Sanders Printing De (Oude) Gazet van Aalst wos*o*net ROVANA 2.995 Partijen mogen markt niet meer teisteren ZELFBEDIENING WASSALON Nieuwe Gazet van Aalst 18 mei 1984 5 Opendeurdagen De Weide f 1 Dendermondsesteenweg 45, Aalst 6 kg- QC voor slechts w fr. OOK OP ZONDAGEN FEESTDAGEN EN VERLOF ALGEMENE ZONNEWERING AANBIEDING TUINMEUBELEN CAMPING Onze aandachtige lezer die op deze bladzijde een exclusief interview met Gustaaf Sanders had verwacht, moeten wij - spijtig genoeg - teleurstellen. De heer Sanders weigerde ons te woord te staan... net zoals hij indertijd, de brief onbeantwoord liet waarin de toelating werd gevraagd om de naam "Gazet van Aalst,, over te nemenOndertussen is de Nieuwe Gazet van Aalst al niet zo recent meer en zijn wij een babbeltje gaan slaan met Pol De Paepe die onder Gustaaf Sanders de eerste en laatste uren van de (oude) Gazet van Aalst heeft beleefd. maal werd zijn artikel afgescheept HISTORIEK De voorgeschiedenis van de Gazet van Aalst situeert zicH voorde laatste wereldoorlog. Het was Petrus Van Nuffel die met een fel strijdbaar katholiek blad: "De Volksstem,, van start ging. Deze lokale krant, die tweemaal weeks verscheen, was niet zo erg toonaangevend maar bij gebrek aan concurrentie werd hij beschouwd als de "moniteur van Aalst,, al hielden de artikels die erin verschenen niet altijd verband met onze regio Na de bevrijding zette de schoonzoon van Van Nuffel, Eugène Sanders, de traditie voort, dan wel onder de gewijzigde naam"Gazet van Aalst,,. Dit blad verscheen in het begin eveneens tweemaal per week om al gauw een weekblad te worden. Deze Sanders senior was lid van de memorabele "club des treize,, de dertien francofone families van katholieken huize die de na-oorlogse Aalsterse politiek angstvallig in handen trachtten te houden. Sanders zelf schreef nooit een letter in zijn eigen blad; toevallige redacteurs watren vooral oud K.S.A.'rs,gewegen hoogstudenten zoals Gilbert Claus, Albert De Smaele (van de latere "Periodika,,). Jef De Kesel en Laurent De Wolf (ex-schepen O.W.). meestal leden van de katholieke, sociaal-voelende vereniging OSANAM. Alhoewel de druk van de katholieke touwtjestrekkers zwaar op de Gazet van Aalst woog. "liet Eugène Sanders zich hierdoor toch niet manoevreren,. dixit Pol De Paepe Het prestige en het aantal abonnees moesten er wel onder boeten. Het was in die periode dat Pol De Paepe zijn eerste stappen bij de Gazet vgn Aalst deed. Tevergeefs, want vier met de "diepzinnige,, woorden van Sanders senior: "Daarover moet ik eerst met mijn advokaat spreken,, Daarin kwam verandering toen de zoon, Gustaaf Sanders, een bevriend gebleven schoolmakker, de drukkerij, inclusief de Gazet, overnam, en alle artikels van Pol De Paepe publiceerde. EEN REDACTIE IN WORDING Maar ook onder Sanders junior was er nog lang geen sprake van een werkelijke redactie. Het was de nieuwkomer Remi Bogaert die het blad redactioneel enigszins op poten zette en aldus de Gazet van Aalst lange tijd in stand heeft gehouden. Naast Remi en Fernand Bogaert. Pol De Paepe en Gilbert Claus - samen met Laurent De Wolf, medewerkers van het eerste uur - waren er nog enkelen die regelmatig een bijdrage leverden. Hieronder vallen te vermelden: Paul Rubbens „met zijn "Volkse Opvoedkunde,, (de doorslag van hetgeen in "De Gentenaar,, verscheen en waarvan Sanders niet op de hoogte was Tijl Vlaanderen die zichzelf een groot auteur waande en van wie omzeggens het gans poëtisch oeuvre gepubliceerd is in de Gazet van Aalst. Daarnaast verscheen ook nog het wekelijks artikel van de legendarische Pierlala, die altijd anoniem gebleven is bij het grote publiek, al werd deze schuilnaam dikwijls en ten onrechte aan andere medewerkers toegeschre ven en om de verwarring nog groter te maken, gaf één van de andere "redacteurs,, zich bedrieglijk uit voor deze Pierlala... And last but not least, het was bij deze zelfde Gazet van Aalst dat Louis De Pelsmaeker debuteerde als sportjournalist. Bij de komende Europese Parlementsverkiezingen (voorzien op 17 juni) zal publiciteit met mikrowagen op de zaterdagmarkt voortaan verboden zijn. "Het enerveert de mensen en levert niet veel op„ aldus de burgemeester, die meedeelde dat alle partijen hiermee akkoord waren. Edgard Hooghuys (SP) kreeg een be vestigend antwoord op zijn vraag of er ook straatmuzikanten zullen ge weerd worden op de zaterdagmarkt. De burgemeester"Ja, want ge weet niet hoever men gaat...,,. Hij riep alle partijen op om zich aan de reglementering te houden. Eén partij (bedoeld was het Vlaams Blok) heeft alvast blijk gegeven van wildplakkerij op de borden voor "Flanders Printing,,. VU-raadslid Willy Van Mossevelde (ex.-V.B.) nam de verdediging op van zijn voormalige partijgenoten; hij wees erop dat integendeel Flanders' Printing nu al de verkiezingsborden gebruikt... Jan Caudron (VU) en Edgard Hooghuys (SP) drongen aan op beteugeling van de "publi-karretjes,, waarmee vooral de huidige schepen De Pauw bij de vorige verkiezingen furore maakte. De burgemeester be loofde een streng optreden inzake illegaal parkeren, maar er is nu eenmaal geen juridische basis om een parkeerplaats te weigeren. Het zou in de toekomst wel verder uitgediept worden; kontakt wordt o.m. opgenomen met Gent. Toen Hooghuys vroeg het sluikplakwerk zoveel mogelijk te verwijderen, wees de burgemeester op de hoge kosten hiervan, die nu misschien niet nodig zijn "omdat de sfeer anders ligt,,. Bijgevolg verwachtte hij wel dat men vanzelf voldoende soberheid aan de dag zou leggen. SP-er Monsieur wou een oproep in die zin). Dit ontlokte dan weer eert toespeling van Denayer (VU) op het roemruchte verkiezings fonds van de CVP"de enen hebben meer geld dan de anderen...,,. Hoedanooku mag voortaan uw koptelefoon thuislaten, als u in ver kiezingstijd nog naar de markt komt... Als dat geen goed nieuws is? (pd) De ervaringsgerichte kleuter school De Weide, Brusselses teenweg 159, Aalst, houdt op zaterdag 26 mei vanaf 10 uur haar opendeurdag. Hoe deze school, midden in het groen aan de rand van de stad, reilt en zeilt, kun je die dag van kinderen, ouders en begeleiders vernemen. En of er wat te zien is De speeltuin en zandbak, de klei-, timmer-, schilder-, vertel en knutselhoek. Een schooltje waar kinderen en ouders echt iets te zeggen heb ben Op zaterdag 6 juni is het dan de beurt aan de lagere school, Zeve- kootstraat 67, Erpe. Twee dagen om vrij te houden. SANDERS VERSUS MOEYERSOONS Gustaaf Sanders, die zich net als zijn vader steeds had verzet tegen de "tutèle,, van de Aalsterse patriciërs, wilde duidelijk met zijn krant een onafhankelijker koers varen, alhoewel de Gazet van Aalst toch steeds tot het einde toe christelijk- ge'inspireerd is gebleven. Tegen de francofone invloed werd vooral door Pol De Paepe gereageerd door in zijn rubriek het Vlaams bewustzijn sterk aan te wakkeren. In de schoot van de CVP groeide dan ook de onrust (en ongenoegen) zienderogen. Bij de meeste artikels werd eerder naar de naam van de auteur dan naar de inhoud gevist of gegist. Een vergadering ten huize van Ludovic Moeyersoons, waarop alle medewerkers van de GvA uitgenodigd waren alsmede Marcel De Bisschop, was duidelijk bedoeld om hun "partijblad,, zoals zij de Gazet van Aalst nog altijd beschouw den, terug in "goede banen,, te leiden. Enkele redacteurs stuurden wijselijk hun kat maar de morele druk bleef wegen. Het ging zelfs zover - en dit is volgens Pol De Paepe één van de schrijnendste passages in de geschiedenis van de Gazet van Aalst - dat een vooraanstaand CVP'er en oud-senator op een bepaald ogenblik in het Groen Kruis zwoor dat hij de Gazet van Aalst kapot zou krijgen EEN VLAG DIE DE LADING NIET DEKT Alhoewel er regelmatig lokale pole mieken werden uitgevochten die veel stof deden opwaaien in het Aalsterse en er enkele min of meer vaste rubrieken verschenen, kon men de Gazet van Aalst toch moeilijk een volwaardige streekkrant noemen. De actualiteit werd nauwelijks of niet gevolgd en van een kritische instelling was er geen sprake. De bladzijden waren te zeer afhanke lijk van toevallige bijdragen, dan nog De gemeenteraad verliep maar tam, 't was alsof men niet op volle toeren kwam. Alhoewel De Maght nogal «beeldend» insinueerde dat zij voor 't ontwerpen van een bepaald verkeersbord poseerde. Eventjes leek er wat leven in de brouwerij te komen Toen men over 't cultureel centrum begon te bomen De dames schepenen begonnen verschillende taal te spreken, en Annie werd door Borms eventjes schccf bekeken. Toch verklaart Annie altijd met de glimlach dat men nog nooit een betere samenwerking zag. Daar denken we zo af en toe het onze van want wij vinden dat samenwerken toch veel beter kan. De gemeenteraad was dus voor een keertje vlug gedaan. Rond 23 u. kon iedereen al huiswaarts gaan. De meesten echter bleven nog ergens «plakken» maar ja, dat hoort bij de politieke ongemakken. Aan sommige politici is trouwens duidelijk te merken dat ze té veel op die manier «overwerken». Hieruit kan men wel het volgende leren dat je nog steeds kiezers kunt winnen door te trakteren ISII meestal aangebracht door de geïnteresseerden zelf. Iedere vereniging of organisator wist immers dat zij de artikels zelf moesten schrijven, wilden zij enige publiciteit rond hun manifestatie na streven, zodat hier veel stroop rond eigen baard werd gesmeerd. Tot daar het streeknieuws... Het feit dat de Gazet van Aalst zich van het imago van partijblad had ontdaan, mag ook niet geïnterpre teerd worden alsdat opeens alles mo gelijk was, alsdat opeens alle meningen aan bod konden komen De GvA bleef, hoe dan ook, christen- minded en liberale, linkse of progressieve ideeën overleefden de censuur meestal niet. Via Laurent De Wolf stond de column open enkel voor CVP-communiqués en deze liet het niet na om de andere partijen met de "grove borstel,, voor schut te stellen. De vedetten van de toenmalige politieke bühne, waaronder Louis D'Haeseleer, Bert Van Hoorick en Gustaaf De Stobbeleir, kregen regelmatig sneren en smerige vegen uit de pan... DE VOORPOST Het beperkt aantal abonnees (nooit meer dan 2000) slonk gestadig, niet in het minst ingevolge de heftige pamfletten van Laurent De Wolf... Maar de doodsteek werd toch gegeven door "De Voorpost,, eind 1973. Dit persvers streekblad, dat kon bogen op een grotere dynamiek en een actuele inslag, beklonk al gauw de kortstondige concurrentiestrijd. Gustaaf Sanders boorde zijn zinkend schip zelf in de grond door bruusk met de publicatie te stoppen. Als drukker-uitgever betekende dit de "coup de grace,, voor de (oude) Gazet van Aalst. Dat er ondanks de innerlijke wrijvingen en de intriges rond de Gazet van Aalst, toch bij wijlen har telijk kon gelachen worden, getuigden de geslaagde 1 aprilmoppen. De ontdekking van een authentieke Rubens met technische fiche en al in de Gazet beschreven, zorgde voor heel wat emoties. De hilariteit steeg ten top met de voorgewende inhuldigingen van de toendertijdse nieuwe brandweerka zerne en van het nieuw politiebureel - dat bij de officiële huldiging reeds afstands bleek te zijn geworden Het ging zelfs zover dat deze laatste inhuldiging aangekondigd werd als "Onze jaarlijkse aprilmop,,. CL Mogelijkheid tot drogen en strijken NON-STOP OPEN van 7 tot 22 uur Sinds 1935 Sinds 1935 Zonnetenten Korfmarkiezen Lengte onbeperkt. Eigen fabrikaat. Eigen ontwerp. HOGE RUG ZETEL 5 standen VOLLEDIG KUNSTSTOF AANBEVOLEN PRIJS: Tot uitputting voorraad. 3.850 Barbecues Geschenken Allibert Darolet Kurz Dima Haka Ami Sieger A-Camp Freetime Porta-Potti Camping Gaz Geraardsbergsesteenweg 129-133, Erembodegem-Terjoden s 21 25 04

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5