologisehe verstoring leidt. Op 7 december '83 werden nieuwe parlementaire vragen dienaangaande gesteld door Johan De Mol. Zo ant woordde minister Akkermans dat het door het Pas- en Steenbeekkomitee en Raldes ontworpen alternatief van afleiding van de Vondelbeek via een wegverbinding Vlassenbroek-Rijksweg nr. 60 in aanmerking komt voor onderzoek. Het initiatief berust echter wel bij het plaatselijk gemeentebestuur. De minister ziet ook "geen enkele reden om die konkusie (nl. van de studie waarbij de ontworpen dijk in Belle-broek landschappelijk én ekologisch niet S.A.P. strijdt voor een socialistische maatschappij, waar de arbeiders in zelf beheer de maatschappij leiden. Behalve de naam is ook de werking enigs zins gewijzigd. Weet dat voor de S.A.P. meer dan tevoren gesteund zal worden op de syndikale strijd. Zo wordt geageerd tussen de soberheidspolitiek, door een front tussen ABVV en ACV te stimule ren. In beide vakbonden heeft men overi gens militanten en delegees. Het is de sterkte en zwakte van S.A.P. Zo heeft men in Aalst een voorbeeld uit elke vak bond van een militant die om zijn RAL- sympathie afgedankt werd. In Aalst zijn vijf S.A.P.-leden syndikaal afgevaardigde. Het betekent een zekere invloed in de syndikale strijd. S.A.P. vertegenwoordigt dus iets meer, dan je uit het minieme aantal stemmen bij ver kiezingen zou besluiten. De tweede nieuwe prioriteit is de strijd tegen de plaatsing van kernraketten in ons land. S.A.P.-leden spelen een aktieve rol in VAKA-Aalst en -Zottegem. Binnen VAKA wordt de diskussie gestimuleerd rond de door S.A.P. verdedigde eis van «eenzijdige ontwapening». De huidige gewenst is) niet te aanvaarden,,. Raldes heeft dit goed genoteerd Raldes-aktiviteiten Bij het overzicht van de Raldes- aktiviteiten van het eerste kwartaal 1984 komen ook enkele Groot-Aalsterse dossiers aan bod. Zo wordt herinnerd aan de aktie rond het kippenbedrijf Van den Eede in Moorsel. Raldes vernam dat het stadsbestuur onlangs ongunstig advies verleende, wat 6 maanden geleden ook al gebeurde. De eindbeslissing ligt nu bij de Bestendige Deputatie. Gezien de sterke hinder is de zaak Van den Eede door de buren ook voor de rechter gebracht in kortgeding. Over het Domein Schelfhout herinnert Raldes aan de schendingen die er in het verleden plaats hadden zonder vergunning. Na een persbericht van Raldes van 7 december over niet- reglementaire kappingen, werd voor de vierde keer in deze zaak bij Stedebouw tussen beide gekomen. Op 3 februari vernam Raldes in het antwoord van Stedebouw dat er een akkoord bestaat met het Schepenkollege van Aalst, bestaande uit aanpassingswerken zowel een polyvalent speelplein en parking als heraanplantingen. Dit zou gebeuren in overeenstemming met het advies van Monumenten en Landschappen en het Onderzoekscentrum voor bosbouw van de R.U.G. De uitvoering is voorzien vóór eind 1984. Raldes komt bij dit alles tot de slotsom dat de politiek van de voldongen feiten eens te meer gezegevierd heeft. "Het prachtige park in volle stadscentrum is veel van zijn eigenheid en charme kwijt. Moest dit zo vraagt Raldes zich af. (MP) VAKA-visie van «beperkte eenzijdige stappen naar tweezijdige ontwapening» wordt als een resultaat begroet. Deze twee prioriteiten betekenen dat minder aandaent zal uitgaan naar pv. organisatie van Laiijnsamerikaanse avonden, milieuproblematiek, gastarbei derswerking,... Wel zal getracht worden hierin de syndikale werking te benadruk ken. Vrouwen- en werklozenwerking blijft men daarentegen (precies om een direktere link met de arbeidersstrijd) even sterk behartigen. Wat in het bijzonder de jongeren betreft, meldt men niet zonder trots dat (opnieuw) een aanvang gemaakt wordt met een S.J.W.-werking (Socialistische Jonge Wacht). Deze zal zich voorname lijk bezig houden met bewapening, werk loosheid en kwaliteit van het onderwijs. Men schakelt zich aktief in, in de voorbe reiding in het arrondissement Aalst van de «Jongerenmars voor Werk» van 13 mei. Ook de (met S.A.P. sympathiserende kultureie organisatie) Stichting Léon Lesoil genoemd naar een S.A.P.- pionier, gesneuveld in W.O. II blijft aktief. Het tijdschrift «De Rode Mol» (gestart in augustus '77) zal binnenkort weer eens gedrukt worden, zoals in het begin. Om financiële redenen werd op stencil overgeschakeld. Gemeld wordt dat de S.A.P. de jongste twee jaar 20 nieuwe leden heeft bijge- wonnen. Van de leden zijn 82 loon trekkend en 25 °7o is werkzaam als arbei der in de industrie. 22 °/o is syndikaal afgevaardigde, of lid van Uitvoerende besturen in de beroepscentrales van ABVV en ACV. De S.A.P. heeft zich kunnen versterken in de stakingsperiode van januari-maart '82, de staking van de openbare diensten (september '83), tal rijke gevechten van de arbeidersklasse, de kampagne «Vrouwen tegen de krisis», enz. Bekend is ook dat de S.A.P. voorstander is van progressieve samenwerking, maar (niet alleen) in Aalst zijn de ervaringen niet gunstig. Noch met SP, KP als Aga- lev lukte het. «Peel '82» een samen gaan met progressieve onafhankelijken kwam bij de verkiezingen niet van de grond en is afgevoerd. Ook een initiatief na de verkiezingen tot gekoördineerde progressieve samenwerking met voor melde en andere organisaties rond de gemeentepolitiek is doodgebloed eind '83. Gewezen wordt op gebrek aan inte resse van de S.P., K.P. en S.A.P. waren nog bereid samen te werken. Het enige lichtpunt ziet men in het 1-mei- feest '83, dat vorig jaar voor het eerst samen tussen KP en RAL gevierd is. Naar het grote publiek toe neemt men zich voor het eigen programma (dat op meerdere punten afwijkt van bv. dat bij KP) in eenvoudiger bewoordingen bekend te maken. In de komende maanden staat (naast het versoberingsplan van de regering) het reorganisatieplan van de NMBS op het aktieprogramma. Vanuit de dagelijkse arbeiderservaringen beseft men het gevolg van de afschaffing van meerdere lijnen. Zo bv. voor wie op de Erembode- gemse industrieterreinen werktom het uur een stoptrein (iets beter tijdens spits uren, maar wie in ploegen werkt heeft daar niets aan) betekent heel wat ellende... Temeer daar er vanuit Aalst vrijwel geen busverbinding blijkt te zijn Klein maar dapper vecht S.A.P. (voort) aan haar antikapitalistisch en socialis tisch alternatief, (pd) De Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde (wiens sekretaris Siegfried Van Nuffel zopas gehuldigd werd als figuur van het jaar 1983) heeft blijkbaar de wind in de zeilen. Volgens het jongste nummer van het ledentijdschrift zal het milieucentrum in voor DAMES, HEREN, KINDEREN MASSA'S GUNSTKOOPJES Vrijdag 6 april van 10 tot 19 u. Zaterdag 7 april van 10 tot 19 u. Zondag 8 april van 10 tot 19 u. Maandag 9 april van 10 tot 19 u. Parking Kerhof (op 50 m.) Vrije toegang Strips voor jong en oud. (Hg)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4