Nieuw fietspad Stationsstraat Gijzegem levensgevaarlijk Modern ziekenhuis staat of valt met neurochirurgie Krijgt Aalst Centrale Openbare Bibliotheek OCMW heeft geen geld voor nieuwe investeringen Nieuwe Gazet van Aalst 23 november 1984 5 LENINGEN Frans Jansegers VERZEKERIN GEN Frans Jansegers Kunst niet aan Aalstenaars besteed In de Stationsstraat te Gijzegem heerst grote beroering. De stad Aalst is er immers overgegaan tot het aanleggen van een nieuw fietspad, dat zeker noodzakelijk is voor de talrijke fietsende schoolgaande jeugd van het St. Vincentiusinstituut en voor een groot aantal werknemers aan het Gijzegems indrustrieterrein. plaats het pad slechts 80 centimeter breed is. en dat ter hoogte van het huis nr. 95 een drempel midden op het fietspad behouden bleef. VU-raadslid Antoon Blommaert. die over deze problematiek interpelleer de. noemde het fietspad uiterst gevaarlijk gezien men er zal gekonfronteerd worden met garages en mensen, die hun woning verlaten. Het ziet er echter niet naar uit dat de toestand er verkeersveiliger op wordt. Niet alleen wordt door het nieuwe fietspad een voetpad gesupprimeerd, maar de fietsers moeten in beide richtingen het fietspad gebruiken, zodat velen onder hen tweemaal de gevaarlijke straat zullen moeten oversteken. Toppunt is wel dat op een bepaalde Hij vroeg of het pad niet kon aangepast worden nu de werken nog in uitvoering zijn. Schepen van openbare werken De Maght noemde het fietspad een poging om de toestand voor de fietsers te verbeteren. Zij wees erop dat er geen onteigeningen plaatsgrepen, wat de vooruitsprin gende drempel verklaart. Aan de rechterzijde van de Stationsstraat komt weldra wel een nieuw voetpad. Wat het gebruik van het nieuwe pad in beide richtingen betreft, dient de stedelijke verkeerskommissie nog een voorstel te bespreken. (MP) Voor 1987 wordt de opening voorzien van het nieuw stedelijk zieken huis aan de Siesegemlaan. In de eerste helft van 1985 worden de laatste aanbestedingsdossiers ingediend, en de Gemeentedienst van België, die uitvoerder is van de bouw, werd reeds door het OCMW aangespoord om het ritme van de werken op te voeren. Een modern ziekenhuis staat of valt echter met de oprichting van een dienst neuro-chirurgie en de aanschaffing van een axiale tomograaf, beter bekend als een cat-scanner. Het OCMW van Aalst heeft wel reeds een offi ciële aanvraag voor de betrek king van een neurochirurg inge diend, maar daar bleef het dan ook bij. Het O.L.V. Ziekenhuis stelt immers via haar politieke lobby alles in het werk om deze vakature te dwarsbomen en de dienst neurochirurgie te Aalst te monopoliseren. Inzake de axiale tomograaf dateert de aanvraag reeds van een zevental jaren geleden, maar korte tijd daarna kon het zieken huis van Mijlbeek over dit appa raat beschikken. Naar het schijnt zou het hospi taal nu toch over een neurochi- rug mogen beschikken, maar ook hier is de tegenstand van de beheerraad van het privé-zieken- huis duidelijk voelbaar. De heer A.E. Bogaert, die al deze zaken bekend maakte, schreef terzake heel wat brieven naar gemeenschapsminister De Wulf. In zijn eerste antwoord wees de minister op de program- meringskriteria, die geen cat- scan meer voorzien voor de pro vincie Oost-Vlaanderen. Toen achteraf bleek dat er nog enkele tomografen aan Vlaanderen konden toegekend worden, en voorgesteld werd om één over koepelende dienst neurochirur gie in Aalst in te stellen, verdeeld over beide ziekenhuizen met elk één neurochirurg, werd via de OCMW-voorzitter vernomen dat de toekenning van een cat-scan in de huidige gebouwen «er niet inzat, doch dat er goede hoop bestaat om dit toestel wel toe te bedelen aan de nieuwbouw». Eén adres Porttwag 57 HERDERSEM ■S 053/77 51 34 Eén adres Pontweg 57 HERDERSEM 9 053177 51 34 Van het kabinet van Minister De Wulf werd vernomen dat de kli niek negatief zou gereageerd hebben op het gevraagde overleg tussen beide ziekenhuizen en op het verzoek tot samenwerking i.v.m. de dienst neurochirurgie. Begin november jl. verneemt de heer Bogaert dan dat minister De Wulf ondertussen wel een cat- scan zou toebedelen aan Oos tende, Hasselt en en nog een derde Vlaamse stad, maar niet aan Aalst. André Bogaert is dan ook van oordeel dat zowel de OCMW-raad als de Aalsterse politici en tussenkomende geneesheren over de ganse lijn gefaald hebben in dit dossier. Indien de gevraagde infrastruk- tuur niet aan het hospitaal zal toegekend worden ,zal de nieuw bouw aan de Siesegemlaan immers voor 50 aan efficiën tie verliezen. (MP) Na een kleine twee jaar in de meerderheid, raakt menig lid ervan zijn pluimen kwijt. Ook schepen Bogaert schoot tijdens de laatste raad menig kemel, en riep ten einde raad zelfs hulp op uit de hemel. In plaats van zelf te antwoorden, bleef hij verwijzen naar Sint Niklaas, maar daardoor werd hij de oppositie niet de baas, Hij kon hun vragen-vuur hiermee niet doven, want zij schijnen niet meer in Sinterklaas te geloven. Kortom, hij zat danig in de puree over de manier van begrotingen opstellen in het OCMW Hij keek toen smekend naar de banken van de koalitie in de hoop op enige assistentie. Redant, wiens kinderziel was bovengekomen, door 't vernoe men van de Sint, Begon op te scheppen dat HIJ alles veel beter wist, net als een kind. En toen aan 't college werd verweten, dat het enige beleefdheid had vergeten, riep Willems, kinderlijk onbezonnen «Ja, maar jullie zijn begonnen En Sinterklaas, die dit allemaal hoorde zei«Ais ik nog eens zonder ezel val, weet ik al waar ik hem halen zal perversje Het bibliotheekdekreet en de daaropvolgende Koninklijke Besluiten, voorzagen naast plaatselijke openbare bibliotheken ook drie centrale openbare bibliotheken in Oost-Vlaanderen waaronder Aalst. Nu blijkt uit een krisisbesluit dat men dit aantal in de provincie van drie naar één wil brengen en het ontwerpbesluit voor ziet enkel een vestiging te Gent en dat op 1 januari 1987. De twee anderen, St.- Niklaas en Aalst zouden pas in 1991 moeten wachten. VU-provincie en gemeenteraadslid Willy Van Mossevelde interpelleerde tijdens de raadszitting over deze problematiek en vroeg de schepen van kuituur Chris Borms hierover meer uitleg, dit gezien het feit dat het kultureel centrum om vangrijke wijzigingen ondergaan had in funktie van deze centrale bibliotheek. De stad is verplicht uitgaven te verrichten, die door haar gefinancierd worden terwijl het om een regionale funktie gaat. Wat denkt het C.B.S. omtrent deze situatie te ondernemen zo vroeg Van Mossevel- Tweestrijd tussen ziekenhuis en hospitaal op spits gedreven Sinds de jongste bestuurswisseling wordt in Aalst in feite een éémmarssoppositie gevoerd door een persoon, die door het huidig schepenkollege smalend als «de partikulier» wordt omschreven, maar die stilaan door iederen Aalstenaar bekend is; met name André- Emiel Bogaert. Naast andere dossiers, heeft deze man zich sinds meer dan twee jaar vastgebeten in het dossier «OCMW-Ziekenhuis Aalst». Om de zes maanden maakt hij via een perskonferentie zijn bevindingen bekend. Hoe dieper hij in het dossier graaft, hoe verrassender de resultaten zijn. Op dit ogenblik bevindt het OCMW zich in een belangrijke overgangsfase. Als er nu immers geen voor de hand liggende beslissingen getroffen worden, dan wordt het nieuwe hospitaal aan de Siesegemlaan immers een doodgeboren kind. Gezien de huidige halsstarrige houdingen vanwege de voogdij-over- heid. stadsbestuur incluis, ziet de toe komst er weinig rooskleurig uit voor het OCMW-ziekenhuis. Op de perskonferentie werden alle be langrijke problematieken inzake het hos pitaal door advokaat Bogaert aange sneden, zoals personeel, saneringsplan, begroting, neurochirurgie en cat-scan. Algemeen kan besloten worden dat de huidige financiële toestand van het hos- sche patiënten zal behandelen. Nochtans betreft hier een instelling met meer dan 450 personeelsleden, die jaar lijks heelwat gemeenschapsgelden op slorpt. Zoals gebruikelijk zullen wij de onder scheiden problemen, die de heer Bo gaert in zijn 40 bladzijden tellend zes- maandelijks tussenverslag apart behan delen. (MP) de. In haar antwoord herinnerde schepen Borms eraan dat de bibliotheek van Aalst in 1981 erkend werd als C.O.B. De schepen gaf toe dat de stad nu financieel moet opdraaien voor de regio nale funktie van de bibliotheek. Naar haar mening zijn de uitvoeringsbesluiten terzake niet erg duidelijk, maar zij was wel van oordeel dat er duidelijkheid moet komen inzake de financiering van de centrale bibliotheken. Nu zouden de gemeenten immers de kollekties die aangekocht worden met het oog op de regionale funktie, moeten prefinancie- ren. In dit verband wees de schepen er nog op dat de boeken, die terzake aangekocht worden, in een afzonderlijk register ingeschreven worden. Naar het oordeel van Mevr. Borms moet de Staat het oorspronkelijk Koninklijk Besluit uitvoeren, zoniet zal de stad voor grote uitgaven staan. Inzake het nieuw Kultureel Centrum werd verklaard dat hier geen wijzigingen aangebracht wer den in het kader van de Centrale Openbare Bibliotheek. Tot slot wees VU-fraktieleider Jan Cau- dron er nog op de Vlaamse begroting voor 1985 83 miljoen minder geld voor ziet voor de openbare bibliotheken, wat konkreet betekent dat de personeels- toelagen vanwege het Ministerie met zowat 10 zouden dalen. (MP) pitaal desastreus is. De personeels kosten zijn veel te hoog. Het hospitaal wordt geboycot door de lobby van Caritas Catholica (O.L.V. Ziekenhuis, Provincie, Minister De Wulf, enz) om toch maar geen dienst neurochirurgie te kun nen uitbouwen, het saneringsplan opge legd door de overheid is te zwaar en onuitvoerbaar, het beleid inzake de wasserij en het labo van het hospitaal is ronduit onbegrijpelijk, enz. Volgens de heer Bogaert buit het huidig stadsbestuur haar voogdijverantwoorde lijkheid uit, maar ook hier blijkt de partijpolitiek om het hoekje komen kijken. Als nu niet opgetreden wordt, ziet het er naar uit dat het prachtige nieuwe OCMW ziekenhuis aan de Siesegemlaan een doodgeboren kind is, dat enkel chroni- deze artistieke tombola-volstaat het een geldbedrag - minimaal 100 fr. - over te schrijven op het rekening nummer van de Aalsterse Federatie. Vorig weekend ging het initiatief voor de tweede maal door. Een paar maanden geleden verlote men een werkje van Luc Van Caneghem en nu werd de inzet gevormd door «Klein fossiel», een monoprint van de te Erembodegem woonachtige Leon Boel. De respons die men kreeg was echter beschamend laag. Amper 7 inschrij vingen liepen binnen. De volgende keer verloot men een werkje van André Van Schuylenbergh - die on langs nog exposeerde in de Belfort kelder. Hopelijk mag men zich dan in een ruimere belangstelling verheu gen. (WDG) Vorige zaterdag vond in de lokalen van de Aalsterse Fede ratie voor Socio-kultureel Werk de verloting plaats van een kunstwerk van Leon Boel. H. Goessens, woonachtig op het Burgemeestersplein 19 te Aalst, kwam als winnaar uit de bus. Eerder dit jaar startte de Aalsterse Federatie voor Socio-kultureel Werk - die o.a. de Gids voor Uithuizigen uitgeeft - met een initiatief dat be doelt is als ruggesteuntje voor plaat selijk kunstenaarstalent. Om de paar maanden verloot men een kunstwerk- jé dat door de maker ervan vrijwillig wordt afgestaan. Om mee te dingen in Roland Dua verrichtte de lottrekking waarvan «Klein Fossiel» de inzet was. (WDG)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 5