Pluimveeslachterij uit Meldert krijgt vergunning na anderhalf jaar Een ader met bloedarmoede Alfabetiserings- projekt in staking Eerste kindermarkt Moorselbaan Garage MATTHIJS P V B A. Nieuwe Gazet van Aalst 15 juni 1984 OPEN-DEUR-DAGEN ALFA ROMEO 7 Eind 1982 werd een openbaar onderzoek georganiseerd betreffende de uitbreiding en de verdere exploitatie van de bestaande pluimveeslachterij PVBA Buyl-Van den Broeck, gelegen aan de Bisschopsvveg, 4 te Meldert. Tegen deze exploitatie diende de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde (RALDES) een uitgebreid bezwaarschrift in. Hierin werd gewezen op het feit dat door de uitbreiding het bedrijf niet langer tot de tweede, maar tot de eerste klasse van "ge- vaarlijke,, ongezonde en hinderlijke inrichtingen,, gerekend zou worden. Volgens Raldes was de uitbreiding wettelijk niet mogelijk, gezien de pluimveeslachterij in een residen tieel landelijk woongebied gelegen was. Het bezwaar van Raldes was vooral gebaseerd op de milieuhinder, die het bedrijf veroorzaakte. Hoofdzakelijk betrof het geur- en lawaaihinder, en pogingen van de buurt om met de uitbater tot een minnelijke schikking te komen, bleven zonder resultaat. Aldus zorgde aal, die in de riool geloosd werd voor een verschrikkelijke stank, terwijl ook de aanwezigheid van een grote hoeveelheid ganzen, eenden, kalkoenen, enz. op de uitbatingsterreinen geurhinder veroorzaakten. De buurt werd eveneens getroffen door lawaai hinder veroorzaakt door de machines van het bedrijf en door het op en afrijden van vrachtwa gens die dieren haalden en losten. Dit lawaai duurde soms tot 1 uur 's nachts. Besluit Alhoewel de bestaande wetgeving bepaalde termijnen voorziet, wachtte de Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen zowat anderhalf jaar vooraleer een gunstig besluit te treffen. Op 17 april 1984 werd immers beslist de vergunning toe te staan voor het slachten van 2500 stuks per dag. In deze vergunning is o.a. vermeld dat de pluimen dienen opgevangen te worden in gesloten containers, evenals het slachtafval. Dit afval moet tweemaal per week opgehaald worden door een destruktiebe- drijf. en de decanteerput moet maandelijks gereinigd worden. Met andere omschrijvingen blijft men vaag zoals "verdere aanpassing is noodzakelijk om te voldoen aan de specifieke normen terzake,,. Beroep Omdat Raldes geenszins akkoord kan gaan met de nieuwe vergunning en konsekwent met haar eerste bezwaar, tekende zij beroep aan tegen deze vergunning bij de Vlaamse Executieve. In haar bezwaarschrift wijst Raldes nogmaals op het feit dat de exploitatie uitbreiding wettelijk niet kan toegestaan worden naar analogie met een uitbreiding van gebouwen die in een residentieel landelijk woon gebied niet mogelijk is. Hierbij wordt trouwens verwezen naar een arrest van de Raad van State van 1980. Anderzijds merkte Raldes op dat exploitatie blijkbaar in gebouwen zal plaatsvinden, waarvoor een slopingsvergunning afgeleverd werd. Op 8 maart 1983 kreeg de PVBA B.uyl immers een bouwvergunning voor een nieuwe loods van 24 om 10 meter, inbegrepen een inrit voor voertuigen en een 14-tal boxen. Daardoor dienden stallingen en kooien afgebroken te worden, en de loods is op dit ogenblik trouwens in aanbouw. Raldes is dan ook van oordeel dat de plannen in het dossier vals zijn. Wel geeft de milieuvereniging toe dat de geurshinder enigszins afgenomen is sinds er zich levend pluimvee meer op de terreinen be vindt, maar de lawaaihinder bleef echter onverminderd voort bestaan. In de eerste plaats gaat het om ladende en lossende vrachtwagens, maar ook de talrijke dieren en de draaiende motoren zorgden voor lawaai. Daarbij komen nog de honden van de uitbaters, die in de Bisschopsweg en de aanpalende Parijsstraat voor de nodige hinder zorgen. Raldes wijst verder op de schade die de vrachtwagens veroorzaken aan het wegdek van de Bisschopsweg, een straat die niet uitgerust is voor een industrieel komplex van dergelijke omvang. Zelfs privé-woningen vertonen scheuren ingevolge het op- en afrijden van vrachtwagens. Tot slot wordt gewezen op het feit dat de vergunning foutief of althans misleidend werd opgesteld. Men stelt immers dat de vergunning afgeleverd werd voor het slachten van "500 stuks pluimvee meer,, maar in feite gaat het om een dagelijkse kapaciteit van 2500 stuks kippen, duiven, ganzen, eenden en konijnen. Om al deze redenen vraagt Raldes dat de Vlaamse Exekutieve de vergunning van de Bestendige Deputatie zou intrekken. (MP) Er is andermaal een editie van De Ader, het ledenblad van de Aalsterse afdeling van het Willemsfonds, van de (stencil)persen gerold. De Ader geeft zichzelf de ronkende omschrijving mee van "cultureel tijdschrift, maar bij nader inzien lijkt dat ietwat té hoog gegrepen. Maar het is natuurlijk sinds langer bekend dat liberalen soms rare opvattingen plegen te huldigen wanneer het cultuur betreft nietwaar. Karei Poma Wat heeft dit "cultureel tijdschrift,, inhoudelijk te bieden? Waar men alvast niet naast kan kijken is het uitgebreid artikel over het gebouwenpatri monium van de Kerkstraat. Boeiend is het minste wat men er kan van zeggen. Maar het is eerder bestemd voor een heemkundig tijdschrift, want ik vrees dat velen die zich niet interesseren voor oudheidkunde in staat zullen blijken het artikel helemaal uit te lezen. De verwerking van een Indien De Ader zichzelf betitelde als ledenblad van het Willems- fonds-Aalst zou er weinig reden tot aanstoot zijn. Want De Ader is in zijn huidige verschijnings vorm een verenigingsblaadje zoals Vlaanderen er ongetwijfeld honderdduizend "rijk,, is. Val. de Saedeleerstraat 97 - AALST Tel. 21.59.93 Gilbert en Rudy Matthijs nodigen U vriendelijk uit op de zaterdag 16 en zondag 17 juni e.k. van 9 tot 18 u. waar zij de eer en het genoegen heb ben U te mogen verwelkomen tijdens de voorstelling van het volledig^ gamma Tijdens dit week-end geniet U boveTT dien van speciale voorwaarden kortingen van 20.000 tot 40.000 F 20.000 tot 40.000 fr. méér over- namewaarde en... GRATIS DRINK Tot ziens. Vorige week kon het Projekt Alfabetisering Vlaanderen zich verheugen in een ruime belangstelling vanwege de nationale media. Het feit dat pers, radio en tv aandacht besteedden aan de verdienstelijke alfabetiseringspioniers is zeker een goede zaak, maar de reden voor die' belangstelling zal ongetwijfeld een zure nasmaak veroorzaakt hebben. Men kwam immers in het nieuws omdat men aan de ministeriële klaagmuur stond. "Gedurende de week van 4 tot 8 juni wordt er in de alfabetise- ringsceqtra geen onderricht gegeven,, zo was tijdens een alge mene vergadering in Dender- monde beslist. Op die manier wenste men zijn ongenoegen uit te drukken over het feit dat er steeds nog maar 75 van de subsidies voor het werkingsjaar '83 uitbetaald werd. Het dient gezegd dat het subsidiesysteem, waarvan het Projekt Alfabetisering Vlaande ren kan genieten, tamelijk bizar in elkaar zit. Een eerste schijf van 75 wordt uitbetaald tijdens dë tweede helft van het werkings jaar. De resterende 25 ontvangt men, door de regel, in de lente van het volgend jaar. Meer konkreet impliceert dit dat men in oktober '83 over de eerste centen voor dat jaar kon beschikken. Maar nu het onderhand reeds juni '84 is, viel de cheque met de resterende 25 van de werkingstoelage voor 1983 nog steeds niet in de bus. En dat verontrust - begrijpelijk - het Projekt Alfabetisering Vlaande ren. Te meer daar men vorig jaar "reeds,, in april de tweede schijf van de subsidies voor '82 ontving. Over de akties die het Projekt Alfabetisering Vlaanderen op nationaal vlak voerde de kleine betoging en het bezoek aan het kabinet van kuituurminister Poma kon U reeds het nodige lezen in de landelijke pers. Aan Hilde Borms vroegen we wat de stakingsaktie voor het Aalsters alfabetiseringsprojekt betekende. Vorige week zijn de groepjes kursisten er samengekomen zoals steeds maar er werd geen onderricht gegeven. Men hield het gewoon bij een gedachtenuit- wisseling tussen lesgevers en leerlingen over de aktie. Administratief verrichtte men de gewone bezigheden zodat de term staking toch wel een groot woord werd. Volgens Borms bestaat er in de middens van alfabetiseringswerkers tevens gegriefdheid omdat de subsidies die men krijgt nog nooit geïndexeerd werden. Daardoor werd in de afgelopen jaren ongeveer 30 ingeleverd. Gevraagd naar de mogelijke resultaten die men met de stakingsaktie van vorige week hoopt te bereiken, was Borms tamelijk pessimistisch. "We heb ben ons alvast getoond,, stelde ze. Met het laattijdig uitbetaald krijgen van subsidies staat het Projekt Alfabetisering Vlaande ren niet alleen. Het is een (wan)toestand waarmee de hele Vlaamse kulturele sektor wor^t geplaagd. Het gevolg is natuurlijk dat men in afwachting dat de centen komen moet gaan lenen bij de banken. En die vragen een fikse rente. Het gevolg daarvan is dat de toch al fletse socio- kulturele boekhoudingen jaar na jaar met een slechtere balans af gesloten worden. Voorts zijn de banken niet geneigd te lenen, zolang de organisatie geen officiële papieren kan voorleggen waarin hen subsidiés beloofd worden. Vorige week ontving het Projekt Alfabetisering Vlaanderen de ministeriële toezegging voor de betoelaging van het werkingsjaar 1984. Men kan dus weer een jaar verder werken. Maar of dat in alle gemoedsrust zal gebeuren, lijkt erg twijfelachtig. (WDG) boeiende. In de herfst verschijnt het volgend nummer van De Ader. Men heeft dus nog ruimschoots de tijd om zich erover te bezinnen of men het bijvoeglijk naamwoord "cultu reel,, niet beter uit de ondertitel weglaat. (WDG) gespreksavond over informatica komt ook aan bod. Inderdaad, nog maar eens informatica. We willen niet betwisten dat informa tica een belangrijke rol gaat spelen in het maatschappelijk be stel van morgen, maar met een al even stellige zekerheid kan gezegd worden dat velen stilaan misselijk worden wanneer ze de toverwoorden so ftware, bytes, basic e.a. te horen krijgen. Inhoudelijk slaat De Ader dus een tamelijk pover figuur, te meer daar de rest hoofdzakelijk blad vulling of verenigingsmededelin gen betreft. Nochtans maakt de driemaande lijkse verschijningsvorm van het blad het mogelijk om één en ander klaar te stomen. Dit evenwel op voorwaarde dat meer dere personen zich ermee bezig houden want nu lijkt De Ader een eenmansonderneming van Mark De Jode, voorzitter van het Willemsfonds-Aalst. Van de aktiviteiten die het Willemsfonds-Aalst voor '84 nog in het vooruitzicht stelt, lijkt de in september te houden hulde aan Marnix Gijsen de meest Ter gelegenheid van de braderij van het 'Handelscentrum Moorsel baan' had op zondagnamiddag ook een kindermarkt plaats. Een vrij uniek initiatief dat zowel bij de organisatoren als bij het publiek als zeer geslaagd overkwam. De kinderen zelf beleefden er wel het meest plezier aan. Het initiatief voor deze kinder markt kwam van het Sint-Maar- tensinstituut (afdeling Moorsel baan) dat lid is van de dekenij. Dit lidmaatschap wordt door het bestuur van de Dekenij overigens zeer gewaardeerd. De school werd steeds bereid gevonden waar mogelijk mee te werken aan de initiatieven van het han delscentrum. Zo stelden zij ook dit jaar ophieuw hun lokalen ter beschikking bij de organisatie van de jogging. Voor de jury werd het dan ook een aartsmoeilijke taak om de 2 vooraf afgesproken ereprijzen het meest originele kraam en de meest originele verkoper toe te kennen. Men was zich maar al te goed bewust dat men met twee eerste prijzen té veel kinderen moest ontgoochelen. Bovendien was de verscheidenheid op deze kinder markt zo groot dat men bij wijze van spreken appelen met peren moest vergelijken. Het bestuur van de Dekenij bewees echter dat dynamisme bij hen geen dode letter is. Na een korte beraadslaging werd beslo ten niet minder dan 12 eerste prijzen toe te kennen, nl. de meest originele marktkramer, de mooist geklede verkoper, het mooiste kraam, het origineelste kraam, de beste snoepwinkel, de beste prondelaar, het meest kar- naveleske kraam, de beste bak ker, de beste boekhandelaar, de mooiste groep, de beste sand wichbar, en de beste dierenhan delaar. Alle aanwezige kinderen ontvin gen een prijs zodat niemand met lege handen huiswaarts moest. Die prijzen waren wel verdiend. Er waren immers kinderen die eigenhandig gebakken broodjes aanprezen, zelfgekweekte rabar ber en craisson... Opvallend was de slogan van een jeugdige handelaar «Koop hier voor vaderdag; zelfs zwart geld is toegelaten, zo zegt De Clercq».

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 7