Burgerlijke Starten Het Reklaamblad Orgelbouwerij VEREECKEN in Gemeentelijke School Gijzegem Begrafenissen ARMS Wij zijn veel meer dan alleen maar drukkers... DE OOIEVAAR (scherpe) prijsberekenaars. MAAK U ZELF NIET DRUK OVER UW DRUKPROBLEMEN, LAAT ZE LIEVER AAN ONS OVER! P.V.B.A. Van Wambekekaai 7 Hoogstraat 17 6 Nieuwe Gazel van Aalst 22 juni 1984 specialiteiten doopdozen doopsuiker Molenstraat 29 9300 AALST ■a 053/21 24 54 4 4 Geboorten binnen de stad Aalst vanaf 4 tot en met 9 juni 1984 Yannick Ottoy, Erembodegem, Brussel- baan 56; Ellen Van Vaerenbergh, Aalst, Botermelkstraat 120; Kristof Doore- mont, Nieuwerkerken, Pijpenbeekstraat 17; Kris Van der Biest, Aalst, Bredestraat 309; Nathalie D'hoe, Erembodegem, Heuvel 17; Ruth Van Damme, Aalst, Regelsbruggestraat 16; Hassan Bari, Aalst, Koolstraat 119; Els Bauwens, Aalst, Nieuwstraat 49 bus 5; Lindsay Huylebroeck, Aalst, Petrus Van Nuffel- straat 13; Liesbeth Daelman, Moorsel, Waverstraat 65; Leen Borms, Aalst, Zijpbeekstraat 16; Isabel Coppens, Aalst, Dendermondsesteenweg 58; Michel De Gendt, Aalst, Kattestraat 66 bus 2; Elien Van Boxstael, Nieuwerker ken, Edixveldestraat 132; Christophe Coetsiers, Nieuwerkerken, Merestraat 10; Isabelle Ringoir, Aalst, Rozendreef 159 bus 3; Touria Maitti, Aalst, Meule- schettestraat 27; Liesbeth Van den Bos sche, Moorsel, Rijgerstraat 4; Gilles de Livinfosse, Hofstade, Hendrik Con- sciencestraat 6; Harlinde De Molr Erem- bodegem, Kleistraat 42; Femke Borms, Aalst, Sint-Janstraat 36; Erkan Kandil, .Moorsel, Kapittelstraat 1; Kelly Huls- -bosch, Hofstade, Zakstraat. Huwelijksafkondigingen op 10 juni 1984 Willy Lootens, Lovendegem, Oostveld Kouter 68 en Christiane Van den Eede, Aalst, Kattestraat 35; Alain Buyle, Aalst, Spaarzaamheidstraat 72 en Danielle Coch'ez, Denderwindeke, Rendestede 13; Pacal Nelis, Denderleeuw, Koningin Astridstraat 20 en Betty Van Sinay, Aalst, Botermelkstraat 172A; Paul Wau- ters en Marina Ruysseveldt, Aalst, Dok ter De Moorstraat 4; Norbertus Blondeel en Denise Wierinck, Aalst, Immerzeel- dreef 227; Larbi Nehame, Agadir, Marokko, Bloc A-l, nr 3 en Liliane Steenhaut, Aalst, Groenstraat 158; Erik Dierick, Herdersem, Witgerstraat 28 en Karine De Paepe, Gijzegem, Stations straat 60; Jean De Nil, Erembodegem, Kleistraat 1 en Christel Janssens, Mel- dert, Hoogstraat 31; Mare Lootens, Aalst, Sint-Jozefstraat 11 bus 3 en Regina De Neef, Aalst, Désiré De Wolf- straat 17; Patrick Poep, Aalst, Rozen- dreef 161 bus 43 en Francine Colpaert, Erembodegem, Brusselbaan 9; Pascal Maerten, Liedekerke, Hoefstraat 41 en Ann De Vuyst, Nieuwerkerken, Dam straat 6; Gunther Van Landuyt, Aalst, Kareelstraat 2 en Laurence Wijnant, Aalst, Ouden Dendermondsesteenweg 46; Peter Petit en Rita Van Aerde, Aalst, Vooruitzichtstraat 121; Roland Janssens en Rosita Royackers, Aalst, Dender mondsesteenweg 51 bus 2; Mare Amant, Aalst, Brakelstraat52 en Ingrid De Pet ter, Aalst, Leopoldlaan 83; Dirk Van Audenhove, Aalst, Molendreef 34 en Ann Dierick, Aalst, Ten Berg 31; Her man D'Hauwers, Meldert, Kerkweg 15 en Ingrid Van Handenhove, Meldert, Hoogstraat 4F; Marc Herssens en Greta Gilbos, Aalst, Stefaan De Jonghestraat 10; Patrick Sonck, Haaltert, Ninove- straat 64 en Else Eeckhoudt, Aalst-Erem- bodegem, Beukenlaan 59; Patrick Sonck, Haaltert, Ninovestraat 64 en Else Eeckhout, Erembodegem, Beukenlaan 59; Danny Maldrie, Aalst en Ingrid Cal- lebaut, Woubrechtegem; Michael Van der Vurst, Aalst, Vooruitzichtstraat 179 en Katleen Vermeulen, Gent, Achilles Musschestraat 61; Francois Van den Abbeele, Aalst, Popperodedries 9 en Anne De Smet, Haaltert, Muisstraat 61. Voltrokken huwelijken binnen de stad Aalst vanaf 4 tot en met 9 juni 1984 Dirk Thomas, Gent, Watersnepstraat 45 en Ann Verbeeck, Aalst, Hyacinthen- straat 30; Michel Bogaert, Aalst, Begijn hof 43 en Betty Geerts, Aalst, Ten Berg 82; Marcel Highway, Aalst, Moorsel- baan 228 en Tessa Roelant, Aalst, Groenstraat 52; Patrick D'Hondt, Hof stade, Molenkouterstraat 93 en Rina De Haeck, Hofstade, St.-Annastraat 53; Stefaan Cauwel, Aalst, Marktweg 11 en Marie-Rose Brunclair, Aalst, Jan Jelie- straat 52; Dirk Pannecoeck, Lebbeke, Stationstraat 2 en Rita De Schrijver, Aalst, Boomgaardstraat 8. Overlijdens binnen de stad Aalst vanaf 4 tot en met 9 juni 1984 Willy De Smet, invalide, 61 j., Aalst, Sint Janstraat 17, echtg. Anna Bostoen; Ferdinand Pieters, gepens., 83 j., Aalst, Boudewijnlaan 156, wed. Helena De Gols; Yvonna De Koninck, zonder beroep, 68 jAalst, Boudewijnlaan 156, wed. Hendrik Van de Perre; Gomarus Boone, gepens., 82 j., Aalst, Guido Ge- zellestraat 110, echtg. Joanna De Neve; Petrus Wauters, invalide, 63 j., Erembo degem, Gaston De Schepperstraat 7, echtg. Clementina De Neef; Alberta Roe- landt, gepens., 83 j., Erembodegem, Driehoekstraat 12A, wed. Camiel Van den Broeck; Isabella Meert, gepens., 95 j., Erembodegem, Dokter Carlierlaan 16, wed. Camillus Coene; Michel Ver beeck, gepens., 67 j., Aalst, Langestraat 259, ongehuwde zoon van Josephus en van Albertina De Smedt; Herman Van Rover, invalide, 35 j., Aalst, Felix De Hertstraat26, echtgesch. Maria De Bruc- ker; Maria De Sadeleer, gepens., 86 j., Aalst, Roklijf 13, wed. Jan Smekens; Jan Claessens, boekhouder, 60 j., Aalst, Boudewijnlaan 190, wed. Lili Vanden Borre, echtg. Monique Van den Eynde; Eugenius Van Hove, gepens., 95 j., Aalst, Rustoord Sint Job, Marktweg 20, wed. Magdalena Huylebroeck; Lodewijk De Backer, zonder beroep, 83 j., Moor sel, Kapittelstraat 23, echtg. Maria De Wit; Jeanne Sanders, gepens., 92 jHer dersem, Alfons De Cockstraat 71, onge huwde dochter van Louis en Marie- Louise Van den Abeele; Jeanne De Mes- maeker, zonder beroep, 45 j., Aalst, Gentsesteenweg 175, echtg. Herman Lee mans; Urbain Bogaert, gepens., 82 j., Aalst, Keizerlijke Plaats 11, wed. Juliette Vandergucht; Petrus Wauters, gepens., 86 jMoorsel, Trieststraat 2, wed. Pau lina Everaert, echt. Maria Vermeir; Richard Van der Eist, gepens., 76 j Aalst, De Schrijverstraat 12, echtg. Ger- mana De Bruyn; Leopold Ongena, gepens., 82 j., Aalst, Vooruitzichtstraat 2, wed. Anna Vancronenburg, echtg. Maria De Wageneer. Vrijdag 22 juni - Netwerk, de Ridderstraat 20 u. Kwis - Dienstverlenend centrum "Levensvreugde,, Botermelkstraat 20 u. Belotterswedst rijd 20.30 u. Opening tentoonstelling Etienne Lecompte. Café De Zandput. P. Corneliskaai 20 u. Concert Pat Moore Jazz Band. Org. AKV Matotten Zaterdag 23 juni - Netwerk, de Ridderstraat 21 u. jazzoptreden - "Levensvreugde,, Botermelkstraat tentoonstelling E. Lecompte 14 u. -21 u. 9-17 u.: Nationale wedstrijd afgerichte politiehonden. 17 u.: Grote Barbecue 20 u.Bal met "The Family Band,, - Jebron. Begijnhofkerk: 18.30 u. viering rond de "dwaze moeders,, in het kader van "vrouwen schrijven hun verhaal. Wij zijn ook ontwerpers, tekenaars, lay-outmen, fotozetters en vooral... R. QUINTIJN &D. PRAET Nieuwstraat 19-125, 9310 LEDE - tel. 053/70.01.71 - 21.37.87 beschikt over meer troeven dan U vermoedt - 't Apostelken, Mijlbeek 20 u. "Maken en drinken van cocktails,,. Org. CMBV - Erembodegem: Steenweg kermis - 19 u. Kioskconcert. - Nieuwe Madeion, Grote Markt9- 20 u.Tentoonstelling Japanse dwerg bomen. Org. Bonsaivereniging. - Mikisclub. Nieuwbeekstraat20 u. Eindeseizoenfeest met John Löndstreum. - Grote Markt van 23.6 - 20 u. t/m 24.6. 22 u."24 uren van de nacht van de Bakker,, - Org. Aalsterse Vlaaiengilde vzw. - Café De Zandput, P. Corneliskaai - 20 u.Concert Lazy City Jazz Band - Ore. AKV Matotten. Zondag 24 juni - Oldtimersrally: Vertrek tussen 8.30 - 10.30 u. - Lindeveld. Hofstade. Vanaf 10 u. verzameling Hopmarkt - Vertrek 13 u. Grote Markt, Aalst. Org. "Oude Gloriën,,. - Levensvreugde, Botermelkstraat 10-21 u. tent E. Lecompte. 19.30 u.: zangcrochet - Jebron, Begijnhof: 9.30 u. Open trekkersgroep. - "t Gareeltje, Beekstraat: Tweede boerenkermis - 14 u. - Org. Klakson - Erembodegem, Steenweg - 19 u.: Kioskoncert. - Feestzaal stadhuis, Grote Markt, 10 u.Prijsuitreiking Academie voor Muziek, Ballet en Toneel. - Nieuwe Madeion, Grote Markt 9 u. - 12 u. Tent. Japanse Dwergbomen - Org. Bonsai vereniging. - DAENSDAG 10 u.herdenkingsmis St.-Martinus- 11 u.: optocht naar Daensmonu- ment. Werf 11.30 u.ontvangst in trouwzaal stadhuis - 13 u.: koffietafel in "De Korenbloem,,. 15 u.: Bezoek St.-Martinuskerk en Daensmuseum (Belfort) Org. Priester Daensfonds In een poging om bij het geschiedenisonderricht op school te vertrekken vanuit de gegevens uit het eigen milieu werkte het schoolteam samen met het oudercomité rond de historische littekens die de gemeente Gijzegem nog rijk is. Eén ervan was de orgelbouwerij VEREECKEN waarvan het woonhuis en het atelier in de Kerkstraat nog bestaan. Dit laatste werd verbouwd tot drie woonhuizen. Met het verkregen materiaal over de orgelbouwerij en over andere aspekten van oud Gijzegem wordt een tentoonstelling opgezet van 23-6 tot 26-6 in de Gemeentelijke Lager School, Damkouterbaan, 6 te Gijzegem. De orgelbouwer, E. De Munck uit Hamme, verleent zijn medewerking door een didactisch orgel ter beschikking te stellen benevens de copie van een laat middeleeuws regaal. Tentoonstelling open: - zaterdag, zondag van 14 u. tot 20 u. - maandag, dinsdag van 18 u. tot 20 u. De meeste Gijzegemnaren kijken je ongelovig aan als ze horen dat hier in Gijzegem ooit kerkorgels werden ge bouwd... Bij ingewijden genieten ze tot vandaag nochtans een goede faam. Het begon in 1845 toen Petrus-Jo- hannes Vereecken, geboren te Mespelare op 21/3/1803 te Gijzegem een orgelmakerij begon. Schrijnwer ker van beroep had hij van zijn vader en grootvader ook de liefde voor de muziek geërfd. Zijn grootvader, Andreas, afkomstig uit St.-Job-in-'t Goor, legde op 28/111756 na toestemming van Alexander Goubau, Heer van Gijzegem en Mespelare "den gewoonlijcken Eedt in handen van de Bailieu, Borgemeester en Schepenen van Mespelare,, af en werd daardoor koster te Mespelare. Hij werd in dit ambt opgevolgd door Petrus- Johannes (1769-1855): landbouwer, wagenmaker, herbergier, landmeter en dichter. Zijn zoon. eveneens Petrus-Johannes, was de eerste orgelbouwer. Hij was een heel verstandig man en de opkomst van de eerste locomotieven fascineerde hem. Hij was een gedegen vakman meubelmaker, een uitstekend zaalzanger en een prima muzikant. Hij vervaardigde zelf muziektuigen en speelde tijdens de processies op het "serpent dit is een instrument van ong. 2 meter lang. Gedurende al zijn vrije momenten trok hij zich terug op zijn zolderkamertje dat hij als werkatelier had ingericht. Uren bracht hij er door en sloot telkens zorgvuldig de deur met een hangslot. Hij werd zo zwijg zaam en gesloten dat zowel zijn echtgenote als de kinderen zich ernstig bezorgd begonnen te maken over hem. Ze dachten waarempel dat hij zwakzinnig werd. Op zekere middag weerklonken vanop zijn kamertje echter orgeltonen. Onmiddellijk daarop kwam hij daverend de trappen afgehold luid roepend: 't Is gelukt! Ik heb een orgeltje gemaakt,,. Weldra wist de hele buurt tot zelfs in de omliggende gemeenten van het gebeuren. Pieter Joannes werd nu aanzien als een kunstenaar en de eerste opdrachten kwamen binnen. Als eerste werk werd hem de verandering van het orgel van de E.Z. van Vincentius a Paulo te Gijzegem opgedragen. Hij bracht deze taak met succes tot een goed einde. Vervolgens werd het orgel van de dorpskerk hem toevertrouwd. Eveneens met succes. Het eerste orgel dat hij volledig bouwde zou dat van Schoonaarde zijn in 1845. Ook aan hem gingen de droeve dagen niet voorbij. Twee van zijn zes kinderen ontvielen hem en deze gebeurtenissen vervulden hem met diepe smart. Tot op zijn sterfbed hield hij een houten tol bij die één van zijn beide zoontjes zelf gedraaid had op de draaibank. Tot aan zijn dood, in 1889, toen zijn vier overgebleven zoons de zaak reeds verder zetten, tekende hij nog steeds als eerste bij het afsluiten van de contracten. De vier zonen waren Felix (1844- 1923), Jan (1846-1929), Lodewijk 1849-1896) en Pieter (1851-1934). Zij zetten het bedrijf verder. Ze bouwden o.m. het orgel van de St.-Jozefskerk (1900) te Aalst (Geklasseerd orgel - wordt nu gerestaureerd en dat van O.L.Vr. Mijlbeek (1910) eveneens te Aalst. In het totaal zijn er ongeveer 60 orgels van de Vereecken familie bekend waarvan er 2 in Nederland en op het Engelse kanaaleiland Jersev geplaatst werden. Er kwam zelfs een bestelling uit Transvaal doch deze werd niet aangenomener was hier werk genoeg. De orgels van VEREECKEN zijn in de orgelwereld om hun zware, oerdegelijke constructie. De pijpen werden in eigen atelier gemaakt en dit was meestal het geval voor het houtsnijwerk. Vooral de Romantische muziek komt ten volle tot baar recht op deze in strumenten. Van de zonen Vereecken is ons het volgende bekend Felix, de ou'dste, was een goed organist. Hij was een groot bewonderaar van Bach. Zijn improvisaties, waarin hij uitblonk, deden aan de grote meester denken evenals aan die andere grote naam uit de muziekwereldBeethoven. Wellicht was hij geen voorstander van de pneumatische orgels omdat ze naar zijn oordeel het snelle spel van Van Petegemorgels niet zouden evenaren. Vandaag wordt hij in die mening bijgetreden door de restaurateur van het St.-Jozeforgel. Hij had een grote voorliefde voor het "Gamba,, register. Op de orgels die hij te herstellen kreeg zocht hij met voorliefde de oude registers op. Jan had een voorkeur voor het "Bourdon,, register. In zijn vrije tijd sneed hij in een levende taxishaag allerlei beelden uit: dieren, bloemen, wezens... Hij was de stemmer van menig orgel in Vlaanderen. Van Pieter is ons bekend dat ^hij vooral hield van de "Flute harmonique,,. Hij was secretaris van de gemeente Gijzegem en van de muziekmaat schappij "Vreugd en Vrede,,. Door de oorlog van 14-18 vielen de activiteiten in de orgelbouwerij in de Kerkstraat stil. Het laatste orgel bestemd voor het St.-Hendrikscolle ge van Deinze was voor 3/4 klaar en moest afgewerkt worden door de orgelbouwer DAEM uit Appelterre in 1921. In het jaar 1924 werd het atelier uitverkocht. 9300 Aalst Tel. 21 29 44

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 6