1 MEI AKTIE AKTIE Lozing zoutzuur uit zwembad in riolering blijft gevaarlijk Mei-avond zonder tandpijn Bouw Aalsters zuiveringsstation heraanbesteed 5:1 w Onveilig Herdersem 30 april, 22 u. NIEUWE MADEL0N, Grote Markt, Aalst Krijgt Hofstade een Unie? Nieuwe Gazet van Aalst 27 april 1984 11 !X h? nx Ordewoorden Klootjesvolk Daadimpuls Linkse link Vrij De slogan van de Nieuwe Gazet van Aalst KOOP IN EIGEN STREEK In de nacht van vrijdag op zaterdag 26 november 1983 is er een lek ontstaan in de zoutzuurtank van het nieuwe zwembad. Circa 40 liters ontsnapten aldus en werden verwijderd door deze 100 keer te verdunnen en dan over te pompen naar de riolering. Zout/uur wordt gebruikt om de zuurtegraad van het zwembadwater op peil te houden. Het technisch personeel van de stad was van oordeel dat ingevolge de verdunning het zoutzuur volkomen onschadelijk was voor de riolering. Volgens de Burgemeester was kordaat optreden alleszins noodzakelijk, inzonderheid omdat de atmosfeer in de kelder zeer giftig was. SP-Raadslid van het OCMW Eddy Dierickx, die dit incident enkele maanden geleden bekend maakte, kwam in een brief van 15 maart 1984 nogmaals terug. Naar zijn oordeel, en integenstelling met wat de stadstechnici dachten, was de lozing wel gevaarlijk, omdat aldus 40001. "verdund,, zoutzuur met een zuurtegraad van circa 0,7 ph eenheden geloosd werden. De/e 4000 liter zijn. volgens de briefschrijver alles behalve ongevaarlijk voor de riolering, vooral dan in kombinatie met andere stoffen erin aanwezig. Volgens de heer Dierickx kan het goedje met ca 25 natrium hydroxyde of circa 17 kg. ongebluste kalk totaal geneutraliseerd worden. Hij is dan ook van oordeel dat de stadstechnici hun elementaire scheikunde even zouden doornemen om met kennis van zaken te kunnen optreden. Zoniet zou men, zoals Dierickx eerder zelf voorstelde in het vervolg beroep moeten doen op de burgerbescherming om de klus te klaren bij dergelijke ongevallen. (MP) HÏHfe- AFOLLONIA ronwuEO i il'HERM OHS"* v rcc* roHDPUN HfiPmfSi Hoewel er tegenwoordig ook al tandartsen zijn, is Sint-Apllonia toch geen vergeten heilige. Maandag 30 april (mei-avond) wordt alvast aan haar gedacht, in de vroomste traditie. In de St.-Apolloniakapel op Schaarbeek (Sint-Annaparochie) gaat om halfacht een plechtige eucharistieviering door, waarna in de Reinaertdreef (een straat waar anders nooit wat gebeurt) de mei-avond met zang, muziek, dans, hapjes en drankjes gevierd wordt. Het zijn de plaatselijke KWB. KAV- en KBG-afdelingen, die U hiertoe uitnodi gen. Om 19.15 u. komen ze samen aan de St.-Annakerk om vandaar stoetsgewijs via de Oude Gentbaan naar de bewuste kapel te stappen. Een kapel met geschiedenis overigens. De eerste kapel op het toenmalig gehucht Schaarbeek dateert van ongeveer 1700. Door de Fransen werd ze te koop gesteld. Terwijl overal elders de kerken gesloten waren, vergaderden de gelovigen in deze bidplaats. Tot de republikeinse vijand het vernam en besloot de kapel te vernielen. De landbouwer Jan-Baptist Buyle vluchtte met het heiligenbeeld en met de relikwie. De inderdaad vernielde kapel bleef echter voortbestaan in de verbeelding van de wijkbewoners. Zo vertelde men. dat het klokje 's nachts soms nog bengelde en vandaar dat het heiligdom de bijnaam van «Ding-Dong- kapel» kreeg. Na de omwenteling werd het beeld te voorschijn gehaald en in een kapelletje aan een boom langs de Oude Gentsebaan gehangen. Meerdere jaren werd het vurig vereerd. In 1858 werd een nieuwe kapel opgericht. De toeloop vermeerderde zo zeer, dat men elk jaar tijdens de feestelijk heden verplicht was een tent voor de kapel aan te brengen. De huidige kapel werd ingewijd op Beloken Pasen 1953. Ze is opgericht door mw. Ph. Osselaer uit de Paternosterstraat. Sindsdien zingt de wind nog luider ding- dong, wat door het gemengd koor «Laat blijde weergalmen» (o.l.v. Karei Van Daele) maandag a.s. alleen maar geaccentueerd kan worden... (pd) De PVV-Jeugdbond Herdersem klaagt de verkeersonveilige toestand op de Grote Baan aaneen weg voor doorgaand verkeer, maar die het hart van het dorp doorklieft, en dus wel bijzondere aandacht verdient. Voorgeste'd wordthet plaatsen van verkeerslichten aan de gemeenteschool (foto 1). Diezelfde PVV-Jeugdbond wil deze zomer ook een speeldag organiseren op het (alsnog braakliggend) speelplein in de Wijk Harding (foto 2). Samenwerking wordt aangezocht met andere jeugdbewegingen. Inlichtingen bij de voorzitter Rudi Janssens (Biesstraat) of bij de sekretaris Josiane Van Langenhove (Kouterbaan 30). (pd-jc) gewetensonderzoekherbronningskrisisweerbaarheidnieuwe strijdbaarheidlerendesolidariteitmobielradikalisme methardelijnzelfpartijdisciplinelinksimagosocialeavantgarde betrouwbaarsyndikalismerealistischeromantiekduurzaamengagement stormendwillenredelijkwillenwillensnillens; Pijnloze vivisektie van het bourgeois-socialisme Halt aan het links defaitisme Stop de fataliteit Vergeet het compromis Wurg de schijndemokratie Ontmasker de parlementaire diktatuur Rem de werkloosheidschantage Je ziet het niet meer zitten, geen idealen, ideologieën, ideeën meer. Je staat op het punt te berusten, toe te geven aan de chantage. Je begint te geloven dat de krisis echt is, dat je MOET inleveren, dat je centrum-rechts een kans moet geven. Je staat op het punt sociale zelfmoord te plegen. Je toestand is kritiek. Je gelooft niet meer in het Mitterand-socialisme, de Craxi verdoving, het Marchais-compromis, het sovjet kommunisme, de Galle-diplomatie, de Van Miert vanzelfsprekendheid, de Claes-naïviteit. Je begint te geloven dat links hetzelfde is van rechts, maar omgekeerd. Dan mag je deze mei-avond niet missen publiciteit Dat de waterzuivering van de Dender een werk is van lange adem hoeft geen betoog. Dat de werken dan nog blijkbaar langer aanslepen ingevolge procedure- en administratieve fouten is minder te verantwoorden. SP-fraktieleider in het OCMW F.ddy Die- rickx volgt aldus het dossier van de bouw Reeds in juni 1982 werd door de voltallige gemeenteraad een Bijzonder Plan van Aanleg goedgekeurd waarin een "dienstverlenende sektor met handelsaktiviteiten,, voorzien was in Hofstade. Dit bestemmingsplan werd ondertussen door het Provinciaal bestuur goedgekeurd. ordening, zou verbolgen gereageerd heb- Op de betrokken plaats wilde men immers een Unie oprichten. Toen het gebouw praktisch voltooid was, kwam er verzet van enkele middenstanders. Burgemees ter Uyttersprot heeft, volgens een artikel dat zopas verscheen in het weekblad Voor Allen, zijn steun beloofd aan deze middenstanders en ging persoonlijk naar Brussel om het B.P.A. te onderscheppen alvorens zijn partijgenoot Akkermans het kon goedkeuren. Aan de eigenaars van de Unie deelde hij mee dat ze hun zaak nooit zouden kunnen openen, want dat hij ze opnieuw zou doen sluiten. Om deze reden werden de werkzaamheden aan het gebouw dan ook stopgezet. PVV-schepen De Maght, die verantwoordelijk is voor ruimtelijke ben toen zij vernam dat de burgemeester zonder haar medeweten het BPA-Hofsta- de had onderschept op de bevoegde administratie te Brussel met de bedoeling het nog te kunnen wijzigen. Ook uit kontakten met de plaatselijke PVV- afdeling met SP-OCMW-fraktieleider Eddy Dierickx blijkt de meerderheid van deze partij gewonnen voor het nieuwe warenhuis. Ondertussen blijft deze kwes tie aanslepen, en moeten de Hofstadenaars verder naar Aalst of Lede om een warenhuis te bezoeken. Daaren boven blijkt dat 16 mensen zouden kunnen tewerkgesteld worden in de nieuwe Unie. Wanneer deze uiteindelijk zijn deuren zal openen is op dit ogenblik nog niet gekend. (MP) van het Aalsters Waterzuiveringsstation te Hofstade op de voet en maakte zopas een aantal -bedenkingen rond korrespondentie, die hij vroeger hierover met het stadsbestuur voerde. Uit deze korrespondentie distileerden wij het volgende. De gemeenteraad van Aalst heeft op 6 september 1983 een princiepbe slissing getroffen om alle dossiers inzake koliektoren en waterzuiveringsstations over te dragen aan de Vlaamse Waterzui veringsmaatschappij. De modaliteiten van de overdracht werden besproken in een werkgroep samengesteld uit stadsambtenaren en ambtenaren van de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij (VZW). Op 29 november 1983 besliste de Raad van Beheer van deze Maatschappij zich principieel akkoord te verklaren met de in de plaatstreding van de stad Aalst voor wat betreft de uitvoering van de werken voor de bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie. Men sloot zich meteen aan bij de beslissing van de stad Aalst om de inschrijving van de NV EGTA niet te weerhouden en de werken toe te wijzen aan de NV Ondernemingen van De Nul uit Hofstade. Op basis hiervan werd het dossier op 1.12.1983 overgemaakt aan de VZW. Tegen de beslissing van de VZW gingen de regeringskommissarissen in beroep, enerzijds omdat er administratieve fouten begaan zijn, anderzijds omdat de bieding van de NV Jan De Nul niet konform zou zijn met het lastenkohier. (suggestie 2- oplossing 3). Gemeenschapsminister Lenssens baseerde zich op dit laatste argument om de beslissing van de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij te vernietigen. Eddy Dierickx vraagt zich dan ook af hoe de ontwerper, in casu de stad Aalst, die verantwoordelijkheid is voor het opstellen van het lastenboek en de kontrole op de konformiteit van de inschrijvingen, dit kon laten voorbij gaan. Hij meent dan ook dat de Burgemeester de politieke verantwoordelijken van de stad vrijpleit mits het afleveren van een diploma van onbekwaamheid aan de technische verantwoordelijken van de stad Aalst, die aan het dossier werkten. Ondertussen kreeg de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij de opdracht een nieuwe beperkte aanbesteding uit te schrijven, waar geen varianten of suggesties zullen toegelaten worden. (MP) Ondanks alle gepraat blijven gla si om a uiers sluikstorten. Hoelang nog Wanneer een bak voor de verpakkingen (je)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 11