Reisindrukken van een Aalstenaar BLEO Het hart van Slovenija 8 Nieuwe Gazet van Aalst 23 november 1984 kend en onbenut terrein voor een geldelijk gebied - nog wijds open ligt. overhoopte vakantie - op - democratisch Etienne Le Compte Filmprogrammatie Antrakt«La notte di San Lorenzo» (Taviani), Italiaans meesterwerkje over de Tweede Wereldoorlog in 'n klein dorpje. Unieke kans om deze prent, die nooit in de Aalsterse zalen liep, te gaan bekijken, op ma. 26 nov., 20 u., Stadsschouwburg, Vredeplein. Feestpaleis 1. «Joyeux Paques» (KT): joyeux pour les yeux qui aiment Jean-Paul Belmondo... 2. «Indiana Jones...»: aller laatste week en dat mag onder hand wel. 3 «Rush» (KNT)blijkbaar is die rush er toch niet naar deze film, want na een week al in 't kleinste zaaltje... Rambo-af- kooksel. Palace 1. «Les Morfalous» (De slok kers) (KT)Jean-Paul Belmondo slaat een dubbelslag, deze week, hier als woestijnheld. 2. «Lassiter» (KNT)gangster film met Tom Selleck («Magnum»), 3. «Police Academy» (KT)een toelopelopeloop de gardeville is daar voor deze middelmatige, maar bij pubers rake klucht. 4. «Viva les femmes» (KNT) liefdessatire op dialoog van de inmiddels overleden cartoonist Reisinger. Ergens neergepend tussen mijn nota's een zonderling, een apart en toch een gelukkig makend gevoel, ergens een herinnering aan mijn jeugd, «in de donkerte van de nacht het zachte tampen van een kerkklok». En nochtans ik ben gelogeerd aan het meer van Bied, omgeven door hoge heuvelruggen, voor zoverre ik dit bij een eerste aanblik bij valavond heb kunnen bemerken. Een romantische buit, zo kun je de ontdekking van dit herfstdekor in Sovenija, gelegen helemaal in het noorden van Yougoslavië, betitelen. Eind oktober Een prachtige buurt. Typische woningbouw met gekleurde gevels en balkonnetjes in houtsnijwerk. Duizenden oranje-geel getinte bomen, met de donkere sparren ertussen en hier en daar de mee verkleurende lorken. De velden zie je nog gevuld met droge maisplanten, vaak in schoven gebonden, drogend in de wind. De fruitbomen zijn rijkelijk beladen, de moestuinen zijn gezond gevuld, maar vooral en toch niet Midden in het meer zie je van overal het kleine eilandje van Bied, bekend van alle folders en posters over Slovenija. Het bezit een sierlijke barok kerkje, witge- verfd en met een spits torentje. Het eilandje kan men per gondel bereiken, je stapt uit voor een stoere brede trap en je kunt er ook een museum bezoeken. Archeologische arbeid heeft er getuige nissen ontdekt van Sloveense leefgroe pen, en ook werd de kerk vaak verbouwd te vergeten de sierlijke hoevetjes met aan de muren de maiskolven aan mekaar gerijgd en vaak bengelend als een bana- nentros in de zon. Ook zie je houten rekken met de maiskolven getooid een oranje muur in een overwegend oranje geel getint landschap onder een pracht- blauwe hemel. Wanneer je vanuit ZagreB richting Bied de ongeveer 200 km. rijdt, ondergaat het landschap wel degelijk een afwisseling. ZagreB, een heerlijk mooie stad met zelfs een kerk, waarvan de schaliën van het dak in kleuren de stadswapens toont, ligt in Kroatië. Je geleider vertelt je dat je nu nog in het Balkangebied reist, doch eens in Slovenija, scherst hij, ben je terug in Europa. Het landschap langs weers zijden is licht heuvelend. Typisch de houten rekken waarin de landbouwers het gras proppen en het aldus laten drogen, vanzelfsprekend onder enkele rijen dakpannen bovenaan met een ge bint aan het rek bevestigd. Je bemerkt ook enkele wijnranken langsheen de heuvelflanken, doch de streek wordt dra bergachtiger en de weg gaat steeds meer kronkelend. Bied, het einddoel, ligt op een hoogte van 501 meter boven de zeespiegel. Het spreidt zich uit aan de voet van de Julian Alpen en bevindt zich op slechts 45 km. van Oostenrijk (Wurzenpass - Podhorn) en op een ongeveer gelijke afstand van Italië (Fushine Laghi - Ratecé). Vooral ten zeerste en overvloedig be kend is de schoonheid van het meer van Bied. Het beslaat een oppervlakte van 144 ha, met een diepte tot 30 meter en het water heeft in de zomer een warmte van 24°. In de herfst zie je de wilde ganzen, eenden en enkele zwanen voortdurend in beweging. Het meer is in deze tijd, dat men vaak bij ons al niet meer buiten kan zitten, toch nog geniet baar zodat je zelfs op de middag buiten kunt eten, want het meer is van de strenge Noordenwinden beschut door het Karavanke massief. en voor-historische nederzettingen zijn er van de llde tot de 8ste eeuw voor onze tijdrekening. Een honderdtal graven met skeletten getuigen voor de periode 9de eeuw en iets later in onze tijdrekening. Vanuit deze tijd stammen ook pre- Romaanse funderingen van de kerk. En er is ook de fameuze «klok der wensen» te zien; als een hoofdsieraad voor het eiland. Vanzelfsprekend geeft de overtocht met de gondel eveneens de gelegenheid om de mooie omgeving, de herfst en de Julian Alpen te bewonderen vanuit een ander gezichtspunt. Maar boven dit alles, heel hoog op de top van een bergkegel, rijst de sierlijke burcht van Bied. Het prachtige kasteel, ook 's nachts overal zichtbaar, omdat het prachtig is verlicht, pronkt stevig en niet inneembaar. Het heeft eveneens een zeer oude geschiedenis. Er bestaan geschriften over van in 1004, toen de burcht blijkbaar nog niet hetzelfde uit zicht bezat als nu. Meer duidelijke gegevens verkrijgt men vanaf de periode dat het geheel als een versterkt kasteel met muren werd omgeven. Het kasteel speelt heden ten dage in het toerisme te Bied een belangrijke troef Het is een must om het te gaan bezoeken. Ingericht als museum kan je nu nog bezichtigen de kapel met originele muurschilderingen vanuit de 16de eeuw. Na een brand in 1947 werd het kasteel een jaar later als een Nationaal Monument erkend en enkele jaren later in zijn huidige staat hersteld (sinds 1961) en aangevuld met meubelen, welke de verschillende stijlen weergeven volgens de evolutie op basis van historische ontwikkeling Elke bezoeker krijgt er een klare indruk hoe sinds het bronzen tijdperk tot het midden van de 19de eeuw de meubelkunst in Slovenija deels zich heeft ontwikkeld. In het museum is ook een reeks wapens te zien. Aan de muur prijkt zelfs een grote foto van een Belg, die dit kasteel ooit gedurende 20 jaar als eigenaar heeft bewoond. Vanzelfsprekend overal doorheen de vensters en vanop de terrassen over- schouwt men het heerlijke meer van Bied en het eiland; je geniet van het echte Sloveense land, in de herfst een streling voor het oog. De vele kleine valleien, de parken, de sierlijke woningen en hotels verscholen tussen de veelkleurige tinten. Er dient ook op gewezen dat er hier een bouwstop heerst, omdat men vooral de streek zijn oorspronkelijkheid en echtheid niet wil ontnemen. Dit is het échte Bled en men wil het zo houden. Behalve het meer en de burcht is Bied niet uitgeput aan ontspanningsmogelijk heden voor de bezoeker. Waarom zich goedschikt niet laten rondrijden in een open koets langsheen een van de 25 door de toeristische dienst uitgestippelde rondritten. Men kiest zelf waarvoor men zin heeft en neemt de gelegenheid te baat. Er zijn ook hotels welke beschikken over thermale baden, en met arts-bege leiding. Bied bezit een prachtig gelegen golfterrein, een pleisterplek vooral voor Skandinaven. Hier worden regelmatige internationale tornooien en competities ingericht. Men kan op de golfplaats verblijven in het hotel ter plaatse. Het uitzicht over Slovenija is er wonder mooi. Te Bied kan je ook paardrijden en in het zomerseizoen is er gelegenheid te over om tennis te beoefenen, er zijn mini-golf terreinen. Je kan te Bied zeilen en surfen. Je kunt er fietsen huren en heerlijk zelf op verkenning gaan. Er zijn elke dag ook busuitstappen mogelijk. Eendagsuitstappen o.a. naar het Alpengebied rondom; maar er is ook kans om de wereldvermaarde grotten van Postojna te bezoeken, 24 km. ondergronds. Voor een schappelijke prijs is er zelfs een ééndagsuitstap met het vliegtuig naar Venetië. Hiervoor kan men terecht via het dichtsbijgelegen vliegveld Brnik-Ljubljana, amper 36 km. van Bied. Ook via dit vliegveld zijn er vele inter nationale verbindingen naar Londen en andere Europese plaatsen. Zelfs de USA. Het treinstation Lesce-Bled ligt op amper 4 km. van de internationale lijn Oosten- de-Muchen-Villach-Belgrado-Athene. Slovenija is dus niet verstoken voor het internationaal, het groot toerisme en de toegangsmogelijkheden zijn velerlei. Er is ook wintertoerisme in Slovenija. Daarover later meer. En dan de vraag wat kost dat allemaal Ik bezocht bij een uitstap Hotel Bied, een gewezen residentie voor diplomaten op bezoek, ook een geliefkoosde verblijf voor Maarschalk Tito destijds. Na lange gesprekken is dit domein, gelegen aan het meer en met het mooiste uitzicht op het eiland Bied. ingericht en geopend als hotel De cenik sob voor het seizoen herfst en winter 84/85, - de kamerta rieven - zijn er voor de «superior» suite, welke vijf vertrekken omvat met burelen voor sekretariaat en persoonlijke staf overeenkomstig de prijs wat een enke ling bij ons te Brussel betaald voor een kamer van één nacht en dan nog zonder ontbijt. Ik wou alleen maar even aanstippen dat voor zoveel schoonheid en ongerepte natuur in Slovenija met ook zijn campings en logeermogelijkheden bij partikulieren een wellicht voor velen van ons onge- De Engelse klucht van J. Dole, De Kat op het Spek, werd in het Parochiehuis van Erembodegem opgevoerd door de Toneelgroep Tijl in een regie van Ph. Eeckhaut (JC). Recent werk van Szymkowicz. Nog tot vandaag te bezichtigen in het Oud-Hospitaal (F.B.)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 8