...En wijlen weg naar Bray-Dunes2 Nieuwe Gazet van Aalst Gazet vanQalst «HET GROOTSTE GELUK OP AARD LIGT OP -10% DE RUG VAN EEN PAARD Idmogkuis KA CCAKA Geraardsbergsestraat 100, Aals Kollaboratie RyflSfc OVERGORDIJNEN kuisen Jk tot eind MVf^ oktober Ruiters in hart en ziel, vertrokken de 66-jarige Paul De Winter, zoon Guy Marc Huylenbroeck en Hubert Chavé op donderdag 11 oktober te paard naar het rijk der paarden, de Camargue. Tenminste, reden ze de richting van de Camargue uit, want tot daar geraken blijkt tot hiertoe praktisch er, financieel onhaal baar te zijn, al is het wel de hoogste van hun dromen. In ons niet bepaald ruitersvriendelijk gebied, is het begrijpelijk dat die wens opkomt in het hart van ieder respektabel wandel- ruiter. In het Aalsterse wordt nog steeds minachtend, argwa nend en zelfs vijandig naar paardrijders opgekeken; ze worden, ook officieel, zoveel mogelijk van de wegen geweerd. Velen beseffen immers niet in hoeverre paardrijden een fascinerende sport kan zijn en een ruiter wordt nogal eens voor een bluffer genomen; bovendien worden alle ruiters dikwijls over dezelfde kam geschoren als de natuur-onvriendelijke barbaren die meni ge beplanting in de prak rijden, in naam van wat zij dan paard rijden noemen. Gelukkig zijn die in de minderheid. Een echt ruiter behoort «ruiterlijk» te zijn. Het heet zo, dat men de naam «ruiter» niet waardig is, als men fiets- en wandelpaden, akkers of bospercelen met jonge aanplantingen overhoop rijdt, of als men geen heer in het verkeer is. Onafhankelijk weekblad voor Groot-Aalst- nankeli|k «eekblad voor Groot Aalst - ftn o.tqave vjr AaisU'se "c-wisc Op mijn tiktafel ligt een recent boek in twee delen over de kollaboratie van Aalstenaars tijdens de tweede Duitse bezetting. Het is zestig millimeter dik en bevat een onvoorstelbare hoeveelheid dokumentatie. Ik durf het nauwelijks openslaan. De inhoud is bijzonder delikaathij krioelt van honderden namen en rapporten van pleidooien, getuigenissen en vonnissen. Veertig jaar na de feiten word ik koud bij het bekijken van de twee kaftfoto's, beide op onze Grote Markt genomen. Dit boek is een unicum want het werd gedrukt doch niet uitgegeven. Het is voor niemand te koop. Wie er toch een exemplaar van bezit heeft het op onregelmatige wijze verkregen. Ik weet dat de auteur vrijwillig van de verspreiding afzag wegens de beroering die nog zou ontstaan. Ik sla de niet uitgegeven uitgave op goed geluk open p. 690In België werden 1298 personen ter dood veroordeeld en 242 geéxekuteerd. In Nederland respektievelijk 123 "en 30. p 602: Kunnen wij hierop besluiten dat Aalst met de opgetekende 684 geüniformeerde wapendragers de spits afbeet in Vlaanderen en in België? p. 411: ...eed en trouw aan de Führer (door vele Aalstenaars afgelegd). p. 388: Brief van een Aalsterse vrouw aan een Aalsterse dokter, beide in Duitsland op 28-12-44"Ik heb vandaag gelezen dat een troep zal ingezet worden om Vlaanderen vrij te kampen. Ook ik wil mij daarvoor melden als verpleegster. Heil Hitier,,, p. 245: Op 12 september 1944 stuurde "Het comité der gemeenteraadsbedienden,, (tien Aalsterse gemeentebedienden worden vermeld) een schrijven aan het college van burgemeester en schepenen met een lijst van twaalf hunner kollega's welke gedurende de oorlog "niet aan hun vaderlandse plichten hadden voldaan,,. Daaruit drie citaten X plakte tijdens de bezetting met opzet de postzegels met de beeltenis van de Koning verkeerd op de omslagen. Y is meermaals gezien geweest op het voetbalplein Asserendries als trommelslager van de D.M.-Z.B. Z vertelde steeds defaitistische berichten en trok de berichten van de Engelse radio in het belachelijke. Andere meer schrijnende passages volgen mekaar op, allemaal beelden die er ons na veertig jaar plots aan herinneren hoe afschuwelijk een oorlog is. De Panoramist chement van de paarden, is vergroeid met zijn paard. Taai als hij is, deert het hem niet om urenlang over de Vlaamse paden te draven. Hubert Chavé van zijn kant, organiseerde de logies. Bij meerdaagse tochten te paard is dat van onschatbaar belang; zowel voor ruiter als voor paard, zijn een goede rust en voeding onont beerlijk na en voor een zware presta tie als deze. Voor de beentjes (want een paard heeft «benen» en geen poten), zorgde Mare Huylebroeck; hij verzorgde de hoeven als smid en bepaalde als gids langswaar die beentjes hun weg zouden banen. Zoon Guy De Winter tenslotte, heeft een aartje naar zijn vaartje; hij was dus als vierde man aangewezen om een kaartje te leggen bij de avond rust. Maar niet alleen daarvoor... want zijn ervaring als ruiter liet hem leende hem voor de gelegenheid zijn Libelle. Dit military-paard, dat als groots springpaard haar naam niet gestolen heeft, heeft een pak ervaring als veelzijdigheidspaard opgedaan in de wedstrijden van de Landelijke Rijvereniging, en bleek dus het best geschikt om de taak van Cirasi over te nemen. Samen met Urso, Sweet en Farhbad droeg zij de ruiters naar Frankrijk over een parcours dat voor 85 uit bos- en veldwegen en kou ters bestond. er En de logies waren ook tof. «We moesten wel tussen de katten slapen, en ook moesten we een keer een hond uit één van onze bedden zien te krijgen», .vertelt Guy. «Maar voor de resteen prettig avontuur zonder ongelukken of vermoeide paarden». Ik ben ervan overtuigd dat die overi gens ruim beloond werden voor alles wat zij deden, want .dat is de voor waarde voor een volstrekt vertrou wen van het paard in de ruiter, en zonder dat vertrouwen zou zo'n opdracht als deze niet smetteloos vol bracht geweest zijn. Proficiat ruiters, voor jullie bijdrage tot de idee dat de intense omgang met een paard de weg tot een kame raadschap opent die geen standen, klassen of landsgrenzen kent. «MY KINGDOM FOR A HORSE». Ulrich p., Laat nu uw nieuwe JaIk wil alles over alles van Groot-Aalst weten... Ik neem een abonnement van: 1.000 fr. en dan lees ik een vol jaar wekelijks wat reilt en zeilt in Groot-Aalst; 550 fr. voor 6 maanden; 300 fr. voor 3 maanden. Ik stortfr. op rekening 001-1153969-36 van de v.z.w. Aalsterse Informatie (uitgever N Gazet van Aalst); Ik wil betalen via een medewerker van de Nieuwe Gazet van Aalst; Ik wens inlichtingen omtrent de publiciteit Naam en voornaam Adres Postnummer: Gemeente. Handtekening. schrappen wat niet past) Terugsturen naar: Nieuwe Gazet van Aalst, Geraardsbergsestr. 52, 9300 Aalst. Libelle en Urso reden onder de vlag van onze eigen Nationale Fokkerij van het Warmbloed-Paard; Sweet is een Engelse Volbloed en Farhbad een Arabische. Het zijn stuk voor stuk getrainde paarden die het ver trouwen waard waren en die, reken maar, na een ganse dag rijden nog energie genoeg hadden om hun stal af te breken. Sterk als een paard dus De tocht verliep schitterend onder de zonnige hemel. De wegen waren zo ideaal, dat op de ongeveer 180 km. slechts éénmaal een hoefijzer moest vervangen worden. Maar een enkele keer moest een moeilijk en uitermate slecht pad bereden wordeneen oude spoorweg in de Sergio Léone- stijl, die de ruiters niet konden verla ten omdat hij langs weerszijden met stijle en wild begroeide hellingen in gesloten was. «Voor de rest was het een droom» zegt Hubert, «we zagen het heuvelland geleidelijk overgaan in de Westvlaamse vlakte. Af en toe konden we de paarden de vrije teugel geven op ellenlange galopbanen. Het ging zo vlot dat we, zonder dat we het wisten, Bray-Dunes zelfs voorbij gereden zijn». De gastvrijheid was Paul De Winter ging, samen met zijn in geval van pech toe ook een ploegmaats, eens kijken of men niet vreemd paard te berijden. En geluk- gastvrijer was tussen Aalst en kig maar, want vóór de tocht begon Noord-Frankrijk. Paul, oud-bier- werd zijn paard niet rijvaardig brouwer uit Erembodegem en han- bevonden. Geen probleem voor dig in het herstellen van het hama- Guyhij kreeg een ander paard toe vertrouwd. Schoonbroer Gilbert Een uitgave van v.z.w. Aalsterse Informatie Redaktie, publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 8 tot 20 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr.. 6 maanden 550 fr., 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2