als de Mensen Blaffen Welk weer wordt het VAN DER WAERDEN Liilike KUNSTPARADIJS 12 Nieuwe Gazet van Aalst 3 augustus 1984 INTERIEURVERZORGING DE LEEUW Houterig heeft ondanks de titel een zeer vlotte melodie, maar be schikt ook over die vreemde, eigenzinnige struktuur, typerend voor de groep en hun produk- tenhet klassieke patroon van een traditionele song met afge lijnd refrein en strofe ligt bijna volledig overboord om plaats te maken voor een gezonde aaneen schakeling van boeiende klanken en geluiden... De muziek van Mensen Blaffen slaagt er wonderwel in de tijds geest van deze jonge generatie te verwoorden, en dit is iets dat aan de Aalsterse groepen levens vreemd is De eerste vrucht van Mensen Blaffen bezorgt mij dan ook geen bittere nasmaak na beluiste ring. Ik meen echter dat het rij pingsproces naar een volmaakte GEVRAAGD: JONGE MAN met diploma Mecha nica A2 en rijbewijs C. Vrij van legerdienst. Tel. afspraak: 053/62 2057. Het Klaverken, Provincieweg 245, Herzele. sound nog net niet ten einde is. De groep moet nog lef genoeg hebben om nog dieper in het vlees te kerven, nog verder door te dringen in de (goed)gekozen richting. Eén zwaluw is dan toch alvast de voorbode van de komende lente en aangezien deze vogel hoog in de lucht cirkelt belooft het wel aangenaam weer te worden. De Mensen Blaffen in Aalst, terecht en hopelijk nog lang... PBB Hun eerste maxi was net voor het aanbreken van het verlof versche nen. Tot nu toe gingen de aankondigingen hiervan hoofdzakelijk gepaard met soms min of meer geslaagde, meestal echter flauwe grappen aangaande de groepsnaam. Een voorbeeld, als ik U spreek over katten miauwen, jonge honden en wafwaf dan associeeert U, toch een kenner, deze begrippen misschien niet onmiddellijk met de jongste Aalsterse revelatieMensen Blaffen. Hun muziek klinkt ver nieuwend, experimenteel en toch weer conventioneel. De moeite waard dus voor een gesprek. Eddy, Jan, Ludo, Steven, Pascal en Sylvie vormen de huidige bezetting van de groep, wiens vreemde doch intrigerende naam afkomstig is uit de tekst van een van de nummers die je ook op de plaat terugvindt. Dat deze naam momenteel furore maakt in Vlaanderen, is voor een groot deel te wijten aan het voorbije Rockrally-gebeuren. Mensen "Blaffen werd geen laureaat, maar wist zich, tegen de ver wachting van velen in, te rang schikken bij de tien betere (beste Vlaamse popgroepen, dit laatste althans volgens Humo-normen. Dit weekblad stelde zich toender- tijd uitermate open op, ja, was zelfs heel gul met complimenten daar waar anderen Mensen Blaf fen niets vonden, sommigen er zelfs het (wel enigszins mis plaatste) etiket van Nina Hagen meenden te moeten opplakken. Wanneer ik hierover bij de groepsleden informeer, is hun antwoord kort en duidelijk. Iedere verslaggever heeft zijn eigen smaak, waardoor objekti- viteit soms wel dreigt overscha duwd te worden. Iets persoonlijk niet graag horen impliceert mees tal overwegend negatieve kritie ken. Maar tenslotte is het toch het publiek dat het ultieme ver dikt opstelter bestaat geen enkele geschreven kritiek die opweegt tegen een publiek dat de muziek volledig aanvaardt en dit tijdens een optreden ook laat blijken. Naast de toch wel onvervangbare promotie, zijn met de Rockraliy de horizonten van de groep ook duidelijk verruimdje leert er •andere groepen, andere muzi kanten kennen, en dit groten deels aan de hand van hun in strumentarium soms heel uitge breid en geperfektioneerd, mees tal echter iets minder en toch interessanter. Merkwaardig détail nogvoor er ook nog maar van de Rockraliy sprake was, werden er konstant optre dens geboekt. Onmiddellijk erna is daar vreemd genoeg een korte, tijdelijke kentering in geweest. Chaos Ik meen wel te mogen stellen dat Mensen Blaffen een eigen, unieke plaats inneemt in de Aal sterse sceen, en misschien ook hierdoor stuit de muziek hier en daar op tegenstand. Feit is echter dat een éénmalige beluistering (hetzij live, hetzij op plaat) zeker niet volstaat om hun muzikale exploten te vatten en te door gronden. De groep zelf is het er allerminst mee eens om die muziek ook nog als totale chaos van de hand te doen. Integendeel, ondanks de uiterlijke wanorde zijn de meeste nummers uitgekiend, op zichzelf zeer geordend (duidelijk hoor baar op de plaat) en vereisen een volledige concentratie bij het spelen. Wanneer hier dan iemand een steek laat vallen, dreigt het geheel wel als wanor delijk over te komen, valt het laatste houvast van de luisteraar weg. Vandaar ook het uitzonderlijke belangvan een degelijke P.A.-in stallatie bij optredens. Er wor den behoorlijk wat instrumenten gebruikt en de nummers bevat ten veel wendingen, de kleinste fout of technische tekortkoming betekent dan ook, zoals reeds aangehaald, een grote flop over gans de lijn. Vinden ze het dan zelf geen han dicap dat men aan hun geluid moet wennen Nee, want luidt de stellingwie eenmaal door hun muziek gegrepen wordt, blijft het goedvinden. Het valt allemaal niet onder de noemer van hitmuziek, meer zelfs, daar van poogt de groep zover moge lijk uit de buurt te blijven. Hier stelt zich ook het probleem van de nieuwe nummers die gemaakt worden. Meestal zijn die even goed (of even slecht als de voorgaande, maar de men sen zijn dan nog niet gewend aan de nieuwe sound, waardoor deze nummers al te gauw als minder goed van de hand worden gedaan. Volgens hen is het publiek misschien iets te veel gewooner wordt nog nauwe lijks inspanning geleverd om iets echt te «be-luisteren»... Zingen Een lovenswaardig en opmerke lijk feil is ook dal Mensen Blaf fen bewust in hel Nederlands zingl. Zij gaan ervan uit dat smartlappen hel best klinken in het Engels. En inderdaad, als je de Nederlandstalige top tien bekijkt, dan bevat deze overwe gend rotzooi, die (misschien) vertaald in het Engels een betere beurt zou maken. Toch blijkt duidelijk dat het geen sinecure is om deze neder- landse opdracht naar behoren te vervullen. De nummers op het vinyl staan bol van suggestieve beelden die er eerder op gericht zijn een overdacht diffuus beeld te creëeren, een afgelijnde sfeer te scheppen, dan om de luiste raar/toehoorder werkelijk iets bij te brengen, ik waag me dan ook in geen geval aan een inhou delijke interpretatie van het tekstmateriaal, dit lijkt me meer voer te zijn voor psychologen... (onze klomp wil maar niet bre ken over de fiets van Hitchcock in het Braziliaanse woud...). Ofschoon de zang wel dikwijls neiging vertoont tot scanderen en/of declameren (gevolg van het Nederlands blijkt dit alles bij elkaar toch nog de meest ge slaagde manier om de verborgen emoties samen met de muziek behoorlijk over te brengen, zodat het plezier niet alleen aan hun kant blijft. Maxi De maxisingle bevat vier, over wegend uptempo nummers. De Mensen Blaffen opent met een forse en nadrukkelijke ritmesek- tie, die trouwens ook kenmer kend is voor de andere nummers. Een speelse en scherpe synthesi zerriff wordt gesteund door eer der monotoon gitaarspel waarna een eerste konfrontatie volgt met «het marmeren strand en de sta len zwaluwen»... De intro van Jano voorspelt iets dreigends en drukkend, maar draait naderhand uit op een zwoel nummer met een paar regelmatige en toch verwarrende climaxen. Het geheel wordt nog verstevigd door sax en intimis tisch gezang. Een absoluut hoogtepunt vormt zeker Het Braziliaanse Woud. Het nummer neemt je werkelijk mee op een avontuur dat nog ten zeerste benadrukt wordt door ge slaagde wendingen in ritme en struktuur. Leidraad vormen weer en fixerende synthimelodie en expressieve zang. IEN BIEDT MEER Steenweg op Ninove 6 - B 9470 DENDERLEEUW - Tel 053 66 86 45 MEUBEL- KEUKEN- BADARCHITECTUUR Internationale Wohnemnchtungen Vrij in en uit elke weekdag van 10 tot 12 uur en van Z.E.H. De Grez André. Onlangs aangesteld als pastoor te Meldert, nu reeds een graag geziene dorpsfiguur, (gi) In deze ruimte van het kultureef centrum kan aan ballet gedaan toneelzaal in hei kultureel worden zonder kunstlicht, (je) centrum moet nog heel wat Aan het grote podium van de gewerkt worden, (jc) 14 tot 18 uur maandag gesloten zaterdagmorgen 7-7-84 voor de ontploffing zorgde deed eveneens het gas dat uit de ondergrond in de kelders drong ontbranden. Die vlammen bleven er tot het gaslek kon opgespoord en gedicht worden door de mensen van Intercom. De brandweer bleef gedurende de hele operatie in de nabijheid, (jc) Terwijl er al vele Aalstenaars van hun jaarlijks verlof genoten deed zich in café Bananas rechtover de «Oude Kerk» een hevige ontploffing voor. Een lek aan de aardgasleiding zorgde voor infiltratie van gas in de kelder en op het gelijkvloers. Het vonkje dat omstreeks 7.30 u. Genlsestraat 155, Aalst Tel. 053/21 19 21 Mechelsestraat 52, Vilvoorde Tel. 02/251 81 66 De grootste keus in schilderijen, etsen, litho, spiegels, consoles, modern en klassiek. R. Bekaert, N. Verheyden, J. Verulpen, M. Helebaul, Demonseau, e.a. Alle inlijstingen op maat, hout, alu, enz. 0 J W\\\W"\\\W

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 12