Starten COOL'S GAS wos*o*ntt J5ZISMS»- Bent U prijsbewust ZELFBEDIENING WASSALON Aalsterse kunstenaars helpen MPI Capelderij vzw 4 Nieuwe Gazet van Aalst 3 augustus 1984 Itl memoriam Albert Van Neck (speech van Herman Slagmulder) Krediet. Verkoop van alle soorten gas butaan, propaan, industriële gassen medicinale gassen Dendermondsesteenweg 45, Aalst 6kg' QC voor slechts w w fr. OOK OP ZONDAGEN FEESTDAGEN EN VERLOF Mevrouw, achtbare familie. Het bestuur en de werkende leden van de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer De Catharinisten houden er aan U hun christelijke en innige gevoelens van medeleven aan te bieden bij het overlijden van uw dierbare echtgenoot, vader, grootvader, familielid. Mevrouw, achtbare familie en vrienden, beste Catharinisten, Schoonheid die in de wereld zijt. Die tussen mensen hangt te beven, Geef van uw mededeelzaamheid van uw deemoedigheid om goed te leven. Toevallig - was het de voorzienigheid? - lagen deze versregels van Adama van Scheltema in mijn handen toen ik het bericht van het overlijden van onze euverdeken vernam. Tot het laatste greintje wilskracht dat nog restte in zijn lange magere lichaam had hij gevochten om in leven te blijven, het leven waarvan hij zó hartstochtelijk had gehouden A.V.N. Hoe wonderbaar toepasselijk is deze «hymne aan de schoonheid» op uw leven geweest, Bert Van Neck, president van de Katrienen. «Levet Scone» was het oude Vlaams devies dat gij hebt meegedragen en doorgegeven aan ons F. Nog geen drie jaar was hij, toen zijn vader, Frans, Catharinist overleed. Memé Van Neck - ik zie haar nog steeds achter het winkelraam in de Kerkstraat staan - zorgde er voor dat hij kon studeren. «Schoonheid die moeder ons heeft meegegeven». Hij behoorde tot de eerste generatie universitairen uit de Middenstandskringen opgeleid in de Christelijk Vlaamse ideologie. De onlangs overleden en betreurde volksvriend deken Constant De Vos behoorde tot zijn studiegenoten. In 1930.betoogde hij mee voor de Vlaamse Universiteit in Gent. Zijn idolenGezelle. Rodenbach, Pater Callewaert en... Alice Nahon. In 1927 op 21 jarige leeftijd werd hij lid *van de Catharinisten. In 1934 bestuurslid en in 1941 op 34 jarige leeftijd voorzitter. Hij was hiermee de jongste en werd later de langdurigste leider ooit gekend bij de Catharinisten. 37 jaar stond Bert Van Neck als deken van de Kamer aan het roer en hij drukte er zijn eigen, persoonlijke echt aristocratische stempel op met de stille glans van Vlaamse voornaamheid. Onze president behoorde immers tot die dunne eliteiaag, de aristokratie ge boren in de schoot van het volk, die niet boven en buiten maar met het volk leven als een officier in de loopgraven en wiens ideaal het was - en blijft - de verworven gaven dienstbaar te maken voor de veredeling van dat volk. Hij doordesemde de leden van zijn Kamer met zijn bezielende persoonlijkheid die afstraalde uit zovele toespraken bij diverse gelegenheden. «Schoonheid die in ons zelve zijt». Hij deed het eenvoudig, hij deed het mededeelzaam. A.V.N. President, hoe fijn was het met U te mogen en te kunnen debatteren. Gij hadt steeds uw eigen inzicht en visie bij discussiepunten, maar nooit zoudt gij die doorgedrukt hebben als de oplossing. Opmerkzaam en luisterbereid waart gij voor andermans mening, maar emotioneel werd gij als principiële waarden op de helling werden gezet. «Geef ons iets van uw geweldigheid...» Gij waart zelf geen akteur - ge maakte wel voor hen veelkleurige drankjes die ze naar hartelust op toneel konden uitslurpen - maar met een ongelooflijke feeling wist gij bij de voorbereiding van een toneelstuk (een rolverdeling) steeds de juiste man of vrouw bij de juiste rol te plaatsen. Dit was voor mij als akteur een steeds weerkerende openbaring. «Geef aan ons hoofd uw helderheid» F Bert Van NeckIn de omgang noemden wij hem tot het einde toe «president»: in de officiële titulatuur van onze Kamer heet dat «deken van de Kamer». In zijn loopbaan als deken staan 3 opmerkelijke feiten gegrift die hem in de rij van de voorzitters doen opklimmen tot een ongekende hoogte. Primo: praktisch zonder ervaring loodst hij de Kamer door de duistere oorlogs- en repressiejaren, zodanig dat zij. zonder onderlinge wrok, onverzwakt de na-oorlogse periode kan ingaan, en dit vind ik persoonlijk een fantastische prestatie Secundoin de volle bloei van zijn ambtsperiode bevestigt hij, hierin gesteund door zijn bestuur, en zijn werkende leden, de vooraanstaande reputatie die de Kamer verworven had en tilt haar verder op aan de spits van het kulturele gezelschapsleven in Aalst. Tertio: in 1965 realiseert hij een langgekoesterde persoonlijke droom: samenwerking van verschillende kringen in het A.T.V. voor de gezamenlijke produktie van zware toneelwerken onder degelijke professionele leiding. Als dat experiment na 5 geslaagde beurten, spijtig genoeg, spaak loopt is het zeker niet aan de Kamer en haar voorzitter gelegen. De synthese van zijn voorzitterschapleiding geven, bezielen, alles voorde Kamer, met wegcijfering van het eigen ik. Zijn moreel gezag werd ook in de zware contestatiejaren als vanzelfsprekend aanvaard. «Geef ons van uw verhevenheid» Bij dit alles kunnen we niet vergeten dat Bert Van Neck een drukke praktijk als apoteker had en daarbij jarenlang als promotor van de Medico- Pharmaceutische Kring in Aalst is geweest. A.V.N.: President, Er zijn altijd mensen die zich zorgen maken om de echtgenote en de kinderen van iemand die naast zijn beroepsleven de tijd en de energie vrijmaakt om - belangeloos - in socio-kulturele verenigingen een taak te vervullen. Uw lieve echtgenote heeft er zeker niet zo zwaar aan getild want zij had uw taak begrepen, leefde aan uw zijde het leven van uw vereniging mee alsof zij er zelf lid van was. De zonnige maar ook de donkere dagen deelde zij als een echte voorbeeldige voorzittersvrouw. Samen hebt gij ook de zware kinderlast getorst2 jongens, 2 meisjes, een koningswens. En dat pappie zo veel naar vergaderingen moest Och God, 't was toch niet ver, achter 't hoekje maar, vlakbij de deur, vlug te bereiken... De gevleugelde uitdrukking «geen rozen zonder doornen» was zeker van toepassing in uw schoon gezin dat niet van zware tegenslagen gespaard bleef. Opstandig werd gij, maar gesteund door uw groot geloof en mét mammie kwaamt gij gelouterd terug uit die donkere tijden van ontmoediging en verdriet. «Geef aan ons hart uw dapperheid...» De bekroning van dat rijke familieleven is nu vereeuwigd in de steeds langer wordende rij van kleinkinderen die nu hun lieve bompie wel erg zullen missen. «Geef aan onze ogen zuiverheid...» F Geachte familie. Beste Catharinisten Een leven als dat van Bert Van Neck in als zijn volheid weergegeven is onmogelijk. Het ligt ook niet in de bedoeling hier en nu de loftrompet te steken bij het afscheid van een mens die zoals wij allemaal, zeker zijn kleine kantjes had en waarvan hij zich als intellectueel wél bewust was én betreurde. Zo spektakulair als de komeet gerezen, was in de veertiger jaren, bijna even vlug doofde de glans na zijn op pensioenstelling met nog schaarse opflakkeringen als die van een verre ster aan de nachtelijke hemel. De verhuis uit de oude vertrouwde gezellige apotekerswoning was als de verplanting van een oude boom die nooit meer de vruchten draagt als voorheen. I lij bleef geïnteresseerd in de werking van de Kamer, wou op de hoogte blijven van reilen en zeilen maar... op afstand. De jonge leden kenden hem niet meer, hij kende hen niet en dat speet hem onnoemlijk. Maar de kracht ontbrak om terug te keren en contacten te leggen. Hij werd introvert en aanvaardde moeizaam en stil de avond van het leven. «Geef ons uw deemoedigheid...» A.V.N. President. ik heb u altijd als een vaderfiguur gezien. Het generatieverschil en willicht onze vooroorlogse opvoeding werkten in de hand dat ik u nooit met uw voornaam heb aangesproken. Uw gezag aanvaardde ik als vanzelf. Nochtans heb ik meermaals aangevoeld dat onze harten op dezelfde golflengte ingesteld waren en gij mij zo'n beetje als een artistieke zoon beschouwde. Als een relikwie bewaar ik van u een brief die gij mij schreef van uit Oost- Duinkerke, uw vakantieoord bij uitstek, naar aanleiding van een Ijzerbedevaart waaraan ik het geluk had te mogen meebouwen. Uw briefis als een testament voor uw Vlaamse overtuiging en gij, als grote meneer, spreekt er van uw «bescheiden waardering» voor het gepresteerde werk. Gij vraagt er in om verder op die weg voort te gaan voor ons dierbaar volk en de toekomst ervan, en het te blijven dienen. Dat tekende de mens en Vlaming uit één stuk Bert Van Neck te voeten uit. Vandaag, over het graf heen, beloof ik plechtig in naam van alle Catharinisten dat wij zoveel als in onze macht ligt uw lichtend spoor zullen volgen. «Schoonheid die in de hemel zijt, die de eeuwigheid heeft opgeschreven...» President, De Heer heeft u nu opgenomen in het rijk van Zijn schoonheid waar gij geniet van de eeuwige vakantie en naast nonkel Jan en alle andere Katrienen met welbehagen, monkelend neerkijkt op ons aards gedoe, 't Is alsof ik u hoor zeggen Vaert wel ende levet scone». Ook wij wuiven u uittot ziens en AMOR VINCIT. Zoals vorig jaar vond Heyman Jean-Marie, voorzitter van de Vrienden van de Capelderij, opnieuw een aantal Aalsterse kunstenaars die een werk ten voordele van de vzw wilden afstaan. Al deze werken zullen geëxposeerd worden in de door uitbater Norbert De Ganck gratis ter beschikking gestelde ruimten van restaurant ATLANTA aan 't Stationsplein te Aalst. Vrijdag 3 augustus St. Jobsfeesten, Kapucijnenklooster, Kapucijnenlaan 20u.l5, belotwedstrijd; inschrijvingen vanaf 19 u. Inschrijvingsprijs 40 fr. Er zijn geldprijzen ter waarde van 15.000 fr. 20 u., Belfortcrypte, Grote Marktvoor opening groepstentoonstelling met wer ken van Herman Abe, Jan Clement, Martine De Duffeleer, Peter De Rijck, Jean-Pierre Paeleman, Hilde Straet- mans, Lydie Van Cromphout. Gastspre ker is Jeroen Janda. De tentoonstelling blijft toegankelijk van zaterdag 4 augustus tot zondag 19 augus tus, op weekdagen van 12 tot 20 u., tij dens het weekeinde van 9 tot 21 u. 19u.30, in een reuzetent in de hovingen naast het lokaal «De Eekhoorn», Brus- selbaan 155 te Erembodegem 5e kam pioenschap van Groot-Aalst op 2 lig gende wippen. Zaterdag 4 augustus St. Jobsfeesten, Kapucijnenklooster, Kapucijnenlaan. 13u.30 «Oldtimers show». 5e prondel- en antiekmarkt, oude ambachten, allerhande attrakties, bodega, cremerie, café, schiftingswed strijden mini-voetbaltornooi «Tweede Grote Prijs Norge». Restaurant vanaf 18 uur. 16 u., Grote Marktconcert door de Koninklijke Harmonie «De Oude Garde». Restaurant Atlanta, Stationsplein, Aalsttentoonstelling georganiseerd door de Vrienden van de Capelderij van werken van een aantal Aalsterse kunste naars die een werk ten voordele van de VZW willen afstaan. Zondag 5 augustus St. JobsfeestenKapucijnenklooster 13u.30: tentoonstelling 'Old timers', 5C prondel- en antiekmarkt. 15 u.tekenwedstrijd voor kinderen, al lerhande attrakties, cremerie, bodega. Do werken zullen aan een redelijke prijs worden verkocht, en de opbrengst moet dienen om de kinde ren die van rechtswege in een instel ling werden geplaatst de kans te geven eens of tweemaal per maand iets te doen waar met de normale toegekende dotaties niet eens kan aan gedacht worden (b.v. cinemabezoek, bezoek aan een pretpark of de zoo, eens een dagje gaan vissen enz...). Aan dit lovenswaardig initiatief verlenen volgende kunstenaars hun medewerking Jos BIKKEMS (juweel), Herwig VAN HOLSBEEK (tekening), Wil helm MECHNICH (ets), Liliane DE SMEDT (schilderij), Lucien PEIRLINCK (beeldhouwwerken), Julien VAN PUYMBROECK (schilderij), Raymonde HOFFMAN- CLOTMANS (Maria-beelden), Dirk PHILIPS (kunstfoto), Frans WAUTERS (Aalsterse zegswijzen) en de Akademie van Schone Kunsten van Aalst. De tentoonstelling voor iedereen toe gankelijk van 4 augustus tot 1 september van 10 tot 22 uur. Voor hetzelfde doel worden bovendien in voornoemd restaurant op vrijdag 31.8 en zaterdag 1.9.84 drie menus aangeboden die zowel het voorgerecht (paté van het huis) als het nagerecht (sorbets) gemeen hebben. In de hoofdschotels aan 500 fr. kan gekozen worden tussen kippefilets in 't groen en brochettes provencale, terwijl voor de steak provencale 600 fr. wordt gevraagd. p.v.b.a. 3de Industriezone straat naast autoschouwing (volg de rode pijltjes) EREMBODEGEM Tel. 053/67 11 40 Verkoopdienst: Edwig Willockx Mogelijkheid tot drogen en strijken NON-STOP OPEN van 7 tot 22 uur

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4