25 jaar cantinière of het verhaal van Emilienne Ristorante Dl ROMA DA BRUNO Restaurant TORENHOF Nieuwe Gazet van Aalst 7 december 1984 't JOOR 3 Vorige zondag, 2 december, werd Emilienne Brulin uit de Maan- straat door de Oude Garde en de ex-cantinières gevierd om haar 25- jarig lidmaatschap van de cantinières. Emilienne Brulin werd vorige zondag gevierd om haar 25 jaar trouwe diensten als kantinière. (JC) Haar verhaal begint meer dan dertig jaar geleden, want sinds 1951 ging ze naar de verklede bals in de «Rink» in de Lange Ridderstraat, het bal van «Voor Taal en Vrijheid» op karnaval- maandag, het bal van «De Oude Garde» op de zaterdag na karna val, het halfvastenbal van «De Symphonie». Haar eerste kro ning tot koningin van het bal gebeurde bij «De Oude Garde» in 1957 met de voorstelling van «Mulan» volgens een Oosterse legende. De tweede kroning gebeurde op het bal van «Voor Taal en Vrij heid» op 9 februari 1959 met «Tuptin» uit de Oosterse vertel ling van «De Negerhut van Oom Tom». Op 7 maart 1959 werd Emilienne op het bal van «De Oude Garde» met het kostuum van «Tuptin» verkozen tot canti nière 1959. In die tijd luidde het reglement als volgtbehalve de talrijke prijzen aan de mooist verklede dames werd tevens een bijzondere prijs van «Cantinière van de Oude Garde» toegekend. De begunstigde ontvangt een tonnetje en de titel waardoor deze gedurende één jaar op alle feesten van «De Oude Garde» zal uitgenodigd worden. Tijdens de optochten van de eerstvol gende karnavalfeesten zal de cantinière aan huis worden afge haald, indien ze op minder dan 1 km. van de Grote Markt woont. Dit reglement is nu versoepeld. De cantinières mogen alleen maar in hun typische kledij bui ten komen als ze «De Oude Garde» vergezellen. Op 7 maart 1959 werd Emilienne na het défilé door deh eer Steleman ten dans uitgenodigd en hij vroeg haar of ze het cantinièreschap wou aanvaarden, omdat de jury haar had verkozen tot de mooist verklede van het bal en ze reeds op 9 februari tot koningin was gekroond. Op die dag zag ze haar droom in vervulling gaan. De aanstelling tot cantinière gebeurde als volgt de cantinière van het jaar wordt uitgeroepen en het lied «Quand Madelon...» wordt gespeeld; de cantinière van het vorig jaar geeft de traditionele ton van De Oude Garde aan de nieuw verko- zene gedurende 1 jaar, ze hangt de traditionele mantel op de schouders van de nieuwe canti nière en de ex-cantinières scha ren zich rond de nieuwe. De schuimwijn wordt aangerukt en samen met het bestuur en de ex- cantinières wordt het glas op de nieuwe verkozene geheven, daarna slaan alle cantinières het ere-salut aan terwijl het orkest het traditionele lied «Quand Madelon...» speelt. In hetzelfde jaar van haar verkie zing tot cantinière werd Emilien- nes zoon op het verkleed kinder bal tot koning van karnaval ver kozen in de kledij van «Frans Jozef 1». In 1960 werd haar echtgenoot tot PrinsKarnaval verkozen onder de naam van «Sir Orlandy». De toenmalige kandidaten moesten hun kos tuums zelf bekostigen. Toen op 26 februari 1960 de can tinière 1959-60 werd afgehaald, was het er volop feest. Er was een receptie voor het bestuur van In 't Apostelken exposeert de Franse kunstenares Jeanne Tasnier haar werken nog tot zondag 9/12/84. De schilderes koos haar werk "Markt in Tunesië., uit om te poseren voor onze fotograaf. Samen met haar staan de heren Van Cauter G. (Voorzitter van het Beatrijsgezelschap). Van Audenhove (voorzitter van de Geschied- en heemkundige kring van Anderlecht) en Theo Humblet (ere- directeur van de academie van schone kunsten van Leuven). (JC) de Oude Garde, de familie, ken nissen en de muzikanten. Overal waar Emilienne die karnaval bin nenkwam, samen met haar echt genoot Prins Karnaval en haar zoon Koning bij de kinderen, iets wat tot nu toe enig schijnt te zijn, bewonderden de mensen haar mooie zelfgemaakte kostu- mes. Tot op heden heeft ze nog nooit een bal van de Oude Garde gemist of een rondgang op zater dag vóór en op dinsdag na kar naval. Ze stapt sinds 25 jaar ononderbroken mee als canti nière. Nog even een woord over het kostuum en het tonnetje Iedere cantinière kiest haar eigen kostuum, maar de Franse kleu ren, wit, rood en blauw zijn wel verlangd. Het kostuum, dat haar eigendom is, moet ze ook zelf bekostigen. Haar ton heeft ze ge kregen in ruil voor de traditio nele ton van de Oude Garde voor haar dienstjaar als cantinière. Iedere cantinière zorgt zelf vol gens eigen goeddunken voor de drank, de ene heeft cognac, de andere whisky, jenever of rum. Als cantinière ontvangt men ook een herinneringsmedaille en een mooi geschenk van de ex-canti nières welke als dusdanig nog altijd mee opstappen. De ex-can tinières vormen nu een mooie vaste groep met een goede ver standhouding. Emilienne heeft de tinnen schotel, die ze op 15 september mocht ontvangen, reeds een ereplaats in haar huis gegeven. Zondag ontving ze een medaille van de voorzitter van de Oude Garde en een mand met bloemen. Het cantinièrebloed zit overigens in de familie, want haar schoondochter Lea is sinds 10 jaar cantinière en haar doch ter Mary-Rose heeft de rangen 3 jaar geleden vervoegd. heig'het veir zitten't Leste monjeken es begost en gelèk as de weiken dicht opienliggen, zal 't dor rap zèn. 't Zal gon beginnen meh 't betolen van lidgeldjen en abonnementen, allei, van alles ennog 'n sjik. En binnen eh koppel weiken zen ze door, die role daogen, woraf dat de mensjen noding zeggen: 'k ben bloy da ze gepasseird zen... mor toch zitj elk dor min of mier nor ooit te zing. Al pertank da ze gralek in ons bezze zelle zitten - en z'hemmen d'er al zu diep in gezeiten. Van deis weik hem ek dor ne film gezing op den teivei oever de reklam. op de radio en op den teivei. Vantoyd tot toyd moste dor ne kier meh lachen, mor n de fong was 't oygentlèk droef. As ge ziet en wetj hoe dat die manen die van de reklam here stiel ntaoken, meh de mensjen heer pasjotterbalen kenne speilen zonder da ze't gewoor werren. As ge dad allemool moetj geloeiven wa dat die sjarels a probeiren woys te maoken, ten leve men hier nog attoyd in 't lanjeken van belofte. Want beloeven... da kenne z'hier. Wacht mor tot 't nostejoor, as 't kiezink werd Binnen ienegte daogen zeilen ons brievebissen verom te klein zen. ver aal de reklamblooikes in te daven. En aiiemol om te schoeinjer, te beiter en te beiterkoeip. Echt woor: aal die dinges, dad "n meigde of dad 'n kejje ni missen... mor 't moe toch allemol betoldj werren. al was 't op de poef! Ge moetj er ne kier op looisteren as 't er iveranst 'n deir van nen otto toegesleige werd: hoeveil dat er zen die "poef., zeggen. Nen teivei da z'opleggen. 'n oyskas of nen diepvriezer da z'oepen en toe doeng: allemol "poef..Den dag va vandaog werren de monjekes onienge-poeft. Mor kaan da na nog anders? Meh aal here reklam bloze z'ons oeiren vol oever allemol dinges dammen ni 'n meige missen. En swoyles kommen der va langsom mier robotten en konpjoeters die 't weirk doeng. En kommen der va langsom mier op den dop - en op den dompelMor 'k zing da nog ni goe zitten hoe da ze die kompjoeters zollen doeng opbringen ver aal die weirkloeizen te betolen. En spoyteg genoeg, 'k peis da't op gien beiteren 'n stoot... Ver a van alles te koeipen, door 'n hejje gien moeite mei. Lanst alle kanten kommen der groeite magazoynen ooit de grond, 't Es begost meh ien of twie. En de die zen begost meh de klein winkelkes doeid te stampen. Ja, 't was dor allemol schoein en gemakkelèk. En da floreirden. En naa zen der al lanst alle kanten. En ze moeten allemool reklam maoken. En naa zen der al lanst alle kanten. En ze moeten allemool reklam maoken. En as de reklamblooikes toekommen kejje a ne ghielen aoved amezeiren meh noort zingver onderbroekskes zedde 't best in de Superunie. Zjeloy en patei zen beiterkoeip in de Rony en kiekesoep (gegarandeird zonder echte kiek) kost veil minder dier in den Brolla. En ge kentj a 'n brifken opmaoken en ne ghielen aoved van hier nor door drasjen. En as ge thoois komt ziede dagge veil mier ooitgegeiven hetj as dagge vagin wordj en dagge nog veil mier gekocht hetj as dagge noeideg hodj... Mor ja... 'n ander doeg'hel oeik En kejje ana loten ooitsteiken? As ge den diepe pit beziet in anne portemonnei, zegde in a oygen Aal denne reklam meh aal da goed en da schoein dingen, allemol goed en wel. mor worom 'n zette ze dor ni boy woor dagge de sengen moetj gon ooitkrabben... PETJEN Emilienne Brulin hoopt dat de Oude Garde nog lang zal mogen bestaan ën dankt haar mede-can- tinières en de fanfare voor de mooie momenten die zij met hen reeds mocht beleven. (LI) Kerstavondmenu980 fr. Aperitief Krabcocktail of garnalencocktail Toast anagni Italiaanse groentesoep Kalkoenrollade a la bourgoise of filet pure speciale IJsroom of kaas Koffie Keizerlijk Plein 22A AALST Oudejaarsavondmenu: 1.050 fr. Aperitief Anti pasta Italien of krabcocktail Gegratineerde zeevruchten Americano Italiaanse soep Lamsbout op zijn Romeins of Filet pure speciale IJsroom of kaas Koffie Dienst B.T.W. inbegrepen. Menu is niet verplicht. Dienst en BTW inbegrepen. 7Ü 3® 86 Menu is niet verplicht. Jan Jeliestraat 38 AALST Kerstfeestmenu Nieuwjaarsmenu Tel. 053/21 10 52 1.750 fr. 1.750 fr. BTW 17 en 16 dienst inbegr. BTW 1 7 en 16 dienst inbegr. Aperitief Aperitief TAITINGER TAITINGER Eetmalen af te halen Kreeftcocktail Kreeftcocktail in ons restaurant of of (750 fr. per persoon) 6 oesters 6 oesters Roomsoep Angello Roomsoep St.-Silvestre 112 kreeft (verse) in schoonzicht Zeetongfilets TurbPtin met Gerookte forel «Raiefort» Mac-Arthur witte Muskaatdruiven Verse ganzeleverpastei Kalkoen Perigourdin Faisant Brabangon met schildpaddengelei Sorbet met Champagne Sorbet met Champagne kipperoomsoep TAITINGER TAITINGER Mokka Mokka Fazant Brabanconne Versnaperingen met Versnaperingen met Kalkoenfilets Figeac Everzwijn Grand Veneur Mandarine Napoleon Mandarine Napoleon De toneelbond "De Vriendenkring,, vertolkte in het Parochiaal Centrum van Herdersem "Wat doe jij hier,, een stuk van Aldo de Benedetti in een regie van Mare De Cock. (JC)

Nieuwe Gazet van Aalst | 1984 | | pagina 3