F.J. Verdoodt publiceert uitgebreide Boon bibliografie BREIGOEDEREN GROTE Z0MERREKLAMEVERK00P ÏAM! ACW steunt Uyttersprot Opendeurdagen VOLA - R.B.S. - Arend - R.M.S. V - Aalst AALST VAN Nieuwe Gazet van Aalst 25 mei 1984 7 Boon blijft boeien. Op 1 juni wordt om 20 u. in het kultureel centrum van Affligem een nieuwe publikatie voorgesteld van Frans-Jos Verdoodt (Moorsel, 1939) onder de titel "Boon- bibliografie,,. Het afzonderlijk verschenen werk en zijn wordingsgeschiedenis,,. Geen essay dus, geen levensbeschrijving, maar een uitvoerige, wetenschappelijk verantwoorde lijst van alle boeken die Boon schreef, het materiaal waaruit die groeiden, en de geschiedenis van alle herdrukken en bewerkingen tot 1980. Jos Verdoodt Frans-Jos Verdoodt is historicus, leraar en publiceerde o.m. al gedich ten, studies over de Daensistische be weging en over L.P. Boon. Naar aanleiding van de huideviering bij de zestigste verjaardag van Boon, in 1972, verzorgde hij reeds een be knopte bibliografie, in overleg met de auteur zelf. De nieuwe bibliografie is veel uitge breider, hoewel nog niet "kompleet,,. Frans-Jos Verdoodt verduidelijkte ons zijn opzet "Alles omvatten wat Boon geschreven heeft was (nog) niet mogelijk. Ik heb niet persoonlijk in zage gehad in alle artikels in alle dagbladen, weekbladen en tijdschrif ten waaraan Boon in Vlaanderen en Nederland heeft meegewerkt. Van al die artikels bestaat trouwens nog geert volledige inventaris. Er drong zich dus een keuze opik ben uitgegaan van alles wat Boon in boekvorm heeft uitgegeven, inklusief de bibliofiele drukken waar in Boon teksten schreef bij illustraties en plastisch werk. Die zowat honderd boekwerken heb ik kronologisch gerangschikt naar jaar en (waar naspeurbaar) maand van publikatie. Bij elk boek wordt dan informatie gegeven in zes rubriekende eerste druk, de latere drukken en/of uitga ven, de vertalingen en de bewerkingen voor teater, radio en te levisie. Verder wordt vermeld welke boeken in braille verschenen of op band werden ingesproken voor de blinden. De bedoeling is dat elk boek vanuit het epicentrum van zijn eerste verschijnen gevolgd kan worden, zowel in zijn voorgeschiedenis als in zijn nageschiedenis. Die werkwijze heeft alles te maken met de komplekse manier waarop veel van zijn boeken tot stand kwamen Boon schreef vrijwel nooit liniair; zijn werk is enorm vertakt. Zijn romans groeiden dikwijls uit reeds eerder gekreëerde types, kommentaren, journalistiek werk, gebeurtenissen, kranteknipsels enz... Ik heb gepro beerd zoveel mogelijk van die pre- publikaties en prefiguraties aan te wijzen. Precies dat eerder chaotische uitzicht van Boons oeuvre maakt hem voor ons taalgebied een vrij uniek literair verschijnsel. Zoals hij zelf in zijn Kapellekensbaan schreef; "Het is een plas, een zee, een chaos,, of "een roman waarin ge alles holderdebolder uitkeert, kwak, gelijk een kuip mortel die van een stelling valtDoor middel van mystifikatie en demystifikatie heeft hij zijn disparate schrijfakt tot een organisch geheel gebracht, en daarin was hij een uniek vernieuwer. Die typische ont staansgeschiedenis van zijn boeken, maakt het samenstellen van een bibliografie tot een moeilijk werk. Ik heb getracht een aanzet, een bouw steen te leveren voor de allesomvattende Boon-bibliografie die ooit geschreven zal moeten worden,.. F.J. Verdoodt begon met deze bibliografie in 1979, het jaar waarin Boon stierf, en voltooide ze eind 1982, op een aantal details na. De uitgave wordt op de markt gebracht door het literair tijdschrift "Raak punt,, (Herverlee) en de kleine Brugse uitgeverij Kruispunt. Vanzelfsprekend is dit op de eerste plaats, zoals elke bibliografie, een studie- en onderzoeksinstrument voor literatuurhistorici, leraren en studenten, en een praktische gids voor bibliotekarissen, dokumentalis- ten en boekhandelaars. Maar de au teur twijfelt er niet aan dat ook daar buiten, in de brede kring van bewuste Boon-lezers (o.m. de verzamelaars) belangstelling bestaat voor dit boek. Hij kon een maximum aan beschikbare bronnen bereiken dankzij de aktieve medewerking van de Erven-Boon en via de indrukwek kende kollektie van Boon-verzame laar Georges Arijs, die ook te Erem- bodegem woont. Boon was een zeer "kompleet,, auteur Wat was eigenlijk de impuls om zo'n werk aan te pakken?. F.J. Verdoodt: "Het hangt samen met het overlijden van Boon in 1979, het jaar waarin ik ook mijn studie in de geschiedenis te Gent voltooide. Ik had me voorgenomen om naast historiografisch werk, waar ik toen een paar jaar bijna uitsluitend mee bezig was geweest, opnieuw litera tuur te bestuderen. Het oeuvre van "Wie enigszins vertrouwd is met de kunstenaar L.P. Boon, weet dat diens geschreven oeuvre in zijn totaliteit een vrij chaotisch beeld vertoont enerzijds zoeken talrijke publikaties hun vaak vertakte weg naar een definitief concept en anderzijds heb ben die definitieve concepten dan weer hun eigen geschiedenis door heen allerlei combinaties van latere drukken, gezamenlijke drukken, licentie-drukken, bibliofiele uitgaven, enz... Daarenboven stroomt de rusteloze arbeid van de auteur -o.a. zijn jarenlange bedrijvig heid als journalist en redacteur - voortdurend door in de uitgesproken dynamische vorming van dit oeuvre, dat grotendeels het resultaat is van een bestendig moduleren, van schik ken en herschikken, van splitsen en samenbrengen. De auteur leverde stapels "dagwerk,, bouwde gelijktijdig verscheidene romanthe ma's uit, publiceerde een tijdlang Boon heeft mij altijd geboeid, hoewel ik mezelf niet als een kritiekloze Boonfanaat beschouw. Men hoeft niet blind te zijn voor de zwakkere boe ken. Maar het staat vast dat hij een zeer kompleet auteur is geweest, die alle facetten van het leven die in zijn bereik lagen heeft aangesneden. En noodgedwongen broodschrijverij naast oorspronkelijke literatuur, aar zelde om een werk in de openbaarheid te brengen of gaf voortijdig toe aan de publikatiedrang van zijn uitgevers, mengde compro misloos de vele formele uitingen van zijn schrijverschap (romankunst, essay, collage, krantestukjes, histori sche kronieken, poëzie) en de vele facetten van zijn thematiek (sociaal engagement, erotiek, journalistieke belangstelling, ontluistering naast wijsgerig idealisme), liet sgms zijn personages en de onberekenbare feiten uit zijn omgeving actief optreden in het voor de lezende bui tenstaander mee-leefbaar groeipro ces van een boekwerk. Dit werk methodisch inventariseren en rubriceren vroeg om een aanpak die het kenschetsende ervan niet verloren laat gaan,,. (Uit de inleiding tot de Boon-biblio grafie) dat in een vorm die inderdaad uniek was in de Nederlandse literatuur. De grote belangstelling voor Boon is dus zeker terecht, hoewel je vragen kan hebben bij sommige aspekten van de Boon-mystifikatie vandaag de dag. (Een benadering van zijn persoon en werk die vergelijkbaar is met de mys- Deze welgevulde dag wordt afgesloten met een smulpartij, die doorgaat in het schoolrestaurant en dit vanaf 18 u. Volledige menu's en een kindermenu worden U aangeboden aan zeer lage prijzen. Wil je daarna genieten van een lekker biertje of een glaasje wijn en een gezellig babbeltje slaan, loop dan even binnen in onze BAR en BODEGA. tifikatie van bvb. Claes en •Timmermans destijds, hoewel vanuit een andere hoek). Ik heb dus niet een monument of zo willen scheppen, maar een bijdrage die beperkt blijft tot een studie-onderwerp dat ik met voldoende kritische afstand kon be schrijven. Dat doet niets af aan mijn bewondering voor het oeuvre van Boon: ik geef al 17 jaar De Kapellekensbaan als cursorische lektuur in het onderwijs, en heb het boek zeker al dubbel zoveel keren ge lezen - welnu, telkens opnieuw ontdek je in de monumentale kompositie nieuwe, verrassende elementen. Het effekt dat je ook krijgt als je bvb. Böll of Grass opnieuw leest. Zijn echt zeer goede werk, zoals De Kapellekensbaan. Menuet, Wapenbroeders, Pieter Daens enz..., lijkt me bij een toch nog veel te kleine groep bekend. Misschien schrijf ik Tater nog es iets over de totaliteit van zijn werk...... De Boon-bibliografie kan u bestellen door storting van 375 frank op rekeningnummer 001-0873424-15 van Kruispunt, Boeveriestraat 8, 8000 Brugge, met vermelding "Boon bibliografie,,. Op 1 juni wordt niet enkel dit werk voorgesteld te Affligem, het tijdschrift Raakpunt presenteert dan ook zijn speciale Boon-editie. Alle belangstellenden zijn welkom, (k.n.) Zondag 27 mei starten de aktiviteiten opnieuw. Het schoolrestaurant opent reeds zijn deuren om 11.30 u. Een welgevuld schoolfeest, waar zowel leerlingen van de basisschool als de middenschool aan meewerken, gaat door op de speelplaats vanaf 15 u. tot 18 u. Ook de jongeren worden niet vergeten. Zij worden vertroeteld met VIDEO - programma's, die voorhanden zijn, zaterdag vanaf 16 u. tot 20 u. en zondag vanaf 14 u. tot het einde van het feest. Laat deze gelegenheid niet voorbijgaan en wip even binnen in deze school in volle werking. GILETS - POLOS - SWEATSHIRTS - T-SHIRTS die doorgaat in de magazijnen KERKHOFLAAN 52 - AALST v voor DAMES- HEREN - KINDEREN MASSA'S GUNSTKOOPJES GENT L«C 3e Beï'-KneiM" O n NC.E PARKING KERKHOF (op 50 m) vrijdag 1 juni van 10 tot 19 u. zaterdag 2 juni van 10 tot 19 u. zondag 3 juni van 10 tot 19 u. maandag 4 juni van 10 tot 19 u. VRIJE TOEGANG. Naar aanleiding van het 20-jarig bestaan van de school nodigen het bestuur van de vriendenkring VOLA, de directies van beide scholen en alle leerkrachten U en Uw familie vriendelijk uit op de opendeurdagen, die doorgaan op zaterdag 26 en zondag 27 mei, in de lokalen van de Binnenstraat, 308 te Aalst. Enkele bijzondere kulturele aktiviteiten staan die zaterdag op het programma. De heer Fernand Van Lierde, bekend kunstenaar uit de Denderstreek, exposeert unieke houtsneewerken. Deze tentoonstel ling gaat door in de leraarszaal en wordt om 14.30 u. ingeleid door de heer Eric De Temmerman, persattaché van de gemeenschapsmi nister van Kuituur. Een receptie wordt te dezer gelegenheid aangeboden. De tentoonstellingsruimten blijven toegankelijk zaterdag van 14.30 u. tot 20 u. en zondag tot 18 u. Vanaf 13.30 u. tot 18 u. worden oude prullen, antikwiteiten, kleren en boeken geprondeld op de speelplaats van de middenschool. Een leerlingen tentoonstelling waarbij het aksent wordt gelegd op "EIGEN WERK., gaat door in de werkhuizen. Ook de "werkplaatsklas,, staat open voor het publiek. Koffie en versnaperingen worden U daar door de leerlingen aan zeer demokratische prijzen aangeboden. Een open klas begroet U vanaf 14 u. in de lokalen boven de turnzaal gelegen. Activiteiten i.v.m. Talen, Wetenschappen en Handel kunt U in volle werking zien. Om 16 u. komt dan het neusje van de zalm. In de feestzaal wordt een denderende modeshow ten beste gegeven door de leerlingen, die de afdeling Kleding volgen. De initiatiefnemende leraressen en hun leerlingen zullen U vergasten op een elegante modeshow, geheel gehouden in het teken van het safari-gebeuren. Deze modeshow wordt afgewisseld met enkele verrassende tussendoor tjes. Een zestigtal aanwezigen waren er op de Euro-startavond van het ACW-arrondissement Aalst, vrijdag 11 mei in het Groen Kruis. Hoewel het geen echte meeting betrof (uitgenodigd waren enkel de vertegenwoordigers van de ACW-organisaties), stond de avond niet minder in het thema van "17 juni,,. Na een diamontage "Een stem voor Europa,, (over o.m. ruzies tussen lidstaten omtrent financiële bijdragen, landbouwprijzen en staalnormen), de werkloosheid en de milieuproblematiek) vertelde Marcel Van De Wiele enige Europese anekdotes. Van De Wiele is uitgetreden Europarlementslid en gewezen algemeen sekretaris van het A.C.W. Zo deelde hij mee dat men soms vier minuten Vlaams spreekt in Straatsburg. Zijn Aalsterse taalkennis bewees hij met de vertaling van het bekende "Drie eieren in een pannetje geklutst en een potje bier erbij,, wat het nodige gelach verwekte. Hij ziet de Europese toekomst rooskleurig, als er evenwel voldoende nationale budgetten overvloeien naar Europa. A.C.W.-sekretaris Clement Prieels stelde dat de aanduiding van de Aalsterse kandidaat niet zo probleemloss verlopen is, gezien er meerdere kandidaten waren. Uiteindelijk hakte nationaal voorzitter Swaelen de knoop door. Met twee A.C.W.-kandidaten (naast burgemeester Uyttersprot van Aalst ook mw. Blondé, nationaal voorzitter van de KAV) wordt alleen al voor ons arrondissement op 5000 EVP-meerstemmen gerekend. Gewezen werd op de overbrugging van verschillen inzake leeftijd, geslacht en arrondissement tussen beide kandidaten. (WG)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 7