HOOGTEPUNT VAN VIJF JAAR SAMENWERKING Per-versje MICHEL ANTOINE Diskussie tweerichtingsverkeer Vrijheidsstraat heropend Amnesty International nu ook in Aalst REIZEN Nieuwe Gazet van Aalst 27 april 1984 5 ZEKER IS ZEKER GOEDE RAAD VEILIGHEID ERVARING VERTROUWEN Michel Cleempul en Antoine Van Der Heyden aan U voorstellen is waarschijnlijk overbodig. Deze twee ex-karnavalprinsen hebben reeds tal van pluimen op hun hoed mogen prikken. Denken we maar aan de zomerkarnaval, de nacht van de Koolstraat, de wijkkermis van 'Den Blok van Borremans', spel zonder grenzen voor karnavalgroepen, twee karnavalhits... en zo kunnen we nog wel even doorgaan. Deze heren hebben inderdaad, vooral in het karna- valmilieu hun sporen meer dan verdiend. Dit weekend presenteren zij aan het publiek hun nieuwste kreatieeen Toe Men Show. Tussen de drukke voorbereidingen vond Antoine toch nog de tijd om ons even te woord te staan, met onderstaand relaas als gevolg. We zullen maar starten met dé klassieke vraag, hoe is de samenwerking eigenlijk tot stand gekomen De Toe Men Show is eigenlijk de bekro ning van 5 jaar samenwerking met Michel. Eigenlijk waren Michel en ik niet de beste vriendjes, maar toch zijn we gaan samenwerken. Het begon allemaal in 1979 toen we samen in St.-Gillis-Den- dermonde te gast waren op één of ander feest. De Prinsencaemere zou dat jaar op reis gaan naar Keulen. Tussen pot en pint planden we hierover een liedje te maken. Enkele weken later brachten we tijdens de prinsenverkiezing 'We gaan naar Keu len'. Geïnspireerd door de successen van Stars on 45 besloten we in 1980 een Aal- sterse medley te maken die op plaat ver scheen. 'Blijf van mijn flosj' was één van de toppers op karnaval '82. Een jaar later kwam dan 't Visiet' op de markt. We hadden van deze single over de OCMW-toestanden heel wat verwacht, maar we werden gekonfronteerd met een minder goede verkoop. Volgens mij was het een goede plaat met een spitsvondige tekst, maar misschien was de konkurren tie te groot op dat moment. Ook LOL Loeken Tatjen en Kamiel brachten pla ten op de markt. Wij waren echter ook verantwoordelijk voor de verkiezings show v an Balou die in 83 Prins Karnav al werd. Iedereen had voor karnaval 84 opnieuw een plaatje verwacht, maar jullie kondig den een Toe Men Show aan een nieuwe uitdaging. Het oorspronkelijk idee is gegroeid bin nen de Prinsencaemere. Er werd geop perd dat men eens een show zou moeten maken voor een niet-consumerende zaal. Het was echter de vraag wie zoiets zou aandurven. Alhoewel ook Jean-Paul De Boitselier belangstelling had, hebben Michel en ik de uitdaging aangenomen. Deze show moet wel heel wat voorberei ding gevraagd hebben Aanvankelijk kwamen we om de 2 weken samen om de onderwerpen te bespreken. Elk van ons werkte dan aan een basis tekst en uit die teksten werd dan de uiteindelijke tekst gefilterd. Daarna zijn we begonnen met het bijpassen van lied jes en melodietjes. Dat alles nam ander half jaar in beslag. Pas in september stonden we ver genoeg om met de eigen lijke opbouw van de show te starten het zoeken van een zaal, data vastleggen, muzikanten kontakteren... En Aalst zal nogmaals ondervinden over geen enkele degelijke zaal te be schikken voor dergelijke organisaties. Ja, wat de zalen betreft, is men in Aalst vlug uitgesproken. De meesten zijn ofwel te klein, ofwel totaal ongeschikt en bovendien peperduur. Wij hadden aan vankelijk gedacht aan de toneelzaal van het VTI. We dienden een officiële aan vraag in, maar kregen een weigering als antwoord met de motivatie dat dergelijke avonden niet stroken met de gedachten- gang van de school. Onbegrijpelijk, maar we moesten naar een alternatief zoeken. De St.-Annazaal was nog onze enige mogelijkheid, en al bij al zijn we er nog niet zo ongelukkig mee. Mits een aangepaste belichting en een degelijke ge luidsinstallatie zal het allemaal nog wel meevallen. In karnavalmiddens wordt maar al te graag teruggegrepen naar play-backtoe- standen, als men over show praat. Hoe hebben jullie de zaken aangevat Ik moet eerst toch wel duidelijk stellen dat dit geen karnavalavond wordt. Aan de andere kant is het ook geen Gaston en Leo imitatie. We hebben het kleinkunst genoemd. Een babbeltje en een liedje, een lach en een traan. We hebben de alle daagse dingen eens anders bekeken, de realiteit beschouwd door een komische bril. Dat wordt dus lachen, gieren, brullen... Ja, maar niet doorlopend; het is onmoge lijk een publiek 2u.30 bezig te houden met enkel komische zaken. Vandaar dat we ook enkele ernstige dingen ingelast hebben. Zakdoeken zullen wel van pas komen... Ik denk dat de mensen dat ergens nodig hebben, af en toe een treu rige noot. Die smartlappen van vroeger, die waren pas goed als ze iemand 'pak ten'. De emotionele zaken zullen we ech ter vaak wel zeer abrupt onderbreken. Ik zal eens een voorbeeld geven maar dat schrijf je natuurlijk niet op... Muzikaal is een dergelijke organisatie toch wel een opdracht. Zijn jullie ook hier verantwoordelijk voor. Wat het muzikale aspekt betreft, hebben we gelukkig beroep kunnen doen op Mare De Cock van de F.S. Band. Samen met Luc Van Mossevelde heeft hij alle arrangementen uitgeschreven. Tijdens de show zullen zij samen met Rudy Luycx en Eddy Francois voor de begeleiding zorgen. Hoe zit het eigenlijk met de regie. Heb ben jullie een regisseur aangetrokken om de show te leiden Een regisseur hebben we in feite niet, al heeft Achiel De Moor wel zijn steentje bijgedragen. Samen met Vredon zorgt hij immers voor de technische organisatie. In dit verband mag ik ook Jan Strickx niet vergeten. Een regisseur... we hebben er eigenlijk nooit aan gedacht. Wij heb ben alle teksten geschreven, en we voeren ze uit zoals we aanvoelen dat het eigen lijk zou moeten. Of een regisseur daarbij nuttig zou zijn, laat ik in het midden. Is het de bedoeling dit initiatief te herha len Dat is wel mogelijk, maar het staat nog niet vast. Als deze eerste show meevalt en hij moet meevallen kan er binnen enkele jaren nog wel een vervolg komen. We willen er echter geen routine van maken. Dat is niet zo goed voor de be langstelling. Neem nu Toon Hermans: als die jaarlijks eens op de TV komt met zijn nieuwe show, blijven de fans daar voor thuis. Het is een gebeurtenis. Voor een André Van Duin die bijna maande lijks te zien is, blijft niemand nog thuis. We hopen bij de kategorie Toon Her mans te blijven. Een voorliefde voor het Nederlandse kabaret Toon Hermans en Paul Van Vliet, dat zijn werkelijk mijn idolen. Michel heeft het meer voor Urbanus en Freek De Jonghe. Ergens zal dat ons wel beïn vloed hebben. We zijn nogal liefhebbers van satire. En na de Toe Men Show, zijn er reeds nieuwe plannen Wel, het is mogelijk dat wij in augustus een LP op de markt brengen. Die zou stukken van «de show bevatten,e nkele oude nummers en een nieuw liedje. We hebben nu reeds gunstige kontakten, maar de uiteindelijke beslissing valt pas in mei na de Toe Men Show. En dan is er natuurlijk de Aalsterse avond van de jaarbeurs. En dat is wel een traditie geworden... En voor mij wel een zware traditie. Vorig jaar leverde ik nog een tiental teksten voor deze show. Voor 84 is het mogelijk dat we er iets speciaals van maken. Het is nl. 10 jaar dat de Aalsterse avond plaats heeft in de Keizershallen, en 10 jaar met het orkest van Mare De Cock. Bovendien Een seintje... Onze publiciteits adviseurs staan paraat 77 62 94 is Marc net die dag jarig. Ik ga er nog niet te veel over vertellen, maar er zijn reeds ideetje om dat allemaal gepast te vieren. Om nog even op de Toe Men Show terug te komen, jullie brengen slechts drie ver toningen niet te weinig Vrijdag en zaterdag zijn reeds uitver kocht. Enkel voor zondagavond hebben we wel nog enkele plaatsen vrij. Het is echter om tal van redenen niet mogelijk de show met enkele dagen te verlengen. We zijn echter wel bereid, mits bepaalde voorwaarden natuurlijk, elders nog opvoeringen te verzorgen. Met deze Toe Men Show wordt nog maar eens bewezen dat Aalst zelfs zonder Kul- tureel Centrum, zonder officiële organi saties, nog in staat is zijn bevolking te animeren. Tevens wordt duidelijk dat karnaval verder gaat dan hoempapa. Wie Michel en Antoine aan het werk wil zien, kan op 27, 28 en 29 april, telkens om 20 uur afzakken naar de St.-Anna zaal. Wie nog geen kaarten heeft, maakt enkel op zondagavond nog kans op een plaats. Daar er geen plaatsreservaties zijn, is het aangeraden op tijd te komen. Vermelden we nog dat De Kornissesloi- pers de eventuele dorstige kelen voor en na de show zullen besprenkelen met enig vocht naar keuze. (PVB) De lente viert hoogtij, alles baadt in de zon, 't ls of de zomer al een beetje begon. En juist nu kwam 't bestuur de cafébazen onaangenaam verrassen het had plannen voor 't niet meer plaatsen van de markt-terrassen. De café-uitbaters kwamen hiertegen in 't verzet en misschien worden de terrassen nu toch nog gezet. Sommigen zeggen: «'t Is Annie haar idee, want bij alles wat van De Neve komt, zegt zijWeg ermee Toch doet de burgemeester echt zijn best, want alhoewel hij met Pasen zijn dorst héél erg had gelest, kwam hij bij de brand in 't college de brandweer aanmoedigen en probeerde hij zelfs, persoonlijk, het blussen te bespoedigen. Daarbij kreeg hij onverwachts een heel nat pak, en 't verlaten van de elevator verliep ook al niet met gemak wat een burgervader zoal lijden kan bleek toen hij op handen en voeten beneden kwam. Misschien voelde hij ook de lente al in zijn bloed, en kreeg hij daardoor dat tikje overmoed. Collega Remi glunderde: «Hij zal nog echt goed leren spuiten, want zoals 't dan hoort is hij nat van binnen en van buiten Verg. A1223 Ninove 054/33 23 43 I ATA NMBS 053/77 40 84 Terwijl in besloten kring aan een nieuw verkeersplan voor de bin nenstad gewerkt wordt, wordt alvast door het overgrote deel van de bewoners van de Vrijheidsstraat geprotesteerd tegen mogelijke invoe ring van het tweerichtingsverkeer in hun straat. In die zin werd op 20 april een brief gericht aan het Schepenkollege. Zowel voor- als tegenstanders van twee richtingsverkeer op dat deel van de zgn. wallenring hebben het over de «veilig heid». De 42 ondertekenende Vrijheids straat-bewoners stellen dat dagelijks een paar duizend kinderen school lopen in die straat. «Kunt U zich rekenschap geven welk gevaar onze schooljeugd loopt, wanneer twee vrachtwagens elkaar moeten kruisen of een vrachtwagen en een bus, een vrachtwagen en een brand weerwagen of R.T.T.-wagens De straat is amper breed genoeg om twee vrachtwagens naast elkaar te laten rij den». Tweede argumentwaar zal de vrachtwa gen van de NMBS moeten stationeren bij tweerichtingsverkeer, om de goederen te lossen bij de talrijke handelaars in de Vrijheidsstraat En al gedacht aan de opstroppingen, als ouders hun kinderen aan het kollege komen afzetten of opha len Voor de handelaars is dit duidelijk min der veilig verkeer minder klanten, en dit kunnen ze in krisistijd niet dulden. I.p.v. de huidige blauwe schijf (die ertoe leidt dat de ganse straat bezet is door mensen die hun schijf drie tot vier maal daags gaan verdraaien) stelt men par- keermeters voor. Ook wil men de bus halte afgeschaft zien tussen nummer elf en dertien, aangezien de halte aan het Vredeplein amper 100 meter verder gele gen is. Na een niet-beëindigde steriele diskussie een viertal jaar geleden, is het zaak dat op een ernstige wijze voor- en tegenargu menten tegenover mekaar afgewogen worden. In Nederland was er al een maatschappelijke diskussie met in- spraakstrukturen aan de gang (pd) Vorige vrijdag staken in HAK enkele mensen de koppen bijeen om te onderzoeken of het ook in onze stad niet mogelijk zou zijn om een echte werkgroep voor Amnesty International op te richten. Hoewel de belangstelling van deze vooraf aangekondigde vergadering wat langs de magere kant lag, bleken de aanwezigen vastberaden te zijn om te pogen ook in Aalst een A.I.-groep op te richten. Amnesty International is een onafhanke lijke organisatie die werkt voor de vrijla ting van gewetensgevangenen, eerlijke processen bepleit voor alle politieke gevangenen, zich verzet tegen martelen en de doodstraf voor alle gevangenen zonder uitzondering. Dit doel poogt men op een simpele manier te bereiken, nl. door brieven te schrijven naar alle betrokken instanties, en ook naar diegenen die wat aan de situatie van de gevangene of verdwene persoon kan doen. Niet zo maar één brief, maar honderden, ja duizenden. Immers elk lid van A.I. in een streek werkt mee aan een aantal projekten van A.I., opgegeven door het centraal bureau in Londen, dat de plaatselijke groepen bereikt via het hoofdbureau van de streek, voor Vlaanderen Leuven. Sceptici zullen wel beweren dat het alle maal niets uithaalt, maar als men weet dat al talloze gevangenen vrijgekomen of aan de dood zijn ontsnapt door toedoen van die talloze brieven van de leden van A.I., begrijpt men beter waarom die mensen dat doen, en voelt men zelf ook de neiging om een brief te sturen naar een of andere dictator wiens gevangenissen ovefvol zitten met gewetensgevangenen (dit zijn mensen die zich niet aan het opgedrongen regime kunnen aanpassen en ertegen in opstand komen, wat hun door de dictator of het bestuursregime niet in dank wordt afgenomen de gevan genis in, weer een lastpost minder Sinds de organisatie A.I. in 1977 de Nobelprijs voor de vrede mocht ontvan gen (de eerste maal dat die prijs aan een organisatie werd toegekend groeide het aantal leden opzienbarend. Vlaande ren telt zo'n 5000 leden, maar Aalst slaat in die pacifistische beweging maar een pover figuur. Tot dusver waren er maar enkele stadsgenoten die bij A.I. waren aangesloten, en dienden ze voor de maandelijkse vergaderingen uit te wijken naar Buggenhout. Nu kan het echter anders, wie zich geroepen voelt om lid te worden van deze wereldwijd vei'akte organisatie kan in Aalst terecht bi^ CLEM DE BOLLE, BURGEMEES TERSPLEIN 19. Het lidgeld bedraagt 600 fr. per jaar, hiervoor ontvangt elk lid een driemaan delijks tijdschrift waarin de nieuwe akties worden uiteengezet, waar model len van de brieven zijn opgenomen en waar de resultaten van de vroegere akties worden toegelicht. Het spreekt voor zich dat een gedeelte van de lidgelden gaan naar de inspectiegroep, die in de landen waar martelpraktijken worden vermoed, op inspektie gaan, indien het regime zulks toelaat natuurlijk. Kom op tegen de martel- en folterpraktijken, ze bestaan echt nog, sluit aan bij AMNESTY INTERNATIONAL AALST (JC)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5