't Baasken wordt afgebroken Tom Lanoye was here SLACHTERS en ARBEIDERS Geen COPAL-toestanden te Hofstade Een vroege karnaval Komt er nog wat van? een persoonlijke benadering van het Lijden van de Jonge Wonderboy. SLACHTHUIS WERFT AAN Slachthuis BOEKHOUDING Frans Jansegers BELEGGINGEN Frans Jansegers flRL VAL 4 Nieuwe Gazet van Aalst 23 november 1984 Tom Lanoye was te Aalst in het picareske kader van «Café Paniek». Een geschikt ogenblik voorwaar om Vlaanderens jongste literaire Wonderboy even in het zonnetje te zetten. Je moet het immers maar kunnen een paar jaar terug nog druk uitgeven in eigen beheer en nu al je verzamelde gedichten op de Boekenbeurs liggen hebben, uitgegeven door een grote Nederlandse uitgever. Lanoye kan rekenen op heel wat afgunst Critici die al begrepen dat hij met iets onderzijn collega's, weggemoffeld ónder zogenaamd kritische benaderingen voor zijn al even zogenaamd literair werk. Hoewel ikzelf poëzie zie als een intiem gebeuren, en Lanoye zijn gedichten aan de man brengt via een spektakel a la Nacht van de Poëzie, kan ik de man en het werk wetpruimen. Met eerder intieme, op het emotioneel-psychologische ge richte poëzie gekruid met wat ironie, zit je heden ten dage tussen twee stoelen. Met eerder cynische, uit het punktijdperk afkomstige gedichten al evenzeer. De huidige Vlaamse poëzieproduktie wordt namelijk gedomineerd door aan de ene kant sentimentele neo-romantiek en aan de andere kant symbolische, zéér stijlbe- wuste en vooral intellectualistische taal kunstwerken. Niet dat Lanoye zich hieraan stoort. Zegt hij zelf«Linguïstische dichters, literaire literatuur, dat is toch het saaiste wat er bestaatEn nog «Ik vind niet dat poëzie alleen maar schoonheid en kracht moet brengen. Men neemt veel van de kracht weg, door alleen maar het schone te propageren». Critici begrijpen vaak niet waar Lanoye mee bezig is. Dichters en performers - Lanoye omschrijft zich bij voorkeur als dat laatste - zijn heel verschillende figuren. Lanoye«Het is gewoon een andere manier van werken. Performance is een manier om tekst naar het publiek te brengen. Je kan met literatuur dingen doen die je met geen andere kunstvorm kunt overbrengen». totaal anders bezig was, zoals Daniël Billiet in Knack, poneerden dan weer de stelling dat hij nog niet in de schaduw kon staan van performers van boven de Moerdijk. De naam van Jules Deelder viel wel eens, of deze van Johny The Selfkicker. Nu zag ik de Selfkicker een tijdje terug nog bezig op een poëzie manifestatie te Utrecht, en het was beschamend. Niet voor Lanoye, maar voor de kikker welteverstaan. Enfin, zijn one-man verzencabaret «Jamboree» behoort nu tot het verleden en «In de piste» (verzamelde gedichten uit zijn in eigen beheer verschenen werk) werd korte tijd geleden gepubliceerd bij Bert Bakker, Amsterdam. U kon Lanoy nu ook aan het werk zien in «Café Paniek», waarvoor hij met Piet Piryns (VN, het Nieuw Wereldtijdschrift) en Bert Verhoye de teksten schreef. Want La noye heeft nog andere dan poziepijlen op zijn literaire boog. Zijn medewerking aan De Zwijger, waarin hij vitriolen kritieken schreef (die uiteraard ook niet in dank werden afgenomen door de goegemeen te), resulteerde onlangs ook al in een bundel. En voor het ogenblik schrijft hij vooral verhalen die, naar zijn zeggen, volgend jaar zullen verschijnen onder de titel «Een slagerszoon met een brilletje». Tom Lanoye weet wat hij wil en timmert hard aan de weg om binnen pak weg tien jaar full-time te kunnen schrijven. Alleen dat al is bewonderenswaardig in een land dat qua cultuuruitgaven op het peil staat van het eerste het beste ontwikkelings land. Het onderscheidt hem ook van zijn collega's staatambtenaren en leraars in hun fluwelen zetels van zekerheid (financiële, maatschappelijke,...). Van- daaruit is het niet moeilijk en - al stellen ze het anders voor - ook niet revolutionair of gewaagd intellectuele literatuur te plegen voor een kleine elite. Als Tom Lanoye daar literatureluurs van gewor den is, kan ik hem best begrijpen. Patrick Bernauw Schrijft de leefmilieuvereniging RALDES: «We zijn niet enkel begaan met grote dossiers zoals de hoogspanningslijn, maar zijn ook bekommerd om de leefbaarheid van uw buurt». Dat uit zich bv. in het indienen van bezwaarschriften n.a.v. openbare onderzoeken de commodo et incommodo. Op die wijze kunnen «preventief» milieu aantastingen bestreden worden. Rechtover de St.-Martinuskerk bevindt zich een bouwvallige woning, 't Baasken genaamd. De stad kocht dit huis in 1979 aan voor 600.000 fr.. en vooral de vorige schepen van openbare werken. Jan De Neve had grootse plannen met deze woning. Na aankoop van de aanpalende Erasmus-school, die in feite één geheel vormt met 't Baasken. wenste hij. in navolging van andere steden het geheel te restaureren en achteraf te verkopen aan de privé. Van deze plannen is, mede wegens geld gebrek, nooit iets in huis gekomen. Integendeel op de jongste gemeenteraad gaf de CVP-PVV meerderheid haar akkoord met de verkoop van de stadseigendom en een aanpalend stukje grond voorde totale som van 1.6 miljoen. De nieuwe eigenaar wenst het geheel af te breken en te vervangen door nieuwbouw. Vooral VU-raadslid Danny Denayer verzette zich tegen onderhandse verkoop en tegen het feit dat in de verkoopaktie niet voorzien werd dat de gevel van 't Baasken diende behouden en gerestaureerd te worden. Het huis, dat dateert van 1749. had volgens hem een historische en archtitectonische waarde, en betekende een nieuwe slag voor het Aalsters gebouwenpatrimonium. Het stadsbestuur, bij monde van schepen André Doorns wees op enkele negatieve punten. De .steigers, die tegen de zijgevel geplaatst werden, kosten aan de stad sinds 1979 reeds 202.751 fr. aan huurgelden zijnde 3.700 fr. per maand. Anderzijds werd het huis noch door de stedelijke advieskommissies noch door de provinciale kommissie voor monumenten weerhouden voor klassering. De verkoopprijs stemt trouwens overeen met het schattingsverslag. Hij wees er nog op dat de eigenaar zijn nieuwe plannen zal moeten voorleggen aan Monumenten en Landschappen, gezien de nabijheid van de St.-Martinuskerk. Ook de stuurgroep Linkeroever zal haar woordje meepraten over de nieuwe plannen. Volgens zijn kollega van openbare werken De Maght komt er geen grootschalige nieuwbouw. Ook de sloping van de huidige huizen is aan een vergunning onderworpen. Volgens haar kon 't Baasken niet meer gerestaureerd worden. Raadslid Denayer vreesde echter opnieuw gekonfronteerd te worden met karamellen invulbouw. (MP) Onlangs boekte RALDES aldus een suksesje. Aan de Hofstaadse Babbelaarstraat had Gaston Michiels een uitbreiding ge vraagd van zijn mazoutopslag- plaats. Deze zou met 82.000 liter vermeerderd worden tot maar liefst 112.000 liter. RALDES oordeelde dat hier op ontoelaat bare wijze het risiko verhoogd werd op ontploffing, brand en insijpeling in de bodem, nota bene in landelijk woongebied. Op 11 januari '83 werd aldus be zwaar ingediend. Gewezen werd op het reeds beruchte COPAL- voorbeeld in Erembodegem. Bewoners aldaar weten wat een grote olie-opslagplaats in de nabijheid kan betekenen Blijkbaar is de Bestendige Depu tatie dezelfde mening toegedaan want zij stond op 23.9.83 de ver gunning niet toe. In beroep bleef ook gemeenschapsminister Lens- sens op dit standpunt (24.9.84). Zo zie je maar... Ter gelegenheid hiervan roept RALDES ook de bevolking op eveneens gebruik te maken van haar wettelijk inspraakrecht door geregeld de uithangkastjes aan de (deel)gemeentehuizen na te kijken, en eventueel bezwaar in te dienen. Ook kan men steeds het 'RALDES-milieucentrum Denderstreek kontakteren (De Ridderstraat 28, 9300 Aalst, 053/78 89 81). Wel stelt de milieuverenigingen dat men zich niet kan inzetten voor loutere burentwisten, wat begrijpelijk is. Voor sommige klachten zal men zo nodig doorverwijzen naar de Groene Lijn van de Leefmilieu- kampagne (02/217 77 77). (pd) GEZOCHT Iemand om zelfstandig te werken in de ledersektor Met ervaring. Tel 053/77 48 54 of zich aanbie den Geraardsbergsestraat 1 te Aalst TWEE STRATENMAKERS voor het plaatsen van dallen (in de mortel), klinkers, kasseien, mozaïken. Tel. na 20 u.02/269 11 53. Zich wenden Albrechtlaan AALST Eén adres Pontweg 57 HERDERSEM V 053177 51 34 Eén adres Pontweg 57 HERDERSEM ar 053/77 51 34 ENIGE ECHTE OOS1-V Lfl«fi!>e PRifISEN VERWIE2 in(> PAINS Vflb OOS7-VL EREN oosr - VLfiftNP BEETJE IS WIE VAN DE DRIE Karnavalgroep Als U nu nog niet weet welk thema U wil uitbeelden op de 57ste karnavalstoet 1985, is er wel even haast nodig. Ten laatste op 17 december moet uw aanvraag binnen. Als U het karnavalprinse- lijk bloed door U voelt stromen, moet dat zelfs al tegen 10 december. Voor alles is een redenkarnaval valt al op 17 februari Bij de dienst Feestelijkheden zijn groep dienen in te dienen. En de diverse reglementen en aan vraagformulieren te bekomen (Keizerlijk Plein 21053/77 11 11 toestel 210 of 211). Die regle menten alleen al zijn de moeite waard. Zo blijkt dat karnaval- groepen niet mogen deelnemen aan andere stoeten of optochten buiten Aalst tussen 16 en 19 februari (net of ze zouden daar zin in hebben, ais hun eigen Oilst ondersteboven stoat Opvallend is ook dat de muziek korpsen, drumbands en (uiter aard majorettenpelotons een recente kleurenfoto van hun nog opvallender dat deze groe pen zelf mogen voorstellen welk bedrag zij wensen te ontvangen. Gelukkig dienen ze te zorgen voor «vooral opgewekte» muziekstukken. Geen rouwmu ziek bijgevolg. En net zoals tegenwoordig geüni formeerde lieden uit betogingen gezet worden, zal omgekeerd elke niet-geüniformeerd lid van zo'n korps of peloton uit de stoet geweerd worden. Wat wil je: onze karnavalstoet is nu eenmaal geen betoging. Daar zijn de reglementen voor... (pd) In juni van dit jaar verscheen het dossier "Cultureel Centrum Aalst, funktionele afwerking en ingebruikneming... Daarin stond, onder andere, te lezen dat men voor 15/8/'84 een aktie tot enthousiasmering van de Aalsterse bevolking (t.o.v. het Cultureel Centrum) zou opstellen en goedkeuren. Gesteld dat deze sensibiliseringsaktie momenteel volop in haar uitvoeringsfase verkeert, dan gebeurt dat toch op de meest diskrete manier. Want persoonlijk hebben wij er nog niet veel van gemerkt. Voorts is het ook nuttig om er nog eens aan te herinneren dat in bovengenoemd verslag zwart op wit staat te lezen dat de Aalsterse kultuurtempel officieel op 1/12/85 wordt geopend. Een datum om alvast in uw agenda te noteren. (WDG)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 4