COSTA DEL CERVANTES Per-versje tof eind november I droogkuis. Liberaal bureelgebouw opnieuw aangevraagd Nieuwe Gazet van Aalst 9 november 1984 5 Samen Drijven of zinken De heimat De 2e generatie Brood en spelen... «Wanneer je hier binnenkomt, moet je je in Spanje voelen we spre ken hier Spaans, we denken hier Spaans, we doen hier Spaans. Dit is een stukje Spanje in Aalst. Wanneer we hier weer buitenkomen moe ten we ons aanpassen aan het Belgische leven, maar hier, hier zijn we Spaans», aldus Raf Cobos, huisbewaarder van de Spaanse klub. Centro Cervantes Ietwat verborgen achter een poort in de Geraardsbergsestraat bevindt zich Cervantes, 'de Spaanse Klub' die al elf jaar be staat. Cervantes was oorspron kelijk een initiatief van een aan tal Aalsterse Spanjaarden die aanvankelijk gewoon regelmatig in een kaffee elkaar troffen om samen nog eens wat Spaans te kunnen spreken, de herinnering aan hun geboorteland in ere te houden en een zekere groeps geest niet te verliezen. Stilaan echter groeide de nood aan méér dan die gewone kaffee afspraken, en daarom ging men over tot het oprichten van een echt ontmoetingscentrumeen ontmoetingsruimte/kaffee, een zaaltje voor tentoonstellingen, feesten, optredens enzomeer, een keukentje, een sekretariaat, een bibliotheek en een voetbalploeg Cervantes. Vele van de mede-stichters zitten nu nog in het bestuur, dat dezer dagen bestaat uitFrancisco Rivera Guillen, Aurelio Gurru- chaga, Jesus Flores Nunez, Vic tor Rivera Guillen, Antonio Diaz Martinez en Manuel Peralta Mantilla. «De klub is een groot huishou den», zegt onze gesprekspartner, Raf Cobos, «dat een vijftigtal gezinnen herbergt. We zouden dat aantal graag aanzienlijk zien groeien. De allereerste doelstelling is een ontmoetingscentrum te zijn waar Spanjaarden uit Aalst en omge ving hun afkomst en kuituur in ere kunnen houden. Buiten de klub wil men zich zo goed moge lijk aan de Belgische omgeving aanpassen en dat lukt ook, want onze Spaanse stadsgenoten voelen zich goed aanvaard maar in die aparte sfeer van de klub wil men echt Spaans blij ven «Daar kunnen we niet on deruit; dat vasthouden aan tradi ties en gewoonten zit er bij ons, Spanjaarden, meer dan bij andere mensen, diep in... wij hebben dat in ons bloed...». En dat sfeervolle doet zich al gauw gevoelenniet alleen de typisch Spaanse kaffeespelen zoals het puitschieten, domino en Spaanse kaarten, maar vooral de spontane, warme vriendelijk heid van de aanwezige klubleden geven aan Cervantes zo'n eigen, zuiders cachet. We krijgen er ene aangeboden, en dan nog ene, en we praten over de klub en haar leden, ter wijl voortdurend nieuwe bezoe kers even langs komen gedag zeggen. Bij die leden overigens erg veel Vlamingen; vaak men sen die met een Spanjaard/ Spaanse gehuwd zijn, of gewoon mensen die in Spanje geïnteres seerd zijn; die vaak met verlof naar Spanje gaan, of die graag Spaans spreken... De Spaanse leden komen soms van relatief ver: Haaltert, Burst, Ninove, Lebbeke... allemaal ko men ze naar de aantrekkingspool mantels150 fr Geraardsbergsestraat 100, Aalst Cervantes afgezakt, omwille van de 'ambians'. Die ambians wordt erin gebracht door allerlei aktiviteiten reizen, uitstappen, Spaanse feesten, moeder- en vaderdag, St.-Maar ten, Nieuwjaar, optredens, ten toonstellingen. Zo is een Ninoofs lid schilder en was er onlangs een Spaans-Belgische tentoonstelling in samenwerking met het stads bestuur. Tot grote tevredenheid van de organisatoren zijn daar heel wat opkikker voor het gevoel van 'geïntegreerd-en-aan- vaard' zijn van deze mensen, die met hun klubje uiteraard ook een konstante financiële strijd moeten voeren om het hoofd boven water te houden. Volgens de schatbewaarder, de heer Vic tor Rivera, lukt dat totnogtoe net wel, maar de krisis doet zich steeds meer voelen, en zo blijven sommigen al eens gemakkelijker thuis. Vandaar dat nieuwe leden (ook Vlaamse) meer dan welkom blijven Voeling houden met het thuis land is natuurlijk ook één van de grote betrachtingen van de klub voor familieleden in nood wor den hulpakties en erediensten in het Spaans georganiseerd, en er zijn vaste, regelmatige kontakten met het Spaanse konsulaat in Antwerpen. Uiteindelijk komt het erop neer dat Cervantes zo'n beetje een officieuze afdeling van dat kon sulaat voor Aalst isaanvragen voor legerdienst in Spanje, immigratieproblemen (verlen ging van het paspoort, enzo voort) gaan allemaal via de klub naar 'hogerhand'. Bovendien krijgt Cervantes van de Spaanse overheid subsidies; broodnodig om de klub overeind te houden, maar wegens de kri sis, die zich natuurlijk ook in Spanje doet gevoelen, lijken die een beetje in het gedrang te zul len komen, en dat vooruitzicht baart grote zorgen in het bestuur én bij de leden, omdat iedereen zich nauw bij de werking van zijn 'stukje Spanje' betrokken voelt. De term '2e generatie' duidt op de kinderen van ingeweken gast arbeiders; jongeren dus die hier geboren werden en altijd hier gewoond hebben. Ondervoorzitter van de klub, de heer Aurelio Gurrachaga woont nu al éénentwintig jaar in België (momenteel te Ninove), en z'n vier kinderen zijn alle hier gebo ren en getogen. Ze zijn dus Nederlandstalig, maar in de klub spreken ze Spaans, net als alle andere jongeren. Vaak spre- Bogaert zit in 't nauw, hij wordt «afgevallen» door De Pauw. Over de te maken besparingen in het O.C.M.W. kunnen ze niet tot overeenstemming komen, die twee. Dat is wellicht de reden waarom de burgemeester op de gemeenteraad kwam vragen de begroiing van het O.C.M.W. naar een andere zitting te verdagen. We weten niet of het noodlot dit zo uitkiende, maar die zitting valt op de dertiende Dat dit het College ongeluk brengen zal, is bijna zeker het geval, want de O.C.M.W.-voorzitter en zijn blauwe partij zijn met dit verloop helemaal niet blij. Niet alleen tussen de meerderheidspartijen zit er nu een barst, ook bij de CVP-schepenen onderling wordt met de tanden geknarst. En terwijl ik dit allemaal aan elkaar probeer te rijmen is Uyttersprot naarstig potten aan het lijmen. Wellicht wordt de dertiende echt «een punt van Judas» waarop men niets laat blijken van «den ambras» maar waarop men schijnheilig een eenparig liedje gaat zingen om zo de eigen O.C.M.W.-raadsleden te verkopen voor een paar zilverlingen perversje ken die heel weinig Spaans, maar er wordt vastgehouden aan de traditie. Sommige dingen zijn natuurlijk niet te vermijdenterwijl de ouders in dat kaffee rustig zitten te kletsen bij rustige Spaanse volksmuziek houdt de jeugd zich in het zaaltje ernaast bezig met de hitparademuziek van Duran Duran. Op zaterdagavond ko men de tieners met hun ouders naar de klub, en van daaruit trekken ze samen de stad in. De tweede generatie zorgt in gastarbeidermiddens nogal eens voor konfliktsituaties omdat het hier gaat om meestal echt 'ontheemde' jongeren het thuis land is hen vreemd, en toch voe len ze zich ook niet thuis in ons land, waar ze geboren zijn. In Aalst schijnen die problemen zo goed als onbestaande te zijn, gedeeltelijk omdat niemand last schijnt te hebben van idiote racistische reakties, maar waar schijnlijk vooral dankzij de klub zelfdie wil uiteindelijk toch ook voor die jongeren een echte thuishaven zijn. sedert de Romeinen al dé trek pleisters, en zo ook in de 'Hagor Espanol' voor een prikje (100 fr. kan je er héérlijk ruikende en met zeer veel toewij ding bereide Spaanse schotels degusteren gamba's (kleine oe- stertjes), merluza (letterlijk; mooie meiden), inktvis, paella, Spaanse brochette, ansjovis met Spaanse likeur natuurlijk mea gusta mucha En vooral niet te vergetende voetbalploeg van de klub, Rayo, gekend en gevreesd door de andere ploegjes uit de Aalsterse tornooicircuitjes, maar helaas nog niet al te breed uitgebouwd wegens de zeer beperkte midde len. Als Spanje je ook iets zegt, kan je rustig even bij Cervantes aan lopen tijdens het weekend, bij voorbeeld nu zaterdag al, want dan treden Mino Menendez y sus Chorvas er opweer zo'n tempe ramentvol Spaans feest in de maak, verzekert men ons. 't Is voor die mensen tenslotte ook krisis. (lv) Enige tijd geleden kwam er nogal wat beroering, op het Keizerlijk Plein rond een bouwaanvraag voor het huis nr. 38. Daar zou een bureelgebouw komen voor de "Liberale Sociale Werken., en "De Zelfstandige Maas en Schelde... De aanvraag sneuvelde tijdens het openbaar onderzoek Opeen werkvergadering had immers ook het schepenkollege (bij monde van schepen De Maght) laten weten dat de voorgevel diende te kaderen in de zo typische Vesten-stijl. Momenteel is er een nieuwe aanvraag. Opvallend is dat inderdaad de bestaande voorgevel verdwijnt, maar dat de nieuwe zowel qua materialen als qua uitzicht "Keizerlijk Plein..-achtig is. Andere details: ook in deze bouwaanvraag blijft een parking voorzien op de binnentuin, maar de bestaande prachtige bomen zouden behouden blijven. Zonder twijfel hebben de aanvragers (in wiens naam Louis D'haeseleer zijn handtekening plaatste op de plannen) ditmaal een goede gooi gedaan voor hun bureelgebouw, (pd) Oplossing vorige week Iemand op d'hannen draugen.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 17