«DE STAAT ZOU REGULEREND MOETEN OPTREDEN» DES I ARCADES Dr. De Loof en de farmaceutische industrie DE NIEUWE RONDA. DE MEEST GULLE WAGEN VAN EUROPA. Café frituur snack St. Annalaan, AALST ■»«- 3 77 57 30 Hotel-restaurant-café 8 Nieuwe Gazet van Aalst 27 april 1984 Eén van de weinige Aalstenaars die de voorbije 2 jaar nationale bekendheid verwierf is ongetwijfeld dokter Jef De Loof. Via zijn aktiviteiten bij de groepering Artsen tegen Kernwapens werd hij één van de meest gerespek- teerde boegbeelden van het verzet tegen de plaatsing van nukleaire kruisraketten in België. Recent kwam hij terug in het nieuws ten gevolge van een konflikt met de fel gekontesteerde Orde van Geneesheren. Dokter De Loof deed zijn verhaal aan de Nieuwe Gazet van Aalst. Dr. De LoofTijdens de herfst van vorig jaar werden in Brussel een aantal zak boekjes van Kluwer voorgesteld. Men had mij gevraagd om tijdens de perskon- ferentie daarbij een korte speech te hou den. Ik heb ginds gezegd dat er minstens 50 teveel geneesmiddelen voorge schreven worden. Teveel, té krachtig en soms zelfs verkeerde geneesmiddelen. Een toen aanwezige redakteur van De Standaard heeft me gevraagd of hij me mocht komen interviewen. Ik had daar geen bezwaar tegen en heb tijdens dat interview mijn stellingen nog eens herhaald. Toen dat gesprek in De Stan daard verscheen deed het nogal wat stof opwaaien. Het gevolg was dat de voorzit ter van de Oostvlaamse vleugel van de Orde van Geneesheren een klacht heeft ingediend tegen mij. Hij heeft een aantal verenigingen die hij ook voorzit aangeschreven en gevraagd of ze ook klacht tegen mij wilden indienen. Zijn schrijven ging vergezeld van een model klacht, die men enkel nog diende te date ren en te signeren. Vervolgens zijn er 7 klachten opgestuurd naar de provinciale raad en op die basis hebben ze me, ander halve maand geleden, opgeroepen. Men heeft zich dan beraad over de grond van de zaak 50 teveel voorgeschreven medicijnen en daarover was men het eens. Maar de klacht was dat men zoiets niet mag zeggen Het stoort de verhou ding tussen arts en patiënt, meende men. Na de ondervraging heeft het bureau mijn dossier voorgelegd aan de raad en die was van oordcel dat er gevolg diende gegeven te worden aan de klacht. Veer tien dagen geleden ben ik dus voor het eerst voor de raad verschenen en daar heeft de advokaat openbaarheid van het proces gevraagd. Iets wat over hei alge meen niet toegekend wordt, zeker niet in eerste instantie, voor de provinciale raad. Ten einde te beslissen over die al dan niet openbaarheid heeft men het proces uitge steld tot volgende woensdag (eergisteren, WDG). Het is dus een betwisting en dat vind ik erg want in andere landen zou men er zoveel heisa niet rond maken. Men betwist het feit zaken naar buiten te brengen die waarheid zijn en heel veel belang hebben voor de patiënt. U zette zich ook af tegen de rechtsprak tijken van de Orde. Men stelt eerst een klachtenbundel samen, onderzoekt die en velt er daarna zelf een oordeel over. Men kumuleert als het ware de funkties plaats van 5. Integendeel zelfs Indien men de Belgische situaties verge lijkt met Nederland... Ginds is onlangs iemand gepromoveerd tot doctor op een thesis over het overdreven gebruik van antibiotica. Hij heeft o.a. beschreven wat er gebeurde in een ziekenhuis in Nij megen. Men was daar van mening dat men teveel antibiotica gebruikte. Tijdens een periode van 3 jaar heeft men hel antiobiotica-gebruik herleid tot de helft. Het gevolg is geweest dat het aantal infekties drastisch daalde. Teveel is scha delijk. Datgene waarvoor men het ge neesmiddel gebruikt gaat zo zijn effekt verliezen. Is het ook niet zo dat de dokter het slachtoffer is van een zekere overwaarde- Geen enkele andere wagen biedt zoveel waarde voor zo weinig geld. Vijf deuren, ver stelbare .velourszetels met hoofdsteunen, vast tapijt, 5 versnellingen, elektronische ontsteking en zes jaar garantie tegen korro- sie; het hoort allemaal bij de standaarduitrus ting. Naar keuze benzine- of dieselmotor. Hieronder vindt U de naam van uw dealer bij wie U terecht kunt voor alle verdere informa tie over de meest gulle wagen van Europa. Garage-Carrosserie Felix VERSTRAETEN Hoofdverdeler Gentsesteenweg 211, AALST 053/70 03 59 Pr loof (.IC) van openhaar ministerie en rechter. Dr. De Loof: Eender welke jurist zal U direkt zeggen dat zoiets niet kan bij een gewone rechtbank. Men heeft hier een rechter die de mensen opmaakt, het model van de klacht zelf doorgeeft en achteraf het oordeel uitspreekt. Dat is onvoorstelbaar in een normale recht staat. Men heeft me ook gezegd dat ik het arti kel eerst had moeten lezen vooraleer het gedrukt werd. Maar ik zou er weinig aan veranderd hebben. Het enige dat er ver keerd in stond en ik heb het nochtans heel duidelijk anders gezegd was dat de Vlaamse huisartsen teveel voorschrij ven. Het zijn niet uitsluitend zij, maar ook de specialisten en universiteitspro fessoren die waarschijnlijk de kroon spannen. En het probleem blijft zeker niet beperkt tot Vlaanderen. Overkon- ring De patiënt verwacht van hem een ogenblikkelijke genezing. De dokter heeft het recht niet meer om zich te ver gissen. Dr. De LoofDat is juist. Men neemt het niet dat hij niet onmiddellijk een zekere diagnose stelt. Er is nog iets. Van specia listen eist men absoluut dat ze een dia gnose stellen. De patiënt moei hel zie kenhuis verlaten met een etiket opge plakt. Dat zou een grove fout zijn. Ook een huisarts voelt zich dikwijls niet op zijn gemak als hij geen etiket kan opplak ken. Van de andere kant ziet men, vooral bij oudere mensen, dat er gekompli- ceerde zaken zijn, waarbij diverse fakto ren samenvallen. Die gevallen kan je nog amper strikr typeren. Soms zegt men wel eens dat de dokter zich een aantal vragen zou moeten stellen maceutische industrie. Er wordt dan wel eens gezegd dat de dokter nog slechts de kommerciële agent is tussen het genees middel en de patiënt. Dr. De Loof: Persoonlijk vind ik een dergelijke bewering wel overdreven. Het is wel zo dat een dokter er moet voor zor gen dat hij niet manipuleerbaar of omkoopbaar is. Er is wel een groot ver schil tussen de firma's onderling. Men heeft er die heel serieus tewerk gaan maar men heeft er ook die weinig wetenschap pelijk onderzoek doen en zich beperken tot het afkopen van patenten en uitvin dingen. En het is ook zo dat die firma's werken op een winstbasis. Dat is juist het ge'vaar. Bij de farmaceu tische industrie primeert de winst, niet de volksgezondheid. Dr. De LoofWel ja, de winst is het belangrijkst. Een farmaceutische firma is geen liefdadigheidsinstelling. Ze zorgt niet voor de volksgezondheid maar voor de verkoop van geneesmiddelen. Het probleem is momenteel dat de verkoop steeds minder voorspelbaar wordt. Indien men een raming kan maken van de te verwachten winst, dan kan men op een serieuze manier en met de nodige gemoedsrust aan wetenschappelijk onderzoek doen. Maar dat is niet meer het geval. De jongste jaren is het echter meermaals voorgevallen dat een nieuw medicijn van de markt moest worden genomen omdat men ontdekte dat er serieuze bijwerkingen zijn. Dat maakt dat de zaken onzeker geworden zijn farmaceutische research is ontzettend duur en daardoor trachten firma's zich veilig te stellen. Dit door de prijzen zo hoog mogelijk te houden, voor het geval er moeilijkheden zijn met de ont wikkeling van een volgend produkt. Men zou dus kunnen zeggen, «maak van de farmacie een staatsindustrie». Maar dat geeft dan ook weer de nodige specifieke problemen. Zoals bij veel zaken het geval is, zou er meer kontrole moeten zijn. De staat zou ergens moeten kunnen tussen- Persoonlijk snap ik niet dal men er zoveel kabaal rond maakt. Je hebt per slot van rekening geen Heilig Huisje aan diggelen getrapt. Dr. De LoofVoor hen zijn het nog Hei lige Huisjes. Als de Orde meem dat de relatie arts-patiënt op die manier ge schaad wordt, dan vind ik persoonlijk dat die relatie heel wat meer geschaad wordt, indien de patient weet dat de arts nog heel wat te verbergen heefi. De maatschappij is overigens momenteel open genoeg opdal die zaken aan de oppervlakte komen. En zelfs indien ze niei bekend zijn, dan is het onze plicht om ze openbaar te maken, leder genees middel heeft zijn bijwerking en indien men er teveel voorschrijft dan brengt men de mensen daardoor in gevaar. Een deel van het geld van de ziekteverzeke ring wordt besteed aan overbodige geneesmiddelen in plaats van het te beste den aan nuttiger zaken. Eén van de rede nen waarom ik openbaarheid van het proces geëist heb is dat heel die materie de mensen aanbelangt Welke sankties kan men legen L' opleg gen Dr. De LoofMen heeft er verschillende. De sankties van de Orde gaan van blaam, naar berisping, schorsing voor 1-2-3 dagen, schorsing voor een week, voor het leven. Daar zal natuurlijk geen sprake van zijn. We moeten afwachten. Hel merendeel van uw kollega's lieefl niel gereageerd op hel verzoek om klachl legen U in Ie dienen. Ik neem dus aan dal de Orde van Geneesheren hel zich niel zal durven veroorloven een zware straf op ie leggen. I)rDe LoofEen zware straf zal het zeker niet zijn. Trouwens, indien er een straf wordt uitgesproken ga ik in beroep bij de nationale raad. En daar zal het publiek moéten zijn, gelet op een bepaald besluit van Straatsburg. sumptie van geneesmiddelen komt overal voor. Wal kan men doen legen die overmedika- lisalie van de maatschappij Dr. De Loof: Informatie brengen over die wantoestanden. We moeten patiënten en artsen wakker maken. Het is in de eerste plaats een kwestie van informatie. Ik zou even Andrew Malleson willen site- ren. Een lienlal jaren geleden schreef die in zijn boek «De ziekte-industrie» hel volgendede behandeling is voor hel grootste deel een rilueel geworden. Hel is de erkenning van de kant van de dokter dal de patiënt ziek is en dal hij er graag iels zou aan willen doen. Dus schrijfI hij wal gekleurde pillen voor...». De LoofWe komen van een mentaliteit dat zowel de arts als de patiënt dacht dat er ooit voor ieder kwaaltje een pil zou komen. Beiden hadden een blind geloof in geneesmiddelen. Een dokter konsulte- ren en géén geneesmiddelen krijgen, dat kon gewoon niet. Dat verandert stilaan. Als een patiënt bij een dokter komt en er zijn absoluut geen geneesmiddelen ver eist, dan worden ze niet meer voorge schreven. Men geeft meer en meer infor matie omtrent het ongemak. Indien het evolueert in negatieve zin, dan zal men overgaan tot het voorschrijven van geneesmiddelen. Maar vroeger moest men met een geneesmiddel naar huis gaan, al was het een pil met suiker. Ik neem aan dal die mentaliteit loch nog steeds beslaat. Hel staal me voor dal de dokier in de lang genomen wordl door zijn patiënt. Indien deze dokier niets voorschrijft, is hij in de ogen van de patiënt een slechte dokier en zal de patiënl een andere arts raadplegen. Dr. De LoofDat is juist de reden waar om ik vind dat wij moeten zeggen dat er teveel medikamenten voorgeschreven worden. Een patiënt moet niet verwach ten dat hij beter zal worden indien men hem 10 geneesmiddelen voorschrijft in vooraleer hij geneesmiddelen voor schrijft. Welke verandering hoop ik in de toestand van de patiënt Ie bereiken Kan hel geneesmiddel dal ik ga gebruiken deze verandering lol stand brengen Welke kwalijke neveneffeklen zal hel geneesmiddel hebben Weegt hel nuttig effekt op tegen hel kwalijke Dr. De LoofVooral dat laatste punt, de lasten- en batenanalyse, is belangrijk. Men zou daar altijd moeten aan denken, maar men vergeet het dikwijls. Een voor beeld, iemand met een verstuikte enkel krijgt Tanderil voorgeschreven. Maar een verstuiking geneest vanzelf, zij het dat het wel een paar dagen langer zal duren. Van de andere kant is Tanderil een produkt dat een maagzweer kan ver oorzaken. Mocht men zich telkens vooraf die vraag stellen dan zou in veel gevallen het sop de kool niet waard zijn. Hel is algemeen bekend dal er een over vloed aan medicijnen op de markl is. Sommigen zegen dal er van de 9.000 voorhanden zijnde medicijnen amper 300 echl zinnig kunnen gebruikt worden. Dr. De Loof: Er zijn natuurlijk veel te veel medicijnen. Er bestaan nog veel ver ouderde, waarvan men weet dat ze geen effekt meer hebben maar die men blijft voorschrijven. Dit in navolging van het denkkader waarover we het daar straks reeds hadden «We moeten hen toch iets voorschrijven». Dat er zoveel geneesmid delen zijn deert mij persoonlijk niet. Wat ik wel erg vind is dat men ze niet kritisch bekijkt. Sommige firma's durven hun produkten op een weinig kritische manier promoveren en onjuiste zaken verklaren. En er zijn dokters die dat dan slikken en meer verwachten van het geneesmiddel dan het kan geven. Indien we de genees middelen echt kritisch kunnen benade ren, dan is hun aantal niet zo belangrijk. De overvloed aan beschikbare medicij nen is hel gevolg van hel feil dal we er hier Ie maken hebben met een echle far- komen. Bvb. voor zeldzame ziekten zijn slechts weinig geneesmiddelen op de markt omdat men, wegens de beperkte afzet, amper de produktiekosten kan rekupereren. Voor griep bestaan dan weer honderd middeltjes, want daar is een groot afzetgebied. Waarom zou de staat geen fonds oprichten ter bevorde ring van de research van zeldzame ziek ten Dat fonds zou gefinancieerd kun nen worden met een deel van de winst die de farmaceutische industrie maakt op andere vlakken. De staat kan mechanis men inbouwen die ervoor zorgen dat, van de ene kant, de firma's een 'gewone' winst maken en kunnen blijven verder werken, en van de andere kant, dat het terrein waarop de firma's zich niet enga geren omdat het niet opbrengt, doen ont gonnen wordt. U gaat dus akkoord mei Ivan Illich die ook pleil voor meer overheidskonlrole. Hij had dan wel meer de artsen in zijn achterhoofd. Dr. De LoofOok op de artsen. De staat heeft toch als funktie een zekere kontrole uit te oefenen. De staat moét tussenbeide komen. Niet zoals sommigen dat zouden wensen, door verlieslatende bedrijven op te kopen. Dat is iets anders. Wel bedoel ik een regulerende werking. Daar waar genoeg wordt verdient iets afnemen om zo minder populaire en minder winstge vende zaken te financieren. Zoiets ver onderstelt wel dat de staatsmachine goed funktioneert en daarmee zitten we weer op een ander terrein. Men zou dan ook een regulerende funktie moeten uitoefe nen wat de artsen zelf betreft. Ivan Illich sprak in dal verband over een vast salaris, geloof ik. Dr. De Loof: Er zijn al artsen die tegen een vast salaris werken. Velen reageren tegen werken in vast dienstverband. Maar het zou de neiging tot bepaalde overdrijvingen wel tegengaan. En andere overdrijvingen versterken. Ik heb ergens gelezen dat de farmaceuti sche industrie meer en meer zelf de prij zen van zijn produkten bepaald. Indien een land daar niet mee akkoord gaat, krijgt het hel geneesmiddel niel. Wal is daar van aan Dr. De Loof: Dat gebeurt maar het is eerder uitzondering dan regel. Men is maar al te blij om een geneesmiddel te mogen leveren. Wat wel gebeurt is dat de multinationals hun prijs bepalen en deze dan voorleggen aan de diverse landen. Die beslissen dan of ze akkoord gaan met het prijsvoorstel. Vroeger waren er lan den die klakkeloos iedere prijsofferte slikten. In België hebben we echter nooit reden tot klagen gehad. De ministeries van Ekonomische Zaken en Volksge zondheid onderzoeken prijsoffertes heel nauwkeurig. Ook vergelijkt men de prijs met die van gelijkaardige geneesmiddelen uit dezelfde sektor. Maar er loopt nog heel wat mank. Wan neer men een merk deponeert verliest men er na 20 jaar de rechten op. Tijdens die periode kunnen vele bedrijven amper hun produktie- en researchkosten reku pereren. Men tracht de verkoopprijs dus zo hoog mogelijk te houden. Valium is al 25 jaar op de markt. De kosten die de ontwikkeling met zich meebracht zijn al lang teruggewonnen en toch blijft Valium vrij duur. Van de andere kant be staan er medicijnen die geen winst ople veren omdat de verkoopprijs té laag is. Een voorbeeld een 30 jaar oud genees middel wordt verkocht aan 77 frank. Op een bepaald moment haalt men dat geneesmiddel van de markt. De verpak king is immers duurder dan de verkoops prijs. Een jaar later gooit men dat geneesmiddel terug op de markt, maar nu onder een andere naam én met een aangepaste prijs. Zo heeft men ooit Negatol van de markt genomen om het een klein jaar later opnieuw te introduce ren onder de naam Lotagen. Gewoon een omkering van de letters Zoiets zou niet mogen gebeuren. De slotvraag: Heefl U meer patiënten sinds U de beroemde dokter De Loof benl Dr. De Loof: Ik denk het niet. Mensen zijn zo verstandig om bij een dokter te gaan omdat hij goed is en niet omdat hij beroemd is. Sommige patiënten klagen wel omdat ik zogezegd nooit te bereiken ben vanwege mijn engagement met Art sen tegen Kernwapens. Ik denk dat ik eerder meer patiënten zou krijgen indien ik mij met een voetbalploeg bezig hield. William DE GEYTER Stationsplein 8, Aalst •3 053/77 32 96 Restaurant open alle weekda gen en zondagmiddag. Specialiteitscampis, paling.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 8