Moet zaat op Aalster.se zegswijze Schop Aalst een literair geweten Denkend aan L.P. Boon Nieuwe Gazet van Aalst 18 mei 1984 3 L.P. Boonherdenking stadsmagistratuur afwezig D'Oyshoylegen Caudron hemmen van teis joor reidelèk goe van heren tetter gemoktEn 't leit er hem pesies nor oon da z'heer nog ewa loten ooitbollen... 't Was na ni ver te zeggen azoei van dad echt vriesweir, of snie en haogel, mor wel frissekes. En 't zol ni gedocht hemmen ver mor al blommekes booïten te zetten, want ze zollen rap afgevroezen geweist hemmen. Mor verleide weik leisden 'k dor iet in 'n gazet nen èrtiekel oever dizelste oyshoylegen woor da'k naa nog ni vanoever 'n kaan. Steldj a veiren: ne reidelèkken groeiten ertiekel van van 'k weit ni hoeveil reigels. Mor tèn geschreiven deir ienen die ghielzeikes on zè getal loynen nog ni gekommen 'n was ver zen mondj goe kennen af te slooiten. Wa dat et door instond, 'k kost men oygen oeigen ni geloeiven. Wedja hoe dat denne knol die da geschreiven heid, die oyshoylegen noemden? Val ni omveir hein hè sprak dor oever Mammoet, Parlargonium en Servent. In 't schoei hemmen gelierd wa da ne mammoet was, azoei ,'n soert van dikken oelefant meh lank hoor en slagtannen va 'k weit ni hoe groeit. Mor azoei 'n hem ek toch nog gin ienen op den almanak zingstoon zee-en da z' azoei'n biest zollen hoyleg verkleerd hemmen, door 'n hem 'k nog niet va g'hoeird... Hè zal vanoyges Mamertus wille zeggen hemmen Perlargonium Nog noeit ni g'eiten Weit wel da ne pelargonium (mor tèn zonder R tissen) den echten naom es van ne zjeraniom. En heit den dienen na gepeisd op zen zjeraniommekes die 't nog nie 'n mocht booitezetten zulank as da't snachs nog kost vriezen Meigelèk, mor ver van Pancracius ne zjeraniom meh 'n faat in, te maoken, da vond ek toch nogal straf. Meh Servent, door heit 'n vanoyges Servatius wille meh zeggen, mor toch... As ge ne kier bepeist da 'z op die manier probeiren de gazetten vol te schroyven, ten vraogd' a somtès af, wa moete men dor ten nog allemol va geloeiven? Denne knol 'n zal teis hier vanoyges ni leizen hein, anders hooi 'k hem eh klei remeideken on d'hand gedoon ver die naomen van die oyshoylegen nimmer te vergeiten. Mor tèn zol 'n wel 'n betje frans moete kennen. As g'in 't frans die droy naomen achterine ooitsprekt, ten bekomde ne zin die over iet goot... da ni noyg smaokelèk 'n es. Allei, ge kejje 't zelf ne kier probeiren: Pancrace, Servais, Mamert... Al pertank da z'hier ni in de zjuste volgorde 'n stoon. En as 'n zen ertiekelken nog 'n betje langer waa maoken, kost er hè nog boygezeid hemmen da'z op sommegste plosjen der nog ne virden hoylegen boy zetten: Bonifaas, mor 'k zeg het: dad es oeveraal ni. In elk geval, 'k hem meh toch iet afgevraogdhoe kom het da Pien en konsoerten zoei dikkes neivest 't weir sloon, mor dat die Oyshoylegen dor toch alle joren op 't appèl zen? Op den teivei lote z'ons zing oever liege luchtdruk en hoeige luchtdrukgebieden, oever zjetstroeimen die ten ne kier alhier en tèn ne kier adoor bloze. Ze verzeggen goe weir en 't reget da 't gitj, of ze zeggen da 't windj en kaad zal zen en 's anderdaos kejje in a hemsmaven in den hof loeipen. Mor alle joren, op dezelsten dotom, lappe, ze zen dor zee En zeer 'n sloon der ni neivestMor kom, ze zen gepasseird - en da z'ons mor agaa ne langen hiete zoemer geiven. Allemaan kaan da beizegen. En alles moet op zennen toyd kommen, es 't ni woor hè? PETJEN Schepen Chris Borms en Bert Van Hoorick. 't Stadsbestuur vaardigde toch één schepen af om een der Vlaanderens grote schrijvers te herdenken, (j.c.) Als er vijf Vlaamse schrijvers de tijd trotseren, dan horen Elsschot en Boontje daar zeker bij, dacht ik. Misschien omdat ze, anders gebekt, allebei hetzelfde zeggen, elk vanuit zijn eigen wereld, maar beide echt en waarachtig, zonder franjes, bewogen. Vijf jaar geleden. Net alsof het gisteren was. Over de bloemenhulde aan zijn graf en de herdenkingsplechtigheid te Aalst vindt U verslag op een andere plek. Maar ook in Gent bleef men niet stil. In de galerij V.G.K., Hoogstraat 45, loopt nog tot 22 mei een intieme maar boeiende tentoonstelling. Naast een unieke reeks van zijn werken, bezit van Georges Arijs uit Erembodegem, springen een aantal foto's in het oogzijn begrafenis; Boontje bij een vernissage en een happening; de Osbroek en Ter Muren, zijn levensplek; ietwat vergeeld een opvoering van een spel rond priester Daens. Verder, kranteknipsels in verband met zijn werk en zijn dood, een exemplaar van de weekbladen waaraan hij ooit meewerkte (Parool, Zondagspost, De Zweep), een affiche met indringende beelden van de bende van Jan de Lichte, een brief over "het,, ruimteschilderij, doeken en collages, soms bizar, soms erotisch, maar altijd poëtisch- dromerig. Wie in Gent rondzwerft en Boontje in het hart draagt, moet een kijkje nemen. Naast de lectuur van zijn werk geen betere blijk van erkenning. W.D.B. Vijfjaar geleden. Net alsot het gisteren was. "Boontje is gestorven, aan zijn schrijftafel,,. Verslagenheid in Aalst en ver daarbuiten. Verdriet in de wereld van de literatuur, maar het meest nog bij Jeanneke en Jo, zijn gezin, en bij Ondineke. Oskarke en meneerke Brys thet wie hij in zijn sappig taaltje babbelde over de oorlog en de duiven, het socialisme en de lauwheid van het bier. Ik kende Boontje niet persoonlijk. En toch voelde ik me bij zijn dood even intens betrokken als was hij een goede vriend. Ik had hem enkele keren op de trein gezien toen hij naar Gent trok om voor de "Vooruit,, zijn dagelijks cursiefje te schrijven. Pretentie en aanstellerij waren hem vreemd, gemoedelijkheid was zijn tweede natuur. Ik had hem in gesprek gezien met pater Van Isacker, pratend over wie hem lief waren Daens, Jan de Lichte, de mensen rondom hem. Ik kende zijn stem van de radio, een stem die alleen van hem was, vol Aalsterse kleuren, wat lijzig maar warm. En ik had vooral zijn boeken gelezen: een vergeten straat om nooit te vergeten, een kleine oorlog die in het geheugen bleef hangen, zijn geuzenboek dat je anarchist zou maken, de figuur van Daens die in je vel dringt als een angel, de groeiende voorstad, vlijmscherp geëtst en vooral de kleine Eva uit de Kromme Bijlstraat, een witte engel die me deed denken aan Leentje uit Piet Van Akens "Klinkaart,,. Onder impuls van Bert Van Hoorick, oprichter van het Louis Paul Boon Genootschap, had in Aalst, vorige week donderdag, een her denkingsplechtigheid plaats naar aanleiding van het overlijden (vijf jaar geleden) van Louis Paul Boon. Vele sympatisanten waren aanwezig op het kerkhof voor een korte bloemenhulde bij het graf van de auteur. De gelegenheidstoespraken werden gehouden door Bert Van Hoorick en Willem M. Roggeman. festatie. Zoals reeds gezegd was er weinig belangstelling voor deze plech tigheid vanwege het Aalsters stadsbestuur, hetgeen uiteraard bij elk weldenkend mens vragen doet rijzen. Maar ja, waarschijn lijk moesten ze allen vroeg in Opvallend was de afwezigheid van de stadsmagistratuur, be houdens schepen Chris Lievens- Borms. Bert Van Hoorick onder streepte nogmaals het schrijnend gebrek aan belangstelling voor een zo grote stadsgenoot wiens werk m ruim 17 talen werd ver taald. Tevens hekelde hij de spijtige toestand dat het beeld van Roel D'Haese (de figuur van Jan De Lichte) nu in het1 Middelheim- park zal te zien zijn daar waar zijn ware plaats in Aalst is. Van zijn kant hoopte Willem M. Roggeman dat het huidig stads bestuur meer belangstelling zou tonen voor de aanmaak en de plaatsing van een borstbeeld of bas-reliëf van Louis Paul Boon. De herdenking werd verdergezet in de 'Nieuwe Madeion' waar het Boongenootschap een soort lite rair café organiseerde. Roland Van Opbroeck, BRT- producer en Boon-specialist, lichtte in een boeiend, maar wat lang uitgesponnen referaat de figuur en een gedeelte van het werk van Louis-Paul Boon. Naast de strijdliederen, gebracht door twee Chileense vluchtelin gen, las Ina Bal op spontane wijze haar brief voor, getiteld «Beste meneer Boon L.P. Boon en kleinzoontje David. PACT presenteerde een gebalde kollage uit de produktie 'De Bende van Jan De Lichte'. Het programma werd aaneengepraat door Bob De Winne met bind- teksten uit Boons oeuvre. Anton Cogen las vervolgens een frag ment voor uit 'Mijn kleine oor log'. De BRT-ploeg van Terloops was aanwezig en bracht zaterdag 11. een beeldverslag van deze mani- hun bedje om fit en monter twee dagen later Minister Geens te verwelkomen op Flanders Prin ting... Hopelijk zal over vijf jaar geen computerbeurs op het programma staan rond 10 mei, maar een grootst L.P. Boonher denking... En voor het ogenblik, Boontje, vergeef het hen, want ze weten niet wat ze doen (althans, 't is te hopen)... (NDVV-CD) Oplossing vorige week Ne steik onder woter geiven.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3