Film Etienne Le Compte Op zoek naar een identiteit Luc Van Canegem KUNSTPARADIJS A. VAN DURPE VAN DER WAERDEN BIEDT MEER IXilike 16 Nieuwe Gazel van Aalst 22 juni 1984 DE LEEUW Zie je ze vliegen 'eJVieui/eMfld'ÉI Grote markt25 Aalst zetelgarnierder vakkundig herstellen verkoop antieke zetels Pontstraat 37, AALST Tel. 77 14 25 INTERIEURVERZORGING 'Iemand beslaat niet zoals hij is, hij bestaal alleen in projektie. in illusie. En wij, kunstenaars, fabriceren die illusie om de mensen een handje te helpen. In de vroegere kuituren begreep men dat de kunstenaar een belangrijk element was in de samenleving. Nu begrijpt men dat niet meer of wil men dat niet meer begrijpen,,. r* 9\s -mvTi—nrmmnnrnmnari Gentseslraat 155, Aalsl Tel. 053/21 19 21 Mechelsestraat 52, Vilvoorde Tel. 02/251 81 66 De grootste keus in schilderijen, etsen, litho, spiegels, consoles, modern cn klassiek. R. Bekaert, N. Verheyden, J. Verulpen, M. Helebaut, Demonseau, e.a. Alle inlijstingen op maat, hout, alu, enz. Deze uitspraak van Octave Landuyt is toepasselijk op heel wat hedendaagse kunstenaars en vooral op de jonge garde onder hen. Een van onze eigen, jonge kunstenaars, is LUC VAN CANEGEM die van zijn kunst tracht te leven en hardnekkig op zoek is naar een eigen identiteit, een eigen gelaat, nieuw, fris, ongekonditioneerd en vrij van alle would-by maatschappijkri tiek, kortorii, het zoeken van Luc Van Canegem is een gestadig uitspinnen van diverse materialen en technieken en de zelf wegvoering in het elan van het werk dat onder zijn handen ont staat. Het medium bij uitstek om gans zijn droomwereld gestalte te geven is keramiek. Luc Van Canegem werd in Aalst geboren op 13 april 1955. In de periode 1970-1975 volgt hij aan de Akademie voor Schone Kunsten te Aalst een opleiding in beeldhouwen, keramiek, schilderen, etsen en publiciteits- tekenen. Hierna gaat hij zich gedurende twee jaar verder bekwamen aan de Akademie voor Schone Kunsten te Gent waar hij keramiek en toegepaste kunsten volgt. Kort hierna, rond 1975-1976 wordt Luc Van Canegem lid van de groep AKSENT die duidelijk flirt met het konstruktivisme. De Aalstenaars André Berner en Walter Schelfhout waren eveneens lid van deze groep. Maar Luc Van Canegem had een té onrustige ziel en mede door de tweespalt "schilderen of keramiek,, kiest hij bewust voor het meer skulpturele werk van de keramiek waaruit dan later zijn tekenwerk en zeefdrukken zullen ontstaan. Steeds is er een symbiose tussen deze beide en het laatste jaar is het steeds duidelijker dat zowel het vloeiend tekenwerk en de pastels als de kleurenkeuze van zijn zeefdrukken soms regelrechte uitvloeiers zijn van zijn keramieken. Dat deze onrustige kunstenaar ook buiten zijn stad zou gewaardeerd worden lag voor de hand. Vanaf 1974 waren schilderijen en keramiek te zien in Zottegem, Dendermonde, Brugge, Antwer pen, Ninove en Keulen. In 1980 wordt zijn werk bekroond met een eervolle Vermelding in de Provinciale Prijs Keramiek Oost Vlaanderen. Daar waar de keramiekskulptu- ren van Luc Van Canegem nog gedeeltelijk de invloedssfeer van zijn vroegere leraars Monique Muylaert en Herman Muys, ondergaan tekent zich de laatste jaren een duidelijke eigen trent af. Uit de menselijke figuratie van zijn vroegere schilder ij en weerhoudt de kunstenaars alleen de hoofden en de ogen die dan nog meestal licht ironisch weergege ven worden. Het uit elkaar rukken van het menselijk hoofd, het gepronon ceerde van de lippen en de lichtbakens van de ogen getuigen van een. zij het nog latent aanwezige, filosofie. De mens is een onderdeel van zijn eigen droomwereld, de mens kontakteert andere mensen met zijn stem (mond), de kus is het begin van de liefde (lippen), de wereld wordt verkend met de ogen en door het bezit van hersenen (brains) verheft de mens zich boven het dier. De ingrediënten zijn in de kunstwereld van Luc Van Canegem aanwezig, los, ongeordend, soms onbegrijpelijk in hun kontekst, maar langzaam groeit een doelbewustheid die, zoals hij zelf zegt het niet kan ver klaren maar wel tonen in zijn werk. Keramiek en tekenen zijn de twee demonen die de kunstenaar Luc Van Canegem drijven naar een nieuwe visuele akte dat zijn eigen kommunikatiemiddel is. Het blijft steeds boeiend de rijkdom van een nieuwe taal te ontdekken, boeiender is het echter wanneer die taal van een kunstenaar komt. In de reeks "Kunst voor iedereen,, een initiatief van de "Gids voor uithuizigen,, (die kortelings op 35.000 ex. verschijnt) is Luc Van Canegem de eerste in de rij. Luc Van Canegem is op weg. Laten wij hem volgen. Ik ben zeker dat hij ons nog heel wat kan vertellen. Norbert De Winne Op ons lanceerplatform staat deze week een artikeltje over "The right stuff,, een indrukwekkend epos over de eerste astronauten, en tevens een hoogvlieger tussen het zootje dat tegenwoordig geproduceerd wordt... 5...4...3...2...1...0... Daar gaan we dan De boeiende geschiedenis van de Amerikaanse ruimtevaart begint bij de testpiloten van de prototypes die snelheidsrekords neerhaalden alsof het (Koreaanse?) Boeings waren. Als rode draad doorheen de drie uur lange film wordt een superwaaghals, Yeager, gevolgd, die voor het "proefkonijn,,-projekt naar de ruimte echter zal bedanken. Dat de hele onderneming wel degelijk werd opgevat als een prestigeslag met de Russen, is aan de soms sarkastisch- humoristische scenes over reakties aan de US-top duidelijk te merken. Dat een chimpansee dan nog de 7 uitverkoren "piloten., voorafgaat, zegt trouwens genoeg. Vermakelijk is anders wel het deel waarin de zeven eerste astronauten worden geselek- teerd door haast absurde medische proeven, en waar de prent de sfeer van "An officer and a gentleman,, ademt. Uiteindelijk zullen Shepard, Grissom, Glenn en Cooper de meeste aandacht opeisen met de eerste vluchten, nadat de onbemande raketexperimenten haast keer op keer falikant afliepen (gelukkig toen nog niet met kernkoppen aan boord). Yeager van zijn kant haalt, na het doorbreken van alle geluidsmuren, tussendoor nog wat stunts uit, waar bij hij o.a. demonstreert hoe Starfighters en Fló's zo vlot neerstorten (vooral als 't regent, in België). Het sublieme aan deze erg spannende ruimtevaartkroniek is dat hij ondanks de speelduur niet gaat vervelen, en qua humor zeer fris in elkaar zit. Menselijk ook trouwens, want zo worden niet enkel de 4 hoofdastronauten psychologisch op degelijk niveau uitgewerkt, maar ook hun vrouwen... Technisch ziet het er allemaal verdomd knap gerealiseerd uit, en wat de acteurprestaties betreft, ste ken de hoofdpiloten met kop en schouders uit boven heel wat over het paard getilde oscarwinnaars. Des te aangrijpend is deze film over de moderne soort helden, wanneer je til. 05b 21111-6 Gezellif Proat kaffee Zaal voor tljeatir, ^eest* koffietafel, concerten, hmderanimatie^happenlncjif enzf Dayelyk* Vent Sotp en dWem>t snacks 'Ruim terrasindt zomer beseft dat het allemaal ook zo verlo pen is, met een even realistische gevarenfaktor als die wordt voorgesteld op het witte doek... "The" right stuff,, is zelf uit het goede hout gesneden (de juiste materie?), en is ongetwijfeld een must voor wie hield van "An officer andmaar dan zonder het geromantiseerde tintje dat die prent voor sommigen ongenietbaar maakte. Een geslaagde lancering die waar is om besloten te worden met een landing in uw goed gekeurd oog... (Joeri Gagarin) Programmatie: Palace: 1. "Two for a kind,, (KT): mijn kind, schoon kind? John Travolta en Olivia Newton John eindelijk weer samen. Twee kinderen toegelaten? 2. "The right stuff,, (KT): zie bespreking: erg goed 3. Rumble Fish,, (KNT): filmtech nisch opmerkelijke prestatie van Coppola, helaas met een scenario dat nog zwakker uitvalt dan dat van "The Outsiders,,. Vreemde film. 4. "Partners,, (KT): Ryan O'Neil moet een duo vormen met een homo- flik ('n flikker?) om het "milieu,, te penetreren. Komedie... Feestpaleis: 1"Dragon Force,, (KT)waarbij KT moet staan voor KAraTE? Terwijl het weer is om geen klop te doen, slaan de heren er niet naast... 2. "Caligula, the untold story,, (KNT) Caligula, de akelige sex-prul. 3. "Baby Cat,, (KNT): poesje wordt geknepen in het donker te Feestpaleis. Hvgprent (niet van de warmte). Je neemt in augustus vakantie Je wenst de Nieuwe Gazet van Aalst te ontvangen Waar je wilt Stuur zo spoedig mogelijk het vakantieadres naar de redaktie. Dan lees je, waar ook, jouw lijfblad. VAr JEN Steenweg op Ninove 6 - B 9470 DENDERLEEUW' - Tel 053 66 86 45 MEUBEL- KEUKEN- BADARCHITECTUUR Internationale Wohnemrichtungen Vri| in en uit elke weekdag van 10 tot 12 uur en van 14 lot 20 uur. zaterdag en zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur maandag gesloten 23-24 junitentoonstelling Bonsai, 8 uur-20 uur. 23 juni: Café Chantant, Luk Jong- bloet, Klassieken gitaar. 29 juni: T-dansant. Buizensolidari- teit. 30 juniFuif Katanga, School's out Party. 30 juni: Café Chantant. Zang gitaar Wigbert Van Lierde. 9de uitgave «Dried; LEVENSVREUGDE» der werken van gouache brons olieverf Vrij toegankelijk op zaterdag 23 juni van 14 tot 21 uur Botermelkstraat 201 zondag 24 juni van 10 tot 21 uur 9300 Aalst Ter gelegenheid van de 10de dienstverlenend centrum van het tentoonstelling

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 16