STAD NIET AKKOORD MET STUURGROEP ItACf droogkuis laroogi Folkloremarkt te Aalst M1 - 10 Arbeidssjjpat 31 £300 AALST (053)784 754 iN DE FRUITKORF oud huis MEERT Stadsherwaardering Rechteroever 4 Nieuwe Gazet van Aalst 21 september 1984 Laat nu uw OVERGORDIJNEN kuisen TOT EIND OKTOBER Geraardsbergsestraat 100, Aalst kantoormachines kantoormeubilair Amendementen Zoals schepen Dooms liet door schemeren is de vertraging op het tijdsschema te wijten aan een aantal amendementen, die het stadsbestuur op het oorspronke lijk advies formuleerde. Een aantal van deze adviezen werden door de schepen zelf toegelicht. Zo voorziet de Stuurgroep Rech teroever niet alleen invulbouw in de kaalslag, die veroorzaakt werd door de afbraak van het oude slachthuis op de Moorsel- baan, maar ook de oprichting van drie nieuwe woningen op de bestaande parking. Om het han delsbelang van de Moorselbaan echter verder te benadrukken is het stadsbestuur van oordeel dat de parking verder volledig zou moeten ter beschikking blijven van de kliënten en de nieuw op te richten woningen uit de plannen zouden moeten verdwijnen. Een ander probleem vormen de oude Stadsmagazijnen, gelegen aan de Hoge Vesten. De stad had de bedoeling deze gebouwen te verhuren aan de RVA om deze in te richten als beroepsopleidings centrum. In dit kader werden trouwens reeds belangrijke her- stellings- en vernieuwingswerken aan deze gebouwen verricht vb. inzake elektriciteit, schrijnwer kerij enz. DE VULDER Frans Moorselbaan 195 Tel. 701642 Boek- en dagbladhandel LOTTO-depot Molendries Zoals bekend voorzien de plan nen van de stuurgroep Aalst- rechteroever in de transformatie van de Molendries, Varkens- markt en het begin van de Hove nierstraat tot verkeersarme (en deels verkeersvrije) zone. Om deze zone te accentueren en het doorgaand verkeer te mijden, had de stuurgroep voorgesteld de bovenvermelde straten van een nieuw wegdek te voorzien. Wegens budgettaire redenen zou de stad echter maar een deel ervan willen realiseren en zou vb. de Molendries verder geasfal teerd blijven. Ook op dit vlak wil men dus het oorspronkelijk advies amenderen. Hierover sprak schepen Doorns echter niet op de perskonferen- tie, evenmin als over de ware toe dracht voor het gebied tussen de Dender, de St. Annabrug, het Station Aalst-Oost en de spoor lijn Aalst-Brussel. Zoals bekend wil de gtuurgroep deze driehoek getransformeerd zien in parkge- bied. Dit park zou meteen een buffer vormen met het milieu- hinderend bedrijf Amylum. Het probleem wordt echter gevormd door de bestaande opslagplaat sen van de firma De Wolf-Co- sijns, dienvolgens het gewestplan volledig in de woonzone liggen. Deze firma heeft reeds tang plannen om haar magazijnen aan de Denderoever uit te brei den, maar zowel het gewestplan als het projekt stadsherwaarde- ring rechteroever vormen hier voor een obstakel. Na besprekingen met Stedebouw zou er nu blijkbaar een kompro- mis uit de bus komen. De Wolf- Cosijns zou toestemming krijgen om haar bouwvolume met 20 te verhogen, maar zou als kom- pensatie alle eigendommen die nen aan te werven die in het betrokken woongebied gelegen zijn. Op langere termijn zouden al deze huizen afgebroken wor den, en zou het gebied omge vormd worden in parkzone. Het spreekt voor zichzelf dat de gemeenteraad en gemeenschaps minister Akkermans terzake het laatste woord zullen hebben, want zij beslissen in feite over het toekomstig beeld van deze woonzone. Linkeroever Ondertussen werd het herwaar- deringsprojekt Aalst-linkeroever reeds goedgekeurd door die zelfde Minister, mits enkele res- trikties. Volgens schepen Doorns zijn er op dit ogenblik twee eigenaars, die reeds een aanvraag indienden voor een herwaarderingspremie. Maar deze schepen blijft opti mistisch daar hij hoopt dat de ingediende projekten andere eigenaars zullen aanzetten om hun voorbeeld te volgen. Ondertussen dient er trouwens een wijziging aangebracht te worden aan de oorspronkelijke plannen voor de Ridderstraat. In de plenaire vergadering van de sociale bouwmaatschappij «Vei lig Wonen» werd immers beslist dat de eerste fase van het nieuwe projekt voor De Ridderstraat en De Keyzerstraat mag worden uit gevoerd, op voorwaarde dat de lste en de 2de fase stedebouw kundig als één geheel worden bekeken en worden vastgelegd in een struktuurplan. Hierdoor- werd het struktuurplan van Vei lig Wonen voorgelegd aan de gemeenteraad van 18 september jl. (MP) Op en rond de grote markt stonden ontelbare stands opgesteld. Iedere Aalsterse vereniging leek aanwezig: van krachtbal klub ORION die Aalst leerde kennismaken met "oude zottegemse,, (man DIT is uw bier) tot VVV De Faluintjes die ter plaatse zeer smakelijke ovenkoeken bakte, je kon het niet gek genoeg bedenken of het was er: handlezen, Radio Caroline, enz. Er waren ook echt leerrijke dingen te zien zoals de VZW Vlaamse Wijnmakersgilde die demonstreerde hoe je van inlandse appelen en peren pittige wijn kunt maken; spinsters, kantklosters, beeldhouwers, pottenbakkers, brandglasblazers, mandvlechters, glazenslijpers, portrettekenaars e.d. zorgden voor heimwee naar Vlaanderen's groots verleden. Het jazz-orkest kreéerde een behaagelijke sfeer op de gezellige Grote Markt. Ook de binnenkoer van het stadhuis werd ingeschakeld naast een groep akkordeonspelers was het één groot terras. Er waren ook enkele zeldzaamhedenwie had vroeger ooit gehoord van een hammei? Een hammei is een middeleeuws muziekinstrument dat het best te vergelijken is met een half doorgezaagde viool. Het geeft bovendien een geluid dat gelijkaardig is aan dat van een lier. Ook het Struifvogelen trok grote belangstel ling. Toen het dan toch begon te regenen (de arme Claren hebben blijkbaar hun werk' niet goed gedaan) haastten de mensen zich naar de belfortkelder en het oud hospitaal, waar Willem Vermandere optrad. De Aalsterse folkloremarkt liet de talrijk opgekomen stadsmensen opnieuw aanknopen met Vlaamse tradities en oude ambachten die, jammer genoeg, al veel te lang tot het verleden behoren. Wie niet gekomen is heeft beslist iets gemist(LV) Waar het dossier van het stadsherwaarderingsprojekt Aalst-linkeroe ver in een minimum van tijd opgesteld en goedgekeurd werd, ver loopt de bevalling van het identieke projekt op Aalst-rechteroever heel wat moeilijker. Dit kom in de eerste plaats doordat de stuurgroep, onder leiding van architekt André De Ceuninck, heel wat intenser te werk ging dan op de andere oever van de Dender, en ook omdat men heel wat meer ruimte liet voor inspraak en overleg. Het eindrapport is dan ook een lijvig dossier waarin zowat alle facetten van de herwaarderingspro- blematiek aan bod komen, zoals woningbouw, verkeer, groenvoor ziening, enz. De belangrijkste voorstellen van deze stuurgroep, die met haar verslag klaar kwam op 14 mei 1984, hebben w ij reeds eerder in dit weekblad besproken. Ondanks beloften van de be voegde schepen André Dooms is het dossier echter nog steeds niet op de agenda van de gemeente raad ingeschreven. Hierover ondervraagd deelde schepen Doorns op de jongste stadhuis- perskonferentie mee dat het ver slag reeds drie maal door het Schepenkollege besproken werd, met name op 28 mei, begin juni en begin september 1984. Oor spronkelijk was het bedoeling het uiteindelijk voorstel door de gemeenteraad van 18 september jl. te laten bespreken en goed keuren, maar gezien de verkeers- kommissie de plannen inzake wijzigingen van verkeer, ver keersarme straten, enz. nog dient te bespreken op haar vergadering van 20 september eerstkomende, zal het globaal dossier pas op 16 oktober 1984 aan de raadsleden voorgelegd worden. De RVA is echter maar tijdelijk geïnteresseerd in deze gebouwen, zodat het stadsbestuur naar een andere oplossing diende uil te zien. Men wil het belangrijkste terrein nu inkorporeren in de herwaarderingsplannen als nieuw woongebied en nieuw groengebied. Hiervoor zullen de bestaande gebouwen wel dienen afgebroken te worden, wat dan weer een vraag oproept naar het nut van de onlangs uitgevoerde werken. Terloops weze vermeld dat de gemeenteraad van dinsdag jl. zich diende uil te spreken over de voorwaarden voor de verhu ring van een deel van de oude stadsmagazijnen aan de RVA. Volgens de verklarende nota wordt de huurperiode beperkt tot 31 juli 1985, «omdat nadien alle gebouwen dienen afgebro ken te worden». De weergoden leken, aanvankelijk althans, de organizatoren van de Aalsterse folkloremarkt gunstig gezind want eureka, het regende niet. De terrasjes zaten, waarschijnlijk voor de laatste maal deze zomer, overvol. Oude volksspelen op de folkloremarkt. (JC) Willem Vermandere, een onmisbare folklore-schakel. (JC)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4