CENTRUMBEWONERS WILLEN INVOEREN VAN WOONP ARKEREN Snuisterend in een familiearchief Moet er gi zaat op Kwis-einde Uitslagen van privé-enquête zijn bekend Nieuwe Gazet van Aalst 21 september 1984 3 *0 DE KAFT Petite histoire Menier Van Damme, André Emiel Bogaert, welbekend om zijn aklies rond het Aalsters station, het OCMW, enz. duidelijk in zijn wiek geschoten toen Bur gemeester Uyttersprot op een perskonferentie eind juni 1984 ver klaarde dat er blijkbaar maar één Aalstenaar geïnteresseerd was in het invoeren van woonparkeren en dat het nog heel wat studiewerk zou vergen vooraleer deze nieuwe wettelijke mogelijkheid zou inge voerd worden. Op eigen initiatief en kosten organiseerde meester Bogaert van 5.7 tot 15.8.1984 een enquête bij alle inwoners van het centrum, waar parkeermeters of parkeerautomaten in voege zijn. In totaal werden aldus ongeveer 1250 omzendbrieven en vragen lijsten rondgedeeld. Tot zijn ver rassing kwamen hierop 152 ant woorden. 60 inwoners vulden de vragenlijst in zonder opmerkin gen of begeleidende brief en 92 met opmerkingen. 80 van de antwoorders waren bewoners van een straat met parkeerme ters. Zomaar eventjes 117 Aal- stenaars verklaarden dat zij tot op heden last hadden van de ver- Ruime gamma papierwaren schoolsnufjes tekengerief registers rekenmachines Wij geven 10 op klantenkaart Papierboetiek Geraardsbergsestraat 52 300 AALST 053/77 62 94 keerstoestand voor wat het kun nen parkeren van hun voertuig betreft, en 82 ervan hadden ook al moeilijkheden gehad voor wat parkeersboetes betreft. 94 personen of zowat 61 waren nochtans van oordeel dat het nodig was dat er in hun straat of plein parkeermeters en par keerautomaten opgesteld ston den, maar daartegenover wen sten 120 of 78,9 van hen dat het woonparkeren zo vlug moge lijk in Aalst zou ingevoerd wor den. Op basis van deze vrijblijvende enquête is de heer Bogaert van oordeel dat de stad zo vlug mogelijk daadwerkelijk moet overgaan tot het invoeren van deze wettelijk voorziene facili teit. Kommentaar Verrassend is het kommentaar dat vele burgers formuleerden bij de vragenlijst. De meeste opmerkingen handelden over het parkeerprobleem in het alge meen, de nadelen van de auto in het stadscentrum, het gevaar van het woonparkeren voor de plaat selijke winkeliers, kritiek op de slechte parkeergewoonten van de handelaars zelf, het gebrek aan gesloten parkeerruimten in het stadscentrum, het laks optreden van de plaatselijke politie, het gevaar voor het ongebreideld uit breiden van parkeermeters in daartoe niet bestemde straten, de druk van de administratie en de scholen op de leefgewoonten in het stadscentrum, het ongeoor loofd gebruik van de officiële stadsschijf, te weinig begrip van wege de politie voor de midden standszaken, de wildgroei van de parkeerboetes, het probleem van het laden en lossen tijdens de spitsuren, de slechte toestand van de voetpaden, het feit dat het stadspersoneel nooit boetes krijgt, te weinig inspraak voor de inwoners vanwege het stadsbe stuur, de druk van de handel- koncentratie op het woonkli maat in het centrum kritiek van de handelaars op een gebrek aan parkeerruimte voor het kliënteel, het tekort aan huurgarages in het centrum, de vraag om ook een onderzoek in te stellen naar het werkparkeren, de inname van de parking Colinetplein door voer tuigen van de politie zonder bij komende parkeerboetes, het belemmeren van de eigen garage poort door geparkeerde voertui gen enz. De bewoners vonden het privé- initiatef van de heer Bogaert goed, maar velen hadden schrik dat de abonnementsprijs van de woonparkeerkaart te hoog zou zijn. Daarbij werd nog gewezen op de grote parkeerdruk op het centrum vanwege de aldaar te- werkgestelden, zoals o.m. in de administratie, de scholen, de financiële instellingen, enz. Tot slot weze nog vermeld dat de 16,4 personen, die tegen het woonparkeren zijn, bijna uitslui tend te vinden zijn in de rangen van de winkeliers uit de centrum straten, die voor het merendeel niet in het stadscentrum wonen. (MP) Vrij regelmatig verschijnen er drukwerkjes waarin één of ander aspekt van Aalst behandeld wordt. Het jongste in de rij is voorlopig "De werf en een Aalsterse familie,, van Pol De Paepe. Eerder dan zich toe te spitsen op de "grote,, geschiedenis, situeert dit boekje zich veeleer op het vlak van de petite histoire. Superieure petite histoire evenwel, want van Pol De Paepe mag je zelden minder dan kwaliteit verwachten. Oplossing vorige week Iemand zènne toebak gerieken. De auteur zei, tijdens een formele samenkomst met de Aalsterse persmedewerkers, dat hij zich een beetje verplicht voelde, om als oudste van het geslacht De Paepe, "De Werf en een Aalsterse familie,, te schrijven. Geregeld wordt De Paepe op straat nog aangesproken door personen die zich zijn grootvader nog herinneren. Dat is in feite kurieus, want Pol zelf heeft zijn grootvader nooit gekend. Toch vond hij het nodig om onder andere over Polydoor De Paepe - die in de loop der jaren semi- legendarische allures toegemeten kreeg - één en ander op papier te zetten. Pol De Paepe is daarom het familiearchief ingedoken en haalde er een aantal fóto's, krantenknipsels, brieven en officiële dokumenten uit die de lezer toelaten zich een beeld te vormen over Pol zelf, zijn vader en de roemruchte grootvader. En aangezien die 3 generaties steeds nauw gelieerd geweest zijn met het Aalsters maatschappelijk leven, staat het boekje borg voor een stuk kleurrijke anekdotiek van de ajuinenstad. Oorspronkelijk zou "De Werf en een Aalsterse familie,, uitgegeven worden door de Vereniging Voor Aalsters Kultuurschoon. Maar toen binnen die vereniging een meerderheid gekant bleek tegen dat opzet, gaf De Paepe zijn boekje uit in eigen beheer. Een familiekroniek - alhoewel je het hier besproken werk daaronder moeilijk kan katalogeren - is niet zelden een riskante aangelegenheid. Het gevaar dat je, behalve de eigen verwanten, weinig buitenstaanders zal weten te boeien, loert steeds om de hoek. Maar dat euvel diende de auteur niet te vrezen. Zijn familie is n amelijk dermate interessant dat het element verveling nooit echt de kans krijgt om de kop op te steken. Neem nu grootvader Polydoor De Paepe. In 1875 riep hij het - toén nog onbezoldigde - vrijwilligerskorps van de brandweer in het leven en in zijn hoedanigheid van brandweerkom- mandant lag hij lang in onmin met de stedelijke burgerwacht. Hij schreef als één der eersten reisgidsen over Londen (1882) en Rome (1902). Hij knoopte, door zijn nakomelingen nog steeds onderhouden, vriend schapsbanden aan met de familie Pieroni, die sinds onheuglijke tijden de klokken van Rome luidt. En alsof dat allemaal nog niet volstond was hij jarenlang zoeaaf. Verder komt nog aan bod: de bevrijding van Aalst in 1944 (dagboekfragmenten van de toen éénentwintigjarige Pol), de Aalsterse kidnapperspoging van het Ros Beiaart, Aalst ten tijde van de koningskwestie, een reisverslag van een fietstocht naar Lourdes én de da zal ajjer ghielzeikes niet zeggen hein, in Olsjt woeinen der 'k weit ni hoeveil meh dienen naom... Nie, deize menier, dad es wel ne mensj van hier ba ons, mor meh da verschil dat 'n ni in Olsjt 'n woeintjHè woeintj veir van heri, hè woeintj in Ameireka. As ek nor de teimbers zing die op den brief stonten die 't 'n nor ons gazet gezonnen heit, toch. En 't woren tèn nog teimbers oever die dinges geer, allei, oever d'olimpische speilen gelèk as ze zeggen, 'k Vernomen dad hier mor ver ajjer doeng te zing dad ons gazet zelfs tot geer veir oeik geleize werd. En dat er zelfs in Ameireka nog mensjen zen die nog kennen olsjeters leizen. En die der zelfs nog nen anvelop en teimbers ver oeverhemmen ver da loten te weiten...' 'k Hoep na mor dat 'n deis gazet oeik in zen fiemen kroygt geer, omdat 'n zol weiten da ze meh den brief ooit Blacksburg, USA, deirgegeiven hemmen. Was aa brifken kért en bondeg, 't moyn oeikmaj best wisjes en goed luk toe joe, baj-baj Doroon ziede dat er papier van hier nor geer veir goot en dat er papier va geer veir nor hier kaan kommen... als alles goe goot. Want oever papiei gesproeken... z'hemmen ons oever ne ghielen toyd schoein gevraogd ver ons aad papier allemol ba-ien f haven en da ze da zolle kommen afholen hemmen. Want van dad aad papier koste ze nog nief papier maoken en tèn mosten der 'k weit ni hoeveil boeimen minder ooitgedoon werren. En de mieste mensjen haven heer dor oon. Ze loten heer gazetten en aal here reklam op nen hoeip kommen, steiken dad in ne groeite papier zak of in 'n kartonge doeis en op den dag dat de kamiong passeirt zette ze dad on de deir... As de kamiong tèn passeirt... werd dad opgelooin. As 'n nie 'n passeirt, ja, tèn meigde ghiel da pak verom binnensleipen en as 't geréged heit zen der swoyles ienegte kilokes boygekommen. Mor 't es zjust oever den dag wannier dat dad afg'holdj werd da 't spel begintj. De lesten toyd 'n stoot da nimmer in da reklamblad zee, woord da zugezeid aal 't nies van groeit en klein Olsjt instoot. En ten meigde gè mor grooin en as ge peist da 't den dag es, iest en verraai ne kier verzichteg anne kop booitesteiken ver te zing ofdat er in de gebieren nog stoon... t Es nog mor va verleide weik lein da 'k oeik 'n groeite kertonge doeis booitegesleipen hooi meh menne monjelèkken oeft va papier in. En ze'n kwampen ni. En 'k hem pertank gezing dat er nog op ander plosjen oeik zakken en doeizen booite stonten. As ge wetj hoe da't de leste daogen gedrasjt heit, kejje peizen hoeveil zwoorder da men doeis swoyles al geworre was... en 'k hem ze lote stoon! De meskeire hei ze meigepakt. Domei ben ek er toch vanaf, mor ja, verom al ewa kilokes aad papier minder ver 't stad. Ze geiven wel reigelier schoein boekskes ooit, meh portretten in va berremiester ne scheipenen en ne ghielen hoeip adressen woor dagge niet 'n kentj meh doeng... 'n Zolle ze ten in da boeksken oeik ni kennen inzetten, ver eh ghiel joor, woor en wannier dat die jonges van die meskeire of papier-keire rond kommen? Mor da zal ghiel zeikes teviel gevraogd zen Óf da ze van die konteeners zetten, gelèk as ver 't gelas... Ver moy poort meige ze der zelfs twie soerte zetten: iene ver 't gewoein gazettepapier en ienen ver 't gebeizegd weiseipapier. 't Zal 't moyn oeik ba- ienhaven... Ze kennen der allicht nog reikkortjes va maoken... PETJEN De- twaalfde en laatste avond van het Netwerk-kwistornooi gaat deze vrijdagavond 21 september door in de De Ridderstraat te 20 uur. Inkom gratis. De zestig vragen worden er voor de laatste maal door de typisch Aalsterse ploeg "Hoe Grijzer hoe Wijzer,, gesteld onder leiding van Frans Wauters. Traditiegetrouw wordt het met deze ploeg een plezante maar spannende avond, maar ook het kampen voor de laatste punten belooft spannend te worden. De kopploegen komen praktisch gelijk voor de eindsprint te staan, en er kan nog van alles gebeuren. Zo zal de Dendermondse ploeg, die vorige jaren won, wel niet willen eindigen op haar huidige derde plaats, en Vok- Moorsel met de fameuze Willy Pieters zal pogen de straffe nieuwkomers van Kannernieopkommen, die thans aan de leiding staan, een voetje te lichten..Ook de dragers van de rode lantaarn zullen pas vanavond gekend zijn. enige echte foto van de paasklokken Wie "De werf,, en een Aalsterse familie,, leest, kan niet anders dan onder de indruk zijn van de dvnamiek en de bedrijvigheid die de familie De Paepe generaties lang aan de dag heeft gelegd. "Geen enkele van de hier herschilderde De Paepe's was eigenlijk uitzonderlijk,, stelt de auteur in zijn slotbeschouwing. Daarmee toont De Paepe zich véél te bescheiden. "De werf en een Aalsterse familie,, is aanbevolen voor iedereen die van zichzelf beweert een ajuin te zijn. (WDG) "De werf en een Aalsterse familie,, kost 250 fr. en is te verkrijgen in de boekhandel, bij de VVAK-leden en bij de auteur.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3