«REAGAN WORDT OOIT NOG EEN VOORVECHTER VAN DE VREDE» Moorsel verwelkomde oude bekenden Een blad oorlog en vrede De universele bekommernis De afgelopen week verbleef Bernard Benson auteur van o.a. «Het Vrcdesboek» een paar dagen in Aalst. Hij logeerde bij dokter Jef De Loof die, net als hem, ijvert voor eenzelfde ideaaleen vrije wereld wars van enige nucleaire oorlogsdreiging. Bernard Benson kwam naar België om er op de Antwerpse boekenbeurs «De Vredes- vogel» voor te stellen. Dinsdagmiddag onderhield de auteur zich met de nationale pers over zijn jongste pennevrucht. De Nieuwe Gazet van Aalst had echter maandagavond al een exclusief gesprek met de apostel van de vrede. «De Vredesvogel» is een vervolg op «Het Vredesboek». Dat werk kan beschouwd worden als een terreinverkenning waarmee Ben son naging in hoeverre de men sen bekommerd zijn om de vrede. Zoals bekend groeide het boek uit tot een fenomenale best seller en daarom schreef Benson een nieuw boek. In «De Vredes vogel» gaat het ditmaal niet meer om 1 kind zoals dat het geval was in «Het Vredesboek» maar om meer dan 300 jeugdi gen, afkomstig uit alle landen van de wereld. Met een vliegtuig de vredesvogel bezoeken ze de belangrijkste landen van deze planeet en praten er telkens met de staatshoofden over het vre desvraagstuk. «Het lijkt een onmogelijk gegeven. Een derge lijke vredesmissie is trouwens nog nooit eerder voorgevallen. Ik besloot het hele ongeloof waardige gegeven te demystifice ren door er een boek over te schrijven en dit op een dusdanige wijze dat het bij de lezer neer komt alsof de reis reeds heeft plaatsgehad. Daarom is «De Vredesvogel» opgevat als een soort dagboek. Het moet de lezer ervan overtuigen dat een derge lijk evenement écht kan plaats vinden. Het boek is de essentiële link tussen droom en konkretie. Want de reis die in het boek be schreven .wordt, zal echt gebeu ren. We zijn' zinnens om met een paar honderdtal kinderen de be langrijkste staatshoofden te bezoeken. Wanneer zal het projekl door gang vinden Benson: Als alles klaar is. Ik voorspel echter geen data meer. De Verenigde Naties hebben zich ten volle achter Vredesvogel ge zet. Zij zouden het graag zien gebeuren in juni '85. 1986 is het internationaal jaar van de jeugd en men zou dat jaar graag inlei den via Vredesvogel. Het projekt heeft slechts 1 ambitieeen katalysatorfunktie uitoefenen op een beweging die uitmondt in universele vrede. Jij hebt ooit gezegd dat jij de gave bezit om ingewikkelde din gen op een verstaanbare manier uit te leggen. Politici hebben meestal een tegengestelde gave. Heb jij nooit de ambitie gehad om je in de politiek te storten Benson Neen, want politiek kan nooit vrede brengen. Enkel begrip en kennis kunnen dat. Vrede staat alleen en komt door het hart. Toen de eerste uitgave van het «Vredesboek» uit was en de reakties begonnen binnen te druppelen, toen heb ik de eerste twintig schriftelijke reakties waar die van president Sadat en de paus bij waren eens naast elkaar gelegd en ze vergeleken. Het woordje 'hart' kwam er tel kenmale in terug. Sadat schreef, «Dit boek zal een verluchting betekenen in het hart van miljoe nen», de paus, «laat ons bidden opdat men het hart opent voor de vrede». Ik ben geen politicus, ik ben noch pro-Amerikaans noch pro-Russisch. Ik ben uit sluitend pro-vrede». Onlangs vroeg een hooggeplaatst Rus sisch ambtenaar me wie ik feite lijk vertegenwoordig. «4 miljard mensen die niet van deze planeet weggeveegd willen worden» heb ik hem geantwoord. II noemde daar Sadat en de paus. Dat zijn belangrijke men sen, maar de personen rond wie alles draait zitten toch in het Kremlin en het Witte Huis. Hoe hebben zij gereageerd BensonBreznjev ontving het boek via een speciale TV-uitzen- ding. Reagan reageerde tot dus ver nog niet. Naarmate hij ouder wordt zal hij er echter wel begin nen over na te denken. Ooit zie ik hem nog een vurig voorvech ter worden van de vrede. Nu heeft hij natuurlijk andere zor gen rond zijn hoofd (Benson doelt op de presidentsverkiezin gen - WDG) Indien Reagan het belang van vrede maar begint in te zien naarmate hij ouder wordt... Benson (lacht)Dan is er moge lijk nog bitter weinig tijd over En of Maar wat ik bedoel is het volgende. Het brengt weinig zoden aan de dijk indien Reagan zich pas binnen 4 jaar begint in te zetten voor de vrede. Hij moet het doen terwijl hij president is. Eens president-af, verliest hij alle macht. Benson: Reagan is iemand die graag in het middelpunt van de belangstelling staat. Hij zal lie ver de geschiedenis ingaan als de man die de mensheid behoedde voor zijn ondergang dan als de man die de aarde vernietigde. Het probleem is gewoon hem aan het denken te zetten. Hij moet beseffen dat hij de unieke kans aangeboden krijgt om de belangrijkste mens uit de ge schiedenis te worden. En in het boek grijpt hij die kans aan. In werkelijkheid zie ik hem dat uiteindelijk ook doen. Net als Tsjernenko gesteld dat die tegen dan ook nog niet het hoekje om is. Wat niet zo onwaarschijnlijk is als het klinkt (gelach). Reagan is dus volgens U niet het slechtste dat de vrede kon overkomen Benson Mogelijk is hij het beste dat de vrede kon overkomen. Net als de atoombom en Tsjer nenko. Gesteld dat er in tussen tijd geen 'ongelukjes' voorval len. Toen «Het Vredesboek» ver scheen trokken sommigen uw geloofwaardigheid in twijfel. U heeft ooit zelf aktief meegewerkt aan de bewapeningswedloop (hij vond destijds het principe van zelfgeleide torpedo's en raketten uit en ontwikkelde de deltavleu gel voor supersonische vliegtui gen) en dan plots begon U te pleiten voor vrede. Benson Laat ons dan stellen dat ik ten minste weet waarover ik praat. Overigens is dat allemaal sterk overroepen. Ik heb zelf nooit wapens gemaakt. Ik deed wel research en ontdekte een aantal basisprincipes die later gemeengoed werden. Na 1945 ging ik me bezighouden met de ontwikkeling van komputers. Die kan je voor heel wat humane doeleinden aanwenden, maar ook voor evenveel militaire aan gelegenheden. Het is een kring loop. Je kan nog amper iets uit vinden dat militairen niet kun nen gebruiken. Op een bepaald moment heb ik mezelf halt toe geroepen en ben uit het weten schappelijk circus gestapt. Ik was tot het besef gekomen dat de mens nog niet veranderd is sinds hij rondliep met pijl en boog. Onze kennis is praktisch op een gelijk peil gebleven. Deze macht is wel een miljoen keer toegeno men, maar niet onze kennis. Daardoor is de basis van de mensheid uit balans geraakt. Het fundamentele probleem is niet de tegenstelling oost-west, maar de tegenstelling macht-kennis. We hebben 3 mogelijkheden. De kennis uitbreiden naar de macht toe, de macht reduceren of de weg vrijmaken voor de defini tieve vernietiging. De eerste mogelijkheid is niet te verwezen lijken, de derde wil niemand. Dus moeten we de macht reduce ren. U zei dat U destijds tegen de oor log was. Maar aangezien die situatie er nu eenmaal was, werkte U aktief mee opdat Ame rika de overwinning zou beha len. Mocht er een nieuwe wereld oorlog uitbreken, zou U dan opnieuw zo niet reageren Benson Neen, en zelfs indien ik het zou wensen, zal er toch onvoldoende tijd zijn. Wereld oorlog II was het laatste mon diale konflikt dat de mens nog in handen heeft. Een derde wereld brand zal niet meer te kontrole- ren zijn. Tijdens de herfst van vorig jaar hadden er overal massale vredes- betogingen plaats. Het ziet er echter naar uit dat die weinig konkreets opleverden. BensonPolitici hebben de macht en doen wat ze willen. Het lijkt me weinig waarschijnlijk dat er daadwerkelijk vrede komt vooraleer er eens iets serieus mis loopt. Maar het naast zich neer leggen van de vredesbetogingen is echt schandalig. Ondemokra- tisch Regeringen gebruiken trouwens elk middel om de vre desbeweging van kommunisti- sche gezindheid te betichten. Wordt U in het oog gehouden door de veiligheidsdiensten U zal waarschijnlijk wel als een subversief element te boek staan. BensonNergens ziet men mij als een subversieveling. Ik heb ook nooit last gehad van veilig heidsdiensten of CIA's. Wel anders ligt het op het vlak van de media. In Frankrijk werden er over «Het Vredesboek» onge veer 850 artikels gepubliceerd. In de Verenigde Staten en in Enge land werd het boek echter kom pleet doodgezwegen. Anders is het gesteld in Rusland. Daar be steedde het belangrijkste kultu- reel tijdschrift reeds 11 bijdragen aan «De Vredesvogel». Nooit voorheen kreeg 1 item er zoveel aandacht. Indien ik niet snel een soortgelijke respons krijg in de Verenigde Staten word ik ginds afgedaan als een KGB-er We moeten er voor zorgen dat de balans in evenwicht blijft. Met «De Vredesvogel» gaan we de Verenigde Staten en Engeland echter intensief aanpakken. Met het vorige boek was dat niet het geval. Krijgen we aandacht, dan is het prima. Krijgen we geen aandacht, dan is dat geen ramp, redeneerden we toen. Wanneer denkt U de nobelprijs voor de vrede te winnen Benson: Dat is, eerlijk gezegd, het allerlaatste waar ik van wak ker lig William DE GEYTER Wie zijn steentje wil bijdragen tot het Vredesvogei-projekt kan zijn geldelijke steun overschrij ven op het internationaal reke ningnummer van Peace Bird. Dat is 429-8072741-25. Dinsdagnamiddag, 6 november. Talloze voorbijgangers kijken ver baasd op wanneer doedelzakklanken het Vredeplein vullen. Ze dro men echter niet, want het betreft wel degelijk muziek geproduceerd door Schotlands nationaal muziekinstrument. Verantwoordelijk voor de snerpende klanken is James Coldman. Hij vergezelt een 50- tal Schotse oud-strijders die een bezoek brengen aan Aalst en Moor sel. De King's own Scottisch Sorde- rers waren in 1944 gedurende enkele weken gelegerd in het Moorsels waterkasteel. Een aan tal van hen keerde, in de herfst van hun leven, nog eens terug. Niet alle bezoekers maakten des tijds echter deel uit van voorge noemd regiment. Sommigen wa ren ondergebracht in andere een heden en dat verklaart waarom de Schotten ook een aantal plaatsen in Nederland bezoch ten. Het bezoek van de oud-strijders is niet zomaar wildweg uit de lucht komen vallen. De meesten zijn maar simpele mensen en hebben jaren moeten sparen voor deze reis. Onder andere met de opbrengst, die gepuurd werd uit talloze fancy fairs werd het kontinentaal bezoek ten slotte gefinancierd. Na bloemen neergelegd te heb ben aan het monument van de gesneuvelden op het Vredeplein, vertrok de groep naar Moorsel. Daar wachtte hen een hartelijke ontvangst vanwege de plaatse lijke bevolking. Het weerzien was bijzonder ontroerend, alhoewel sommige Moorselse ingezetenen tot hun spijt dienden te konstateren dat 'hun Schot niet van de partij was. Voor veel van de bezoekers was het de eerste keer dat ze terug in Moor sel aanbelandden. Zo niet voor Sam Glasfour. Vijf jaar geleden kwam hij al eens op bezoek bij de mensen die hem in 1944 onderdak verschaften. Hij en zijn echtgenote blijven nog tot maandag in Moorsel logeren. Dit in tegenstelling tot de rest van de bezoekers die vorige woensdag reeds naar hun heimat terugkeer den In de late namiddag werd de Schotse delegatie nog op het stadhuis ontvangen waar ze als aandenken een ets ten geschenke kregen. (WDG)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 20