Bomalarm op Marokkaanse avond Per-versje ELFI ELFI ELFI m CAMMU PH. Ch@pard Nieuwe Gazet van Aalst 30 maart 1984 5 Toch benzinestation op Boudewijnlaan ?>o kinderschoenen Tel. 053/21 35 34 TE GAST BIJ JUWELIER MUYLAERT «HAPPY DIAMONDS® Monte-Carlo Het zal je maar overkomen als Marokkaanse gemeenschap richt je een avond in om je landgenoten dichter bij elkaar te brengen en om tevens de Aalstenaars de kans te geven deze mensen uit Noord-Afrika die ook in hun stad wonen beter te leren kennen, of er wordt telefonisch een bomalarm gegeven... De NIEUWE MADELON werd door de politie ontruimd, maar een bom werd er niet gevonden. EL HAD1 TOUH. initiatiefnemer van de Marokkaanse avond. (JC) EI et orkest MACEIAEUB uit Brussel bracht geluiden uit Marokko, waarop danseressen hun kunstig heupwerk ten vertoon brachten. (JC) Deze avond, die om 20 u. begon, en waar op dat ogenblik zo'n dertigtal mensen aanwezig waren, werd al bijna gesaboteerd voor hij echt kon beginnen. De politie en leden van de BOB kwamen na het alarm in de zaal alles nakijken of er wel degelijk waarheid in de dreiging zat. De zaal werd ontruimd en toen na het onderzoek bleek dat alles loos alarm was, mochten de aanwezi gen weer naar binneji. Het was de eerste keer dat er in Aalst een dergeljke avond ingericht werd, dat gebeurde tot nu toe vooral in de grote steden zoals Antwerpen, Gent, Brussel, waar grote Marokkaanse gemeenschappen gevestigd zijn. Volgens de statistieken in 1982 verbleven er in Aalst op dat ogenblik 230 (tweehonderdder tig) Marokkanen. Wij spraken met de heer El Hadi TOUH, initiatiefnemer van deze avond, die ons in voortreffelijk Nederlands vertelde dat de Marokkaanse gemeenschap streeft naar een betere samenleving. De taal speelt bij de integratie een grote rol, alhoe- De stad Aalst telt alles samen een vijftigtal benzinestations, waarvan de meeste zich langs de belangrijkste invalswegen en verkeersaders bevinden, zoals de Brusselsesteenweg, de Gentsesteenweg, de Dendermondsesteenweg, de Ninoofsesteenweg, enz. Ingevolge de oliekrisis en het overaanbod zijn een aantal ervan ondertussen weer verdwenen. Wij denken bv. aan het station ter hoogte van de Aelbrechtlaan, van de vroegere St.-Annakerk, en aan de hoek van Gentsestraat en de Vlaanderenstraat. Ondanks alles worden er toch brandstof, altijd plannen gesmeed om nieuwe benzinestations op te richten. Verleden jaar raakten aldus bekend dat men een nieuw station wil oprichten ter hoogte van de tunnel op de Dender mondsesteenweg. Een ander oud dossier is ongetwijfeld dit van de Boudewijnlaan. In onze archieven vonden wij reeds een aanvraag van 1978 door de PVBA De Kegel, Vandernoot- straat, 38 uit Aalst voor de oprichting van een brandstofsta pel van alles samen 110.000 liter. Deze aanvraag werd op 15 september 1978 door de Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen geweigerd. Ondanks deze weigering werd er door dezelfde firma in mei 1983 een nieuwe aanvraag ingediend voor een brandstofstapel ditmaal van 60.000 liter benzine, 30.000 liter dieselolie, 10.000 liter stook olie en acht verdeelpompen, alles samen dus 100.000 liter wel we konden horen dat de meeste Marokkanen in het Ne derlands best hun plan kunnen trekken. Elke zondagnamiddag wordt er op Radio Katanga tussen 13 en 14 uur een uur in het Marokkaans uitgezonden. Daarin wordt vooral gesproken over de gebeurtenissen in Aalst en over sport. Dit programma wordt druk beluisterd door de Marok kanen in Aalst. Iedereen schijnt mekaar zowat te kennen. Op deze bijeenkomst vielen ons toch enkele zaken op zo bleken er bijna geen Marokkaanse vrou wen aanwezig te zijn. Op onze vraag daarover antwoordde de heer Touch dat hier meestal de Marokkaanse mannen alleen weggaan omdat er in de grote gezinnen toch iemand bij de kinderen moet blijven. In de grote Marokkaanse steden gaan de mannen en de vrouwen wel samen weg, maar in de kleinere steden en de dorpen blijven de vrouwen thuis en ook hier is dat dus meestal het geval. Tevens viel ons op, dat er door de Marokkanen bijna geen alcohol zoals bier gedronken werd. Dat hangt samen met het Mohamme daans geloof. Als Mohamme daan mag je geen alcohol drinken, alhoewel er toch ook al zijn die het niet meer zo nauw met de wetten van de Islam nemen. Varkensvlees is ook verboden, zodat ze aangewezen zijn op kalfs-, schape- en rundsvlees. In Aalst zijn er geen winkels voor typisch Marokkaanse eetwaren, zodat men zich hier moet behelpen met wat men kan kopen in gewone winkels of onderling met mekaar moet afspreken om een voorraad in de grotere steden te h alen. De Marokkkaanse kinderen bezoeken hier een Vlaamse school en leren dus van klein af Nederlands. De meeste Marokkanen die hier verblijven spreken Berbers, een dialekt van Arabisch. Om de kinderen de kans te geven het Arabisch (de officiële voertaal in Marokko) te leren, worden hier speciale lessen Arabisch gegeven op zaterdag- De Gemeenteraad werd opnieuw vergast op suikerbonen van raadslid Stockman, die blijkbaar niet is in te tomen. EI ij kan, zoals Redant zei, nog wat anders dan alleen maar dui ven pakken, en laat bij 't vervullen van de echtelijke plichten, blijkbaar de moed niet zakken. Chris Borms was er niet om dit frivool gepraat te stoppen maar Hilaire was er wél en keek goed uit zijn doppen. Dat was nodig want ook het vaakje «NOIG» werd nog eens getapt, door Lotjonslosser Willy, die door hen nogal op zijn pik was getrapt. Ook de politie kwam in opspraak, want naar het scheen, diende een agent zich intimiderend aan bij een vrouw alleen. Hij wou haar persé de feestcomitémuts doen betalen, die haar onwillige echtgenoot niet was komen halen. Het arme mens was helemaal verrast door de prijs van man liefs nieuwe kwast. Ze durfde echter niet te weigeren aan de agent en stelde hem, zo vlug ze kon, helemaal content. In plaats van de politie z.o direct op pad te sturen, zou het College de mutsen misschien beter verhuren. «Ze komen maar op 100 fr. per dag», merkte Vinck zelf op «en ik wil geen goedkopere, maar lelijker, op mijn kop perversje Vrijheidsstraat 44, 9300 AALST voormiddag. Niet uit fanatisme, maar uit noodzaak. Wanneer een Marokkaanse familie op bezoek gaat naar hun land moeten de kinderen toch hun taal kennen. Op deze Marokkaanse avond zelf speelde het orkest MACHAHIB uit Brussel met typische Noord-Afrikaanse instrumenten. Hun naam betekent "fakkel,,. Er werd ook gezongen en gedanst. Men kon typisch Marokkaanse versnape ringen proeven. Zo'n tachtigtal mensen (Marokkanen en Aalste- naar) woonden deze avond bij. Hopelijk zullen er ook in de toekomst nog zulke samenkom sten door, maar dan zonder bom alarm van enggeestige saboteurs. (LI) Tot ieders verbazing blijkt nu dat de (nieuwe) Bestendige Deputatie deze aanvraag wel gunstig gezind was, en op 2 december 1983 een vergunning verleende, ondanks het feit dat het nieuwe station, dat ter hoogte van de Asserendries zou verrijzen zich in volle woonzone zou bevinden en langs heen een drukke ringlaan. Dat niet iedereen akkoord is met de nieuwe vergunning moge blijken uit het feit dat een aantal aanpalenden beroep aanteken den bij de hogere overheid. Ook de Werkgroep Leefmilieu Aalst heeft reeds ontelbare malen gewaarschuwd voor het brand en ontploffingsgevaar in en rond benzinestations. In februari 1982 verscheen aldus een ophefma kend artikel in de WLA-info onder de titel "Aalst leeft op ontelbare bommen,,. Sommige overheden zijn zich blijkbaar nog steeds niet van dit gevaar bewust. (MP) ONTWERPER EN EXPERT TER PLAATSE de volledige collectie I Exclusief... mooi... kostbaar. Slechts 3 dagen. 30, 31 maart en zondag 1 aprilvan 10 tot 12 en van 14 tot 18.30 uur. MUYLAERT, Nieuwstraat 36, 9300 AALST Telefoon 053/78 71 12 Bediening is onze reklame MAZDA benzine of diesel Uw hoofdverdeler Pontstraat 59-63, AALST Tel. 21 37 65 Verkoop onderhoud koetswerk.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5