b«c k&m Zuid-Welshe mijnwerkers vandaag in Aalst te gast Tony De Geyter Aalsterse ambassadeurs reizen wereld rond Nieuwe Gazet van Aalst 14 september 1984 5 - 10 ijzerwaren Moorselbaan 157, AALST Twee nieuwe brochuurtjes over het Belfort Waarom kristenen geloven Op een ogenblik dat ook onze eigen Limburgse mijnen met massale afdankingsplannen in de aktualiteit komen, zijn de Britse mijnwerkers al ruim een half jaar in staking. Staking betekent daar zogoed als zwarte armoede, bij gebrek aan stakingsgelden en wegens de erg geringe sociale vergoedingen. Aalstenaar Jos Gavel (journalist bij de Rode Vaan) beijvert zich samen met de K.P.B. en het IMAVO sterk voor een solidariteitskampagne. Hij trok mee met de eerste lading voedsel, klederen en geld die het Kanaal overging. Ook al omdat U vanavond zelf in de Mikisklub mijnwerkers uit Zuid-Wales aan het woord kunt horen, hadden we een gesprek met hem. - Waarom staken de mijnwerkers in Groot-Brittannië eigenlijk, ja? - Wel, de Britse regering heeft de intentie om de eigen steenkool bijna volledig te vervangen door kernenergie, olie- en import steenkool, voornamelijk uit Zuid- Afrika. Hoewel de energierekening zo behoorlijk zal oplopen, zet Tatcher toch door, niet het minst om van de machtige mijnwerkersvak bond NUM af te geraken! Niet onbelangrijk is dat de mijnsektor(die sinds '47 genationaliseerd is, maar die Tatcher nu terug in privé-handen wil spelen) winstgevend is, zeker als je er de nu nog steeds aanslepende betalingen aftrekt. Kortom, voor de mijnwerkers is er niets te verliezenZelfs van vervangende werkgelegenheid is er geen sprake. - Vandaar de harde, bittere strijd? - Inderdaad. Tot op heden zijn er vrijwel nog geen tekenen van opgeven (maximum een paar tientallen mijnwerkers niet te na gesproken). Het is echter zeer hard voor die mensen Het soort OCMW- uitkering bedraagt voor een gezin met 4 personen maximum 1000 fr. per week. Vooral als ook de mijnwerkersvrouw in de mijn werkt is het echt armoede. Je kan je dan voorstellen: afbetalingen (o.m. voor water, elektriciteit en gas) die niet meer kunnen gedaan worden - gelukkig is men vaak "begrijpend,, maar niet altijd!-, geen behoorlijke (op)voeding voor de kinderen, enz. - Is er Britse solidariteit? - Bedoel je in de staking of hulp in het levensonderhoud? - Beide - Het T.U.C. (Trade Union Congres, nvdr) - dat is de federatie van vakbonden - heeft zich moreel uitgesproken voor de staking, maar daadwerkelijke steun is er tot dusver enkel geweest van de spoorwegen, de machinisten, de transportarbeiders (o.m. dokwerkers). Het zou ons te ver leiden op o.m. het verschil tussen geregistreerde en niet-geregistreerde havenarbeiders in te gaan. Laten we zeggen dat de mijnwerkers niet alleen staan, maar toch ook geen algemene staking of een zeer massale steunaktie hebben meegekregen. Alles is echter in volle ontwikkeling, zoals de wereldpers laat weten - En de "hulp,,...? - Er zijn stilaan allerlei groepen met solidariteitsakties van wal gestoken vrouwenondersteuningsgroepen, ak- tiekomitees, linkse partijen, gemeentebesturen soms. Je ziet kinderen aanschuiven met bonnetjes voor een pakketje levensmiddelen... - We begrijpen dat er - gezien de voorlopig toch uitzichtsloze strijd - ook buitenlandse hulp nodig is. - Inderdaad. De K.P.B.-Federatie Brussel (hierin spoedig gevolgd door de Vlaamse en Waalse federaties zijn deze zomer gestart met een steunaktie. We hebben ook de vakbonden, andere partijen en andere groepen opgeroepen om dit eveneens te doen. We hebben goede hoop dat dit na de zomervakantie inderdaad zal gebeuren. Op 1 augustus - daar was ikzelf bij - vertrok een eerste lading naar Londen met 200 kg. eetwaren, 20 zakken kleren en een check van 70.000 fr. Op 20 augustus vertrok een tweede bestelwagen naar Zuid- Wales. Half september (parallel met het bezoek van Britse mijnwerkers aan ons land) vertrekt een derde zending. - Hoe verloopt zo'n aktie? Voor Aalst brengt men gewoon niet- bederfbare eetwaren (konserven, rijst, suiker, tee...) of nog bruikbare kleren naar de Mikisklub (Nieuwbeekstraat 35) tijdens de kantooruren of op vrijdag- en zaterdagavond. Men kan ook storten op rekening 000-0267214-76 van de KP-Brussel met vermelding "mijnwerkers,,. Alles komt uiteraard volledig ten goede aan de stakende mijnwerkers van de National Union of Mineworkers. Deze verdeelt naargelang de behoeften. Als er al eens een fles alkohol inzit, dat is misschien een anekdote, dan wordt die per opbod verkocht in het openbaar. Da's telkens een vrij geanimeerde show... Wie met eigen oren wil horen om 20 u. in de Mikisklub vanavond. Er wordt voor Nederlandse vertaling gezorgd. Vergeet je blikjes niet...(pd) Laat nu uw OVERGORDIJNEN kuisen TOT EIND OKTOBER Geraardsbergsestraat 100, Aalst AL WAT NODIG IS OM AL WAT KAN TE LASSEN laspost 150 A last 3,2 mm. Thermische veiligheic alle toebehoren Ter gelegenheid van de open deurdagen in het Belfort, afgelo pen weekend, publiceerde het stadsbestuur twee brochuurtjes één over het schepenhuis van Aalst en één over de Aalsterse beiaard. In beide mooi uitgege ven en rijk geïllustreerde publi- katies wordt enerzijds de ge schiedenis van het schepenhuis, en van de Aalsterse Beiaard ver teld. De tekst over het Belfort zelf werd opgemaakt door Reinoud D'Haese terwijl stadsbeiaardier Pierre De Smedt de tekst over de beiaard verzorgde. Beide bro- churen werden tevens opgefrist door tekeningen van enerzijds Lieve Van den Eeckhout en anderzijds Roland Van Hauwe. Met deze publikaties zorgde het huidig stadsbestuur voor een interessante en leerrijke aanvul ling van een reeks brochuren, die reeds gepubliceerd worden over Aalsterse monumenten. De minieme kostprijs van 20 fr. mag zeker geen ekskuus zijn opdat deze boekjes in de biblio theek van elke Aalstenaar zou ontbreken. (MP) Tussen woensdag 19 september en 29 mei zendt de KTRO in 13 keer een feuilleton uit rond de thematiek "waar kristenen geloven,,. Telkens 25 minuten in en rond een kraamkliniek. Het geldt een "multi mediaal katechetisch projekt,, dat ook in Aalst tot gespreksavonden leidt. Daags na de uitzending komt men in het St.-Jozefskollege samen om de uitzending (eventueel nog 'ns te herbekijken, maar vooral) in groep te bespreken. Alle belangstellenden zijn hiertoe uitgenodigd. Meer inlichtingen: Kerk en Wereld, Rik De Gendt. Wordt hij het niet, of wordt hij het wel? Die vraag is nu bij de SP van tel. Er staan immers grote veranderingen voor de deur als Galle zou benoemd worden tot gouverneur. Voor de stad kan dit wellicht geen kwaad je kan van hem begrip verwachten als je in de RODE cijfers staat. Bovendien hebben ze dan op *t stadhuis niet meer de handen vol met hem op de juiste plaats te zetten, volgens 't protocol. Galle zelf zou het ook wel wat lijken stel je voor: alle gezwoeg om populair te zijn te kunnen ontwijken! Nooit meer dienstbetoon, nooit meer iedereen handjes moeten geven, want gouverneur word je niet verkozen, dat ben je voor 't leven De SP wacht af wat het worden zal en da's ook bij d'andere partijen het geval. Want ook Uyttersprot is momenteel aan 't duimen dat Galle hier in Aalst de plaats zou ruimen. Dan wordt hij zoiets als de "sterkste,, man die met de meeste voorkeurstemmen zeuren kan En wie weet wat we dan volgend jaar bij de CVP allemaal beleven als ze hem een plaatsje op de "parlementslijst,, zullen moeten geven. perversje Het bekende Aalsterse koor Cantate Domino, onder leiding van E.H. Michael Ghijs beëindigde onlangs haar eerste trip naar het Verre Oosten. Volgens een programmabrochure, die ons overgemaakt werd, trad dit koor o.a. op in Singapore en in enkele belangrijke steden van Taiw an het vroegere Formosa. Sinds haar ontstaan in 1960 heeft Cantate Domino nu zowat alle landen van de wereld afgereisdvan de Verenigde Staten tot Zuid- Amerika, van Zuid-Afrika tot Polen. In 1979 werd zelfs een speciaal optreden verzorgd voor Paus Johannes-Paulus II. Zoals overal elders zal ook nu weer het sukses van dit zeer beroemde Aalsterse koor vooraf verzekerd geweest zijn. Vredon Ook de nog tamelijk jonge expressiegroep Vredon beëindigde onlangs zijn zeventien daags toernee doorheen Duitsland en Polen. Men was er o.a. te gast op de Europafeesten te Paderborn, en van de zang- en dansgroep Kortowo van de Universiteit van Olsztyn (de stad van Copernicus). Naast talrijke optredens stonden ook bezoeken aan de steden Gdansk, Olstynck, Warschau, Auschwitz, Gzestochowa en Krakau op het programma. In Gdansk had Vredon zelfs een korte ontmoeting met Lech Walesa en een paar mensen van de vakbond Solidarnosc. De jaarlijkse Vredon-tournee werd afgesloten met een bezoek aan West-' Duitsland en met een optreden in het Kurhaus van Bad-Westernkotten. Volgend jaar wil men alles in het werk stellen om de groep Kortowo een gelijkwaardig verblijf in Vlaanderen te bezorgen. Voor meer inlichtingen over Vredon kan men steeds terecht op het sekretariaat bij Achiel De Moor, Abeelstraat 17 te Aalst. (MP) De Sjinjippenworp in de Koolstraat doet aan een mini-uitgave van de ajuinenworp op karnavalmaandag denken. Bij de Sjinjippenworp is de prijzenpot evenwel wat groter, (je) Het regende pijpestelen, dus de braderij werd een flop. Wie het in ieder geval niet aan zijn hart liet komen was de diri gent van de brandweerharmonie, M. De Cock, die zich voor de paar moedige toehoorders (waaronder de burgemeester) met heel zijn hart van zijn taak kweet, (foto's Frank Bollaert). Vorige zondag jubileerde de Kleuterschool Babbelaar in de Babbelaarstraat te_ Ho/stade. Het 50-jarig bestaan van de school werd musikaal luister bijgezet door de Koninklijke Fanfare St.-Cecilia uit Hofstade. Na de Eucharistieviering opgedragen door een oud-leerling van de school. Pater Dalman, schetste voorzitter van het schoolkomitee, de H. Menschaert de historiek van de school en werden de nog levende oud-leerkrachten, huidige leerkrachten en directie gehuldigd en in de bloemetjes gezet, waarna de aanwezigen een democratische receptie werd aangeboden. De verdere namiddag werd door de talrijke opgekomen oud-leerlingen en sympathisanten nog gezellig nagepraat. De huidige kleuters trokken zich daar echter niet zoveel van aan en vonden meer plezier in de vertrouwde zandbak. (JC)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5