Aalsters Panorama Gazet \>an Qalst Zit Uw familie in de computer? Nieuwe Gazet van Aalst 21 september 1984 Stadsbezit Naaikursus voor werkloze meisjes Affichewedstrijd Jaar van de Jeugd Waarheen in 1984-1985 elffik Groot-Aalst Het sociaal gezicht van de politie 2 In voorgaande eeuwen bestond zo'n tuig nog niet, maar er zijn stadsarchieven, parochieregisters en andere bronnen waar je je stamboom uit tevoorschijn kan toveren. De Vlaamse Vereniging voor Familiekunde kan zich ook in Aalst verheugen over een groeiende belangstelling. Voor al wie zijn eigen "roots,, op een wetenschappelijke wijze wil achterhalen. Dank zij de Ambachtsmarkt van vorige zondag hebben een groter aantal Aalstenaars de stap langs de gekandelaarde boom van de akademie voor schone kunsten gewaagd. Ze werden er aangenaam getroffen door de niet vermoede schat aan schilderijen uit stedelijk bezit. Het werd hier al gezegd dat het om een prachtig initiatief gaat, maar telkens verwondert mij de grote inzet van stadsgenoten zoals I^nace De Vos en anderen uit onze akademie, en hun liefde voor ons kunstpatrimonium.^Bulten al hef opzoekings- en zelfs ontdekkingswerk op duistere stadhuiszolders hebben zij de 57 tentoongestelde werken ook nog een dringend nodige kuisbeurt gegeven. Het gaat hier tot 30 september om een éérste tentoonstelling, nl. landschappen, en zelfs regelmatige stadhuisbezoekers die menen alle schepenkabinetten te kennen, staan blij verrast om zoveel moois en kostbaars dat met onze belastingsgelden door wijze stadsvaderen werd aangekocht. Tevergeefs zocht ik naar één bepaald landschap dat mij nauw aan het hart ligt. maar dat zal wel veilig achter een ambtenaarshoofd aan de muur blijven hangen zijn, en niet gepikt zoals met sommige het laatste decennium is gebeurd. Ik zal mij niet wagen aan een deskundige selektie, maar durf toch betreuren dat destijds niet méér werken werden aangekocht van Leo Piron, Maurice Schelck en Frans Pereboom. Daarentegen lijkt het mij met onze berooide stadskas niet opportuun om dure stukken van bv. Gillis en Claeys in stadsbezit te houden. Temeer dat ze wel eens onttrokken worden aan het genot van kenners en kijkers, en daarvoor moeten schilderijen toch dienen. Een openbaar bestuur hoeft niet in kunstwerken te investeren, - oh lelijk woord terzake, - om de ijdelheid van sommigen te strelen of personeelsruggen op te fleuren. Als Aalst zoveel bezit moet het eenieder in dat bezit laten delen, en niets aan de muur spijkeren waar het publiek geen toegang heeft. Wat we thans in de akademie kunnen zien is nog maar een begin. Er zijn wel vijf tentoonstellingen mogelijk met alles wat er nog hangt of ligt, vermits er zowat vierhonderd exemplaren in stadsbezit zouden zijn. Straks zal nog blijken dat ons kultureel centrum te klein is. Straks, bij manier van spreken natuurlijk. De Panoramist Maandelijks een woensdagavond (20 u.) in 't Apostelken. Kostprijs voor die zeven keer: 350 fr. Op 26/9 spreekt René Van Assche over hoe je met familieonderzoek start. Luc Michiels op 17/10 over "zeven generaties voorouders,,. Op 21/11 Albert Clabots over ...als je de statistiek in het lustrum- herinneringsalbum erop napluist! 1312 ongevallen in Aalst vorig jaar met overdreven snelheid en schending voorrang als grote hoofd oorzaken. 965 fietsen gestolen. 10.004 PV's. 30.819 ingekomen brieven. Maar ook (naast tientallen andere rubrieken): 4 aanrandingen der eerbaarheid, 16 problemen met bczoek recht, 78 branden, 9 exhibitionisten, 36 honden die te luid blaften, 26 mannen die geen onderhoudsgeld betaalden, 1 opgepakte sluikzender, (maar) 1 geval van stormschade (en dat in het stormachtig 1983!), 6 gevelde bomen, 4 verdachte overlijdens, 29 zelfmoordpogingen, 10 wateraars op de openbare weg, enz. enz. Anderen kunnen uitmaken of de politie-opdracht met 149 politiemen sen en nog eens 5 burgerpersoneels leden kan waargemaakt worden. Langs de neus weg vermeldt de politiebrochure wel dat 40 plaatsen van het kader niet bezet zijn. kleuters met handboeien, dia's voor scholen Over onze Aalsterse stadspolitie is een diamontage samengesteld, ten behoeve van de jaarlijkse opendeurdag en de scholen. Het is amper bekend, maar scholen kunnen (mits aanvraag bij voorbaat) op bezoek op het Kan. Collinetplein. Ze worden rondgeleid. Ze kunnen vaststellen hoe een cel eruitziet, hoe vingerafdrukken genomen worden, enz. Een diamontage van een 20-tal minuten vervolledigt het beeld. Deze montage - nieuw vanaf dit jaar - wordt geregeld geaktualiseerd. Zo is het niet onmogelijk dat de branden aan de Jezüitenkerk en het Volkshuis eerlang door recentere zullen vervangen worden. Ook kleuters houden leuke herinneringen over aan hun politiebezoek. Zelf eens "in den bak,, mogen zitten, handboeien aankrijgen... bestaat er wel iets "boeienders,, op de wereld? De sociale afdeling Tot de mindcrgekende diensten van de politie behoort - naast" de milieupolitie - de "sociale afdeling,,. Vijf jaar geleden werd die opgericht (maart '80 kwam maatschappelijk werkster Dina De Cremer in dienst als politie-assistente) en een goede reden is dat voor een interview daaromtrent, op die bewuste open deurdag. Trouwens: je mag al tot in Gent om nog een gemeente te vinden, die óók een "sociale afdeling,, bezit. Dina De Cremer en (agente) Marina Steppe - het sociale gezicht van de politie is dat van een vrouw blijkbaar! - stellen dat hun dienst in zijn huidige vorm pas 1 jaar bestaat. De manier waarop tevoren gewerkt werd, en vooral de opdracht die men kreeg, noemt men gelukkig voorbij. Ook het aanvankelijk getwijfel aan het nut van deze afdeling door collega's-agenten zou opgehouden zijn. 2 jeans 1.000 2 velours 1.200 2 modepulls 1.000 Kruisabeel 56 MOORSEL 053/7035 69 "uit de parochieregisters halen wat er in steekt,,. 19/12 André Braert over "van genealogie tot familie geschiedenis,,. Wilfried Vernaeve en Rita Coppens op 23/1 met "inleiding tot het oud schrift,,. André Braet komt op 27/2 terug over de praktische Wat doet de "sociale afdeling?,, Het gaat om gespecialiseerde hulp aan jeugdige delinkwenten, asociale jongeren en marginale gezinnen. Hierbij gaan we inderdaad op een sociale, menselijke manier te werk. Ons uniform bv. laten we buiten deze korpsdag in de kleerkast, om alleen bij dat voorbeeld te blijven. Je werkt dus binnen de wet op de jeugdbescherming? Vooral, ja. Maar er zijn ook een aantal burgerrechtelijke opdrachten, bv. i.v.m. adopties, ontvoogding, naturalisatie, onderhoudsgeld, bezoekrecht, attesten van verblijf... Hoe verzoen je datmaatschappelijk werk met je politie-opdracht? We werken inderdaad soms repressief - als dat noodzakelijk is, maar dikwijls ook preventief. Daarmee bedoelen we: voorkomen dat de minderjarige en/of zijn gezin met het gerecht in aanmerking komen. Soms krijgen we een tip van bv. kennissen van een gezin waar jongeren in gevaar zijn. Dan stellen we een onderzoek in. Het heeft dikwijls te maken met konflikten tussen ouders onderling of met hun kinderen. Dat uit zich dan konkreet in diskussies over uitgaangsuur, zakgeld, het vaak dronken zijn van bv. de vader... De mensen komen dikwijls "hulp,, vragen! Dat is toch niet altijd de opdracht van de politie? Juist, maar we kunnen niet anders dan vaststellen dat op ons zeer vaak een beroep gedaan wordt waar evenzeer het OCMW of een welzijnsorganisatie had kunnen gekontakteerd worden. Het heeft wellicht alles te maken met het feit dat de mensen "recht,, willen en dus de stap naar de politie zetten... Is er een goede samenwerking met die "welzijnssektor,,? Jazeker! In beide richtingen trouwens. Een verpleegster van het NWK die ons inlicht over een wantoestand, waarin kinderen zitten. Kontakt van ons met het OCMW voor een plaatsing, om het gerecht niet te moeten inschakelen... We werken zowat met iedereen samen, zelfs hospitalen en mutualiteiten soms. Wat doe je als je op een sociaal probleem botst, bv. het cafébezoek door schoolspijbelaars? We botsten hier inderdaad tal van keren op, in zoverre dat het om een steeds weerkerende oorzaak van serieuze problemen gaat. Na kontakt met de scholen hebben we een spijbelaktie doorgevoerd. In herbergen - en niet alleen in de Korte Nieuwstraat en rond het station! - werden kontroles gehouden. Hierbij werden bewust géén pv's opgesteld, maar werden de ouders wel op de hoogte gebracht. Afgezien van één verontwaardigde moeder ("waarom zouden mijn kinderen tijdens de schooluren niet op café mogen?,,) waren de reakties steeds positief. Ook cafébazen reageerden vaak gunstig (temeer daar ze niet geverbaliseerd werden). 14- of 12- jarigen horen ook volgens hén niet thuis in cafés. Nu, het aantal spijbelaars in cafés is inderdaad verminderd! Dit door een preventieve aktie... Dank zij de scholen weten we trouwens ook dat zich niet veel herhalingen voorgedaan hebben. De schok- terapie... Kan de "sociale afdeling,, wel voort met amper 2 personeelsleden? V olgens het kader zou er trouwens nog 1 politie-assistent bij kunnen Het is inderdaad weinig. Een aantal zaken kunnen we nu wegens onderbezetting gewoon niet aan. Ik noem maar watmenselijk-secure bezoeken na een zwaar verkeerson- samenstelling van een familiege schiedenis. Tenslotte wordt het stadsarchief bezocht in maart. Andere aktiviteiten Daarnaast heeft de V.V.F.-Aalst nog een rijkelij-k agenda, dat we op tijd en stond in onze kalender zullen aankondigen. Zo o.m. een voordracht over het rijksarchief te Rome, lessen oud-schrift, voordracht betreffende het "Curenboeck van Erembode- gem„ voordracht over de munten van onze voorouders in de 18d eeuw en paneelgesprek over "staten van Goed en Wezenboe- ken,,. Meer inlichtingen en inschrijvin gen: Mw. Helena De Boeck- Moens, Lambrechtstraat 47, Aalst (053-70.53.33). (pd) Hel V.K.A.J. Verbond Aalst start vanaf donderdag 4 oktober met een negendelige naaikursus. Het is vooral de bedoeling werk loze meisjes, die toch al niet teveel dopgeld krijgen, de kans te geven te leren om zelf hun kle ren te maken. Ook diegenen die nog nooit een naald in de handen hebben gehad kunnen deelne men, want er wordt van bij het absolute beginpunt van start gegaan. Het wordt dan ook geen saai gedoe met proeflapjes of zo, maar aan de hand van enkele basistechnieken kunnen de deel neemsters zelf een jurk of een rok in elkaar leren steken. Voor diegenen die al meer erva ring hebben is er ook een pro gramma voor gevorderden voor zien. Negen weken lang wordt er elke donderdagvoormiddag, en dit vanaf 4 oktober, een beetje beter met draad en naald omgegaan. Deelname in de onkosten 50 fr. per les, stof en garen worden wel zelf meegebracht. Voor inlichtingen en inschrijvin gen kan men zich richten tot V.K.A.J. Verbond Aalst St. Jorisstraat 26, 9300 Aalst Tel. 053/21 39 61. (LI) 1985 werd door de UNO uitge roepen tot het Internationaal Jaar voor de Jeugd. Momenteel worden voor dit jeugdjaar heel wat voorbereidingen getroffen door een werkgroep van de Ste delijke Jeugdraad. Om al deze aktiviteiten te koör- dineren en publicitair gelijkvor mig aan te pakken, schrijft het stadsbestuur deze affichewed strijd uit. Deze affiche zal gebruikt worden om al de ver schillende aktiviteiten aan te kondigen en dient bijgevolg in het teken te staan van dit jeugd jaar. geval aan de nabestaanden... Daar is een feeling en kunde voor vereist, die politie-agenten niet altijd bezitten. Dat Aalst met zijn "sociale afdeling,, aan een noodzaak beantwoord word nog geïllustreerd met het feit dat ook vanuit andere gemeenten hulpvragen komen. Soms worden die beantwoord, soms kan een andere dienst ingeschakeld worden. Vele stukjes menselijk leed die op deze politie-afdeling samenkomen voor een goed gevolg. "We kunnen niet voor iedereen altijd het beste realiseren,, weten Dina en Marina, zonder pretentie. Hun afdeling heeft desalniettemin recht op meer bekendheid en waardering, (pd) Op zaterdag 6 oktober te 20 uur presenteert centrum Netwerk, De Ridderstraat 28 te Aalst, Het Vijfde Seizoen. Die avond wordt aan Aalsterse socioculturele verenigingen de kans geboden hun nieuwe aktiviteiten op gebied van film, theater, muziek, tentoonstelling e.a. voor het sei zoen 84-85 te komen voorstellen. Elke vereniging die van deze gelegenheid gebruik wil maken GEZOCHT Iemand om zelfstandig te werken in de ledersektor, Met ervaring. Tel. 053/77 48 54 of zich aanbie den Geraardsbergsestraat 1 te Aalst. en ook haar nieuwe werkjaar wil belichten kan kontakt opnemen met het Netwerksecretariaat voor vrijdag 28 september, tel. 053/78 89 81. (LI) Een uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Redaktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst, tel. 053/77 6294. Burelen open van 8 tot 20 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr., 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer25 fr. niaucoo. ijlnanl>eli|k weekblad voor Groot Aalst - ten jugave .jr Ajwse ->o'-r t JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten... Ik neem een abonnement van 1.000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst; 550 fr. voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. Ik stort fr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever N Gazet van Aalst); Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit Naam en voornaam Adres Postnummer Gemeente: Handtekening. schrappen wat met past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 52, 9300 Aalst. (vervolg blz. 1)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2