11.11.11 AAN JE DEUR Nieuwe formule 11 -Juli viering afgewezen Marlimat Nieuwe Gazet van Aalst 9 november 1984 De leste daogen, 3 Hel komende weekeinde gaan duizenden vrijwilligers in Aalst en de rest van het land weer van deur tot deur aanbellen om mensen in de derde wereld wat meer uitzicht te geven op een wat menswaardiger bestaan. Hoe reageert U daarop Niemand van ons kan onbewo gen gebleven zijn bij de journaal beelden die we enkele dagen gele den te zien kregen duizenden en duizenden mensen sterven ginder in Ethiopië een langzame hon gerdood... Welke 'schuld', zo kan je je dan afvragen, dragen die kinderen dat zij zo'n dood verdiend heb ben zonder dat ze ook maar één dag gelukkig geleefd hebben Toeval Natuurramp Het lot Nee zegt 11.11.11... onderontwikkeling is mensen werk dergelijke toestanden heb ben oorzaken, en aan die oorza ken kan je wat doen. Een situatie als die in Ethiopië stelt, hoe beklemmend-afschu- welijk ook, natuurlijk slechts het topje van de ijsberg voor, maar is tegelijkertijd ook weer erg kenmerkend voor de precaire toestand van de hele derde wereldéén mislukte oogst, één uitzonderlijk lange droogtepe riode en het leven van honderd duizenden mensen komt direkt in gevaar. Wij westerlingen zit ten al tien jaar lang in een krisis, en de gedachte aan de honger dood blijft (gelukkig onbe staande... Daar ligt de eerste taak van de ontwikkelingssamenwerkingde meest nijpende noden lenigen, zoals momenteel gedaan wordt voor Ethiopië via een luchtbrug worden dagelijks ettelijke ton nen voedsel aangevlogen. Zo'n hulpbron is natuurlijk kunstmatig en erg kortstondig zodra een paar miljoen stervende Ethiopiërs geen nieuwswaarde meer hebben kan de makabere dodendans dan ook weer opnieuw beginnen. Daarom wil 11.11.11 meer per manente oplossingen stimuleren. 11.11.11 financiert kleinschalige projekten die voor de bevolking van kleine leefgemeenschappen in derde wereldgebieden direkt en rechtstreeks nut hebben, en die bijdragen tot de ekonomische zelfstandigheid van die gebieden. Een paar eenvoudige voorbeel den het aankopen van een vrachtwagen om de landbouw- goederen naar de markt te bren gen; het plaatsen van een koelin stallatie om de vruchten van maandenlang werken tegen rot ten te kunnen beschermen... Het doel van deze hulp is de bevolking te helpen zichzelf te behelpen en in leven te houden... en de mazen van het net der ver drukking door te helpen glippen. Politiek En hier komt dus de politiek om het hoekje gluren. De ellendige toestand waarin de grote massa van de derde wereld-bevolking leeft wordt in niet onaanzienlijke mate bestendigd door het kata- strofale wanbeheer en de onmo gelijke korruptie die je in deze landen (gewoonlijk diktaturen) vindt. Tot voor kort waren politiek en ontwikkelingssamenwerking twee totaal en zorgvuldig ge scheiden circuits, maar recent is het inzicht grijpt dat niet zomaar op gaat onbeperkt hulp te verle nen aan landen waar de mensen rechten grandioos met de voeten worden getreden. Daarmee bedoelt men geenszins dat de bevolking zelf die hulp niet mag krijgen wel in tegen deel maar dat de organisaties die die hulp verstrekken be paalde voorwaarden zouden gaan stellen betreffende het res- pekteren van de mensenrechten. Mobutu op de vingers tikken En we hoeven het niet ver te gaan zoekenwie hier in België over ontwikkelingssamenwerking spreekt denkt (om duidelijke his torische redenen) al gauw aan Zaïre, waar Mobutu op nogal ondemokratische manier de plak zwaait. isSIÉt >8 Nu Allerzielen achter de rug is wordt het kerkhof op zijn mooist nog amper bezocht. De jaarlijkse traditionele plichtsplegingen zijn achter de rug. de potbloemen staan op het graf en de plaats ligt er verlaten bij. Nu een bezoek brengen aan dit rustig plekje is zeker de moeite waard. (JC) Nu stelt het NCOS (Nationaal Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking, en hét orgaan ach ter 11.11.11) dat hulp aan Zaïre noodzakelijk is, maar dat de Bel gische overheid in ruil voor die som geld best wel van Mobutu zou kunnen eisen dat hij de men senrechten zou moeten respekte- ren. Vandaar dus dat de laatste paar jaar 11.11.11 ook een politiek luik heeft; en dat politieke onderdeel richt zich in '84 (net zoals vorig jaar, overigens) tegen het Belgische Zaïre-beleid. Envelop klaar Wanneer dan het komende weekeinde een 111111 -mede werker bij komt aanbellen, denk dan niet «Hier is 't ook krisis» of «Ze hebben het ginder beter dan wij hier» (terwijl je misschien met je nieuwe video-recorder hebt uitgepakt), maar bedenk dat een paar miljard mensen een beroep doen op jouw persoon lijke solidariteit, en dat je met je bijdrage in die envelop en je steun aan de politieke aktie die mensen helpt ekonomisch zelf standig en politiek mondig te worden, en dat een betere toe stand in de derde wereldlanden de Westerse ekonomie enkel kan aanzwengelen, vanwege de enorme afzetmogelijkheden daar Of weegt een betere leefwereld niet op tegen een paar pintjes meer (lv) elke kier as ek ons stoeimkastrolle boevenhool. ver ons rantsjoeng patatjes op te zetten, hef ek dor azoei mor ne schaan nek 't scheil af... Meh 'n benaalèk oeig lonk ek iest insj ver te zing ofdat er gin bomme in 'n zitj. Ge'n kentj noeit ne weiten. want 't schantj dat er hier azoei van die voorteflikkers rondloeipen die der heer plezier in vinnen van azoei van die kastrollen te villen meh naft en mazoet en ander klodden die kennen omploffen of noyg brannen. 'k Weit-het. ze foefelen da miestaai iveranst onder nen otto of ne kamiong. lifst van eh fabriek of zelfs van de zjandarremen... mor ze mosten da na ne kier in heersteire kroygen van dad op "n ander oeik mor insj te probeiren... En dad 'n es noeit ginnen moeir of ne kaffepot zee. nie attoyd 'n stoeimkastolle. Ailei. ze loten 't heer eh sengsken kosten, want azoei 'n kastrolle 'n es belange ni goeiekoeip. En ik kaan 't weiten. want 'k hem al ienegte kieren azoei nor de proyzen geweiste zing. D'ons stoo vanonder 'n betje rond. vanas ekik ze ne kier opgezetj hem. wel meh patatten en zaat in... mor gie woter. 't Heit hier tèn neghielen daggestonken. Nor verbrande patatten... en nor soep meh petrol in Mor naa kroyg ek dor ewa schrik af. van nog gon de proys te vraogen - of zelfs van meh 'n nieve gon t' holen. Ge 'n wetj noeit ni ofda z'in de winkels gin orders gekreigen hemmen aal die nor azoei 'n komme komt vraogen. ons zu rap meigelèk verwittigen hein. En 'k haaf die manen liever ooit meh kotAs ver den ieste kier hoeirden klappen oever denne C.C.C.. mandjen 'k iest da ze beizeg woren oever denne winkel va vroeger in de Kattestroot. Ge wetj wel hem. woor da ze botten en eimpermejables en zooid-westers verkochten. In de katsjoe of twoylsirei... Mor tèn peisden 'k denne wfnkel es dor toch al lank weg. En godweet bestoot dienen C.C.C. nog. 'k Peis ni. Nog 'n sjans, want steldj a veiren dagge azu iveranst binnekomt. ge speldj anncn eimpermejabel ooit. g'hangt hem on de kapstok... en ze zing dor die droy letteren instoon... 't Er zol nimmand nimmer op zeh gemak zitten, peis ek. Iet anders hejje 's aovesal ne kier opgeletj. naa da't vroeg donker werd - en ge zied azoei ienegte velaos passeiren. Velaos die in orde zen meh aal de reglementen vanoyges. Dad es serrewoerdeg nogal 't icn en 't ander hein Allei. reiket en teltjeh wit licht vaveiren. eh roeid licht vanachter, eh wit kattenoeig verom vaveiren. eh roeid kattenoeig vanachter, gele kattenoeigen in de pedals, bannen die opzoyn wit licht afgeiven... en as ze dobov tèn nog azoei ienegte van die lichtgeivende streipen op heer klepmoesj. heer eiremen. heer bienen of here rigge plekken... ne verlichte kèstboeim 'n heit er ni oon Sertoe as 't er azoei ienegte ba-ien in eh groepken hangen... nen ottomobilist 'n wetj nimmer wie dat 'n iest moet oeverroyn... Mor meh aal da. zemme wajjer de zondag Sintjemertcn Én ik die menne kerf nog moen zetten Ne wéttel hem ek aal. mor nog gien raop. Woor ziede gè nog raopen stoon in 't veldj? En in de winkels 'n weite ze ni wa vraogen ver azoei eh ropken van 'n tierekatasj dik 'k Zal der 'k ik zeikes liever twie wettelen inleggen... Mor wa zol ek meh na vraogen? Ver meh ienegte jorkes jonger te maoken? Da kaan zelfs Sintjemerkten ni hein Of't woordt... allicht... ja. 'n nieve stoeimkastrolle PETJEN Wat gebeurt er met materiaal van feestkomitee Zoals bekend kwam het feestkomitee enkele jaren geleden volop in de politieke en publieke belangstelling naar aanleiding van een interpel latie van het toenmalig oppositieraadslid Raymond Uyttersprot. Eén van de gevolgen was dat het toenmalig feestkomitee enigszins beperkt werd zowel op werkings- als op financieel vlak. Meteen werd ook een einde gemaakt aan ontelbare materiaalaankopen, die het feestkomitee voorheen verricht had met de winst die zij uit allerlei aktiviteiten (zoals Jaarbeurs, Karnaval, enz.) gemaakt had. Dit materiaal, zoals spots, mikro, video installatie enz., is in theorie nog steeds eigendom van het komitee, maar in de Dergelijk voorstel werd echter afgeketst door het schepenkollege, dat opteerde voor de oude formule. Opvallend op dit vlak is eveneens dat het schepenkollege zelfs de tekst van het wagenspel vooraf diende te lezen, omdat dit middeleeuws stuk geregisseerd werd door.. Anton Cogen (MP) Op de Houtmarkt vindt elke zondagmorgen de vogelmarkt plaats. Met de aankomende winter is het aanbod nu groter dan de^vraag en zijn de prijzen billijker dan in de lente. De jongen moeten namelijk weg voor de grote koude. praktijk blijkt zowat iedere stadsdienst en privé-persoon er gebruik te kunnen van maken. Dat daarbij ongelooflijke zaken gebeuren, kan grotendeels verklaard worden door het feit dat er geen enkele kontrole is op de ontleende materialen e n dat niemand op het stadhuis verant woordelijk is voor wat ontleend wordt. Dat het hier geen peulschil betreft moge blijken uit het feit dat in het verleden door het feestkomitee voor zowat 7 miljoen aangekocht werd. Voorbeelden Op de jongste perskonferentie van het feestkomitee werden enkele markante voorbeelden gegeven van wat er in het verleden allemaal reeds gebeurde. Zo blijkt er eens een stereo-installatie ont leend te zijn. Achteraf kwam men tot de vaststelling dat de stereo door de onbe kende ontlener vervangen werd door een niet-bruikbare mono-installatie. De stadsreuzen, die eens ontleend wer den aan een andere stad, kwamen totaal geschonden naar de stad terug. Pas korte tijd voor karnaval werd het feest komitee hiervan op de hoogte gesteld, en diende men snel te werken om de reuzen te herstellen, teneinde ze in de karnaval- stoet te kunnen meedragen. Ook de mooie doeken en panelen, die gebruikt worden voor de versiering van het stadhuis en het stationsgebouw met karnaval, worden door ontelbare andere stadsdiensten gebruikt en komen dikwijls volledig gescheurd of stuk terug naar de stad. Het stedelijk feestkomitee moet dan maar financieel voor het herstel op draaien. Toen men nog onder het vorig bestuur een maatregel getroffen had om der gelijke feiten te vermijden liep het in feite op een katastrofe uit. De toenmalige sekretaris had immers de opdracht ge kregen enkele onmisbare onderdelen van bepaalde installaties bij hem thuis te bewaren. Zonder deze onderdelen was het gebruiK van dure en delikate materialen niet mogelijk, zoals mikro's, versterkers, enz. Achteraf is de stedelijke politie bij hem thuis binnengevallen en werd de bedien de beschuldigd van... diefstal. Volgens het feestkomitee kan men slechts mits een degelijke inventarisatie en kontrole op de uitleners vermijden dat bepaalde dure stukken verdwijnen of stukgemaakt worden. Het gevolg van dit alles is wel dat het feestkomitee elk jaar opnieuw voor de organisatie van de jaarbeurs beroep moet doen op privé-personen voor de huur van o.a. een licht- en een geluids installatie. 11-juli Zoals in het verleden blijft ook onder dit bestuur het feestkomitee in te staan voor de organisatie van karnaval, de jaar beurs, het St.-Maartensfeest en de 11- juli-viering. Talrijke andere stedelijke diensten hebben reeds getracht bepaal de organisaties tot zich te trekken, zoals kuituur met de 11 juli-viering en de middenstandsraad met de jaarbeurs maar tot op heden zonder sukses. Wat de 11 -juli viering betreft, die dit jaar opnieuw een flauwe bedoening was, werd bekend gemaakt dat het feestkomi tee voor een andere aanpak geopteerd had. Aldus wenste men de toespraken te laten houden in de benedenzaal van het Belfort terwijl men op de Grote Markt zelf op verschillende plaatsen tegelijk een optreden zou laten verzorgen, zoals vlaggezwaaien. een wagenspel, het op treden van een fanfare, enz. HUTSEBAUT G. kantoormeubel Toonzaal: Grote Baan 129 9390 HERDERSEM-AAEST 053/70 46 57 Magazijn en bureel Oude Dendermondseslwg 389 9300 A A EST

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 15