FILflIÜBE FILTERIES REÜNIES vensschool. Het brengt, in onmiddellijk gebeu ren, een beeld van bet leven en spiegelt ons den tragischen koers der raenscheu voor. Uwe Majes teit beeft er de kulturccle waarde van ingezien. Zij beeft dadelijk gevoeld boe voor een volk.dat, in primitieven eenvoud argeloos zijn kinderlijke lusten viert en moedig zijn kiudcrlijke weeën draagt, bet tooneel een machtigen hefboom kon ziju, juist aangepast bij den huidigen tijdgeest, en die met zekerheid ter geestelijke opbeuring zou werken. Sire, Wij kijken op naar onze belforten en onze kathedralen, wij hooien over alle tijden onze booge beiaarden zingend gaan, wij staan in de volheid van onzen eigen aard eu ouze hoop reikt naar den wenk van Uwe Koninklijke hand! Wij zullen ouze heilige bronnen aanspreken en willen grooter worden in een steeds wijder groeiende vaderland Luide toejuichingen begroetten deze met over tuiging en ietwat ontroering uitgesproken rede, die ecu modollos van literatuurgeschiedenis daarstelt en een porei is van de mooiste woord kunst. Toespraak van den Koning, De Koning spreekt vervolgens voor de recht staande vergadering de volgende rede uit Mijne Hoeren, Het is mot de hoogste belangstelling dat ik de schoone toespraak heb aanhoord van Mijnheer Herman Toirlinck. Ik bedank Item diep voor de behaaglijke woorden die hij mij heeft toegestuurd. liet verheugt mij zeer te kunnen vaststellen hoe vurig er om de verovering van het Landju weel werd geijverd en gestreden. De Viaatnscho Kcderijkkauiers van heden hebben hierdoor de oudste en roemrijkste overleveringen van het li teraire laanderen met waardigheid voortgezet. Het laatnsclic volk is terecht zeer innig aan zijn taal verknocht. Maar wil deze taal in hoogcr leven bloeien, en wil zy onder de overige Euro- pecsche talen de plaats innemen die haar toe komt, dan moet zij iu het, dagclijksch verkeer, door geestelijke loutering, haar rijke soepelheid en vaste ecuhcid vrijwaren. Zoo betracht zij de volmaaktheid van al haar uitdrukkingsmiddelen en kan zij het veelzijdig streven vertolken van hen, die haar met fierheid noemen hun moeder taal, het goed ter wereld, waaraan zij met gaiisch hun ziel zijn gebonden. r De wederinstelling van het Landjuweel kan in ruime mate de Ioantsche knltureele ontwik keling bevorderen. Ik wensch, dat zulke invloed zich verder moge uitbreiden, iu denzclfden vaderlaudscheu geest, als een typisch blijk van enze geheele na tionale kuituur, eigen aan het gemeenschappelijk België. n Terwijl ik don beker aau ilo koninklijke too- neelvereouigiug Voor Taal en Vrijheid van Aalst uitreik, wensch ik haar geluk met de twoe opeeuvolgeude zegepralen, waardoor zij hem thans voor goed heeft gewonnen. Ik hoop, dat haar voorbeeld oen aanmoediging zal zijn voor haar talrijke zustervereenigingen, die iu de toe komst du oer zullen najagen ook eenmaal met dezelfde lauweren te worden bekroond. Hierop drukt do Vorst, onder de toejuichingen van dc geestdriltïgo vergadering den heer Robert Klaes, voorzitter van Voor 'l'aal cn Vrijheid, gul hartig de baud, zegt hem enkele aanmoedigende •woorden iu do vriendelijkste termen eu overhan digt hom don kostbaren beker. Daarna bedankt de heer Klaes, den Vorst iu de volgende bewoordingen Antwoord van Robert Klaes. Sire, Toen l'wu Majesteit ons verleden jaar ten Pa- leize heeft willen ontvangen en ons by die heug lijke gelegenheid in edele bewoordingen Zijne goedkeuring to kennen gat, ten aanzien van ouze eerste overwinning iu den wedstrijd voor het Koninklijk Landjuweel, dierven wij nauwelijks hopen, dat wij ooit in staat zouden geweest ziju onzen onvcrwachtscheu zege te bevestigen. Tegenover de stijgende ijverzucht en de scher per zich inspannende Imrduekkigheid van onze mededingende zustermaatschappijen, verminder den ouze kansen eu zakte ons vertrouwen. Allen, die mee hebbengestredeu indoes kunstig tornooi, schenen met eendere geestdrift bezield eu alleu waren iuderdaad waardig om uit koninklijke handen hel kostbare kleinood te ontvangen.Maar indien wij het geluk mochten beleven ten tweede male zegevierend uit liet perk te tredeu, dnu was 't omdat wy 't hebben durven wagen ooze pogin gen te meten aan de booge inzichten, waarnaar het vorstelijk initiatief werd gericht. De koning heeft gewild, dat het LaudjuwecI zou zijn een werk van Volksbeschaving en eeue aanmoediging voor nationale literatuur. Laat Uwe Majesteit verzekerd wezen, dat de invloed die, over geheel Vlaanderen, van het horiogostoldc Landjuweel uitgaat, eu waarvan in hot bijzonder te Aalst de zoo gunstige uitslagen onder de bevolking voor handen zyu, dieper eu dieper zal inslaan, en dat de VJaamsche kamers van Rhetorika den edelen arbeid van kulturöelc ontwikkeling en artistieke volmaking dien ouze Koning voor baar heeft weg gelegd, mot vastberadenheid te aanvaarden. Sire, De eer, die ons vandaag wordt aangedaan, is grooter dan onze verdiensten. Wij zullen den duurbaren beker voor allen tyd bewaren en de herinnering aan deze onvergetelijke plechtigheid zal pus steunen iu dc vervulling van de plichten, die wij thans, meer dan ooit beseffen te hebben tegenover ouze kunst,ons volk en ons vaderland! Luide toejuichingen weerklinken andermaal terwijl een Brabanconuc, uitgevoerd door de stadsliarnionie van Brussel, rechtstaande wordt aanhoord. De plechtigheid is afgeloopen; 't is half twaalf. De Koning verlaat de zaul onder het gejuich der menigte... In het Foyer. Na afloop van de ollicieële plechtigheid onder voorzitterschap van Koning Albert, werd Dr De Gruvter, de spelleider van Voor Taal en Vrijheid, in het Foyer van den schouwburg gehuldigd in aauwczigheid van de Koninklijke Landjuweel- commissie en de leden van den zegevierenden kring. Herman Teirlinck maakte in juist gepaste bewoordingen den lof van Dr De Gruyter als ré gisseur eu wees er op, welk groot aandeel bij ge- bad heeft in het prachtig resultaat door Voor Taal en Vrijheid bekomen iu de bijna vlekkeloo- ze vertolking van Vondel's Jozef in Dothan. Hij overhandigde hem ziju prijs van Besten Tooncellcidcr onder het gulle handgeklap van de aanwezigen. Deze ouderscheiding bestaat uit het erkenuingsteeken van Voor Taal cn Vrijheid, in puur goud. Ilier wezè ook gezcgd.dat middelerwijl de ijve rige eu onvermoeibare Alfred Kelders zich be- ijvorde om het Gulden Hoek van Voor Taal en Vrijheid door de vooraanstaande persouen, die op het feest aanwezig waren, ter onderteekeniog meliug handteekeningeu te verkrijgen, oeuig in haar aard. N'. B. We zien ons door plaatsgebrek, ver plicht het vc-rvolg vau het verslag over deze plechtigheden uit te stellen tot toekomenden Zondag. SOCIÉTÊ ANONYME, ALOST. Le Conseil d'Administration cn execution de Partiele 36 des statute, l'houneur d'mvitcr MM. les actionnnircs a assistcr ?l l'assemblée générale ordinaire, qui sera tenue au siège social a Alost, Rue du Tragel, mardi 17 juin 1924, a lö hcures du matin. ORDREDUJOUR: IV Rapport des administrateurs etcommissairc. 2") F.ramen et approbation du bilan et du comp- te de pro/its et pet les arrétc au 31 mars 1921. 3°) Décharge a donner uu r administrateurs el ■i'J Nominations statutaires. 3') Tirage au sort de 194 obligations. 6°) Divers. MM. Les actionnaires qui désireraient assistcr a 1 assemblee peuvent déposei leurs titres soit h la Bauqttc d'Alost, Alost ou aux diverses filiates de cette b.inque.an Credit du Nord Beige ,Bruxcl- les. a la National Bank of Scotland, Glasgow, it the Clydesdale Bank Ltd, Glasgow, a The Bri tish Linen Bank, Glasgow, it The Bank of Scot land, Glasgow, a la Incasso Bauk, Amsterdam. Le dépot aux Etablissements précités doit être effectuc au moius cinq jours avant Rassemblée. ANCIENS ETABLISSEMENTS Van den Bossche frères C" Société Anonyme a Ninove, MM. les actionnaires sont pries d'assister it l'assemblée générale ordinaire, qui se tientjra le mardi 21 juiu, a 1 2 heitres, au siège social, rue Burchtdnm, it Niuovc. ORDRE DÜJOUR 1) Approbation ilu bilan et du comptc dc pro fits e.tpartes de Vcxcrcicc cloture le 28 juin 1924 2) Déchargeiï donnet aux administrateurs et coinmissaire pour leur gest ion 3) Nomination statutaire. N.B. MM. les actionnaires, pour pouvoir assistcr a eette assemblée, sont priés de se eon- formcr a Particle 39 des statuts. l i: ('onsi.il n'An.MI.KIsTRATMX. FILTERIES A; BLANCHISSERIES LA N I NO VIT E Le Conseil d'Administration, un execution du 1 article 33 des statuts, a l'honneur d'inviter MM. les actionnaires h assistcr a l'assemblée générale ordinaire, qui sera tenue au siège social a Ninove, le mardi 24 juin 1924, A 10 hem es du ORDRE DU JOUR IJ Rapport du Conseil tVAdministration el du Commissaiic 2) Approbation du bilan et du compte de profits el pertes au 31/3 24 3) Décharge d donner aux Administrateurs et au Comm issa ire pour la gestion de Vexercice écoulc; 4) Nominations statutaires i>) Divers. MM. les actionnaires sont prévenus que, con- forméiueut a Particle 38 des statuts, les proprie taries d'actious nominatives out le droit d'assis ter a Passembléo générale en justifiant que leurs litres sont inscrits sous leur uom, cinq jours au moins avant Passembléo les proprietaries d'ac tious au porteur döivent, pour être admis a l'as semblée générale, produire soit ienrs titres, soit un certilicut attestant quo ceux-ci. sont déposés, cinq jours au moins avant l'assemblée, au siège social. Feeslpalciskinema. an Vrijdag 13 tot Maandag 16 komt de beurt aan Vadertje Langbeen mot Mary Pickford in do hoofdrol. Vele onzer lezers kennen voorzeker het tooncel- stuk, Vadertje Langbeen, dat in Amerika, iu En geland en daarna op het vasteland duizenden eu duizenden opvoeringen heeft gekeud en een reus achtig sukses bekwam. Ze mogen dan ook deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om den film van dcuzelfdcn naam te gaan zien in den Feest- paleiskiucma. Als rekening daarbij gebonden wordt van de omstandigheid, dat de boofdvreuweurol vertolkt wordt door de bekoorlijke prachtartiste, MARY PICKFORD, dan mag gerust voorspeld worden, dat de Fcestpalciskiuema de suksesdagen zal kennen van Robijn der Bosschen en van Het Te ken van Zorro. Ontslag van M. DE WINDT, als Schepen. Onze liberale schepen heeft ontslag genomen: onze lezers zullen dit nieuws voorzeker met spijt vernemen, maar zullen hem toch goedkeuren als ze de redenen van dit besluit zullen kennen. Een woelige zitting van de Besturende Commissie der Middelbare Scholen. Eenige dagen geleden vergaderden de beide bestuurlijke commission der Staatraiddelbare Meisjes- eu Jongensscholen, waarvan deel uit maken: katholieken, liberalen, socialisten en de- mokraten. Twee puntcu stonden op het agenda Ij Voorstel voor het inrichten alhier van c-ene Alheueumafdeeling 2) Aankoop vau nieuwe banken voor de Jon gensschool. Een atheneum te Aalst. Het 1° punt gaf aanleiding tot een levendige discussie men besprak de voor- en nadeden vau de atheneumafdueling de partijgangers deden ervan de noodzakelijkheid uitschijnen, die er ligt voor velen, in liet tot stand konten van een athe neum. De socialisten ondersteunden de vraag. De liberalen insgelijks. Geen besluit werd geno men un du zaak werd op voorstel van M. De Windt naar een volgende vergadering gestuurd raeit zou middelerwijl uadcre inlichtingen nemen nopens de fiuauciuele lasten die dergelijke in richting voor de stad zou meebrengen. Opmerkenswaardig is het geweest dat de heer schepen De Valkcueer by do bespreking van dat punt zich reeds zeer zenuwachtig eu opgewonden aanstelde. Hij was natuurlijk tegen een atheneum eu wel om do volgende reden Een atheneum zoo beweerde hij. kan alleen ecnig nut meebren gen voorde burgerij cn daar is het niet om le doen we moeten veeleer zorgen voor 't verbete ren der stadsscholen, dc scholen der volkskinde- Er zaten daar socialisten. Zocht M. De Valke neer een bloemekeu van hiiunen 't weger Die zaak voor een definitieve beslissing werd dus verschoven eu lokte geen verdere be spreking meer uil. Aankoop van sehoolmobilier. Het 2' punt, aankoop ran banken kwam auu de beurt. I)e heer bestuurder der jongensschool gaf de noodige uitleggingen niemand betwistte de noodzakelijkheid van den aankoop van het mate riaal zelfs M. De Valkeuccr was ermede 't ak koord. Er werd onmiddellijk een kleine berekening gemaakteene uitgave vau 25.000 fr. werd uoo- dig geoordeeld. Venijnige pijltjes. M. De Vnlkenoer had hut echter weeral io den loop der bespreking uooilig geoordeeld een gif tig pijltje op M. I)e Windt te sturen. 11 Toen ik schepen van Openbare Werken was, zei hij, wist ik tot don laatsteu stool die outbrak eu kende ik 't laatste voorworp dat op den zolder van 't stad huis stond ■M. De Windt liet die kleinzielige bemerking ouopgemerkt voorbij gaan. M. De Yallteneer was immers zeer zenuwachtig on opgewonden. .Maar waarom toch Do uitgave zou dus rond de 25.000 fr. bedra gen bekommerd met den fiuauciëelcn kant dier kwestie, spelde M. De Windt aan M. De Valke neer de vraag neer, hoe hij dacht die som te kun nen betalen. Niets is het. om 25.000 fr. lesse naars te bestellen, maar als de leveranciers met hun rekening komen, moeten die ineuschen be taald worden, en we w eten dat de geldelijke toe stand der stad verre vau rozekleuiig is. Eu hij opperde de meeuing dat hetmisschicn wenschelijk zou geweest ziju die uitgave over twee dienstja ren le verdoelen. Een heftige bespreking. En hier ontsioud nu een heftige bespreking. M. De Yalkeueer was ojigejaagd eu hittig, zonder reden of verstand M. l)o Windt maande hem aan met kalmte te redeneeren. Maar opeens riep schepen De Valkeneer uit - Ja, M. De W'ïndt, hier zijt ge niet - pingrc - hier ziet ge op de uitgaven nietuu 'n is 't u niet te veel duizenden franken uit te geven, maar op den boterham van den u crkman u ilige 't wel sparen - Heel de vergadering zag verwouderd en ont hutst op Gesommeerd door M. De Windt zich nader te verklaren, snauwde NI. De Valkeneer, in eeu katteukoleire, rood lijk nen tikkenhaan, M. De Windt toe: 4 Ja, GIJ zijt het, die tegen den opslag der daghuren van 't werkvolk waart- Een hatelijke bewering. M. De Valkenecr was voorzeker bewust en diep overtuigd in zich zelf dat hij daar een hate lijkheid, eeu slechte daad beging, want hij weet, en M. De Windt deed het hem opmerken, voor 't gene don laatsteu loonsopslag betreft, dat 1) M. I)o Valkunoer dien opslag heeft toege staan zonder in 't schepencollege er van te spre- 2) Dat hij er. aan M. De Windt, schepen van Openbare Werken, onder wiens bevoegdheid de stadsworkliedeu staan, geuu enkel woord van gezegd heeft 3) Dat dc lieer Burgemeester cn de heer sche pen Van Opdenhosch er ook niet - de eerste let ter - van wisten •1) Eu, wat meer is, dat M. De Windt op de gemeenteraadzittiug, waar.M. De Valkeneer den opslag toostond, afwezig was, uit hoofde van ziekte Een gewettigd besluit Onnoodig aan onze lezers te zeggen dat de han delwijze van M. Dc Valkcncerde afkeuring heeft verworven van al de personen die op de hierbo ven vermelde vergadering tegenwoordig waren. En we begrijpen maar al te goed.de gewichtige beslissing van onzen vriend M. De Windt, die na beraadslaging, over het voorval, met het bestuur der liberale Federatie, zijn ontslag vao schepen aan den heer Burgemeester stuurde,io een schrij ven waarran we hieronder den inhoud overdruk ken Aalst, den 2 Juni 1924. Heer Burgemeester, Hot zal U met verwonderen dat, na de hate lijke, kwaadaardige en oneerlijke aantijging, mij door den hoer Schepen Dn Valkeneer, in de bij eenkomst der Besturende commission van do Staats Middelbare scholen,in 't aangezicht geslin gerd, eu waartegen ik met spijt heb moeten be- statigen, dat gij als voorzitter, geen enkel woord vau afkeuring noch protest hebt geuit, het mij in t vervolg onmogelijk is nog in volle vertrouwen samen met M. De Valkeneer dc stadszaken te helpen opdrijveu. Ouze politieke strekkingen staan, we weten het, totaal tegen elkaar, maar ik meen dat zulks niet beletten moet, dat wanneer geen enkele par tij over de meerderheid beschikt, de gekozenen van verschillende deukwyzeu, iu "t schopencolle- gie samen de algemeeue stoffelijke en zedelyko belangen der bevolking, iu een breeden geest van toegevendheid en overeenkomst, kunnen verzorgen eu verdedigen. Doch om dat doel met vrucht door te drijven, moet er eeu zeer wederzijdsch vertrouwen bo- Da t vertrouwen, sinds 't laatste voorval is bij mij totaal verdwenen, en om die reden,'takkoord met al mijne politieke vrienden, heb ik de oer Ued te melden dat ik ontslag neem als schepen. Aauvaard. Heer Burgemeester, de uitdrukking mijner gevoelens van hoogachting. Alb. DE WINDT. Enkele losse bedenkingen. liet ontslag van M. De Windt als schepen, zal door vele onzer lezers vernomen worden met een rechtzinnig spijt, omdat zijn heengaan ontegen sprekelijk een verlies is voor een rechtzinnig, on partijdig eu gewetensvol bestuurder stad. Ditzclldc ontslag zal ook eeu groote opschud ding verwekken in (ie raugen der liberale partij, waar M. De Windt aangeschreven staat als een knap redenaar, een bevoegd beheerder en eeu onvermoeibaar voorman, die steeds koen c-u dapper aan de s|>iis stond zijner gelederen, even standvastig bij du nederlaag als verdraagzaam eu grootmoedig hij de overwinning. Maar niet alleen bij zijne partijgenooten, ook hij alle andere rechtgeaarde Aalstenaars, die zich uictlatcn verblinden door naijver olieverzuchtige bedoelingen eu verder nog vooral bij vele recht- ziuuige politieke tegenstrevers uit de katholieke partij, zal inwendig dit aftreden diep betreurd worden. Immers, de ondervinding heeft hun geleerd, dat schepen De Windt niet de politieke, hard- vochtigo dweeper was, die zij misschien wel vroe ger iu hem hadden vermoed, de onhandelbare tegenstrever, do onverbiddelijke aartsvyand maar wel eeu eerlijk, rechtschapen, rondborstig eu oubaatzuchtig bestuurder, een flink maar krachtdadig beheerder, waaraan de stad Aalstop dit oogenblik zulke dringende behoefte heeft. .Mijnheer D. W. was eveneens een talentvol debatteiylic zijne tegenstrevers bet hootd wist te bieden eu door locuscbe eu doortrapte drogrede nen, het gras niet goedzakkig vau onder zijne vooteu zou hebben laten wegmaaieh. Eere aan wie ecre toekomt Schepen De Wiudt was oen maD uit één stuk, die zich nooit liet geleiden, noch door politiekcn hoogmoed, noch door blinden partijgeest, noch door eigen baat ol'naijver. Hij was ook de man niet die zich liet bekoren om hij ontvangsten of feestelijkheden met sluier cn vergulde schcpeDfrak te kunnen pronken Neen bij zag iu het schepenambt enkel en uit sluitend eeu bestuurlijken post en bad dus slechts de booge belangen der stad iu het oog. Aan die edele zending was hij met harten ziel toegedaan en hij besteedde dan ook graag aan die taak zijne uitgebreide bestuurskeuuis, zijne hoogere be voegdheid eu dc karig getelde rusturen waarover bij beschikte op gev aar af, door lastig en aanhou dend overwerk, zijne eigeue gezoudbeid te kren, kop Eu, als men dau, voor al de opofferiugsgeest, voor die rustelooze, nooit stilstaande toewijding, op den hoop toe nog dc zondebok is, niet alleen lijk van politieke tegenstrevers wat te begrij pen valt maar van zijne eigene partijgenooten, n.l. vau dc Ridders der dolce far niente die alles beknibbelen eu uiets opleveren, dan zou men iu eeu oogeuhlik van ontmoediging den brui aan Marten geven, wat M. De Wiudt niet deed eu waarom wij hom des te meer waardeeren. Maar het ambt van schepen in onze stad is niet steeds met bloemen eu lauweren omlijst. Eeu schepen heeft ook zijue eigenwaardighcid en mag in geeueu dooie striemende en hatolyke kaaksla gen ontvangen vau deze, die met hem in eenen breeden geest van toegevendheid, van samenwer king, van overeenkomst en wederzijdsch vertrou wen zouden moeten leven. Uitbot vorigYolaas hebben ouze lozers klaar gezien, dat sommige collega's van Meneer De Wiudt, uit het schepencollege, het alzóó niet meenden. Doch hij, die een ezelstamp aan den schcpene van Openbare Werken wilde toebren gen, zal er misschien wel het eerst, en het meest onder lijden... Dc heer De Windt treedt dus als schepen af. Hij mag fier en gerust met opgeheven hoofd heen gaan, want hij besefte ten volle de waardigheid van ziju verheven ambt en bij heeft het steeds met wijs beleid, verkleefdheid en zonder partij geestvolbracht. Uit den grond van ons hart zeg gen wij hem hulde en dank Dat de bekuibbc- laars, tot welke rangen zij ook behooren, het be ter trachten te doen. ij verwachten hen aan het werk Db Redactie Vax Oxs Blad.

Ons Blad | 1924 | | pagina 2