«Wie het nut van kunnen lezen en schrijven niet inziet, slaagt zelden» Jansegers en Co Hugo Verrieststraat 3 i Analfabetisme P.V.B.A. 9470 Denderleeuw Een school in beweging... VTI. Nieuwe Gazel van Aalsl 18 mei 1984 7 Kenmerkend voor onze moderne maatschappij is dat de kommunika- tiemogelijkheden steeds verfijnder worden en het informatieaanbod schier onoverzichtelijke afmetingen aanneemt. Het vermogen te kun nen lezen en schrijven is niet meer dan vanzelfsprekend en noodzake lijk. En toch bestaan er nog steeds mensen die de vaardigheid van het lezen en het schrijven niet beheersen. Het is onvoorstelbaar voor die genen die het wel kunnen. België heeft net zoals de meeste andere welvarende landen geruime tijd de ogen gesloten voor analfabeten. Ze wer den gewoon verondersteld niet te be staan. Toen de UNESCO, in het begin van de zestiger jaren, informeerde naar de stand van zaken, schermde men zelf verzekerd met het argument van de ver plichte leerplicht. Analfabetisme kón gewoon niet bestaan. Ondertussen weet men beter. Ér zijn wel degelijk nog anal fabeten in België. Voor Vlaanderen wordt een hypothetisch cijfer van 200.000 naar voren geschoven. Deze raming werd gemaakt door het Projekt Alfabetisering Vlaanderen, dat in 1978 in Dendermonde van wal stak. Het pio nierswerk bleef niet beperkt tot Dender monde. In tal van andere Vlaamse steden zou men soortgelijke projekten in het leven roepen. Zo ook in Aalst. Sinds 4 jaar tracht men ook in deze stad mensen met lees- en schrijfmoeilijkheden te hel pen. Een kwestie van motivatie, geduld en véél goede wil. We hadden een ge sprek met Hilde Borms en Marly De Smedt, beiden werkzaam bij het Projekt Alfabetisering Aalst. Onlangs stond in diverse kranten te lezen dat jullie kandidaat-lesgevers zoeken. Wat zijn de motieven van diegenen die zich daartoe engageren Hilde Borms: Sommigen zijn werkloos en zoeken iets om zich zinvol mee bezig te houden. Je hebt er ook altijd die menen dat het betaald werk is. Wanneer ze dan vernemen dat het gebeurt op vrij willige, onbezoldigde basis verliezen ze onmiddellijk alle interesse of haken af na een maand. De meeste lesgevers komen hier informeel terecht. Ze hebben horen praten o\er het projekt en ragen zich af of ze dat zouden aankunnen. 0>er «elk diploma dient een lesgeNer te beschikken Marly De SmedtOer geen Er wordt enkel \an hen verwacht dat ze zich per week 2 uur kunnen vrijmaken voor de les en dat ze naar de maandelijkse vergade ring komen. Het ontbreken van een didaktisch diploma, is dat geen gemis BormsIk zou niet weten waarom. Men sen met de nodige didaktische opleiding om volwassenen te leren lezen en schrij ven bestaan gewoon nog niet. Je mag niet vergeten dat het alfabetiseringswerk in België nog maar goed 5 jaar bestaat. Krijgen nieuwe lesgevers hier dan geen korte opleiding Volwassenen en kinde ren leren lezen en schrijven zijn ten slotte 2 totaal verschillende dingen. Of zegt men, «je kan volgende maandag om 20 uur beginnen» De SmedtZo gaat het eigenlijk wel een beetje (lacht). Nieuwe lesgevers krijgen de mappen en werkverslagen van meer ervaren kollega's mee naar huis, zodat ze zich een beeld kunnen vormen over hun opdracht. Voor het overige moeten ze zich maar aanpassen aan hun groepje. Je kan moeilijk algemene richtlijnen geven aangezien ieder groepje kursisten karak- terieel anders is. Iedere lesgever kan dus zijn eigen lespro gramma samenstellen De SmedtJa, maar in feite zijn ze niet gebonden aan een strikt programma. Het Projekt Alfabetisering heeft geen leer pakket dat binnen een bepaalde tijdspan ne moet verwerkt worden, zoals dat in de scholen het geval is. Valt het soms voor dat lesgevers na een tijdje konstateren dat ze niet geschikt zijn voor hun opdracht BormsZolang hun groepje goed draait en de kursisten niet klagen, zitten ze goed. Indien ze regelmatig de maande lijkse vergadering bijwonen mag je ook aannemen dat ze zich in hun sas voelen. Over hun werkmethodes komen we meer aan de weet in het jaarverslag. Eigenlijk kan iedereen die zelf kan lezen en schrij ven het iemand anders aanleren. Daarom eisen we geen licentiaats- of regentsdiplo ma's. Men kan dus enkel via het jaarverslag konklusies trekken over een nieuwe les gever Borms: Ja, maar het is wel zo dat ik iedere analfabeet bij het 'instapgesprek' op het hart druk me te verwittigen indien er iets scheelt. Dan geef ik de grieven door aan de begeleider in kwestie. Het Projekt Alfabetisering Vlaanderen gaat ervan uit dat er op elke 200 personen 1 analfabeet is. Voor Vlaanderen geeft dat een cijfer van ongeveer 200.000 anal fabeten. Indien we de verhouding 1/200 toepassen op de bevolking van Groot- Aalst (ongeveer 80.000 inwoners) impli ceert dit ongeveer 4.000 analfabete Ajui nen. In jullie brochure staat dat het pro jekt Aalst momenteel 40 a 50 kursisten heeft. Nuchter beschouwd is dat niet meer dan een druppel op een hete plaat. BormsHet probleem waar we steeds mee gekonfronteerd worden, is «hoe bereiken we de analfabeten». Persoon lijk ben ik een overtuigd voorstander van veldwerk. Hen opzoeken in hun eigen milieu, m.a.w. Maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Doordat je een bui tenstaander bent heb je geen vat op hen. Niemand zal in publiek toegeven niet te kunnen lezen of schrijven. Dus moet je een publiciteitskampagne voeren. Dat lijkt de enige oplossing te zijn. Ontmoe digend daarbij is dat je op voorhand weet dat de mensen die onze kursus het meest nodig hebben, niet bereikt worden. Nie mand heeft hen de sociaal laagst gesi- - isolatie - hout - multiplex - houtbescherming - planchetten VERHURING HOUTBEWERKINGSMACHINES - toonzaal - deuren tueerden ooit het belang van kunnen lezen en schrijven aangetoond. De SmedtDe 200.000 Vlaamse analfa beten die Dendermonde voorop stelt, vormen slechts een raming. Niemand weet exakt hoeveel analfabeten dit land telt. Daarvoor kunnen ze hun 'handikap' té goed verbergen. Wanneer ze aan een loket een formulier moeten invullen, hebben ze steeds een smoesje achter de hand. Bril vergeten, zéér gehaast, er wacht buiten iemand op hen... Ze krijgen het telkens voor elkaar dat iemand anders hun paperassen invult. Eén van mijn kursisten wist het tot een week vóór hij trouwde aan zijn vrouw te verbergen. Toen hij zijn legerdienst vervulde liet hij zijn brieven schrijven door een kameraad die ook zijn post voorlas. De ongeveer 30 centra die het Projekt Alfabetisering Vlaanderen groepeert, hebben samen iets meer dan 1.000 kursis ten. Het gezegde van de druppel op de hete plaat is dus eigenlijk op heel Vlaan deren van toepassing. Borms: Het is inderdaad weinig, zeker wanneer je ervan uitgaat dat men toch al 5 jaar bezig is. Had men bij de aanvang grootsere per- spektieven Borms: Ja en nee. Men zit nu niet bepaald uit te rekenen hoeveel kursisten men kan krijgen. Wel zoekt men manie ren waarop men de analfabeten effektie- ver kan bereiken. Overigens dient gezegd dat je met een gering aantal mensen kwa litatief betere resultaten kan boeken. Persoonlijk zie ik trouwens niet goed in wat wij in Aalst zouden moeten aan vangen met een stormvloed nieuwe kur sisten. We ontberen immers de nodige infrastruktuur gebouwen e.d. Ik neem aan dal analfabeten een serieuze drempelvrees dienen te overwinnen, vooraleer ze zich hier komen aanbieden. De Smedt: Enorm. De meesten durven niet komen omdat ze vrezen dat het weer zal zijn zoals vroeger in school. Daar is de miserie immers begonnen. Wanneer je niet meekan mag je de bloemen gieten, het bord afvegen... kortom alles behalve lezen en schrijven. De kinderen vormen niet zelden een doorslaggevende faktor in de beslissing om naar het Projekt te komen. Men kan hen immers niet meer helpen bij hun huiswerk. Wat zijn de toekomstperspektieven van het Projekt Alfabetisering Aalst Heeft men een bepaald streefcijfer BormsNiet echt. Wel zijn we praktisch verplicht om jaarlijks nieuwe kursisten aan te trekken. Dit in verband met de subsidies. We krijgen een basistoelage van 70.000 frank en daarbij nog een toe lage van 2.200 frank per kursist. Het pro bleem is evenwel dat kursisten slechts gedurende de eerste 2 jaar gesubsidieerd worden. Vanaf het derde jaar dus niet meer. Dat is een tamelijk idiote bepaling, want niet iedereen leert lezen en schrijven binnen een tijdspanne van 2 jaar. Op nationaal vlak zijn we dan ook bezig om deze termijn op 3 of 4 jaar te brengen. Maar doordat het alfabetiseringswerk nog in de fase van het experimenteel vor mingswerk zit, hebben de overheden vooralsnog weinig oren naar ons ver zoek. Vorig jaar hebben we ons bezon nen over het Aalsters projekt. In 1983 hebben zich heel wat minder nieuwe kur sisten aangeboden in vergelijking met voorgaande jaren. De publiciteitskampa- gne die we momenteel voorbereiden, komt niet voor de subsidies maar voor nieuwe kursisten. Het voortbestaan van het Projekt hangt ervan af. Waaraan is de verminderde toeloop te wijten, denkt U BormsDat zal wel toe te schrijven zijn aan de weinige publiciteit die we tot op heden gevoerd hebben. We hebben wel een zekere bekendheid, maar na een tijdje zwakt dat af. Je blijft bekend bij hetzelfde publiek. Indien je dus na een bepaalde periode niet poogt een nieuw publiek aan te boren stokt de belangstel ling. Dat is vrij normaal. Is de kursus opgedeeld in verschillende leerjaren De SmedtNeen, we hebben geen gra duele klassen. Mensen met diverse kapa- citeiten worden bij elkaar geplaatst maar dan wel op basis van een gemeenschappe lijk interessepunt, zodat men iets heeft om over te praten. Zo is mijn groepje gevormd rond het thema 'tuinieren'. Daar praten we dan over en achteraf stel len we een klein tekstje op. Ik zou ook nog duidelijk willen stellen dat onze kur sus vooral gericht is naar het dagelijkse leven. Formulieren invullen, wegwijzers lezen... alles wat ze kunnen gebruiken. Zijn er kursisten die afhaken BormsNatuurlijk, zij die niet uit eigen motivatie kwamen maar gestuurd werden door de RVA, hun werk.... Indien ze het nut van kunnen lezen en schrijven niet inzien, slagen ze zelden en haken vroe ger of later af. Het aspekt 'motivatie' is iets wat we enorm benadrukken. Ze moeten het willen aanleren voor zichzelf. Niet om hun partner of hun milieu te ple zieren. Het aandeel van de begeleider is ook erg belangrijk. Hij moet zijn leerlin gen weten op te peppen, indien ze het niet meer zien zitten. De SmedtWe verwachten van de lesge vers daadwerkelijk engagement. Ze moe ten na een paar maand niet komen zeg gen dat ze ermee kappen. Want zoiets heeft nefaste gevolgen voor hun groepje. Het heeft zich zodanig aangepast aan zijn begeleider dat het nog moeilijk een andere wil. Wanneer een begeleider er de brui aan geeft, valt zijn groepje veelal uiteen. Het is ook zeer moeilijk om aan een bestaand groepje een nieuwe kursist toe te voegen. Men wijst hem meestal af. Brengen kursisten geen soortgenoten mee De SmedtDat verwachten we juist van hen, maar er komt weinig van in huis. Mede doordat ze van zichzelf niet durven toegeven dat ze analfabeet zijn, natuur lijk. Onlangs schreef ik naar een kursist en die was heel boos omdat achteraan de brief een stempel van het Projekt stond. En wat moest de postbode daarvan wel denken Wanneer we telefoneren mogen we nooit zeggen dat we vanwege het Alfabetiseringsprojekt bellen. Je zou immers kinderen of schoonouders aan het toestel kunnen krijgen. Bij veel in- stapgesprekken komt naar voren dat de schoonouders onwetend zijn over het analfabeiismevan hun schoonzoon/ dochter. Wat is het standpunt van het ministerie van Nationale Opvoeding Per slot van rekening moeten de oorzaken van het analfabetisme gezocht worden in de scholen die zij beheren. BormsDat is en blijft een punt van dis- kussie. Het ene ministerie schuift de verantwoordelijkheid door naar het andere. Wat de subsidiëring betreft han gen we af van Kuituur. Wanneer we de minister van Nationale Opvoeding aan spreken verwijst die ons steeds door. Hij wil wel faciliteiten geven voor de opvang van begeleiders, lokalen en vormingskur- sussen, maar daar houdt het ook op. Naar de oorzaak van analfabetisme wordt niet gekeken. Vooral omdat Nationale Opvoeding zichzelf beschermt. Ze kunnen heel moeilijk kritiek verdra gen en willen geen verantwoordelijkheid nemen voor het probleem. Wat stelt het Projekt Alfabetisering Vlaanderen konkreet voor om het anal fabetisme uit de wereld te helpen Een herziening van het schoolsysteem BormsDat zou moeten. We hebben ook behoefte aan een raad waarin alfabetise- ringswerkers hun ervaringen kunnen ver talen naar de mensen uit het onderwijs toe. Het probleem is echter dat we enorme tegenwind krijgen van de lera ren. Wanneer we stellen dat veel leerlin gen onverdiend overgaan naar een hogere klas, nemen ze dat steeds erg per soonlijk. Alsof we daar niet bijzeggen dat het telkens aan de Ieraar ligt, maar aan de school die bekommerd is om haar subsidies... De leraren kaatsen de bal terug naar de ouders en geven hen de schuld. Wij zijn van mening dat er een wisselwerking be staat tussen het onderwijs en de opvoe ding thuis. Indien je op school niet mee kan en je krijgt thuis geen enkele stimu lans, dan kom je in een sukkelstraatje terecht. Ik veronderstel dat je als nieuwbakken lesgever je ogen nogal opentrekt. Vol wassenen die anno 1984 niet kunnen lezen of schrijven. Het moet meelijwek kend zijn. De SmedtNiet zo direkt, want je weet toch dat zo'n toestanden bestaan. En vooraf heb je de bestaande rapporten gelezen, zodat je jezelf vooraf reeds ee n beeld kan vormen. Van de situatie. Zoals Hilde reeds zei, diegenen die uit eigen beweging komen hebben de meeste kan sen op slagen. Wat de doorverwijzingen vanwege het werk betreft, dient gezegd dat Amylum pioniert. We hadden ooit een kursist die via e§u interim-bureau bij dat bedrijf aan het werk kon en daardoor niel meer naar de kursus kwam. Aange zien we dachten dat dit een uitvlucht was, kontrakteerden we dat bedrijf maar het bleek te kloppen. De man werkte in de avondploeg. Een paar weken later was hij echter terug present op de kursus, want hij had het kunnen regelen met zijn werk. Amylum heeft ons achteraf zelf ge schreven om informatie over het Projekt, maar vooralsnog blijft die interesse beperkt tot dat ene bedrijf. Mogelijk dat de publiciteitskampagne daar heel bin nenkort iets aan verandert. William DE GEYTER Analfabeten en personen die wensen mee te werken als lesgever kunnen kontakt opnemen met het Projekt Alfabetisering Aalst, dat gevestigd is in de lokalen van de Wereldwinkel, Hopmarkt 11. Tele foon 7708 83. Een V.T.I.-opendeurdag heeft steeds sukses. Niet enkel ouders komen kijken wat zoon of dochter uitspoken. Ook kijk- en leerlust igen komen de schoollucht opsnuiven. Neen. geen videospelletjes. Elektronica in V.T.I. (j.c.)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 7