Die ballon ging niet op... BRANDWEERKAZERNE BINNENSTE BUITEN Nieuwe Gazet van Aalst 21 september 1984 5 LENINGEN Frans Jansegers VERZEKERIN GEN Frans Jansegers BOEKHOUDING Frans Jansegers BELEGGINGEN Frans Jansegers Eén adres Pont weg 57 HERDERSEM ■3 053/77 51 34 ter van de VZW Parochiale Wer ken in wiens opdracht deze wer ken waren uitgevoerd, voerde tussen twee regenbuien het woord in naam van de parochie. Hij had het over de inspanningen die reeds waren gedaan om het parochiaal centrum aan te pas sen en te vernieuwen; o.m. de gevel en het dak. Maar aan de speelplaats waarrond heel wat aktiviteiten doorgaan (Don Bosco, Chiro, «weeg», gepensio neerden...) was nog niks gedaan. Luc Van De Sijpe tekende pro Deo de plannen, en «duivel doet al», Guido De Cock sprong mee op de wagen. Om het hele geval te financieren werden o.m. paro chiale schuldbetekenissen van 1.000 fr. uitgegeven. Met Nieuwjaar was er al 900.000 fr. in kas. Het oudercomitee van Don Bosco beloofde 200.000 fr. en een «goede parochiaan» was bereid om tijdelijk 300.000 fr. ter beschikking - te stellen. De 100.000 fr. die deken De Vos had beloofd is er niet meer geko men. De Heer Hoebeeck had het verder ook over de reputatie die de firma Beernaerts uit Nieuwer- kerken Waas hier in Aalst heeft (en of De vernieuwde speelplaats zal zowat 2,5 miljoen gekost heb ben, een bedrag dat de vzw Paro chiale Werken nog niet bijeen heeft. Daarom gaat de winst van deze parochiefeesten naar dit projekt. En over die winst blijkt men heel tevreden. Vooral het restaurant is (andermaal) meege vallen. De animatie op de speel plaats viel niet zo goed mee. In september is het gewaagd om nog openluchtmanifestaties in te richten. Zondag zou er een lucht ballon opgaan. Kathy De Saede- leer won haar eerste luchtdoop in een ballon, maar die bleef helaas aan de grond. De zichtbaarheid was te klein, en bovendien was het windstil. De piloot had er uit eraard geen zin in om een halve nacht boven Aalst te blijven han gen. Zo'n ballon kost al rap 800.000 fr., en dat waag je daar niet aan. Eén adres Pontweg 57 HERDERSEM s 053/77 51 34 Een pluim ook naar de KSA Sint-Maarten en de Chiro, die mee de feesten hielpen beredde ren. Vermelden we tenslotte nog dat er waardevolle prijzen ver bonden zijn aan deze feesten. Op P. D'Hondt in gesprek met allerlei prominenten. (JC) miserie daar is er eindelijk een einde gekomen. Elwee Eén adres Pontweg 57 HERDERSEM ■3 053/77 51 34 Vorig weekend konden de Aalstenaars in hun brandweerkazerne gaan dromen van de knusse sfeer die doorgaans uitslaande brandjes omgeeft, maar daar bleek dat achter het welbekende telefoonnummer 900 heel wat onvermoede dingen schuil gaan. 900!!! In de Hulpcentrale 900 Aalst komen alle oproepen van de telefoonzones 052, 053, 054 binnen, goed voor 142 (pre-fusie) gemeenten en 18.559 oproepen in 1983: verkeersongeval len, zieken en gekwetsten op openbare plaatsen (grootwarenhui zen, voetbalvelden,...), werkongeval len, "ongevallen ten huize,, brandoproepen, politiehulp... Om aan dat alles te beantwoorden moet de 900-centrale permanent door twee mensen bemand zijn, en dat liikt helemaal niet overdreven wanneer je nagaat hoeveel telefoons en knopjes er in zo'n kamer zitten. En toch zorgen vakantie, ziekte e.d.m. ervoor dat ongeveer één derde van de diensttijd er maar één brandweerman in de centrale zit. Dat houdt dus in dat die ene man acht uur lang aan die telefoons gekluisterd zithij mag er geen sekond tussenuit want zodra hij verdwijnt is er niemand meer om de oproepen te beantwoorden en kunnen dus een aantal mensenlevens in gevaar gebracht worden. Er wordt dan ook erg geklaagd over de ernstige onderbezetting: om die levensbe langrijke centrale een jaar rond 24 uur per dag open te houden zijn er precies 8 (acht) mensen aangesteld. en dat lijken er echt wel een paar te weinig. De pompiers Brandweer Aalst houdt een vuurvast oogje in het zeil over de gemeenten Groot Aalst, Groot Haaltert en Erpe-Mere, zijnde 173.000 mensen. Die klus wordt geklaard met een korps van 64 beroepsbrandweerlui en 112 vrijwilligers (over een vrijwilliger kan je nooit echt zeker van tevoren weten of hij beschikbaar zal zijn, daarom heb je er meer nodig_dan beroeps, waar je steevast van weet wanneer ze er zijn). De minimum aanwezigheid in de kazerne is 9 man. Voor 1983 noteert de Aalsterse brandweer 1130 interventies, waaronder 161 branden en verder: het bevrijden van klemgeraakte personen, het leegpompen van kelders, het vrijmaken van de autoweg na ongevallen, het onschadelijk maken van bijen- en wespennesten... Preventie Onderluitenant Ruyssinck maakte er ons op attent dat een van de belangrijkste en meest tijdrovende brandweer-opdrachten (90 van de diensturen van de vier officieren in de kazerne) voor het grootste deel van de bevolking zo goed als volledig onbekend blijft. Het gaat om brandpreventie; voorkomen is inderdaad beter dan blussen. Dancings, teaters, bioskopen, hospitalen enzovoort worden regelmatig gekontroleerd op hun naleving van de veiligheidsvoor schriften. Hydranten harop Momenteel loopt bij brandweer Aalst een BTK-projekt dat het ganse "beschermde grondgebied,, in kaart brengt en waarop alle hydranten of waterwinpunten duidelijk aangeduid staan (eigenaardig genoeg bleek zoiets nog niet voorhanden te zijn Bij de twee grote branden die we dit jaar in Aalst reeds gekend hebben (de kapel van het St.-Jozefscollege en het Volkshuis) bleek er overigens telkens Eén adres Pontweg 57 HERDERSEM 053/77 51 34 te weinig druk op die hydranten te zitten; "Een oud zeer,, zucht onderluitenant Ruyssinck. "Stad Aalst is verantwoordelijk voor die hydranten. Het hele waternet is eigenlijk al verouderd, maar er blijkt niet genoeg geld te zijn,,. Openlijke kritiek op het stadsbestuur wordt er niet geformuleerd, maar er wordt duidelijk niet hoog opgelopen met Aalsterse beleid in verband met brandweervoorzieningen. En het publiek De open-deurdagen waren natuurlijk voor het publiek bedoeld. Om alvast warm te lopen kon je een dia montage volgen waarin een aantal (o sarkasme best stemmige foto's van de grootste en de meest typische branden van te laatste jaren te zien waren. Er waren ook een info-stand en een video-filmpje voorzien, waaruit je kon leren hoe je je vege lijf kan redden wanneer het je letterlijk te heet onder de voeten wordt. En terwijl het er toch warm aan toeging demonstreerden een paar gewiekste brandweerlui hoe een poederblusapparaat korte metten maakt met een brandende wagen. De tentoonstelling van het komplete wagenpark maakte de nodige indruk. De automatische elevator, 26 meter Je hoort de burgemeester soms klagen dat de oppositie veel te veel komt vragen. Daardoor duurt de gemeenteraad soms tot in de vroege uren en zoiets kan hij niet langer meer verduren. Maar als je eens goed zou nagaan wie daar zoal té lang aan 't praten slaan dan zou je zien dat de brave man zelf ook helemaal niet zwijgen kan. Na elke uitleg die een schepen doet vindt hij dat er een woordje van hemzelf bij moet. De schepenen moeten zelfs moeite doen om het woord te krijgen, zö moeilijk valt het hem, te zwijgen Vindt hij zijn schepenen te dom of zichzelf zo intelligent? Of wil hij bewijzen dat hij overal iets van kent? En wil hij in 't college naar voor komen als de sterke man die over alle departementen meespreken kan? Wat het ook is: wij voelen met de schepenen mee die zelf wat willen zeggen, al zijn er dat maar twee. De anderen vinden het goed, want die zitten te beven van schrik dat ze zelf eens een antwoord zouden moeten geven. Perversje 5 oktober wordt in de «kring» de hoofdprijs van de tombola getrokken, een videorecorder. De speelplaats heeft twee afgete kende sportterreinen, volley en basket, en in de vier hoeken een «leefkuil». Aan de modderige Vorig weekeinde was het groot feest op de Sint Jozefsparochie. In het «Kapelleke» gingen de jaarlijkse parochiefeesten door. Maar dit jaar was er meerin de Meuleschettestraat waar het parochiecentrum ligt in gezelschap van het Don Bosco-instituut voor bijzonder lager onderwijs, werd de vernieuwde speelplaats plechtig ingehuldigd. Daar werd het lint andermaal doorgeknipt door wie dacht U anders dan staatssekretaris mevrouw Paula D'Hondt. Het valt op dat in Aalst de laatste tijd alle lintjes door haar worden doorgeknipt. De schaar hanteren past de vrouw, meer moet er niet achter gezocht wor den, tenzij ditbinnen deze koa- litie en in dit arrondissement is zij, politiek gezien, de hoogste in bevel. Hoewel de burgemeester natuurlijk baas blijft in eigen stad, dus komt het op een lintje ook niet aan. Hij was er trou wens ook, evenals senator De Kerpel en enkele schepenen plus gemeenteraadsleden, o.m. sche pen De Maght die waarschijnlijk kwam kijken hoe hier de klinkers in elkaar pasten, want ze werden geplaatst door dezelfde aanne mer die haar op het Keizerlijk Plein een kassei-harde konfron- tatie met de oppositie op de gemeenteraad had bezorgd. Octaaf Hoebeeck, penningmees- hoog, dwong het meeste respekt af; maar bij nader toezien was de ontzettingswagen, een loodzwaar uitziende bestelwagen, die van het allermodernste en allerzwaarste materiaal voorzien een bijna ongeloofwaardige topsnelheid van 160 kilometer per uur haalt!!! Met die wagen kan je volgens onze (terecht) trotse brandweermannen iemand uit gelijk welk wrak bevrijden. De redaktie van de Gazet draagt geen enkele verantwoordelijk heid voor de fysische integriteit van die lezers die deze gespierde uitlating eventueel eens aan de realiteit willen toetsen. (Iv)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5