Gazet \>an Qalst Frans Jansegers Marlimat Brandverzekering Zakenkantoor KOOP IN EIGEN STREEK. Keren Jezuieten nu terug naar St.-Martinuskerk Jezuietenkapel Misschien uw belangrijkste verzekering Hoe lang is het geleden dat U die polis hebt bekeken Voor welke waarde bent U verzekerd Welke prijs moet U daarvoor betalen Goede raad is goud waard Vraag prijs bij Pontweg 57, 9390 Herdersem S 053/77 51 34 Botten De slogan van de Nieuwe Gazet van Aalst Onafhankelijk weekblad .Vbójv/v.;. GrooFAalst:i. nisuowi 2 Nieuwe Gazet van Aalst 27 april 1984 [Vervolg van blz.l Van het ene kwam het andere. In 1637 werd een nieuwe en tevens ruimere kapel gebouwd, toegewijd aan O.-L.-Vrouw van Foy. Hier konden de gelovigen in 1640 de Jubileumaflaat komen verdienen. In de loop der jaren werd de kapel met tal van kultusvoorwerpen verrijkt. De Jezuieten zagen het alsmaar groter... Uiteindelijk kwam er een heuse kerk (aan Sint-Jozef gewijd), die gezien de slechte ekonomische toestand (die dan weer door de oorlog veroorzaakt werd) slechts volledig klaar kwam in 1730. Het gebruik hiervan ging met een kompromis gepaard. De proviseurs van de Sint-Martinuskerk - beducht om de konkurrentie «op eene plaetse ter distantie van 50 stappen van de deure vande prochiale kercke» - konden bij de aartsbisschop bedingen dat het volk slechts in de week naar de Sint-Jozefkerk mocht, en dat de paters Jezuieten 's zondags hun taak in de Sint-Martinuskerk zouden voortzetten. Jezu'ietenstijl De gevel van de kerk is in Jezu'ietenstijl gebouwd of barok van de 17de-18de eeuw in baksteen en Balegemse steen. Het interieur van de «zaalkerk» is sober (volgens Jozef De Brouwer) of vrij rijk aandoend (volgens de Rijksdienst voor Monumenten- en Landschapszorg). Wat er ook van zij, er bevinden zich tal van kunstvoorwerpen. Zo bv. het altaar, dat een kopie is van dat in de kapel van Sint-Ignatius in de Gesu-kerk te Rome (hier in hout, daar in marmer) met een schilderij dat de verloving van Maria voorstelt. Ook de eiken lambrisering van de biechtstoelen (1732), de preekstoel van P. Devoort (1850), het orgel uit het atelier P. Scheyven (1891)... worden vermeld. Ondanks de blijvende waakzaamheid van de proviseurs van de Sint- Martinuskerk (die zelfs klacht neerlegden als de overweldigende toeloop van biechtelingen met Allerheiligen ook opgevangen werd in de Jezuïetenkerk) is het toch dank zij de deken en kerkmeesters van die kerk, dat de Sint-Jozefkerk behouden bleef. Bij de afschaffing van de Orde in 1773 werd die (samen met het kollege) verbeurd verklaard en zou ze gesloopt worden. Dank zij het verzoek te mogen gebruiken voor katechismusonderricht bleef ze overeind. Tot de nacht van 21 op 22 april 1984... (pd) Vervolg van blz.l een kapel waarboven een aantal vroegere slaapkamertjes voor internen, die nu als rommelkamers gebruikt werden. Vanuit een van die kamertjes (zie foto) kon de brand, via een valdeurtje, overslaan naar het dak van de kerk. De brandweer van Aalst, Erembodegem en Moorsel kwam met 82 man aanruk ken. Het zwaarste materiaal werd inge zet, een 800 meter lange leiding werd gelegd naar de Dender om aan voldoende bluswater te geraken. Dit leverde zowat vier ton water op per minuut... De brand was van dan af spoedig onder kontrole, hoewel nog tot 's middags moest worden nageblust. Gedurende het ganse verlengde paas weekend werd de Pontstraat ter hoogte van het Sint-Jozefskollege afgesloten voor het verkeer. Enkel het voetpad werd vrijgehouden, (pd) VERKOOPZAAL 106 Inkoop en verkoop van tweede hands meubelen Restauratie van meubelen alle stijlen Her- garnieren van salongarnituren, zetels, stoelen, enz. Roepzaal Meubelen algemeen. Steenweg op Aalst 9390 Moorsel 053/78 31 46 HUTSI BAUT G. kantoormeubel ToonzaalGrote Baan 129 9390 HERDERSEM-AALST 053/70 46 57 Magazijn en bureel Oude Dendermondsestwg 389 9300 AALST BibliografieJozef DE BROUWER, «De Jezuieten te Aalst», Aalst, 1979 en Ministerie van Nederlandse Kuituur. Rijksdienst voor Monumenten- en Landschapszorg, «Bouwen door de eeuwen heen in Vlaanderen». Gent, 1978. Pawn... De klokken lernien paaseitjes in hel tf/Y/v. Zoeken naai (IC) Twaalf maand geleden heeft de Roma-brand op het Wijngaardveld mij aangezet om de jarenlange roekeloze onbevoegdheid van sommigen openbaar te maken. Het groeiend diskrimineren van de vrijwilligers bij de brandweer vormde een hoofdbrok, maar ook een reeks onvergeeflijke flaters bij het blussen zelf. Uit mijn aanklacht werd tot heden niet weerlegd, doch omdat ik terloops verteld had dat de kommandant geen botten maar gekleurde kickers droeg op de Roma-brand, hebben de politieke beleidsmensen gemeend vierkant hun botten te mogen vagen aan de toch wel tragische wantoestanden in die zo noodzakelijke openbare dienst. Een duidelijk afgesproken en wettelijk voorziene interpellatie van raadslid Caudron over dit bij uitstek brandend onderwerp mocht nadien niet eens in de openbare vergadering gehouden worden Gans de chaos van jaren aanslepende brandweeranarchie werd met de botte bijl uit de gemeenteraad geweerd omdat zogezegd iemand identificeerbaar had kunnen zijn, daar waar de raadsleden tijdens diezelfde zitting oneindig lang beschamend palaverden over banale hinder bij geïdentificeerde partikulieren wegens rioolwerken in de Moorselse Dreefstraat. We zijn thans een jaar later. Van zijn kant heeft de nieuwe kommandant zich nu ingewerkt en de waarde van het voluntariaat leren inzien. Brandweerschepen Van Vaerenbergh voelt zich niet meer persoonlijk geviseerd zoals hij dat verleden jaar ten onrechte deed. De druk op de waterleiding in de Immerzeelwijk zal weldra verhoogd worden, en bij de recente brand in het Sint- Jozefscollege werd eindelijk bewezen dat een brandend gebouw niet persé volledig moet uitbranden, zoals wij dat in Aalst al vele jaren gewoon waren. Ook de beroepsbrandweermannen werken thans gemotiveerd en de dienst 900 dwint bewondering af, al remmen administratieve beslissingen. Is er op het Wijngaardveld iets veranderd Daar is het nog altijd van mijn botten: twee modellen hydranten waarvoor twee soorten sleutels nodig zijn. De meeste deksels, waarvan één in het wegdek, liggen meters verwijderd van de aanduidingspaal, onvindbaar bij sneeuw. De hydrant die bij de Roma-brand door jarenlange overwoekering onzichtbaar was, en slechts na lang zoeken werd blootgelegd bij middel van de botten van een parlementslid, ligt er onaangeroerd sedertdien. Van de fel besproken brand weg naar de Dender nog steeds geen spoor en geen verbetering te merken. Na de eerstvolgende brand in de industriezone van het Wijngaardveld zullen de verantwoordelijke politiekers wel weer iets vinden om uit hun botten te slaan. De Panoramist Een uilgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Rcdaktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 16 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Verantwoordelijke uilgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 44/3, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr. Onalhjnkeli|k weekblad voor Groot Aalsl - trn u.iqavf var Aalsterse ."i)'«ij:.r JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten... Ik neem een abonnement van: 1,000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst; 550 fr, voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. Ik stortfr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever N. Gazet van AalstX Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit. Naam en voornaam: Adres Postnummer: Gemeente: Handtekening. schrappen wat niet past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 44/3, 9300 Aalst

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2