Uitvaart Deken De Vos werd dankbare huideviering wos-o*n«t 1 ROY ANA 1.49 ZELFBEDIENING WASSALON RELAX ALU De laatste woorden en gedachten... Dendermondsesteenweg 45, Aalst De Nieuwe Gazet van Aalst zoekt free-lance fotografen verslaggevers 6 kg. QC voor slechts wv fr. OOK OP ZONDAGEN FEESTDAGEN EN VERLOF ALGEMENE ZONNEWERING TUINMEUBELEN CAMPING 4 Nieuwe Gazet van Aalst 22 juni 1984 Meer dan duizendzevenhonderd mensen vulden vorige vrijdag de Sint- Martinuskerk om afscheid te nemen van Deken De Vos. Het werd een indrukwekkende uitvaartplechtigheid, waar mensen van alle rangen en standen een laatste hulde brachten aan een priester die ruim twintig jaar lang de Aalsterse katholieke, gemeenschap inspireerde en ook daarbuiten bijzonder sterk gewaardeerd werd. Velen verloren een vriend, Aalst verliest in hem een man van formaat. De rouwplechtigheid begon om 11 uur. toen zes priesters de kist met het stoffelijk ovêrschot tot voor het altaar droegen van de kerk waar de Deken intens van had leren houden. Namens het bisdom waren aanwezig Monseigneur De Kesel. vicaris-gene raal Temmerman en kanunnik Delmotte. De eucharistieviering werd voorgegaan door vicaris De Smet, in concelebratie met vele priesters die met Deken De Vos nauw hadden samengewerkt. De homilie van vicaris De Smet getuigde van een ruim inzicht en van oprechte bewon dering voor het leven van Deken De Vos en zijn betekenis voor de Aalsterse gemeenschap. Ontroerend waren de passages die hij citeerde uit de preek voor Pinksteren, waar Deken De Vos aan werkte toen hij door een hartaanval werd getroffen. De sfeer van rouw en verdriet werd overstemd door het gevoel van dankbaarheid om dit rijke leven. Wat ook tot uiting kwam in de teksten en de overweldigende samenzang die de hele kerkruimte vulde. Na de plechtigheid in de dekanale kerk begaf de rouwstoet zich naar het kerkhof te Herzele voor de begrafenis. Het was de wens van Deken De Vos hier begraven te worden, in de gemeente waar hij van 1942 tot 1951 onderpastoor en van 1958 tot 1963 deken was geweest, en waar hij na zijn opruststelling in het najaar hoopte terug te mogen keren. Als een Johannes XXIII... "...luisteren naar elkaar... spreken met elkaar... samen besluiten naar de toekomst toeDeze woorden. afgedrukt op het bidprentje, sprak Deken De Vos tijdens het eerste "Dekanaal Concilie,, waar hij de grote bezieler van was, en die in het begin van de jaren '70 een unicum waren in de kerkgeschiedenis van Vlaanderen. De dekanale priestergroep, de dekanale raad, de parochiale jeugdklubs, de dekttnale werkgroepen van liturgie, missie en ontwikkelingssamenwerking, catechese, jeugd, verloofdenkursus, jeugdpastoraal, Jebron, de oecumenische kring, de recente Geloofsdagen... stuk voor stuk initiatieven waar Deken De Vos voor impulsen zorgde en die hij blijvend bleef bemoedigen. Het bidprentje zegt wat velen voelen en denken: "Bezorgd koerste onze heer deken door de stad, van straat naar straat, van gezin naar gezin, van school naar ziekenhuis, van de ene bijeenkomst naar de andere..., overal zijn immer stimulerende aanwezig heid en onrust om tijdig en aanvaardbaar overal Gods Boodschap te brengen. Als een Johannes XXIII in de veranderende wereldkerk, begeesterde onze deken z'n priesters en vele medewerkende leken, in parochie- en dekanale werking, met een 2e vatikaanse conciliegeest en een onblusbare aan dacht voor jong en oud, voor zieken, met een voorliefde voor minbegaaf- den. Als een priester Daens van zijn tijd, Vlaams-volks en sociaal, maar met een volgzame wereldkerkelijke geest, is hij voor ons, Aalsterse gelovigen, een figuur die een diepgelovige voor heeft geploegd en het Land van Aalst heeft bewerkt, hetgeen in komende jaren zijn vruchten zal dragen... Onze heer Deken, wij bewonderen U. omdat U als priester-herder in deze moeilijke, boeiende tijd zovelen hebt bezield met Jezus' geest. Mochten wij in uw spoor allen verder werken Aleidis Dierick voegde er een kort gedicht aan toe: Gij, die de eenvoud zelve waart. gij waart de dienaar van ons allen en nooit hebt gij uzelf gespaard. Gij hebt ons hart voor bitterheid bewaard, gij hebt gewerkt, gezorgd, uw troostend woord gesproken, gij, die zo goed en zo begrijpend waart. Gij hebt ons graag gezien, gij hebt uw hart voor ons gebroken. Geef ons uw geest nu gij ten hemel vaart, gij die zo goed, zo groot en zo eenvoudig waart. Melden we tenslotte nog dat de voor raad bidprentjes al tijdens de uit vaartdienst uitgeput raakte, maar dat er intussen duizend werden bijge drukt: belangstellenden kunnen hiervoor terecht bij onderpastoor Philips, St.-Martensplein 8. (k.n.) Deken Constant De Vos was zaterdagochtend 9 juni bezig met de voorbereiding van z'n homilie voor het feest van Pinksteren.Even tevoren had hij nog geruime tijd vergaderd met medepastoor Philips. De hartaanval trof hem omstreeks tien uur, terwijl hij een eerste schets schreef van de homilie: een viertal bladzijden waren klaar, met gedachten, trefwoorden, doorhalingen... Uit deze aantekeningen haalde vicaris De Smet een aantal zin nen aan, tijdens zijn homilie bij de uitvaartplechtigheid. We zijn ervan overtuigd dat heel wat Aalstenaars eventjes stil willen blijven staan bij de laatste gedachten die Deken De Vos neerschreef. De plotse dood van Deken De Vos maken dit tot een «document humain» waaruit, voor een laatste maal, zijn scherpzinnig geloof, zijn betrok kenheid bij de aktualiteit en de vragen van de gewone gelovigen, zijn bescheiden houding tentoon spreken. Uiteraard is deze tekst fragmentair, een nog niet volle dig gestruktureerde reeks notities een onvoltooide symfonie die ook als zodanig gelezen en opgevat dient te worden. «Wij kunnen zeggen dat de gemeenschap, laten we haar Kerk noemen, die Christus wilde, voor het eerst op het Pinksterfeest naar buiten is getreden. Daarom willen wij het vandaag over de Kerk hebben in de homilie. Er zijn de laatste tijd, vooral in West-Europa, ver schillende opiniepeilingen gehouden over het kristendom. Deze vaststelling is o.a. daaruit geblekenbijna allen die zich katholiek noemen geloven in het bestaan van God, de meesten geloven in Jezus Christus, als Zoon van God, maar een tame lijk groot deel geloven niet, of met veel moeite, in de katholieke Kerk. En wij hebben de indruk dat bij de jongeren het getal van deze laatsten toeneemt, en" dat niet alleen omdat zij niet meer of onregelmatig naar de zondagmis komen, maar omdat zij onver schillig staan tegenover alles wat kerkelijk is. Broeders en zusters, als wij Kris tenen willen zijn, dan moeten wij nagaan hoe Christus zelf het gewild heeftnu is het m.i. dui delijk dat Christus een kerk gewild heeft. Hij koos twaalf apostelen. Hij gaf ze speciale opdrachten«Doet dit tot mijn gedachtenis,... gaat en onder wijst alle volkeren,... wier zon den gij vergeeft, hen zijn ze ver geven (zonden vergeven was bij de Joden een opdracht die men van God kreeg)... Wie naar U luistert, luistert naar mij,...» Geloven doet men nooit op zijn eentje, doet men nooit alleen. Christus wilde een kerk, «Ik ben de wijnstolc, gij zijt de ranken». De Kerk is de gemeenschap waarin de tekenen van het Rijk Gods openbloeien, waarin het woord Gods trouw weerklinkt, waarin de leden trachten te leven volgens de richtlijnen van de Heer. Maar is de Kerk ook die die van de apostelen was er zonde en zwakheiddenkt aan Judas, aan Petrus. Waarom staan vele kristenen dan afwijzend tegenover de Kerk, al beweren zij echte kriste nen te zijn en niets tegen Chris tus zelf te hebben, integendeel. Daarvoor zijn er meerdere rede nen te geven; ik geef er enige en ze zijn waard voor wat ze waard zijn, m.a.w. het zijn geen dogma's. Men kan tegen de Kerk, en dan vooral tegen de paus en de bisschoppen zijn, omdat ze iets verbreiden. Chris tus horen wij nooit spreken in de radio of zien wij niet op ons TV- scherm, in de meeste week- en dagbladen wordt zijn naam nooit vermoed, en alles wat Hij destijds veroordeelde, of de vol maaktheid waartoe hij opriep, worden niet vermeld. Maar wat paus en bisschoppen zeggen en doen, dat horen en lezen wij wel. Ik geef maar één voorbeeld sommigen vinden de houding van de Kerk te streng inzake huwelijkstrouw, maar zij verge ten dat Christus zei«De man die een vrouw met verkeerde begeerten bekijkt, heeft reeds ontrouw en echtbreuk ge pleegd». Uit de arbeidersklasse zijn velen uit de Kerk gebleven, omdat zij de partij koos van de rijken, waar Christus gekomen was om aan de armen de Blijde Bood schap te verkondigen. In dit ver wijt ligt, zoals in de meeste ver gissingen, een deeltje waarheid er zijn zeker pausen, bisschop pen, priesters en kerkgaande leken geweest en die zullen er nu ook nog zijn die aan geld en macht te veel belang hebben gehecht. Wij zijn een kerk van mensen, en overal waar mensen zijn dat was reeds zo bij de apostelen zijn er fouten, zwakheden. Grote en kleine. Maar men doet de Kerk uit het verleden en de Kerk van vandaag onrecht door te zeggen dat zij als instelling de rijken en machten verdedigt en de armen in de miserie laat zitten. Jezus heeft een kerk gewild in het Oud Testament een verbond tussen God en het Joodse volk, nu tus sen God en de ganse wereld geen uitgebreide organisatie». Even verder gaat Deken De Vos in op de taak van de kerkleiders, met bedenkingen die zijn eigen beleving van het priesterschap weerspiegelen «De Kerk heeft een dienend gezag, omdat de Heer het haar gegeven heeft «Wie U hoort, hoort mij». Wij worden als één geheel, één Kerk beschouwd, omdat wij met Christus verbonden zijn«Ik ben de wijnstok, gij de ranken». De herders der Kerk mogen geen heersers zijn, maar dienaars in trouw aan de woorden en daden van Christus leiding geven, leraar zijn, de tekenen des Heren bedienen dat is de volmacht van de apostelen. De leiding berustte bij de apostelen, geholpen door de priesters en de diakens. Hun taak (cfr. Lucas)«Aan de armen de Blijde Boodschap te verkondigen, de knecht van Jahwe te zijn die zijn leven geeft voor zijn schapen». De herders hebben van Christus een volmacht gekregen. De bis schop moet besturendienstbare leiding, helpen en ook open aan dacht hebben voor iedere kriste- lijke en menselijke stem. De bis schop moet leren, behoeden en scheppen. De bisschop moet hei ligen. Sedert de twaalfde eeuw is het gezag van de paus zeer aktief. Niet alle uitspraken van de Paus zijn onfeilbaarzij zijn nochtans altijd een uiterst waardevolle, gezagvolle stem. Denken wij maar aan de sociale encyclieken van de laatste honderd jaar, aan onze missionarissen en missie zusters, aan de kontemplatieve kloosters van Teresianen en Arme Klaren die in de grootste armoede leefden. Waren het geen bisschoppen, gewone pries ters of religieuzen die onze voor ouders leerden lezen, stichtten zij niet de eerste hospitalen een pater Damiaan, een moeder Teresa». En hier, na het noteren van nog twee trefwoorden gezagscrisis en gemakzucht breekt deze schets van de homilie af... Graag bedanken we nog de mensen die ons deze tekst ter beschikking stelden, (k.n.) Neem kontakt op met de redaktie Geraardsbergsestraat 44, AALST sr 77 62 94 Mogelijkheid tot drogen en strijken NON-STOP OPEN van 7 tot 22 uur ieschenken Sinds 1935 Sinds 1935 Zonnetenten Korfmarkiezen Lengte onbeperkt Eigen fabrikaat. Eigen ontwerp. Geraardsbergsesteenweg 129-1 Barbecues Allibert Darolet Kurz Dima Haka Ami Sieger A-Camp Freetime Porta-Potti Camping Gaz Terjoden 21 25 04

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4