GADECO WERKAFBIEDINGEN De week van de analfabeten Gemeenteraad krijgt laatste woord over hoogspanningslijn Denderland Nieuwe Gazet van Aalst 14 september 1984 3 Meiren Perskonferentie stadhuis Molenstraat 59 9300 AALST Tel. 053/21 34 67 De slogan van de Nieuwe Gazet van Aalst KOOP IN EIGEN STREEK Nog even en we kunnen in de kranten geen werkaanbiedingen meer verwachten maar werkafbiedingen«Bedrijf heeft industrieel inge nieur teveel, een reden gevraagd om hem te ontslaan. Schr. nr. 7583». Je raadt het al: de werkloosheidscijfers voor juli '84 komen eraan En tegenover juni stijgt de werk loosheid met 579 nieuwe doppers (3,6 zodat het aantal werklo zen voor het gewest Aalst aldus op 16.089 wordt gebracht. Dit zijn er slechts een glimp van de 519.491 stempelende Belgen En in vergelijking met de nationale evolutie steeg de Aalsterse werk loosheid midner hevig 3,6 t.o.v. 5,1 1 Weinig positieve evoluties dus van juni naar juliEnkel 7 metse laars mogen juichen, samen met 11 timmerlieden, 4 mechaniciens en 3 ledersnijders. Voor de overi gen was het huilen met de dop perspet op, met in het bijzonder de bediendengroep als meest gedupeerde. Zo groeide deze klasse aan met 513 eenheden in de rij «wachtenden». Wel wordt het gauw duidelijk waaromer wisselden er liefst 444 leden van het onderwijzend personeel het krijtje voor het stempeltje... Sei zoenwerklozen dus 1 Toppers van doppers Werkloosheid in hitparade. In hitpuree zal je bedoelen. Met een blik op Groot-Aalst (slechts deeltje van gewest Aalst, goed voor 4.129 werklozen) zien we dat Klein-Aalst 57,2 van de doppers onledig houdt. Erembo- degem werkt (nu ja) zich naar een zilveren medaille met 13,2 en Nieuwerkerken werkloodste zich naar een eerloze derde plaats met 8,6 Verder volgen in het pelotonHofstade (5,5 Moorsel (5,0 Her- dersem (3,4%), Meldert (2,8 Gijzegem (2,3 en tenslotte Baardegem (1,3 Deze cijfers betreffen de 4.129 gekontroleerde volledig werklo zen. De deeltijdse doppers of de duo-stempelaars en andere halve(garen zijn hierin dus niet meegerekend. Sinds vorige zaterdag en nog tot morgen 15 september houden de Vlaamse alfabetiseringscentra een landelijke publiciteitskampagne, tijdens de welke ze aandacht vragen voor het onderschatte probleem van de analfabete medemens. Deze kampagne ligt in het verlengde van de Internationale Alfabetiseringsdag (8 september), die in 1966 door de Unesco in het leven werd geroepen. De afgelopen week heeft het Projekt Alfabetisering Aalst een sensibiliseringsaktie gevoerd in Groot-Aalst. Fabrieken, OCMW's, klinieken, dokters, vakbonden e.a. kregen een pak ket posters en brochures. Het is de bedoeling zoveel mogelijk analfabete mensen op te sporen. Men verwacht vooral van de dokters dat ze een transitfunktie zullen vervullen tussen de analfa beten en het centrum. Eind vorige maand ontving het Projekt Alfabetisering Aalst de tweede schijf van zijn subsidies voor het werkingsjaar 1983. Deze tweede schijf die 25 van het totale bedrag vertegen woordigt ontving men véél later dan tijdens voorgaande jaren. In juni uitte men daarover reeds zijn ongenoegen door een landelijke stakingsaktie te voe ren zie onze editie van 15 juni. Achteraf kreeg men van het ministerie te horen dat de uitbe taling van de tweede schijf zolang op zich liet wachten door dat er iets schortte aan de uitga- venrekening van 2 alfabetise ringscentra. Vooraleer de pro blemen daarrond niet van de baan waren, dienden de andere centra te wachten op hun geld. Overigens zullen de alfabetise ringscentra binnen een tweetal Celcius of Fahrenheit De werkloosheidsgraad op het einde van juli 1984 wordt op twee manieren uitgedrukt. Ener zijds is er de verhouding tot het totaal van de aktieve bevolking, dat voor het land 12,4 be draagt, en voor het gewest Aalst 15,1 Ai Zullen we 't dan op een andere manier bereke nen Dat kan als je het aantal werklozen in relatie tot het aan tal tegen werkloosheid verzeker den bekijkt. Maar helaasook daar gaat gewest Aalst af als een werkloze (lood)gieter22,6 t.o.v. 18,9 als landelijk cijfer. Hiermee nestelt Aalst zich na de verbetering naar 21,8 in juni alweer in haar maartniveau. Vorig jaar in juli was het echter nog slechter gesteld met 23,3 Het meest gevreesde cement... is wel het faillissement. En voor de maanden april tot juni '84 werden er toch weer 4 sluitingen van bedrijven opgetekend. Twee daarvan situeren zich in Geraardsbergen, maar de andere troffen onze dichtere regio. Zo ging P.V.B.A. Baetens uit Nieu werkerken dicht voor 2 werkne mers (niets kon nog «baten» en mag P.V.B.A. Intermercedes Benny zeggen «ik ben geweest», waardoor één werknemer in Erpe-Mere op straat stond. Want faillissement doet alles uiteenbrokkelen, in tegenstellin gen tot klassiek cement... (LDC) weken de eerste schijf (75 van hun subsidies voor het wer kingsjaar '84 ontvangen. Tijdens de voorbije zomer lan ceerde het Projekt Alfabetisering Aalst via de pers oproepen om nieuwe lesgevers aan te trekken. Volgens Hilde Borms heeft dat weinig resultaat opgeleverd. Nieuwe lesgevers rekruteert men eerder via persoonlijke kontak ten dan via een bericht in de pers. (WDG) en oevermeiren goon de pompiers van Olsjt, heer deiren oepezetten... Allei, azoei noeme ze da toch hein, as ge dor in heer kazeirem vroy binnen en booite meigt loeipen, ver op a gemaksken ne kier ghiel da spel af te zing. Hoe dat da dor allemol inienzitj en hoe dat dad allemol goot, ingeval van brand of aksedenten, tegoor meh den neigenhonderd. Da 'k mier toyd hooi, 'k zol ghiel zeikes oeik ne kier gon sjoeren, want de pompiers hemmen na iene kier 'n boentjen veiren ba moySertoe de vroywillegers, mensjen die da doeng zonder der ne kaar ver te trekken. En da ze van toyd tot toyd al ne kier eh pintjen meigen, awei da vin ek tèn nog sempatieker oeik... 't Schantj da ze dor oeik vanalles gon lote zing en gon eksplekeiren oever aal de verschillege manieren worop dagge 'n begin van brand kentj oevermiesteren, in afwachtink da ze zeer kommen vanoyges. En azu nog 't ien en 't ander oever wa dad allemaan zol moete weiten ver malheiren te vermoyn... Mor... as ek aad hoeirden, kwamp er azoei in iene kier eh vies gedacht ba moy op. 'k Peisden azoei aal meh ne kier ofda z'ons dor oeik ni zolle kenne vertellen wa dammen moeten doeng as 't er beveirbeldj nen boeit ondergoot meh gralèkke vergiftegde klodden in... Ja, 'k wen-netge kentj nor de radio looisteren of nor den teivei zing en door zal der wel den ienen of den andere minister of onder-minister a woysmaoken dat dad allemol nog zekke kodd nie 'n kaan... Zelfs as die voten meh dennen bicht zollen oepespringen... awei ja, 't zol wel kennen'n klein bonk geiven... en booiten ienegte klasjen mazoet op 't strand va Blankenbeirg, zollen der hoeip-en-aal ienegte Serdinnekes kenne va steirven... Zegge-ze naaMor milledjie, wad hemme z'allemol al gezeid 'k Hem da spel azu 'n betje gevolgd en ierlèk gezeidop den dier kejje der kop of kont on kroygen Es da na allien ver ons ni te benaad te maoken of wie wille ze bescheiremen Joot, 't weir zitj teigen, want anders hooin die vo^en missching al boeveg'holdj geweist, mor wie dat de responsabiletoyd op hèm pakt ver meh die klodden kommèrse te doeng, op 't gevoor af van d'ander mensjen te vergeiven, zol da moete verzing... En in 't geval dat die voten toch oepespringen? Tèn zal 't nog lank dieren, veir da ze moy zelle zing mosselen of sprot binnespeilen... En 'k ben der zeikes af, 'n hooin die jonges va Grienpies dor ni geweist, ze 'n hooin der missching nimmendalen, of toch veil minder, oever gegript't Leit er ne vinger dik op da ze naa nog attoyd probeiren van ons zuveil meigelèk vér 't zjilleken t'haven. 't Es t' hoepen da, teigen da deis gazet ooitkomt, dad alles al in de beste vaven gesleigen es... Al pertank da'k er noyg on twoyfel ofdammen der va ze leven 't foyn zelle va weiten Binsjt da ze van deis mondj lanst alle kanten de bevroydingsfiesten gevierd hemmen en ons lote zing hoe da't leven was binsjt de lésten oerlog, dammen allemol die meizeire nog ne kier meigemokt hemmen en da ze 't nog ne kier opholen hoeveil mensjen dat er tèn kapotgemokt geweist zen... binsjt zèn ze nog attoyd beizeg meh 't leven op onze wereld bol va langs-om-mier onmeigelèk te maoken Zeg meh na ne kier woor dat er naa nog rést es? En naa verstoon ek worom dad in den toyd moy Petjen zoy,,'k ben bloy da'k al zu aad geworren ben PETJEN Het stadhuisnieuws volgt elkaar in snel tempo op. Nog maar pas was het gemeenteraad of daar werd opnieuw aangeknoopt met de traditie van de maandelijkse perskonferenties van het Aalsters schepenkol lege. En volgende week is het al opnieuw gemeenteraad. Een punt dat daar ongetwijfeld opnieuw ter sprake zal komen is de hoogspanningslijn door het Denderland. De stad Aalst ging reeds, in tegenstelling met een eerste beslissing van het CBS, in beroep bij de Raad van State tegen de bovengrondse aanleg. Nu zal men zich opnieuw moeten uitspreken of de stad al dan niet een kortgeding aanspant tegen de maatschappij die de leiding bouwt. Te oordelen naar wat Burgemeester Uyttersprot op de perskonferentie vertelde blijft het stadsbestuur bij haar eerste standpunt. Dit betekent dat men niet in kortgeding gaat uit vrees_ om later eventueel schadever goeding te moeten betalen. Het is echter de gemeenteraad die het laatste woord krijgt en die uitein delijk zal beslissen. Zoals steeds krijgen de «leefmi lieuproblemen» veel aandacht op de perskonferentie van het sche penkollege. Ditmaal werd o.a. gesproken over het projekt tot herwaardering van Aalst Rech teroever. Het eindrapport van de stuurgroep was reeds klaar op 11 mei 1984, en werd ondertussen driemaal besproken door het schepenkollege. Hierbij werden een aantal afwijkende adviezen geformuleerd. Nu moet een deel- aspekt van het plan nog bespro ken worden in de verkeerskom- missie, zodat men het geheel uiteindelijk voor de gemeente raad hoopt te brengen in oktober eerstkomende. De nieuwe glaskontainers blijken een sukses, in die mate dat er weldra een aantal zullen bijko men. Andere veranderen dan weer van plaats ingevolge klach ten of voorstellen van de bevol king, raadsleden, enz. Bij de selektieve papierophaling wordt men nog altijd gekonfron- teerd met sluikophalers. Als men er één betrapt wordt er wel pro ces-verbaal opgemaakt door de politie. Onrechtstreeks verband hou dend met leefmilieu is het nieuwe verkeersplan voor Aalst-cen- trum. Het gaat om een werkdo- kument dat nog een lange weg zal moeten afleggen vooraleer het definitief goedgekeurd wordt adviesraden verkeerskommis- sies, gemeenteraad enz. zullen nog allemaal hun zeg krijgen. Adviesraden Het huidig stadsbestuur, zoals het vorige, lijkt niet scheutig te zijn om adviezen, geformuleerd in de onderscheiden adviesraden publiek te maken. Theoretisch kan het wel, maar of het prak tisch ook zal gebeuren is een ander paar mouwen. Ondertus sen zal de pers zich moeten behelpen miet het aanspreken van informele bronnen vb. leden van de adviesraden, fraktievoor- zitters, enz. Een aantal adviesra den blijken trouwens goed te werken vb. deze van toerisme. Hier wordt o.a. gewerkt aan het opmaken van een globale bro chure over alle Groot-Aalsterse wandelwegen. Ondertussen kon schepen van toerisme en kuituur Chris Borms, gunstige cijfers geven over de toeristische aktiviteiten in Aalst. Steeds meer mensen be zoeken onze stad; steeds meer in woners leren monumenten ken nen (vb. 1500 bezoekers aan de opendeurdagen in het Belfort); steeds meer nieuwe folders ver schijnen/enz. Er blijven noch tans nog enkele negatieve punten bestaan, zoals het ontbreken van publieke toiletten in de stad, het ontbreken van een kamping, een jeugdherberg, enz. Op toeris tisch vlak is er dus nog heel wat werk voor de boeg. Volgende zondag kan men echter opnieuw genieten van de 7de Kunst- en Ambachtenmarkt.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3