Staat wil administratief centrum oprichten aan Pontstraat Water wordt duurder in Aalst vanaf 1 juli Niets Zonder Arbeid,, Erembodegem 150 jaar Watertarieven 1984 Huis JOLICOR JOLICOR Erembodegemse Hopbelletjes Nieuwe Gazet van Aalst 22 juni 1984 5 Reeds jaren is er sprake van het oprichten van een administratief centrum op de gronden van de vroegere fabriek Roos-Geerinckx-Denayer aan de Pontstraat. Na afbraak van de fabrieksgebouwen, werd het grootste deel van het terrein, dat staatseigendom is, omgevormd tot parking voor een 400-tal wagens. Deze parking is vooral tijdens de weekdagen en 's zaterdags druk bezet. Tijdens een bespreking tussen de diensten van de schepenen De Maght en Dooms met de heer J. Ceusters, hoofdingenieur-direkteur van de Regie der Gebouwen van Oost- Vlaanderen, kwamen opnieuw de plannen ter sprake voor het oprichten van een nieuw administratief centrum op dit parkeerterrein. In dit centrum zouden de diensten van financiën, die nu verspreid zijn over de Graanmarkt, Vlaanderenstraat, Keizerlijk Plein en Parklaan gecentraliseerd worden. Het gebouw in de Vlaanderenstraat zal wellicht behouden blijven voor de huisvesting van de diensten in de direkte belastin gen of van het arrondissementskom- missariaat. De plannen voor een nieuwbouw aan de Pontstraat voorzien dat het gabarit van de bebouwing in de straat wordt gevolgd en zou bestaan uit een gelijkvloers met twee verdiepingenen een hellend dak. Ondergronds worden een garage voor het personeel en ruimte voor het archief voorzien. De ingang van het komplex zou zich situeren op de hoek van de Pontstraat en de Bertha De Deken straat Er wordt een bouwdiepte voorzien van ongeveer dertien meter. De bruto-bebouwde oppervlakte wordt geraamd op vierduizend vierkante meter, wat overeenkomt met tachtig parkeerplaatsen, die zouden verdwij nen. Achter het gebouw zou een groenstrook van twee meter voorzien worden. Het resterend gedeelte van het terrein zou verder aan de stad kunnen verhuurd worden om als openbare parking geëxploiteerd te worden. Volgens de plannen worden de bouwwerken voorzien in de be groting 1986 of ten laatste in de begroting van 1987. Gezien de nieuwbouw wordt eraan gedacht de Voldersstraat af te schaffen, zodat men direkt kan aanbouwen bij een bestaande wachtgevel. Eventueel kan wel een doorgang voor fietsers en voetgangers behouden blijven. De nieuwbouw aan de Pontstraat zou onrechtstreeks de verhuis van een aantal andere staatsdiensten tot gevolg hebben. Deze bevinden zich nu in gehuurde gebouwen. Het betreft o.a. het ministerie van Landbouw, het arrondissements- kommissariaat en het PMS-centrum, die dan in het administratief centrum aan de Graanmarkt een onderkomen zouden vinden, in die lokalen waar nu het Ministerie van Financiën gehuisvest is. In dit verband kan er nog op gewezen worden dat Ir. Ceusters. zijn principieel akkoord gaf dat het parkeerterrein van het administratief centrum aan de Graanmarkt tijdens de weekends voor het publiek zou opgengesteld worden. Hiervoor dienen wel eerste de werken op het binnenplein beëindigd te zijn. Het parkeerterrein van de Gerechtelijke Politie blijft alleszins afgesloten voor het publiek. Rijkswacht Ook het dossier van de nieuwe rijkswachtkazerne kwam op het onderhoud ter sprake. Hierover hebben wij reeds informatie verstrekt in dit weekblad. De werken worden voorzien in twee fasen. De eerste fase omvat de sloping van de gebouwen Penne, en het oprichten van nieuwe garages en bijgebouwen. Aan het Van Geem- straatje zou een voorlopige afsluiting geplaatst worden. In de tweede fase worden de oude garages gesloopt evenals de aange kochte woningen. Op die terreinen wordt een nieuwbouw met kantoren opgericht, terwijl ook een nieuw Van Geemstraatje aangelegd wordt. Later wordt het binnenplein aangelegd, en wordt het oude komplex afgebroken. De plannen voorzien ook in de oprichting van acht appartementen met garages. De uitvoering van de eerste fase wordt voorzien voor 1985. (MP) 't Viel voor de gemeenteraadsleden niet mee, er was juist voetbal op T.V. Sommige raadsleden verdwenen al vlug en slechts een paar ervan zagen we terug. Redant, wie door Hooghuys «natrappen» werd verweten, was de eerste die besloot de raadszitting maar te vergeten. Hij verdween al rond negen uur, heel gezwind, om te gaan genieten van het voetbal en een pint. Ook dat is «natrappen», maar naar de kiezer dan, want die verwacht toch wat anders van zijn «verkozen man». Trappen, zo hoorden we, moet straks ook onze politiemacht, tenminste als nog langer met het vervangen van hun auto's wordt gewacht Want, zei Alloo, als het zo verder gaat, lopen ze binnenkort, zoals de Flintstones, met hun wagen op straat. Trappen en springen deed ook Schepen De Maght Toen er van haar werd verwacht dat ze vertelde waarom de uitgebroken kasseien van het Keizerlijk Plein wel op een heel rare plaats bleken te zijn ofAnnie hoeft niet naar het voetbal te gaan om de bal flink mis te slaan perversje Op de agenda van de gemeenteraad van 19 juni jl. staat een herziening ingeschreven van de tarieven van de waterverkoop met ingang van 1 juli 1984. Deze verhoging is nodig gezien de TMVW (Tussengemeentelijke Maatschappij der Vlaanderen voor Waterbedeling) een prijsstijging aankondigde van de wateraankoopprijs vanaf die datum, van 16,5 fr. tot 23 fr. per m3. Deze stijging is met bijna 40 te wijten aan de verplichte afname van duur water van de Brusselse Intercommunale Watermaatschappij (BIWM). aangekocht bij de Antwerpse Waterwerken (AWW) die instaat voor 26 van de behoeften, of ongeveer 40.000 m3 perdag. Voor dit water betaalde de TMVW verleden jaar 6 fr. per m3. Het probleem situeert zich echter op een ander vlak. In 1972 werd immers een kontrakt van 30 jaar getekend tussen de TMVW en de BIWM, 99 De TMVW heeft eigen winningen in Henegouwen die instaan voor 22 van de behoeften. De rest moet aan gekocht worden. Aldus wordt water De Intercommunale TMVW zal, vanaf 1/7/1984, water leveren aan 23 fr./m3 in een zone waar 1.350.000 mensen wonen. Daarvoor was de prijs 16,50 fr./m3. De exploitatie en de bedeling van het water gebeurt door 8 regies of bedrijven. de rest door TMVW zelf. Vergelijkingstabel van de nieuwe en oude verkooptarieven. De Koninklijke Fanfare "Niets Zonder Arbeid - Trouw en Eendracht,, uit Erembodegem heeft er anderhalve eeuw opzitten. Da's niet niks natuurlijk, en dus pakte de fanfare deze week uit met een grootse jubelviering: ontvangst op het stadhuis, met aperitiefkoncert en banket, vlagwijding in de kerk, het organiseren van een fel gesmaakt muziekfestival tijdens Erembodegem-kermis en als klap op de vuurpijl een muziekkoncert door de Muziekkapel van de Gidsen die gisteren speelden in sportschuur Denderdal. leverde al een eerste jubileumviering op, en even later werd de "Katholieke Volkskring,, de nieuwe thuishaven. Burgemeester Hilloné De Cock werd voorzitter, en hij werd na zijn overlijden in 1925 opgevolgd door dokter Carlier: deze slaagde erin de fanfare na de eerste wereldoorlog opnieuw op de been te helpen, samen met muziekleider Richard D'Haens. Een nieuwe bloeiperiode bereikte haar hoogtepunt in 1935, bij de viering van het 100-jarig bestaaneen jubelfesti.val op 2 kiosken, een nieuwe vlag en... men verwierf de titel "Koninklijk,,! Ook de tweede wereldoorlog eiste een zware tolheel wat waardevolle leden alsook de voorzitter en de dirigent verloren het leven. Na 1945 werd opnieuw gestart, onder impuls van burgemeester Oscar De Cock en sekretaris Hilloné Callebaut. Leopold Seminck, en later Leon Van Den Bossche, zorgden voor de muzikale triomfen bij allerhande wedstrijden: Temse 1952), Waregem (1953), Erembodegem (1957)... telkens weer klasseerde de jury NZA bij de eerste afdeling. Na de up kwam de downverzet tegen de zware inspanningen kostende tornooien, met als resultaat het vertrek van dirigent Van den Bossche. Jozef Verleysen volgde hem Marcel Temmerman, sekretaris van de fanfare, schreef bij deze gelegenheid een boekwerk met de geschiedenis van de fanfare. Als u er alles over wil weten moet u dat lezen, wij beperken ons tot een beknopt overzichtje. Het huis van de familie Cammu aan de Hogeweg, daar werd de fanfare NZA in 1834 boven de doopvont ge houden, na de opsplitsing van de lokale "Maatschappij voor Toonkunst,,. Later ontstonden hier nog de liberale fanfaremaatschappij "St.-Cecilia„ en het eerder neutrale korps van "De Kozakken,,. Prijzen verwierf de jonge fanfare al gauw: het eerste eremetaal uit 1838 vermeldt: "Concours de Musique a Alost - le prix, remporté par le commune d'Erembodegem,,. Andere eremetalen uit de vorige eeuw: Ninove (1876), Essene (1876), Denderleeuw (1890), Hofstade en Moorsel (1892). De eerste dirigent wa s Th. Coutulier, een Gentenaar. Politieke rellen omstreeks 1854 maakten dat de muziekmaatschappij uiteenviel en de fanfare St.-Cecilia opdook. NZA trok van huize Cammu naar het Rooms Hof aan het station, met als voorzitter burgemeester Verleysen. Later nog verzamelden ze in de afspanning "De Poort,, in de Denderstraat. 1884 op, waarna opnieuw suksesrijke concerten volgden. Het overlijden van burgemeester O. De Cock betekende een hele klap, maar de traditie werd verder gezeteen burge meester van kristelijke strekking volgde hem op als voorzitter, Frans Boel, zelf oud-muzikant van de fanfare. In 1965 verving Paul Vanhenden muziekmeester Verleysen, en drie jaar later volgde Marcel Temmerman H. Callebaut op als sekretaris. Tegen 1970 werd de fanfare verrijkt met een trommelkorps, waarvoor het "Feest- en Aktiekomitee,, de fondsen had verzameld. Twee jaar later werden de muzikanten verblijd met een nieuw uniform en door het aantreden van het eerste vrouwelijke lidMartine Van Der Heyden. En zo werd het 1984, een jubeljaar dat dezee week waardig werd gevierd en iedereen al doet uitkijken naar het Inwoners Oud Nieuw Aalst 78.000 25 fr./m= 33 fr./m3 Sint-Niklaas 73.000 28 fr./m3 36 fr./m3 Middelkerke 12.000 28 fr./m3 39 fr./m3 Gent 235.000 29 fr./m3 39 fr./m3 Knokke-Heist 29.000 30,60 fr./m 45 fr./m3 Dendermonde 42.000 33 fr./m3 45 fr./m3 Blankenberge 15.000 33,50 fr./m3 42 fr./m3 Oostendet 62.000 42 fr./m3 50 fr./m3 Totaal regies 546.000 Bedeling door 38 fr./m3 TMVW 804.000 29 fr./m3 Totaal 1.350.000 De regie van Aalst bezit reeds jaren de laagste verkooptarieven van water voor de ganse zone waar TMVW water verkoopt, waard te vermelden 175-jarig bestaan van Niets zonder Arbeid. Maar daarvoor moet nog wat geduld worden geoefend... (k.n.) CORSF1TERIE - I.INGERIE - BADKI EDIJ Korsetterie Lingerie Strandkledij Moorselbaan 10, Aalst 053/77 87 39 De boezemvriend van iedere vrouw Alles voor moeder en dochter. Specialiteit voor slanke als zwaardere personen Speciale aanbieding - 1 O op strandkleedjes - 20 op kinderslaapkleedjes. Kom en overtuig U. Zegels Valois Zaterdag 23 juni Steenwegkermis aan de Brusselbaan met vanaf 19 uur optreden van de muziekmaatschappijen uit Aspelare en Teralfene en "De Jonge Garde,, uit Moorsel. Tweede grote gezinswandeling ingericht door de CVP-jongeren Erembodegem: inschrijving en vertrek tussen 14.30 u. en 15.30 u. in de kantine van SK Erembodegem aan de Gerstenstraat. Aankorpst ten laatste om 17.30 u., deelnemingsfor mulier 25 fr. (verzekering inbegrepen), na 18 uur gezellig samenzijn. Zondag 24 juni 14 U.wielerwedstrijd nieuwelingen en om 16 u. wielerwedstrijd junioren. Vanaf 19 u. muziekuitvoeringen door "Arm en Rijk, Allen Gelijk,, uit Asse en de "Oude Garde,, uit Aalst. Omstreeks 21 uur slotkoncert door de Kon. Fanfare "St.-Cecilia„ uit Erembodegem. Van 13 tot 20 uur prondelmarkt op het parkeerterrein van de "Eekhoorn,, Brusselbaan 155. Om 10 uur postzegelklub Dendria in het parochiehuis. Maandag 25 juni Om 19.30 u. in de crypte demonstratie koken "Gerechten uit het klavertje vier,, ingericht door J.K.A.V. Natuuruitstap naar Hoge Venen en Oostkantons, ingericht door KVLV, 350 fr. - inlichtingen bij de bestuursleden. waarbij de Vlaamse maatschappij verplicht werd 86.000 m3 per dag af te nemen, alle dagen van het jaar, ongeacht het gebruik. Niet alleen is de minimumafname veel te hoog, maar bovendien werd voorzien dat de Brusselse maatschappij eenzijdig de prijs kon bepalen. De Brusselaars hebben echter niet alleen overgëin- vesteerd, maar dienen ook zware provinciale belastingen te betalen in Namen en Henegouwen voor haar waterwinningen aldaar. Daardoor steeg de kostprijs voor de TMVW in 1983 tot 21,5 fr. per m3.,wat heel wat meer is dat de maatschappij zelf aanrekende aan de gemeenten en abonnees. Tenslotte zijn er nu ook heel wat problemen gerezen binnen de Brusselse Interkommunale Water maatschappij zelf, waar een aantal gemeenten uit Vlaams-Brabant met ontslag dreigen. Het gevolg van dit alles is dat de TMVW verleden jaar 60 miljoen verlies leed en dat het verlies voor dit jaar geschat wordt op 234 miljoen. De reserves bedragen echter nog maar «amper» 45 miljoen. Het gevolg van dit alles is dat de gemiddelde verkoopprijs aan de ver bruiker zal stijgen van 28 fr. naar 35 fr. per m3. Wat de nieuwe prijs voor Aalst zal zijn is op het ogenblik dat wij dit schrijven nog niet bekend. Alleszins zou het nieuwe tarief vanaf 1 juli aan de abonnees aangerekend worden. Gelukkig wordt er nu opnieuw on derhandeld met de BIMW. Men hoopt aldus het 12 jaar oude kontrakt te kunnen verzachten, waarbij de verplichte afname zou be perkt worden tot 30 miljoen m3, terwijl deze hoeveelheid niet meer elke dag, jaar in jaar uit, zou moeten afgenomen worden. (MP)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5