HEIBEL IN JEUGDRAAD Per-versje SO jaar Rode Valken Aalsters kontainerpark Nieuwe Gazet van Aalst 2 november 1984 5 Verdeeld advies over jeugdsubsidies BELEGGINGEN Frans Jansegers LENINGEN Frans Jansegers Voor 14 dagen ging in de trouwzaal van het stadhuis een algemene vergadering van de jeugdraad door. Naar verluidt werd het een bij zonder woelige samenkomst, toen het advies over de bestemming van de stedelijke jeugdsubsidies 1985 ter sprake kwam. Een niet heel brede meerderheid (33 stemmen tegen 24) adviseerde voor een stor ting van het globale bedrag aan de VZW Aalsterse Jeugdorganisaties. De anderen wilden een verdeling over alle groepen. Nadat de evolutie van het voor bereidende werk i.v.m. het Inter nationaal Jaar van de Jeugd be handeld was, ging men over tot het kritieke agendapuntadvies over de bestemming van de jeugdsubsidies '85. Dit ging gepaard met heel wat diskussie, verwijten, applaus, gejoel, boe-geroep en onderbre kingen. Twee standpunten ston den tegenover elkaarenerzijds een groep die de globale som ge stort wil zien op rekening van de VZW Aalsterse Jeugdorganisa- H OOGSTRAAT ZONNESTRAAT Dekenij Hoogstraat-Houtmarkt- Zonnestraat met de Zwarte Pieten op de LOTTO-TOER Koop en win Een aktie om niet te verge ten op 10 en 11 november. ties, zoals dat sinds 1978 gebeurt. Anderzijds een groep jeugdorganisaties die de som wil verdelen over alle groepen, waarna elke jeugdvereniging achteraf vrij zou kunnen beslis sen of ze nog lid blijft van de VZW of niet, en dus al of niet het VZW-lidgeld betaalt. De motieven pro verdeling blijken divers sommigen maken weinig of geen gebruik van de VZW- materialen en vinden het dus weggegooid geld, anderen oorde len dat de VZW voor hen oninte ressante materialen aankoopt, nog anderen vinden dat de VZW Ajo via manipulaties van haar oorspronkelijke doel is afgewe ken en via de onlangs goedge keurde erkenningskriteria de echte jeugdorganisaties diskrimi- neert. (Het standpunt pro verdeling werd overigens vooraf bepleit in het tijdschrift van de CVP-jon- geren, dat gratis naar alle kriste- lijke jeugdverenigingen wordt gestuurd). De diskussie over dit alles, die ook in de gemeenteraad al voor deining zorgde, verliep naar ver luidt bijzonder rumoerig. Twee getuigen«Het was een bescha mend spektakel. De manier waarop men ons hier heeft ver weten, onderbroken en uitge jouwd was ongehoord. De SP- fraktie had blijkbaar een paar dozijn mensen ingehuurd die applaudisseerden voor alles wat Guido Moens inbracht, en het kot half afbraken als iemand iets kritisch zei over de VZW. Niet te verwonderen dat een aantal men sen de vergadering voortijdig verlieten. Dat speelt trouwens in de kaart van de mensen die zulke rellen organiseren». HOOGSTRAAT ZONNESTRAAT Dekenij Hoogstraat-Houtmarkt- Zonnestraat met de Zwarte Pieten op de LOTTO-TOER Koop en win Een aktie om niet te verge ten op 10 en 11 november. Dit jaar bestaan de Aalsterse Rode Valken 60 jaar. Om die redenen werden ze vorige week officieel in de bloemetjes gezet. Tijdens de huldiging op het stadhuis lichtte de heer Bert Van Hoorick de Rode Valken - een jeugdvereniging van socialistische strekking - nader toe. We kregen de toestemming om zijn redevoering kort samen te vatten. Oostenrijk zou onder andere de arbeiders De origines van de Rode Valken klasse dienen, moedig zijn, of dient men te gaan zoeken in Oostenrijk. Na de eerste wereld oorlog ontstonden ze ginds als een soort variante op de pad vinders. De benaming van de nieuwe jeugdvereniging was ge- inspireerd op een verhaal dat afgedrukt werd in «Kinderland», een tijdschrift voor arbeiders- en boerenkinderen. In dat bewuste verhaal speelden een paar val ken de hoofdrol en ze zouden ook een beslissende invloed uit oefenen in de keuze van de naambepaling van de jeugdbe weging. Nadat deze zich over geheel Oostenrijk had verspreid, zouden de Rode Valken ook neerstrijken in Nederland, Bel gië, Tsjechoslovakije en Duits land. Jeugdverenigingen plegen veelal een aantal idealistische principes in hun vaandel te schrijven, en dat was ook het geval,bij de Rode Valken. Men fervaardig, trouw aan zijn kame raden en de natuur beschermen. Turnkringen In België maakten de Rode Valken omstreeks 1930 hun in trede. Iets geheel nieuws waren ze evenwel niet, want er beston den reeas aanverwante prece denten. Zo ontstonden er rond 1890 te Aalst Socialistische Jonge Wachten. En met de eeuwwis seling waren er groepen opge richt die zich de «Volkskinderen» noemden. Maar 1924 blijkt de sleuteldatum te zijn voor de Aalsterse Rode Valken. Toen gooide men het in het socialistisch jeugdwerk over een andere boegEn dat bleek nodig Want waar voordien de Soci alistische Jonge Wachten aan het hoofd van de Vlaamse jeugd beweging hadden gestaan, was HOOGSTRAAT Dekenij Hoogstraat-Houtmarkt- Zonnestraat met de Zwarte Pieten op de LOTTO-TOER Koop en win Een aktie om niet te verge ten op 10 en 11 november. het socialistisch jeugdwerk tij dens de twintiger jaren te Aalst gereduceerd geweest tot een aantal vrijblijvende turnkringen. Dat was niet naar de zin van lokale partij-instanties, die meer brood zagen in een bewuste en geestelijk gevormde jeugdbe weging uit te diepen en meer inhoud te geven. Dat zou men weten te bewerkstelligen tijdens de jaren 30, toen het socialis tisch jeugdwerk konsekwent streek tegen het woekerend fas cisme. Bezinning De afgelopen decennia is het maatschappijbeeld zodanig Een andere klok «Men moet er toch niet van opschrikken als wij protesteren tegen de leugens die over de VZW verteld worden, en tegen de manipulaties door de kopstukken van de huidige jeugdraad. De oorzaak van de moeilijkheden ligt bij de politise ring van de huidige jeugdraad, terwijl de vorige jeugdraad heel goed samenwerkte. Als men dat allemaal afbreekt moet men niet verschieten dat er brokken van komen». Uiteindelijk leverde de stemming volgend resultaat op 24 vereni gingen stemden pro verdeling van de subsidies, 33 pro onmid dellijke storting van het globale bedrag aan de VZW AJO. De minderheid beklaagt er zich nu over dat op deze manier 33 orga nisaties de subsidies van 24 andere ontvreemden. Het is nu aan het schepenkollege en de gemeenteraad om over dit ver deeld advies te oordelen in het kader van de begroting '85. Zoals bekend staat het CBS wan trouwig tegenover de VZW AJO (zie onze editie van 12/10). Geen gemakkelijke keuze dusals het CBS dit advies opvolgt jaagt het 24 jeugdverenigingen tegen zich in het harnas (waaronder vooral kristelijk geïnspireerde). Wordt het advies niet opgevolgd dan mag men verwachten dat de demokratische meerderheid stei gert. Maar het is niet onmogelijk dat het CBS het zelfbeschik kingsrecht van de individuele jeugdorganisaties een demokra- tischer principe wordt dan de 50 1-regel. Of een tussen oplossing uitwerkt. Hoe de knoop ook wordt doorgehakt, het rumoer lijkt nog niet te zul len verstommen, (k.n.) GEZOCHT Iemand om zelfstandig te werken in de ledersektor. Met ervaring. Tel. 053/77 48 54 of zich aanbie den Geraardsbergsestraat, 1 te Aalst. Bij de bespreking van de begroting, viel dadelijk op dat er iets mis ging. Het leek wel of schepen Bogaert een examen kwam afleggen voor het vak veel praten zonder iets te zeggen. Hij nam van alles «akte» en antwoordde niet serieus, zelfs al hield men hem een vergissing van 10 miljoen onder de neus. Hij sprak ook over de vroeger schuldensliert, die liep tot in Parijs en die sliert is nu wel korter, maar door zijn belastingen kan niemand meer op reis. Misschien is het daarom dat 't College de hoogspanningslijn voorzag want wie niet naar Parijs kan, beleeft binnenkort elke dag de verrassing van zijn leven, als hij bij 't wandelen door 't getroffen natuurge bied dank zij 't College, om de paar meter, een soort Eifeltoren ziet. De fraktieleiders van de meerderheid waren uiteraard erg aardig, toch noemde Willems het personeelsbeleid «merkwaardig». En al was dit waarschijnlijk bedoeld als een kompliment, het bleef voor interpretatie vatbaar, voor wie de personeelsschepen kent. De oppositie daarentegen wierp zich in de strijd, vol vuur. Ze ging zelfs door tot na 't vooropgestelde uur' maar haar grootste wens belastingsvermindering, ging, helaas voor de bevolking, niet in vervulling. Ze zijn er al een tijdje mee bezig, de jongens van de brandweer om hun kalenders voor 1985 aan de man of vrouw te brengen. Ons werd stellig verzekerd dat de kalenders dit jaar volledig zijn, en dat er geen fouten in staan, U kunt er dus met een gerust hart een kopen voor zover zulks nog niet gebeurd is. (J.C.) De gemeenteraad nam zopas de prin cipiële beslissing tot het oprichten van een globaal kontainerpark. Ingevolge een beslissing van de Vlaamse Execu tieve wordt de oprichting van dergelijk park nu 90 gesubsidieerd. Bij de bespreking van dit punt meldde schepen voor leefmilieu Doorns dat het hier in feite om een eerste van vijf procedures ging, met name de princiepsaanvraag. Daarna volgen nog de bouw- en uitbatingsver gunning, de toestemming van Ovam, de aanbesteding en de aankoop. De uitga ven voor dit park werden ingeschreven in de begroting 1985 en de schepen hoopt een vaste belofte van toelage te krijgen vóór 31 oktober 1985. Volgens planning wordt dit park, dat voor zowat 120.000 mensen zal ter beschik king staan, in de ingang van de Friac opgericht. De openingsuren werden ook reeds vastgesteld, alhoewel het geheel nog dient voorgelegd te worden aan enkele adviesraden. Het stadsaandeel voor dit kontainerpark werd vastgesteld op 232.000 fr. Volgens raadslid Denayer (VU) ging er reeds heel wat tijd verloren. Hijzelf had een drietal maanden geleden aanvraagformulieren toegestuurd ge kregen door de bevoegde administratie, en vreesde dan ook dat Aalst wegens een laattijdige aanvraag enkele jaren zou moeten wachten op subsidiëring. grondig veranderd dat jeugdbe wegingen - van welk slag dan ook - ietwat in de vergeethoek terecht kwamen. Ze dienen zich dan ook te bezinnen over de richting die ze wensen uit te gaan. Minder dan ooit mogen ze zich vrijblijvend beperken tot enkel maar een ontspannings- funktie. De kansen tot engage ment zijn echter verscheiden de manifest merkbaar wordende rassenhaat, het terug opkomend fascisme, de wapenwedloop en zeker de weinig rooskleurige toekomstperspektieven die de jeugd te wachten staan. Er is be slist nog plaats voor een jeugd beweging die beroep doe op idealisme, zin voor rechtvaardig heid en solidariteit. PW-raadslid Marcel Lorie beweerde van zijn kant dat de Interkommunale Land van Aalst, waarvan hij voorzitter is, amper 14-dagen geleden in het bezit kwam van de formulieren. Volgens Bur gemeester Uyttersprot werd slechts op 27 juli 1984 het princiepe van de subsi diëring van kontainerparken door de Vlaamse Executieve goedgekeurd. Nadat raadslid De Smedt (SP) erop gewezen had dat de aanvragen ten laatste op 31 december 1984 konden ingediend worden, betreurde zijn partij genoot D'Hondt dat de huidige glas- kontainers niet in het totaal park op genomen waren. «Wij vermelden enkel de nieuwe kontainers, die stadseigen- dom zullen zijn» aldus schepen Dooms. Nadat SP-fraktieleider Hooghuys gemeld had dat de SP het stadsbestuur zal helpen om zo vlug mogelijk het kontai nerpark te kunnen uitbouwen en van oordeel was dat het stadsbestuur zelf opnieuw zal «lonken» naar de minister die de subsides toekent, ontspon zich een zeer verwarrende diskussie tussen Hooghuys en de CVP'ers Uyttersprot en Van de Sijpe over dit «lonken». Meteen werd het agendapunt door iedereen aanvaard. (MP) Eén adres Pontweg 57 HERDERSEM 053/77 51 34 Eén adres Pontweg 57 HERDERSEM 053/77 51 34

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 29