Dirk Martens roskamt xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx AALST - KERMIS. Bericht xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Stichter van de Groep "G„ Onze derde Sjalekenslijst. J.J.K.A. 5.- UIT DE PERS. Wir Koliaborieren. VIANE. Aan het adres van Dr. Dero "Burgemeester» Hofstade. te Mijn beste Vriend, Het vervolg van het Collaborateurs leven van Herr Piron René, Parklaan, 40, Aalst. Zooals in onze vorige uitgave werd ver meld, had Herr Piron reeds op 2 Januari 1941 zelf zijn diensten aan den bezetter aangeboden, en gezien de moffen alles wil den slikken wat maar eenigzins voor Mof- frika kan nuttig zijn, mocht hun geen enkel paar stieffels ontsnappen om Herr Piron hieraan te herinneren, werd hem volgende nota gestuurd Kreiskommandantur 1/708 12 November 1941 Firma R. Piron, Aalst. Die anfertgung von schuhen jeder Art für die Zivil bevolkerung in Ihrem betrieb ist verboten. Der Kreiskommandant Ledemeijer Hauptman. De vertaling ervan is ongeveer als volgt: het maken van schoenen van om 't even welken aard voor de bevolking in Uw bedrijf is verboden. Ledemeijer. Kan het duidelijker 1 Piron René, die op volle toeren draaide van de eerste dagen van 1941, die huizen kocht met de macht in 1942-'43-'44, neen, het is maar al te klaar bloedgeld, verraders geld stroomde in das vetrieb van Herr Piron binnen. Verder kreeg de fameuze collaborateur Piron volgend schrijven vanwege de Ledercentrale. Brussel, 24 Mei 1943 Aan den Heer Piron-Heyman, Parklaan, 40, Aalst. Mijnheer Gezien de bezettende overheid Uwe firma vermeldt als zijnde toegelaten voor de leden der Whermacht tegen blauwe bezugscheine en blauwe met roode streep, de andere bezugscheine zijn slechts geldig voor gemaakte schoenen, op maat te ver vaardigen, Laarzen (Officiersreit - und marschstieffeln) zenden we U hierbij de noodige aankoops vergunningen om U toe te laten een voor raad op te doen in zoolleder en bovenleder welke voorbehouden moet blijven voor de gebeurlijke vervaardiging van deze waren. U zult in de gelegenheid gesteld worden Uw stock, door het insturen van bezug scheine bij de ledercentrale, te hernieuwen. Wij vestigen vooral Uw aandacht op het feit dat U verantwoordelijk zijt voor het regelmatig gebruik vanditleder.Tevens verzoeken wij U ons de goede ontvangst van dit schrijven te bevestigen. Dienstoverste, Directeur, De Caluwé. Naerhuyzen. Waarom was Herr Piron verantwoor delijk voor bet regelmatig gebruik, wat hier wil zeggen, het regelmatig leveren aan de moffen Het was een groote eer voor Herr Piron. in dit schrijven eveneens te verne men, dat de moffen zijn Firma vermeld hadden, als dat bij Fuhrers genade, hij erkend werd, als zijnde toegelaten voor Adolf Hitlers kultuurmenschen laarzen en marschschoencn te leveren, en om een overvloed van leder te hebben werden hem aankoopsvergunningen gestuurd Dat de Collaborateur Piron van hoo- vaardigheid niet meer wist wat aan te van gen om zijn macht nog meer te laten voe len, kan men begrijpen.... men hoeft slechts volgende verklaringen na te gaan, door 9 personen die werkten bij Piron, bevestigd Daar de gasten 's Maandags morgens nooit moesten werken en ze daardoor 's avonds tot 7 uur moesten arbeiden, besloten ze eens, den ganschen dag niet naar de laarzenfabriek te gaan. Er werd dus den ganschen Maandag gestaakt, Er moet gezegd worden dat Piron voorheen de jongens bedreigd had met tewerkstelling in Duitschland. Dien beruchten Maandag waarschuwde Piron, Blanckaert. bediende van de Wer- bestelle. Deze kwam reeds den volgenden dag naar de fabriek en bedreigde het werk volk dat ze bij herhaling, naar Duitschland zouden gestuurd worden. Dus, terhulproeping der Duitschers tot beteugeling van het werkvolk. Een ander feit welk ook nog kan bevestigd worden is, dat hij eens een Duitschen Feldgendarm dronken maakte, welke dan de jongens op last van Piron aftastte (het waren de jon gens welke 's namiddags hun noenmaal in de fabriek gebruikten). En dan de verklaring van het mitglied van den Duitschen Veiligheidsdienst S. D. die verklaarde te Gent, dat Piron aange worven was door Brik Nichels.en Siau van de melkerij van Oordegem, leden van den S. D. 1 En zeggen dat die ellendige ge- meene schoften nog in vrijheid vertoeven Zelfs een gestapo verklaarde ik was van den gestapo S.D., en zal nooit meer uit het gevang komen, maar Brik Nichels en C° hun plaats is hier bij mij, ze waren er ook van 11 Wat nu de Herr Collaborateur Piron niet belet met een pracht luxe-voiture te bollen Er is maar een zaak aan hem ver anderd zijn uitzicht.... een oude grijze verslenste tronie door WROEGING. Collaborateur, Uw geweten zult U best kunnen tot bedaren brengen achter de tralies met Uw werkmakker Brik Nichels, en Uw massa aangekochte huizen en eigen dommen onder sekwester. Pas dan, zal er rechtvaardigheid geschied zijn, en daar voor, Herr Collaborateur, zullen we ons best doen, zullen we ons geen oogenblikje rust gunnen.... dat verzekert u Dirk Martens. Het Feestkomiteit brengt ter kennis van de Maatschappijen, die feestelijkheden op het Kermisprogramma wenschen vermeld te zien, dat zij hunne aanvraag dienen te sturen aan den Feestbestuurder, Alfred Kelders, Kattestraat, 23, vóór 30 April a.s. LATER INGEZONDEN AANVRA GEN KOMEN NIET MEER IN AAN MERKING. Op Maandag 4 September 1944 heeft Pater Brik eenige "vrienden,, uitgenoodigd ten einde de groep "G„ in Aalst te stich ten, deze eerste vergadering had plaats op het landhuis, waren daar aanwezig Ges tapo Brik, Georges Steleman, Verhulst, Meert, enz.... Deze laatste was tijdens de bezetting chauffeur van de Feldgendarmerie en Sicherheitsdienst te Brussel. Hij heeft voor deze daad in Maart 1945 eene straf opge- loopen van 20 jaren gevang. Men ziet hier uit dat Brik zijne "vrienden,, van tijdens de bezetting uit het oog niet had verloren, en deze bij zich aam om na de bevrijding samen te werken. Tijdens deze vergade ring deed Georges Steleman een voorstel aan Brik ten einde een familielid te doen aanhouden omdat, volgens beweringen van Georges Steleman deze persoon den nacht der bevrijding zoude zijn fabriek willen in brand steken hebben. Verhulst Sebastien met wie deze persoon in kwestie heel den nacht zwarten was gaan aanhouden, kwam Georges Steleman in de reden en zegde dat zulks een leugen was aangezien hij per soonlijk en deze persoon met een twintig tal O.F.-leden gansch den nacht had samen geweest. Zooals de Aalstersche bevolking zich zeer goed herinnf ren zal werd Aalst bevrijd den Zondagnacht 3-4 September, en 's Maandags dus werd de groepeering van Pater Brik geboren in Aalst. Wij willen hier echter den nadruk leggen op het feit dat de Weerstandsgroepeering "G„ op andere plaatsen van het land werkelijk in de bezetting prachtig werk geleverd heeft, en hoegenaamd niet mag vergeleken worden, met deze van na de bezetting uit Aalst, waar een gestapoagent zich aan het "hoofd,, plaatste. Het ware te hopen dat den chef van den Sicherheitsdienst Opdebeeck naar Gent zou overgebracht worden, er is tenminste spraak van dat Holland hem uitleveren zal: of de Pater genoegen zal beleven aan de konfrontatie met zijn chef hoeft niet gezegd 1 Vorig totaal fr. 12.924.95 Van een Aalsterse Brusselaar uit sympathie voor Dominique 12, Omdat Miel niets kan. V.R. 8, Omdat Fientjen zoo rap mogelijk een ander café zou krijgen in de stad 10, Omdat Miel Pion zijn boom deed snoeien van'n zwarten 5, Omdat er zouden zwarte peren opkomen 5, Omdat ze nog zwarter zouden zijn 5, Omdat de boom zou zwart uitslaan 5, Omdat Arsèae niet weet wat er op moet 5, Omdat Mm Etienne de stoverij v. den O.F. heeft helpen opëten 5, Omdat Mr X het ook niet weet 20, Omdat Miel beter zijn flesschen zou gadeslaan en niet breken 5, Doe wel en zie niet om 100. Omdat Frans, het strijkijzer van Rik na 1 jaar nog niet gemaakt heeft 10, Omdat Fikken T.T.een kus gaf op den blauwen neus van Agnès 5, Omdat Jan twee verschillend haar heeft van Agnès "zwart en vos,, 5, Goedgekeurd door 4 defectieven Totaal 13.134.95 XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Hieronder volgt een artikel uit "Vooruit,, "De Gazet van Antwerpen,, verteert maar de uitsluiting niet van de "zwarten,, en andere incivieken, voor de verkiezing van Februari 1.1. Wij hebben destijds tegen die willekeu rige schrappingen gewettigd protest aange- teekend. De belanghebbenden konden wel beroep aanteekenen maar door het ontbin den van het parlement en de vervroegde verkiezingen kon hun dossier niet meer onderzocht worden. Zooals we het hadden voorspeld, blijkt het thans dat de overgroote meerderheid van de geschrapten van de kiezerslijsten ten onrechte die straf werd opgelegd en bijgevolg den naam "inciviek,, niet ver diende. De Rechtbank van Verviers heeft voor het oogenblik de dossiers van 23 geweerde kiezers, die beroep aanteekenden, onder zocht en geoordeeld dat 19 onder hen onrechtvaardig getroffen waren. We zijn overtuigd dat het resultaat van de verdere onderzoeken over gansch het land wel ongeveer hetzelfde percent zal geven. Het staat bijgevolg vast dat de verkie zingen een valsch beeld hebben gegeven en nog geen zekerheid hebben of het hui dig parlement de juiste weergave is van de politieke stroomingen in het land. 't Is zoo eenvoudig als het ei van Colom- bus de verkiezingen zijn valsch geweest omdat duizenden collaborateurs niet tot de stembus werden toegelaten Wij zouden er kunnen aan toevoegen inderdaad, het kiezerskorps was nog onvoldoende gezui verd want wij kennen collaborateurs en er zijn er veel in Vlaanderen die hun stembriefje kregen en waartegen niet de minste oppositie kwam. Wij keuren Vooruit's opmerking onvoorwaardelijk goed. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Veertien dagen geleden hadden we het over den Herr Van Sande. Ik wil onze geachte lezers wat meer over deze Colla borateur laten weten. Tijdens de bezetting moesten de radio pijionen van Liedekerke (deze waren in dienst der Weermacht) in eene nieuwe kleur gezet worden. Daar den Herr Van Sande dit door zijn collega Adolf den schilder niet wilde laten doen (deze had te veel werk op zijn etat - Major General) heeft hij dit werkje aangenomen en voorzeker een heel sommetje aan dit collaboratiewerk in zijn koffer laten vloeien. Als ik mij niet bedrieg is er daar ook eene nieuwe electrische verlichting aangebracht, deze is geplaatst door eene electriciteitven- nootschap waar Herr Van Sande adminis trateur Directeur is. Door dit groote werk was het aan den Herr Van Sande onmogelijk ter zelfdertijd de radiopijlonen van Ruislede ook wat op frisschen. Hij heeft niets beters gevonden dan een sommetje geld te verschieten aan eene groepeering schilders,die dit werk dan tot in de puntjes verzorgd,volbracht hebben. De spreuk van Herr Van Sande luidt immers "Voor de Wehrmacht moet alles verzorgd en fijn afgewerkt worden,,. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Mr. de Burgemeester, Gezien uw voortdurende kuiperijen en den laster die U verspreidt tegen de echte leden van den Weerstand in het bijzonder, en tegen alle waardige Patriotten in het algemeen, ziet het O.F. zich verplicht langs dezen weg Uw slapend geheugen wat op te frisschen. Spijtig voor U, hebt ge gedacht en er mede gespot en gestoeft, (iets wat U eigen is) dat de Weerstand dood is en begraveu. Maar zijt er van overtuigd dat de Weerstand springlevend is, en dat ge zulks eens op een dag zult ondervinden. Wel weten we dat ge slim zijt en ver nuftig, en ge jaren reeds tracht U een zeker alibi te verschaffen. Maar met welke uitgeslapen vossenstreken ge ook maar voor den dag komt, hoe diplomatisch ge ook zijt aangelegd, toch zullen we U en Uw vazallen ontmaskeren. Zooals ge patriot waart van het laatste uur, zoo ook zijt ge collaborateur geweest van het eerste. Nu begrijpen we maar al te best Uw valsche handelingen. Weet ge het nog, M. De Burgemeester, toen voor Duitschland de zon aan den hoogsten hemel stond, en mevrouw de Burgemees teres met Uw hooge nazi-gasten per auto uit wandelen ging. Spijtig nu, nietwaar Zwol Uw hart niet van hoogmoed, toen Uw dochter door de straten der gemeente te paard met Duitsche officieren paradeerde 't Was toen nog een kind nietwaar, of, waart ge misschien haar vader niet 1 Het was uit protest zeker, dat ge dan ging jagen met Uw groote nazi Oomes en dat ge ze thuis ontvingt aan Uw beste tafel gezeten, te dier gelegenheid gedekt met kalfsgebraad, schuimende champagne en lekker geurende sigaartjes. Van Uw paardenhistorie, daar willen we liever niet over spreken, dat is ons de moeite niet waard. Aangenaam zou het zijn, de juiste reden en het waarom te vernemen aangaande het feit Uwer afstelling tijdens de bezetting. Toch vreemd dat Uw beste en alles ver mogende vrienden U in den steek lieten. Zeker zal Uw vriend of vijand DE LEIJE U daarbij wel wat bijstand ver leend hebben, wat we best aannemen. En zeker zal het om die reden zijn dat g'hem hebt willen overtroeven. Uw tegen- tegenstrever Deleije was V.N.V.-er, wij willen zijn zaak niet verbloemen, maar moeten in alle oprechtheid bekennen dat hij stond voor zijn ideaal. Maar gij, gij hebt U aangeboden als lid van "De Vlag,,, niet uit ideaal, dat weten we zeker, maar uit lage Politieke haat en heerschzucht, gij hebt U willen begeven op de baan die rechtstreeks leidde tot volksverraad en Collaboratie. (vervolg a.s. week.) XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX De voltallige Bestuursvergadering van het locaal O. F. Comité van Hofstade, heeft met verontwaardiging kennis geno men van het rondschrijven van Gestapo- hond Brik Nichels tegen onzen vriend en medeverantwoordelijke van ons Reg.O.F. Comité. Met klem betuigen zij hun volle betrouwen in hun vriend en zeggen hem hun volledig vertrouwen toe. En gaan over tot de dagorde. Het O.F. Bestuur. - Hofstade. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX Verantw. D. Walgracf, Burgershuis, Aalst Drukkerij A. Vaa dea Broeck-De Boey, 5t, Kanaalstraat, Ié, Aaliti Teli 4991

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 2