RUILWAARDE LAND VAN AALST 500 ARTISPUNTEN COOL'S GAS Vreemdelingen vormen geen ghetto's te Aalst 2 Nieuwe Gazet van Aalst 23 november 1984 Pers kreeg antwoord op 50 vragen 2 nieuwe prinsen gepluimd vervolg van P i Verkoop van alle soorten gas butaan, propaan, industriële gassen, medicinale gassen 3° °l< Kachels en Wij geven krediet. Onafhankelijk weekblad voor Groot-A a 1st Op woensdag 5 december eerstkomend wordt tijdens een receptie in de Keizershallen een nieuwe uitgave van Artis-Historia voorgesteld. «De Dender en zijn Vlaamse steden» is de titel van het boek, dat werd geschreven door stadssekretaris Chris Willems. Daarmee zal men de kroon op het werk zetten van een projekt dat bijna 3 jaar geleden werd aangevat. Toen vroeg Dries Van Den Abeele, op dat moment ver antwoordelijk voor de Artis- reeks 'Steden van België', aan Willems of hij binnen het kader van die serie geen boek over Aalst kon schrijven. De Aalster- se stadssekretaris bleek daartoe bereid, maar na enige tijd werd zijn opdracht aangepast. Het opzet werd uitgebreid zodat naast Aalst uiteindelijk ook Ge- raardsbergen, Ninove en Den- dermonde in het kapittel zouden voorkomen. Daar bleek Willems niet erg rouwig om te zijn. «We dienen bescheiden te blijven. Aalst kan amper de vergelijking doorstaan met kultuurhistori- sche plaatsen zoals Gent, Luik, Brussel en andere, waaraan de reeks 'Steden van België' afleve ringen wijdde. We zijn beter gediend met een globale behan deling van de streek». De auteur kreeg van talloze personen medewerking, maar een vijftal onder hen verdient toch een extra vermelding. Dat zijn Karei Baert (stadsarchivaris Aalst), Jef Dauwe (archivaris Lebbeke), Leonard Quintelier (ex-schepen van Openbare Wer ken te Geraardsbergen), Jef Van Der Speeten (Ninove) en archeo loog Dirk Callebaut, die in 1982 opsporingswerk verrichtte in het Oud-Hospitaal. Zij stelden Wil lems in het bezit van archiefma teriaal en ontbrekende gegevens en bepaalden samen met hem de belangrijkste facetten van iedere stad. Daarbij zag men er nauw lettend op toe enkel die aspekten te selekteren die niet uitsluitend regionaal belangrijk zijn. Het De gewone en buitengewone begroting 1985 van de stad Aalst was het hoofdtema van de jongste perskonferentie van het schepenkollege. Hierbij kwamen heel wat interessante gegevens aan bod, waarop wij later beslist nog zullen terugkomen. De vragen betroffen o.a. de receptiekosten, de subsidiëring van alle mogelijke verenigingen en organisaties, het leerlingenvervoer, de werkingskosten van de jeugd dienst, de bezoldigingen van bepaalde stadsdiensten, enz. Inzake de buitengewone begro ting kregen de persmedewerkers bijkomende informatie over de restauratie van gebouwen, het sanitair gebouw van de Osbroek, stads- en dorpsherwaardering, enz. Enkele details lijken ons interes sant genoeg om hier reeds te ver melden de stad wil volgend jaar het kerkhof van Aalst uitbrei den; het politiekommissariaat wordt uitgebreid met twee bure len; aan het begin van het Osbroekwandelpad wil men een natuuredukatief centrum oprich ten; het dorpsplein van Baarde- gem zal heringericht worden, en naast de Stevenskapel te Moorsel wil men ook de pastorij van Nieuwerkerken en de dekenij van Aalst restaureren. Ook de kerkfabrieken kwamen ter sprake, waarbij schepen van financiën Etienne Bogaert de perslui nader wegwijs maakte in de begrotingstechniek van deze instellingen. Terloops werd gemeld dat de stad weldra voor zware uitgaven zal komen te staan naar aanleiding van de res tauratie van bepaalde kerken, o.a. de St. Jozefskerk. Het dos sier voor restauratie van deze kerk wordt trouwens op de voet gevolgd. Men wacht nu enkel nog op het subsidiëringsakkoord van de overheid, vooraleer met de werken te starten. Inzake het al dan niet terugbeta len van de staatstoelagen voor de bouw van het stedelijk zieken huis bleef schepen Bogaert er bij dat, volgens zijn oordeel en naar zijn informatiebronnen verklaar den, deze subsidies niet moeten terugbetaald worden, gezien er een kontinuïteit is van bedrijf. Vreemdelingen Drie vragen van de journalisten hadden betrekking op het pro bleem van de vreemdelingen in Aalst. Schepen van sociale zaken Van Vaerenbergh was in dit ver band van oordeel dat de weige ring van sommige gemeenten in de Brusselse agglomeratie om vreemdelingen in te schrijven geen invloed heeft op de immi gratie te Aalst, dit natuurlijk voor zover dit kan blijken uit de beschikbare gegevens. Opvallend is trouwens dat de stijging van het aantal vreemde lingen dat in de Aalsterse regis ters ingeschreven wordt, steeds maar afneemt. De eerste 10 maanden van 1984 nam het aan tal vreemdelingen aldus toe met 19, terwijl er in 1983 nog een toe name was van 47 en 111 in 1982. In feite is er dus een afname van de inwijking van vreemdelingen. Volgens de schepen kan deze daling toegeschreven worden aan een strengere wetgeving op de inwijking en vestiging van vreemdelingen in ons land. Naar zijn mening zal de huidige ten dens trouwens aanhouden. Opvallend is ook dat men in Aalst niet kan spreken van kon- centraties van vreemdelingen binnen bepaalde wijken. Aldus hadden bepaalde mensen het idee dat er in de wijk tussen het Burgemeestersplein en de Den der de jongste tijd stilaan een ghettovorming te merken was. Cijfers bewijzen echter het tegendeel. In de bovenvermelde wijk, aanleunend bij het stads park, zijn er immers momenteel 5 Turkse gezinnen, samengesteld uit 39 personen; 2 Marokkaanse gezinnen, samengesteld uit 9 per sonen, 4 Spaanse gezinnen, sa mengesteld uit 11 personen en verder nog 2 Fransen, 1 Italiaan en 1 persoon van Nederlandse nationaliteit. Hierbij mag niet vergeten worden dat er in Aalst 216 Marokkanen en 271 Turken ingeschreven waren op 31 december 1983. De Maght Zoals steeds verliep de perskon ferentie opnieuw in een zeer gemoedelijke sfeer. Vraag en antwoord volgden elkaar vlot op, en het schepenkollege durft wel eens zaken vertellen, die niet altijd voor publikatie vatbaar zijn, maar die wijzen op de vriendschappelijke sfeer tussen stadsbestuurders en persmensen. Dezen laatsten keken dan ook raar op toen schepen van open bare werken Anny De Maght op het einde van de perskonferentie met een persoonlijke verklaring uitpakte. Volgens haar was haar manier van leven gegrondvest op drie pijlers met name: eerlijk heid, integriteit en loyauteit. Zij aanvaardde dan ook niet en betreurde het zelfs dat «door bepaalde insinuaties mijn inte griteit in het gedrang gebracht wordt». Dat een bepaald feit ge beurde omschreef zij echter een «menselijke vergissing». Over het feit zelf, waarover de sche pen zich ergerde, vertelde zij niets, maar wie één van de jong ste alomgekende «Knipoogjes» gelezen heeft, zal onmiddellijk begrijpen waarover de schepen haar afkeuring wenste te uiten. (MP) boek krijgt ten slotte een lande lijke vespreiding. Het prentenalbum is onderver deeld in 5 hoofdstukken. Eerst wordt de Dender vanuit verschil lende invalshoeken belicht (toe ristisch, scheepvaartkundig...). Daarna komen de 4 steden aan de beurt in de volgorde zoals men ze op de Dender terugvindt, indien men de rivier stroomaf waarts volgt. Geraardsbergen, Ninove, Aalst en Dendermonde. Chris Willems schudde «De Den der en zijn Vlaamse steden» niet zomaar nonchalant uit zijn mouw. Twee jaar lang werkte hij aan het boek, waarvan het laatste jaar zeer intensief.Toch placht hij zich 30 volle weekends (van vrijdagnamiddag tot maan dagvoormiddag) op te sluiten in zijn werkkamer. zich kandidaat te stellen en ver kozen te worden. Hoewel hij wellicht de beste act van de avond bracht is ook zijn verkie zing op zijn zwakst gezegd dubieus. Clement is immers Voor de receptie van 5 december werden een paar duizend uitno digingen verstuurd. Lijden ze bij Artis-Historia aan grootheids waanzin, zal U zich afvragen. Hoegenaamd niet. Niet alle uit gaven worden ondersteund door een dergelijke publiciteitskampa- gne. Dat dit voor «De Dender en zijn Vlaamse steden» wel het geval is, komt doordat dit boek het eerste is in een nieuwe reeks, die als titel «Ontdekkingen van een streek» meekreeg. En aange zien men deze nieuwe reeks goed wil lanceren krijgt de eerste afle vering ervan een extra rugge- steuntje. Daarom ook zullen 4 regionale toppolitici Louis Waltniel, Mare Galle, Paula D'Hondt-Van Opdenbosch en Jan Lenssens op de receptie aanwezig zijn. (WDG) nooit tot prins van Lede geko zen, maar noemt zichzelf «Kei zer der gebuisde kandidaten», en nu verovert hij een provinciale titel. Welke waarde kan hieraan gehecht worden tn de Van Inniszaal slaagde hel Willemsfonds er in voor hun opera- en belcanto-avond bekende solisten voor het publiek te brengen. Zo traden op: Kalarina Moesen, sopraan verbonden aan de Opera voor Vlaanderen, Nelly De Ro, sopraan, en Luc De Mot, bas-bariton, beiden uit eigen stad, en het Gents Opera en Belcanto-koor onder leiding van Liane Sordan. Aan hel klavier zat Piet Kiekens. De operaliefhebbers zijn vorige maandag verwend geworden. (JC) Alle kandidaten voor de titel van Prins van Oost-Vlaanderen bij de K.F.O. op het podium vóór de bekendmaking van de uitslag... nog glunderende gezichten. (JC) 3de Industriezone straat naast autoschouwing (volg de rode pijltjes) EREMBODEGEM Tel. 053/67 11 40 Verkoopdienst: Edwig Wiilockx korx Een uitgave van v.z.w. Aalslerse Informatie Redaktie. publiciteit en abonnementsdienstRoel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst, tel. 053/77 62 94. Burelen open van 8 tot 20 uur. Verantwoordelijke uitgever: v.z.w. Aalsterse informatie - Roel Van de Plas, Geraardsbergsestraat 52, Aalst. Prijs abonnementjaar 1.000 fr„ 6 maanden 550 fr„ 3 maanden 300 fr. Prijs per nummer: 25 fr.

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 2