Parlementair weekoverzicht Van den Bossche frères C° Rede van Volksvertegenwoordiger H. Robyn Ik voeg raijnc gelukweuschen liij al degene die a, leden van Voor Taal en A'rijbeid, reeds te beurt vielen. Gij bebt uiterst verdienstelijk werk geleverd voor bet volk en voor de kunst.Wij allen zijn getuigen geweest van de opofferingen, die gij bebt gedaan, om te geraken tot den schit terenden uitslag die beden wordt geviord. Gij bebt bijgedragen tot de geestelijke ontwikkeling van ons volk, en baanbrekend werk verricht op bet gebied der kunst, die in Vlaanderen immer heeft thuis behoord. De beer Monteync herinner de den naam van Breughel, Vlaanderens groot ste schilder, die heden te Brussel wordt herdacht. Zijne kunst schoot hare wortelen in het volk. In al de lauden der wereld staat de Ylaam- sche kunst zeer hoog aaugeschreven eu die kunst, die alle volkeren heeft overmeesterd, is niets an ders dan het schilderachtig voorstellen van liet leven van ons volk. Onder al de kunsten staat de tooncelkunst het dichtst bij :t volk. Zij spreekt tot dezes hart,wekt het op, en brengt de innigste eu edelste gewaar wordingen voort. Zij is de eerste stap tot de ver- edeliug en de opvoeding der bevolking. Waar de tooneeikunst bloeit eu zich ontwikkelt onstaat kunstleven eu dan komen tol ontplooiing de rij ke gaven voor beeldende kunsten en voor muziek, die zoo kwistig aan ons volk werden uitgedeeld. Ik voel dat wij een tijdperk intreden van zede lijke en verstandelijke ontwikkeling van hot Vlaamsche Tolk. Overal borrelt liet leven op en klimt steeds hooger, Gij, mijne lieeren van Taal en Vrijheid, wijst den weg op letterkundig-en tooueelgebied. Gij zaait voor de toekomst, en fier mogen we allen zijn, op voorhaud, op den rijken oogst van kunstwerken en kunstbesef, die zal rij pen op den akker die gij nu beploegt, s Luide toejuichingen weerklonken opnieuw en de aanwezigen werden andermaal op een glas champagne onthaald. De verschillende - nummers door het pro gramma der feestelijkheden voorzien, waren al- geloopen. De ernst van de wezens verdween en maakte plaats voor gezelligheid eu leute.Lekkere sigaren werden verder gerookt, fijne diuukcu ge dronken... Concert. Te 7 1/2 uur 's avouds werd door de harmonie Les Bons Fivanls uit Wettereu, óp de kiosk der Groote Markt, een puik eoucert gespeeld als hul deblijk van dien kring aan Voor Taai en Vrijheid. Ouder de leiding van den zoo sympathieken als bekwameu heer A. Van der dracht, werden een zestal keurige concertstukkeu uitgevoerd, met een juistheid van tempo, ecu innigheid van ge voel en een ideaal vau samenhang, die bewonde- nug afdwongeu. Door luide toejuichingen gaven dc talrijke toe hoorders dan ook hunnen dank eu hunne tevre denheid te kenuen en de heer Van der Gracht werd, met reden,overvloedig met bloemen gehul digd. Aldus eindigden een reeks fecstou waarvan de indruk laug zal bijblijven,niet alleen by deze die er het voorwerp van waren, innnr ook bij allen die ze meemaakten... Rond de Schepencrisis te Aalnt. Het ontslag van meneer De Windt als schepen werd in Ons Blad vau verleden Zondag mede gedeeld en besproken. De pennen onzer politieke togoustrevers ko men thans los eucommcuteereu deze gebeurtenis, van bun eigen standpuntje uit,natuurlijk. AVe zul len onze lezers zoo goed als mogelijk op de hoog te houden. Hier volgen al een paar persartikels. DE VOLKSSTEM vau Donderdag 12 Juni wijdt een lange kolom aan het zoogezegd incident Dc Windt-Dc Yalkeneer op de laatst gehouden zit ting der Middelbare Scholen. Het artikel werd ingegeven door een bevoegd persoon, die een heel laugc lijst nutteloozc bizonderbcden neven de kwestie mededeelt, die erg ONJUISTE gctal- leu opgeeft omtrent de schoolbevolking onzer Middelbare School, en de waarheid omtrent de woorden door schepcne De Valkcucer uitgespro ken, moedwillig verwringt en verdraait in korte woorden, een pleidooi jiro domo ten voordeele van den opvliegenden en zcuuwachtigeu schepen vau fiuancieu. DE WERKMAN' van deuzelfden datum houdt eeu gesprek met Dirk Martens over dezelfde po litieke gebeurtenis. AA'e nemen de kenmerkende zinnen eruit en laten den dialoogvorm weg De kasjevans van de politiek murekccrcn over eutweerze zoeken nu naar een nieuwe kompetentie, die gemakkelijk is om vinden voor openbare werken moet er ne werkman gepakt wordeu, geeu die hoeft tien werken, maar een die weet wat arbeiden is, door het zelf gedaan te hebben. Ik geloof, dat er gekonkeld wordt. De katho lieken zyu vossen.Vosseu vorliezeu wel hun haar, maar hun streken niet. Gelukkig, dat ons mannen niet van gisteren zijn; want met zulke kerels moet ge goed uw bedde maken eer ge slapen gaat en daarna goed uitslapeu De socialisten willen twee man in 't schepen college de katholieken een groenkruiscr in de plaats van M. De AVindt, maar dan zijn er drie katholieke schepenen zij zijn dan de bazen eeu gevaarlijk baantje Het werkvolk van de stad is kontcut lijk de kinderen die eeu nieuwen onderwijzer gaan krij gen, omdat M, De AVindt het aftrapt hij hing te veel af van de financiën vau de stad in plaats vau zijn eigen gang tc gaan. - Zoo schrijft De Werkman, die er ecu speciali teit op nahoudt van oneerlijke, kwaadaardige en hatelijke aantijgingen kapitaal, flebeid en Socialism?. Wat is kapitaal Het kapitaal is de vrucht van het ophoopen het is het geheel waarmede men zich door vroe ger werk en sparen verrijkt heeft en waarvan meu gebruik maakt voor toekomstige werken. Het kapitaal is de verplichte helper van den arbeid. De rijkdom door het werk voortgebracht, kan verteerd wordeu om aan de uoodwendigbedeu en de genoegens van den mcusch te voldoen uien kan hem nutteloos verteren. Het is redelijker er een deel van te spareu, om er eeu kapitaal van te maken dat bestemd is tut eeu voortbrengend ge bruik, het is te zeggen tot het vormen van nieu we rijkdommen. Het is al eeu hefboom die de macht, de vruchtbaarheid van de toekomstige be drijvigheid vermeerdert Het kapitaal is dus dc verplichte helper van den arbeid en 't is waar dat zonder zijn hulp het werk onvruchtbaar zou zijn. Zij die het kapitaal willen vernietigen, bedriegen het volle want door dc vermeerdering der rijkdommen inde maat schappij verhoogt de welvaart van do massa.- Het is iu de rijkste landen dat de werkman de meeste inkomsten heeft ter voldoening van zijn nood wendigheden, en dat is een reëel goed, De socialisten tegen het kapitaal De gewone aanhangers van dc socialistische leer, vallen uit tegen liet kapitaal eu verkondi gen zells dat zijden werkman willen bevrijden van het juk dat hem daardoor drukt. Eenigen hunner beweren zelfs dat de arbeid alles kaD, zells zonder de hulp van hel kapitaal. Ongelukkige werklieden laten zich door zulke bedrieglijke praatjescn zulke onzinnige verkla- Grootnijverheid kan alleen bestaan door groot Kapitaal In Chioa, iu ludië, leven tientallen millioeuen werklieden in armoede, omdat deze landen geen kapitaal bezitten. Daar waar de Europeanen ka pitaal hebben ingevoerd om degroote nijverheden te stichten, zijn de levensvoorwaarden gevoelig verbeterd. Ieder deel kapitaal dat gevormd wordt door een overschot van voortbrengst op het verbruik, door spaarzaamheid of verzameling, kau aangewend worden vooreen nuttig bedrijf, en levert aldus nieuwe bezigheid voor deu arbeid. De grootnijverheid, die de incest democrati sche industrie is, kan slechts licstnan door mid del van groote voorschotten. Kenmerkende voorbeelden. Óm zich van deze waarheid rekenschap te ge ven hoeft men slechts na te gaan wat de socialis- teu doen als zij nijverheidsinrichtingen stichten. Ongëveër twintigjaar geleden wilden werklie den iu Frankrijk, die in onmin met glasblazerij- eigenaars leefden, huu cigeu fabriek bezitten. Zy richtten er twee op, een te Carraaux eu de ande re te Albi. De eerste beschikte over een kapitaal dat haar niets gekost had, want het bestond uit giften, om halingen en bijdragen die te zinnen echter onvol doende waren. Men ging voort, oproepen tot vrij gevigheid te doen en gaf aaudeeleu van zeer klei ne waarde uit. AA'at onbrnk, was eeu goede lei ding en ijver by dc werklieden. Te Albi werd eene tiieuwo glasblazerij, die ook aan de arbeiders toehoorde, geslicht, eu deze voerde een doodelijke mededinging aan die van Rochefort ontving van een dame,die haar doch ter ervoor onterfde, een som van honderd dui- zcud frank. Audcre giften kwamen toe, omhalin gen werden gedaan en zoodoende bracht men 400 duizend frank bijeen. Maar ook hier ontbrak het aan goede leiding eu niettegenstaande de be scherming van Jaurés, deu grooieu leider van de Frauschc socialisten, ontstond er tweedracht. De werklieden keurden de daden van don bestuur raad af, het geld ontbrak eu weldra werd de toe- s'aud der arbeiders slechter eu slechter. Over 't algemeen giugeu de oudernemingen tot voortbrengst bij de samenwerkers in Frankrijk cd België te niet, wegens onvoldoende kapitalen of bet gemis aan goede leiding. Dat alles bewijst hoe het kapitaal, de onderne mingsgeest van de bcstuurlcdeu en huu vernuft, invloed hebben op de uitslagen van een handels- of nijverheidsuitbating. Socialistische ondernemingen. Inde ondernemingen door socialisten bestuurd, waar voldoende kapitalen aauwezig zijn eu die goed beheerd wordeu, zyu de winsten even groot als in gelijkaardige uitbatingen, die door niet socialisten bestuurd worden. Dc- eene eu de andere trekken voordeel uit de goede tijdperken en lijden als er economische crisis heerscht. N'a den oorlog hebben de ondernemingen, dooi de socialisten gesticht buitengewone, aanzienlijke whisten verwezenlijkt.Zij hebben bun voortbreng selen aan zoo hooge prijzen verkocht, als de fa briekanten die geen socialist zyu. Sprekende cijfers. Enkelen tijd geleden heb ik het verslag ont vangen van don beheerraad der Verecnigde Spin nerijen en AVeverijcu, waarvan Anseele voorzitter is. Het stelt met voldoening deu goeden uitslag voor het dienstjaar 1923 vast. Het kapitaal werd in den loop vau 1923 van drie millioen op zeven inilliocn gebracht. De bruttowinst was 2,896,702 frank, dus ongeveer 50 ten honderd van het kapi taal. Men beeft 1,300,000 frank afgekort. De be heerders en toezichters hebben 140 duizend frank onder elkaar verdeeld De aandeelhouders heb ben 18 ten honderd dividend ontvangen. A'oor de dividendaandeeleu, die niets gekost hebbeD, be komt men 2,33 fr. per aandeel. Dat alles zon als woeker bestempeld worden, indien hier geeu spraak was van ecu socialistische uitbating. Maai socialistische beheerders, toe zichters cn bestuurders worden nooit te veel be taald, en socialistische aandeelhouders mogen groote dividenden iu bun zak steken dat alles viuden de A'andcrveldes eu Anseeles doodgewoon natuurlijk. De socialistische glasblazerij vau Charleroi maakte twee of drie jaar geleden, tot 100 ten honderd winst, en de socialisten aanzagen deze winst als eerlijk verdiend, maar als de bilans van niet socialistische ondernemingen zulke winsten zouden vermelden, dan zou bet exploita tie der verbruikers beeten eu deze kapitalistische niet-socialistische uitbaters, zoudeu moeten op gehangen worden- Woorden en daden Ik mag bier dus wel zeggen dat men, er in de socialistische ondernemingen,m't geheel niet aan houdt, de roodc princiepen toe te passen. Men wil er leven iu vooruitgang, eu om goede uitsla gen te bereiken maakt men gebruik van het ka pitaal, van het krediet men doet mee aan con currentie en men schikt zich naar de organisatie die door-de socialistische politiekers veroordeeld wordt. LOUIS STRAUSS, Volksvertegenwoordiger. Brussel, 7 Juni 1924. In de Kamer. Dinsdag heeft de Kamer de behandeling voort gezet van de Begrooting der Buitengewone Ont vangsten eu Uitgaven.-Wij kregen eene reeks re denaars te hooi en, die op de uitvoering van ver schillende werken nadruk legdeD. Du heer Ilcy- niau vroeg betere verkeersmiddelen tusseheu Antwerpen en het Waasland de heer Carton de Wiart bepleitte de zaak van (le ovei blijfselen van de Terkamerenabdij. De heer A'an Cuuwelaert, bracht het Scheldevraagstuk tc berde eu vroeg uitdrukkelijk, dat onverwijld den strijd tegen de verzanding zou wordeu aaugebundeu de heer Strauss behandelde hetzelfde ontwerp, bij stelde den aankoop voor van eene machtige baggerma chine. De geachte deken van jareu der Kamer zou ook weuscbeu dat zoo spoedig inogelyk een aanvang werd gemaakt met het bouwen van een tunnel onder de Schelde, die beide oevers zou verbinden. Dc heerBuyl biak een lans ten voor deele van de Laven vau Nicuwpoort. AA'oeusdag morgen zette de Kauier dc einde- looze interpellatie van den kcei'Melrkmans voort over den woningnood. Iu den namiddag zette zij eveneens de bespreking voort van het ontwerp op de electrisehe drijfkracht eu vau de begroo ting van Buitengewone Uitgaven. Donderdag werd molde behandeling van deze begroeting gedaan gemaakt, en werd zij door de Kamer aangenomen eu overgemaakt aan den Se naat. Op het einde van de vergadering van dien dag maakte dc Kamer een aanvang met de Be- grootiug van Koloniën eikdeze behandeling, die zeer kalm van stapel liep werd ook Vrijdag vooi t- gezet. In den Senaat De Senaat kreeg Dinsdag de interpellatie to hooren van den heer Damns tot den Minister van Nijverheid en Arbeid over de voor personen eu goederen zeer nadeelige uitwasemingen van den Valeutin-Coqfabriek te Hollogne-aux-Pierres. Eindeloos weidde de iuterpellaul uit over deze zaak, die in eeu paar woorden had kunnen wor den afgehandeld. De Minister van Nijverheid en Arbeid antwoordde bondig,dat eeu onderzoek was ingesteld geworden eu dat hij op den uitslag wachtte om maatregelen te treffen. Daarna zette de Senaat dc behandeling iu vau de Begrooting van 's Lands Schuld. Ditmaal sloeg gezel Lekeu bet record van den zeever met de ingedutte ver gadering zeven kwartier in slaap tc houden met éeu ijdel en ziuloos gezwets waar geeu einde scheen aan le willen komen.Iemand die niet ver trouwd is met het gebazel van dien rooden Baas Gauzendonk kan zich onmogelijk eeu denkbeeld vormen van deu kolossalen onzin dien hij weet uit te kramen. Hier meer dan ooit mag men uit roepen,nadat de schreeuwer rood van inspanning op zijn zetel is teruggevallcu Quel genie Quel deutiste De heer Francois (soc.) die daarna aan het woord kwam hiug eeu weinig geruststellend tafe reel op van den linantieeleu toestand vau ons land om natuurlijk tot de conclusie te komen, dat al leen een heffing op het kapitaal het cenig red middel van dezen toestand kau zijn. Zoodra dc socialisten aan het bewind komen, beloofde hij, dat zij dezen maatregel zouden toepassen. AA'ij verwachten hen hij de uiteenzetting van hun kies- programma iu dien zin en zijn benieuwd hoe zij dit alles zouden willen aan boord leggen. Zal de heer Francois, die zooals iedereen weet scbatryk is, het goede voorbeeld geven met enkele van zijn talrijke millioenen af te geven V Donderdag maakte de Senaat gednau mot de algemeene bespreking van de Begrooting van Nij verheid en Arbeid en word er door de verschil lende redenaars nadruk golegd op de gespannen verhouding tusschen de mutualiteiten en de syn dicaten vap geneeshecren, naar aanleiding van de minimum tarieven dezer laatsteu. Daarop gaf de Minister een bevredigend antwoord, dat laat verhopen, dat alles zich zal schikken. Deze week heeft dus de Senaat weer bijna twee begroetingen van hare dagorde geruimd eu zeer verdienstelijk werk geleverd. Bericht. De BANQl'E CENTRALE I)E I.A DENDRE vergoedt aan hare titularissen van hnlfmnande- lijksche rekening, een interest van 4,25 voor bet tijdperk van 10 tot 25 Juni 1924. OudepOepgadeping in de stedelijke lagere meisjesschool n° I Een paar weken geleden werden deonderwijs- vrienden en de ouders der leerlingen,door de be stuurster en het personeel \au dc stedelijke meis jesschool qc 1 onzer stad, uitgenoodigd op een feestelijke vergadering iu het lokaal zelf dei- school aan een tiental meisjes, laureaten in deu wedstrijd van 1923. tusschen de leerlingen van de stedelijke lagere scholen, zou het diploma overhandigd worden, huu schitterenden uitslag bevestigend. De oproep door de bestuurster der school ge daan werd zeer bevredigend beantwoord; de ouders wareu vrij talrijk aanwezig en ouder de vrienden van ons openbaar onderwijs zagen we met genoegen de gemeenteraadsleden II.De Stob- belcir cn Victor Bocqué, verder do w. n. bestuur- der der stedelijke jongensschool, de heer A. A'an Mulders, verschillende onderwijzers on onderwij- Jammor, dat de hoofdredakteur van Ons Blad verplicht is, ons zoo weinig plaats af te meten voor 't verslag over dit welgelujct intiem feestje we zouden anders gaai ne iu bizonderheden ge treden zijn om terloops lucht te kunnen geven aan de bewondering die we hebben voor het ta lent van de jeugdige zangstertjes en dëclamalri- cesuithet 2° studiejaar, voorde flink opgeleide leerlingen uit het 3® en de meesterlijk gestyleer- de jonge juffers uit den 4 ""graad. Hulde aan wie hulde toekomt De dames De Clerck, Baert eu A'enneman halen alle eer van de prestaties hunner leerlingen ze leverden alle verzorgd en knap werk eu gaven welspre kende bewijzen van uitzonderlijke verdiensten. De bestuurster deed een aanspraak tot de aan wezige ouders eu de bekroonde leerlingen zè deed het met de gemoedelijkheid haar eigen en den gezonden practischen geest, die baar ken merkt. Op tijd en stond deeleu we enkele voor name brokken, uit die aanspraak mede. Oudervergadcringcn als deze, welke we 't ge noegen hadden bij te wonen, kuuuen slechts me- debelpeu tot eeu gelukkige nauwere samenwer king tusschen school cn buis Fecstpaleiskinema. Op het programma van A'rijdag 20 Juni tot Maandag 23 Juni staan twee aantrekkelijke film- al het drama, Ben slem in den nacht, ineenge zet door den gekeudeu eu tliuken Amerikaan- schen regisseur Frauck Lloyd bleen Amerikaauscb excentriek kluchtspel. Pak het maar lichtjes ook nog gebeetcn I.aat het aan me hurl met komen. De hoofdrol wordt iu dezen film vertolkt diior den fnmeuzen komiek AVill Rogers, die alle kiiiemaliel'bebbers wel ken nen. Weer een puik programma dus Aan onze medewerkers. Aau verschillende redacteurs eu correspon denten van Ons Blad berichten we, dat plaatsge brek ons verhinderd heeft dees week verschillende vau hun belangrijke artikels eu mededelingen on jameincn. De ingezonden kopij zal echter in het volgend nummer verschijnen We berichten hen tcrzolvortyd, dat voortaan alle artikels en medcdéelingcn van welken aard ook, die dc REDACTIE van hot blad betreffen gestuurd moeten worden op het volgende adres Drukkerij vau Ons Blad (voor de Redactie.) Gentschesteenweg, nr 35, Aalst. ANCIENS ETABL1SSEMENTS Société Auuuyme h Ninove. MM. les actiounaircs sout priés d'assister l'asseiublée générale ordinaire, qui se tiendra le mardi 24 juin, ii 14 heures, au siège social, rue Burchtdam, a Ninove. ORDRE DU JOUR I Approbation da bilan et da compte de pro- fits eipei les de Texercice cloture le 28fécncr 1924- 2) Décharged donner aux administrateurs et commissairepour leurgestion. 3) Nomination statutaire. N. B- MM. les actiounairos, pour pouvoir assister a cette assemblee, sout priés de se con- former ii Farticle 39 des statuts. Le CoxsEin h'Administratios. FILTERIES A BLANCHISSERIES LA N1NOVITE Société Anonyme, Ninove. Le C'onseil d'Administration, en exécution dc Farticle 33 des statuts, a l'honueur d'inviter MM. les actiounairos :'i assister a Fassembice générale ordinaire, qui sera tenue au siège social a Ninove, le mardi 21 juin 1924, ii 10 heures do matiu. ORDRE Dl" JOUR 1) Bapport du t 'onscil d'Administration et du 2) Approbation du bilan et du compte de profits et per te s au 31!3; 24 3) Décharge a donner aax Administrateurs et au Commissaire pour la gest ion dc Vexercice écoulé; 4) Nominations statutaires Divers. MM. les actiounairos sout prévenus que, cou- formémenl :"i Farticle 38 des statuts, les proprié- taires d'aetious nomiuatives out le droit d'assis ter a Fasseinblée générale eujustitiant que Ieurs litres sont iuscrits sous leur nom, cinq jours au moius avant Fasscrablée les propriétairws dele tions au porleur doiveut, pourétre admis a l'as- semblée générale, produire soit Ieurs litres, soit un eertiticat attestant que ceux-ci sont déposés, cinq jours an moins avant l'assembléc, au siège

Ons Blad | 1924 | | pagina 2