"THE WILLY" Grootse plannen voor rechteroever drukkerij- uitgeverij Moorselbaan 83 9300 AALST 053/21 33 91 Nieuwe Gazet van Aalst 26 oktober 1984 7 #"THE WILLY" 't Zal 109 miljoen kosten Je kan geen drukwerk uitdenken of «the Willy» weet er raad mee. Van het gewone visite kaartje tot reuze-plexi- reclamepanelen. Eén adres «THE WILLY» zeefdrukkerij stickers aan ONKLOPBARE Prijzen! 053/21 33 52 moorselbaan 133 9300 aalst spoorwegviadukt. De stuurgroep opteerde voor een groene buf ferzone, met de bedoeling er de uitbreidingsdrang van de bedrij ven volledig te stoppen. Het stadsbestuur is echter voor stander van uitbreiding van de firma De Wolf-Cosijns met 20 mits het aanbrengen van een bufferzone. Ten tweede opteerde de stuur groep voor het omvormen van de stedelijke werkhuizen tot een volwaardig RVA-herscholings- centrum. De RVA liet echter bij brief van 5 juli 1984 weten er geen belangstelling voor te heb ben. Daarom stelt het CBS voor de oude werkhuizen te slopen en de gronden te bestemmen voor sociale woningen, parkeerplein- tjes, rekreatie- en sportinfra- struktuur en een groenscherm tussen de spoorweg en de be trokken gronden. Bij monde van raadslid Eddy Monsieur bleek op de gemeen teraad dat het regionaal tewerk- stellingskomitee van deze be slissing van de RVA niet op de hoogte was. Nochtans biedt het herscholingscentrum heel wat hulp aan de stad en het OCMW o.m. bij metselwerken. De be slissing bleek ten slotte uit te gaan van de nationale RVA diensten van Brussel. Op de derde plaats wil het stadsbestuur afwijken van het advies van de stuurgroep wat betreft de stadsgronden op de Moorselbaan, waar vroeger het slachthuis stond. De stuurgroep opteerde hier, naast het bouwen van winkel-woningen aan de straatzijde (Moorselbaan) voor het bouwen van vier woningen op de daarachter gelegen gron den. Het Schepenkollege is ech ter van oordeel dat het enkel de bedoeling mag zijn het profiel van de Moorselbaan te herstel len en dat de achtergelegen gronden moeten bewaard wor den als parkeergelegenheid, ze ker omdat de kommerciële her leving van de wijk door de her waarderingsoperatie zal gesti muleerd worden. De laatste afwijking betreft de bestrating van de Molendries. In zijn advies stelt de stuurgroep voor de Molendries en de Hove niersstraat uit te rusten met een ander bestratingsmateriaal dan de buurtbedieningswegen. Het CBS stelt echter voor het advies enkel te weerhouden voor wat de Hoveniersstraat betreft, vooral om visueel duidelijk te maken dat het nieuw aan te leggen Ho venierspleintje en de Hoveniers straat één geheel vormen. Van nieuwe bestrating van de Mo lendries wordt overigens afge zien om financiële redenen. Kostprijs De operatie stadsherwaardering kan genieten van een 60 subsidiëring van de Vlaamse Executieve. Rekening gehouden met het feit dat de stad over vele eigendommen beschikt in dit herwaarderingsgebied waarvan het grootste gedeelte kan tegel- de gemaakt worden is deze ganse operatie zelfbedruipend voor de stadsfinanciën. De totale raming van het geheel van de investeringen, zonder overheidssubsidie noch op brengst van verkoop van stads- eigendommen bedraagt 109.878.000 fr. Deze som is wel gespreid over de jaren 1985 tot 1988 en omvat 15 woningen in een eerste fase en 25 woningen in een tweede fase. (MP) In de gemeenteraad van 6 september 1983 keurde de gemeenteraad de voorlopige afbakening goed van het renovatiegebied Aaist- rechteroever en op 26 september 1983 werd de stuurgroep door het schepenkollege samengesteld. Na de maandenlange studie, overleg en inspraak kwam een belangrijk dokument uit de bus, dat zowat de basisopties omvat die de toekomst van de betrokken wijken in de kamende generatiefs) zal beïnvloeden. Voor de keuze van dit herwaarderingsgebied werd vertrokken vanuit de vaststelling dat het aantal inwoners er verminderde, dat het stads centrum ontvolkte en dat de bouwfysische en sociale achteruitgang van de oude woonkernen er merkbaar was. In de plaats opteert men voor inbreidingsstedebouw en renovatie, het verbeteren van de woon omgeving en het stimuleren van de heropleving van oude samen levingsverbanden. dienen te slopen en te benutten voor groenaanplanting dit als bufferzone voor de achterliggen de buurten. De verkeersdrukte in de Hoge Vestenstraat moet ingedijkt wor den, terwijl de stadseigendom Hoge Vesten dient ontsloten te worden. In de buurt 't Slot wil men ter hoogte van het oude slachthuis het straatprofiel van de Moor selbaan herstellen door invul- bouw. De Moorselbaan zelf moet heraangelegd worden, gezien de slechte staat. De Ingang Backaert moet ont sloten worden en een wegdek moet er aangelegd worden. De Slotstraat zou dienen beklem toond als woonstraat o.a. door groenaanleg. Wat tenslotte de buurt Nieuwe Vismijn betreft zou de vismijn en het kaarthuisje als erkennings- punt moeten geaksentueerd worden. De buurt wordt vooral gekenmerkt door wansmakelijke renovatiepogingen. Via de herwaarderingsoperatie wil men de reïntegratie van de wijk Varkensmarkt en het herstel van zijn tanende samenlevings verbanden en woonfunktie. Via een voorstel-struktuurplan wil men tevens op langere termijn komen tot een BPA. Het uit eindelijk doel is van de wijk terug de animatiepool te maken van de hele rechteroever. Afwijkingen Op vier punten wenste het Aal- sterse stadsbestuur af te wijken van het advies van de stuur groep. In de eerste plaats is er het gebied tussen Dender en Kansarm Ingevolge de vervuilde Dender, de spoorweg met zijn verwaar loosde viadukten en de indus triële bedrijven op beide oevers van de Dender groeiden de wijken Varkensmarkt en Hoge Vesten stilaan tot kansarme buurten. De Varkensmarkt zelf verdween als belangrijk plein, en de storende architektuur en de hinder van expansieve bedrijven maakte de wijk stilaan ongezel lig. De inwoners hebben dikwijls het gevoel dat de rechteroever een onbestuurd en verwaar loosd aanhangsel is van de stad, dat nooit aan zijn trekken komt. Allerlei initiatieven, zoals een eigen karnaval, braderijen en de kermis van de Hoge Vesten bewijzen dan weer dat er nog sociale elementen aanwezig zijn die het tij kunnen doen keren. Afbakening Oorspronkelijk werd het her waarderingsgebied beperkt tot de stadseigendom Hoge Vesten, de Molendries, Hoveniersstraat, een deel van de Moorselbaan en de Doolhofstraat en de Hoge Vesten zelf. Ook de meest kans arme wijk van de stad gelegen tussen de IJzerenwegstraat, Waistraat en Fritz De Wolfkaai werd in het gebied opgenomen. Vrij snel bleek echter dat de afbakening te beperkt was. Daarom werd een deel van de Doolhofstraat, de 1-Meistraat, de Moutstraat, de Slotstraat, een gedeelte van de Binnenstraat en de Groenstraat, de Ingang Backaert, het Klein Begijnhof, de Houtkaai, de Josse Ringoirkaai, de Borluutstraat en de Violette- straat in het herwaarderingsge bied opgenomen. Om de leefbaarheid te verhogen, is het niet alleen nodig de ver- keersfunktie van alle straten bin nen de wijk grondig te herzien, maar ook een fraaiere woon omgeving te scheppen en te vens te zorgen voor het oprich ten van de nu totaal ontbrekende socio-kulturele infrastruktuur op wijkniveau. Verwaarloosde buurten Naast de algemene verwaarlo zing van woningen werden in de verschillende buurten van de wijk Varkensmarkt ook tal van andere knelpunten onderkend. Aldus blijkt dat de Varkensmarkt als plein totaal waardeloos ge worden is. Er dient dus een alternatief gezocht voor de vroe gere zondagsmarkt en allerlei andere aktiviteiten. De woon funktie geraakt in de verdringing door de expansiedrang van be drijven in de buurt. Aan de St.-Annabrug moet ruim te en veiligheid geschapen wor den voor de zwakkere wegge bruikers, en een vereenvoudi ging van het verkeer dringt zich op. Ook de omgeving dient er verfraaid o.m. via groen. Een gemeenschapslokaal is een harde noodzaak. Dit ontbreekt nu volledig. Meteen zal mis schien ook het sociaal-kulturele leven uit de grond gestampt kunnen worden. Op de Varkens markt dringt een groene midden berm zich op. Door de warenhuizen Aldi-Hubo en het achterliggend parkeerter rein gaat de woonfunktie in de Hoge Vesten teloor. De stuur groep was ook van oordeel dat de zone tussen de Dender en de spoorwegberm als woonzone verloren is. Het bedrijf De Wolf- Cosijns zou daarom de nu leeg staande, vervallen woningen

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 7