OnafhanktlijkLeiósficnt Congres van het O.F. te Brussei De Prijzenslag Er zijn nog rechters in Dirk Martens roskamt Beigie Orgaan van het GEWEST AALST ZONDAG 19 MEI 1946 2' JAARGANG N' 29 PRIJS 2 FR. O.F.F. I. AALST REDACTIE en BEHEER Bargershuis, Groote Markt, 15, Aalst. Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Mei ging te Brussel in de zaal der trammannen het 2de Nationaal Congres van het (Jnathankeiijkheidsfront door. Alle ge westen van het land waren sterk ver- tegenwooraigd. ieder gewest kwam dan ook voor de micro met hun voor stenen. iriet gewest Aalst maakte vol gende resolutie bekend de econonn- scne collaborateurs zonder uitzonde ring de doodstrat. Onmiddellijk kon- takt tusschen bet Nationaal Secretari aat en den neer V an Clabbeke, Minis ter van Justitie, voor het overmaken van dossiers en het onmidaeüijk ge volg daarvan, innige samenwerking tusscnen Vlamingen en Walen om m blok de zuivering der groot oorlogs misdadigers te eischen en door te voe ren. net gewest Aalst mocht dan ook een machtig applaus in ontvangst ne men. Niet alleen deze voorstellen maar ook het andere gedeelte van de spreek beurt ontlokte een storm van toejui chingen. Na de debatten werd overge gaan tot het kiezen der Nationale Se cretarissen. Met algemeene stemmen en met een daverende ovatie begroet werd den lieer Demany tot algemeen secretaris herkozen, evenals de nee- ren biougardy, Metsers en De Üoo- man. Verder werden gekozen de ilee- ren Gerlo, Jrlouyaux en l_uitenant-Ko- lonei ilullebroeck. liet zij dus twee li beralen, twee kommunisten, twee so cialisten en een partijlooze. De Luite nant-Kolonel Hullebroeck heeft niets gemeens met een mottenbol, hij was tijdens de bezetting den bijzondersten raadgever van het hoofdcommando der Partisan en en heeft elf maanden lireen- donck gekend, evenals andere duitsche concentratiekampen. Hij vertegen woordigt oe politieke gevangenen in het Nationaal Bureel van het U.F., wij zijn dan ook terecht fier op hem. Twee belangrijke verslagen, eene van den Algemeen en Secretaris Dema ny, een andere van Kommandant Saint Martin droegen de algemeene goed keuring mee. Er werd dan ook bekend gemaakt dat in juli as. een algemeen congres met den F.F.I. van Frankrijk, de Weerstand van Joegoslavië, van Holland en Denemarken, Italië en an dere landen zal plaats grijpen en Frankrijk. Den O.F. van België zal er ook sterk vertegenwoordigd zijn. De stemming op het congres tus schen Walen en Vlamingen was echt broederlijk. Wij mogen hoopvol de toekomst te gemoet zien. De weerstand heeft nogmaals bewezen dat ze in de toekomst een machtige rol te vervullen heeft. Het Regionaal O.F. Comité Aalst. dit wil zeggen door de verbruikers en de slachtoffers der woekeraars wij moeten hem ter zijde staan in zijn strijd tegen de incivieke uitbuiters en tegen de C.V.P. en haar trawanten en be schermelingen, Wij moeten den- eer sten minister helpen om het gouden kalf tegen den grond te slaan. Wij doen dus een beroep op al de genen, die er belang bij hebben dat de prijzenslag gewonnen wordt. Geeft luidruchtig uw verachting te kennen en schreeuwt uw verontwaardiging uit voor de handelaars, die in de toekomst hun deuren zullen moeten sluiten om dat ze verkocht hebben tegen woeker prijzen. En zet later nooit meer een voet in hun winkel De arbeiders en de bedienden, ai de loontrekkenden, worden gepluimd door een leger bandelaars die het met de eerbjkneid niet ai te nauw nemen en die de waren, welke hun tegen ottici- eeie prijzen geleverd worden en welke ze tegen ofticieele prijzen zouden moe ten verkoopen, tegen woekerprijzen op de zwarte markt brengen. Die handelaars zijn na-ooriogsche incivieken, die ieders verachting ten voile verdienen. Unze eerste minister, specialist in t leveren van slagen, - kolenslag, ieftera Baels-slag, '1 itapol-slag, - heeft zich ten doel gesteld, gedaan te maken met die schandelijke practijken welke een onverdiende smet werpen op de faam der eerlijk gebleven handelaars j warn een handvol handelaars zijn eerlijk ge bleven). De prijzenslag is ingezet, ben on- vermijdebjk gevolg hiervan is de sta bilisatie der loonen. Waarin bestaat de prijzenslag Een paar voorbeelden zullen bet den lezer duidelijk maken Gij bezit 12 frank en kunt voor dat bedrag een kilo appelen koopen. Ver onderstel nu dat gij 1D frank hebt doch dat de appelen lö frank per kgr. kos ten. Gij komt dus verder met twaalf dan met vijttien frank. De eerste mi nister wil echter, dat gij met uw twaalf trank een kilo appelen tegen 10 t. kunt koopen, en dus nog twee trank over houdt. Gij verdient 120 frank en betaalt 12u trank voor een meter stof. Uw loon wordt echter verhoogd tot 150 trank, doch dan kost dezeitae meter stof löO frank, tengevolge van uw loonsver- hooging zijt gij dus armer geworden. De eerste minister wil echter dat gij 120 trank bbjtt verdienen en terzeii- dertijd een meter stof kunt koopen voor 100 trank. Uw loon zou dus het- zeltde blijven, doch zijn koopkracht zou stijgen. Wie deze eenvoudige voorbeelden niet begrijpt doet beter niet verder te lezen... en geen prietpraat over deze kwestie te verkoopen. Indien de eerste minister zijn doel niet weet te verwezenlijken, heeft hij den prijzenslag verloren, met ander woorden, de woekeraars zullen onzen frank gekelderd hebben. Zoo hij hem wint, zal hij een groote dienst bewezen hebben aan de natie in t algemeen, doch vooral aan de loon trekkende massa, aan de kleine spaar ders en aan de kleine renteniers die de eenige slachtoffers van de inflatie en de devaluatie zijn. De politiek van den eersten minis ter heeft echter vrienden en vijanden. De loontrekkenden en de democraten keuren haar goed, en de woekeraars bekampen haar. De heer Van Acker wij zeggen met opzet Mr Van Acker, en niet de politiek van Mr Van Acker heeft ook vijanden, namelijk de C.V.P.-ers die zich niet bekommeren om het al of niet lukken van den prijzenslag en hem uit politieke berekeningen tegenwer ken, en aan haarklieverij doen om den heer Van Acker, hun aartsvijand, toch fouten in de schoenen te kunnen schui ven. Kameraden, loontrekkenden, demo craten, eerlijke nijveraars en eerlijke handelaars, het is den heer Van Aclcer niet mogelijk alleen, zonder hulp, den prijzenslag te winnen. Hij moet in de zen geholpen worden door ons allen, (Vervolg onderaan vorige kolom) MIJNHEER CHARDONNE HEEFT' ZICH GETROMPEERD juist zooals zijn heer en meester, de schoonzoon van den aigezetten pro vinciegouverneur tSaels, heelt generaal Charaonne zich gedurende de bezet- ung een Klein beetje geLiompeerd. Hij heelt nameüjk gelooid m een munscue overwinning en heeft niet geaarzeld onze krijgsgevangenen aan te zetten zich in de vijandelijke formaties te ia- ten inlijven. Hij heelt te berlijn open lijk stelling genomen voor het Hitler- regime en zich ten dienste van de vij and gesteld, tegen eigen land en volk, tegen de Belgische belastingbetalers welke hem een rijkelijk leventje be zorgd hadden in de hoop dat hij den moed zou gehad hebben hen de vijan den van het lijf te houden. Voor dergelijke kleine missingen, zelfs wanneer zij begaan worden door een ongeletterde piot, voorziet onze Belgische krijgswet slechts één straf, namelijk de doodstrat, uitgevoerd op onteerende wijze. Maar er zijn rechters in Belgie. Deze rechters hebben den raad gevolgd, hen door een voormaligen minister van justicie gegeven, zich zeer toegeeflijk eu goedertierend te betoonen tegen de oorlogsmisdadigers, bijzonderlijk tegen over de grooten. Zij hebben dan ook de thesis van de verdediging aangeno men, en laten geiden dat mijnheer Chardonne, de aanvoerder van onze beste divisie, de Ardeensche jagers, een ouwe Pee is die maar over een vierde van zijn verstand beschikt, stokdoof is en de militaire wetten niet kende. Daarbij werd in acht genomen dat dien ouwen Pee zich had laten beetne men door Leon Degrelie. Onze vriend bekwam dus slechts eene gevangzet ting van vijftien jaar. Op hoeveel da gen een generaal, die eedbreuk pleegt, eene strat van vijftien jaar kan uitzit ten wordt in het vonnis niet gezegd, maar onze lezers kunnen dit gissen. Benevens het zaakje Leopold, het zaakje Bologne-Destexhe, de luiksche uitieveraars van kommunistenvleesch aan den vijand, een zaakje Baels, het zaakje van Monseigneur, de vriend van de geallieerde vliegers, de menig vuldige schunnige zaakjes van groot collaboratie, hebben wij nu ook het zaakje van onzen nationalen Berna- dotte, generaal Chardonne. Maar wij vergeten er nog bij te voegen dat de krijgsraad toch niet ge aarzeld heeft, den eedverbreker te rui neeren, ten voordeele van den Belgi schen staat en hem veroordeeld heeft tot het betalen van een frank schade vergoeding. Zooals men ziet zijn er nog rechters in Belgie. De ontwapende weerstand kan gerust op beide ooren slapen. In Belgie is alleman gelijk voor de wet. Ten ware de onnoozelaars welke op den raad van den verrader ingegaan zijn en daarvoor nu in gevangenkam pen zuchten, als zij geen hoogstaande CVPer hebben om hun zaak te behar tigen, er anders over dachten. Na de klucht van het landverraad zal nu kortelings de klucht van de grootcollaboratie volgen, wanneer het geval van de Fabelta aan de orde van den dag zal komen. Wij zien toe en zullen dan ook zooals nu onze Belgi sche rechters met beide handen ap- plaudisseeren. Fliktuwvaart. In de stad viert de muilentrekkerij hoogtij, er zijn nog steeds menschen te vinden, en dan nog mannen met een verantwoordelijke plaats, die zich niet schamen op een gezellig samenzijn in beperkte kring glaasjes te ledigen in gezelschap van den Uorlogs Vee en Veeër Ghislaintje, den Deutschen Stie- felkönig Piron, den fameuzen kollabo- rateur, bij uitstek Nazi Freund Polle Von Schijt, De Veylder en den Ges- tapoploert Bric Nichels. Vindt men het soms niet overdreven dat een Officier van de Veiligheid daarvoor speciaal zijn uniform had aangetrokken om in dat geeerd gezelschap te vertoeven Voeg daarbij een agent speciale die eerst den schijn gaf een zeer goede te zijn, en op Reverend Père Bric en zijn waakhond Ghislaintje alles wat doorslecht was, wist te vertellen, en dit nu zoodanig schijnt vergeten te zijn, dat hij iets wat hij nooit verteld heeft en dat naar het schijnt iets goeds be vat, op papier geteekend heeft ten voordeele van Bric, jongens toch het zal nog een puike strijd worden tus schen de Botermarkt eenerzijds en dien agent special anderzijds om het openstaand plaatsje van Ondercom missaris in te palmen Verder schijnt den agent special kost wat kost een trapke hooger te willen, want niettegenstaande hij niets dan slecht wist te vertellen van den fameuzen Pater Bric, zoekt hij nu goeds te verzamelen voor diezelfde Pa ter. zelfs tot op de Zavelbaan Fritz jongen, niettegenstaande het mooie dat U beloofd werd, zult U bedrogen uit den strijd komen, wij hebben U zeer laag op, hoor 1 Wanneer dit door U fel begeerd plaatsje U moest te beurt vallen, zal de bevolking weten waarom zulks ge beurde. Tijdens de plechtigheid van verle den Zondag hebben we verschillende ongure elementen onder de deelnemers bemerkt, onder andere de neus Arents uit de Kattestraat, die te vergeefs de Groote Markt afpierde of hij geen col lega leverancier van tijdens de bezet ting onder het volk zag. Toen plots de neus Arents brutaal afgesnauwd werd. hier vallen geen bloemkoolen of andere groenten te leveren, mannen, als ge moet groenten hebben, hadst U want Arents gaai er mee naar de Komman- datuur. De neus kroop tusschen het volk door, hij was er niet graag bij, die weerstanders toch, waarom niet zwij gen, een goede raad houdt li van der gelijke plechtigheden weg Arents. i*w aanwezigheid is totaal ongewenscbt. Pee Ketteken de meest verachte mensch van De Kat kon voorzeker niet gelooven dat die brave kultuurmen- schen die zijn Freunden waren, Belgen hebben vermoord, en daarom kwam hij zelf zien of het wel degelijk waar was, gij ook Pee Ketteken zult in het ver volg niet meer geduld worden. Bij deri verwoeden nazi-hond Pier Bombeel; stak ook een vlag uit, juist diezelfde vlag die uithing bij de begrafenisfees telijkheden van Staf Declercq en Po- devijn. In de vensters van Pier Bom- beeck diezelfde valsche tronies van destijds met dat verschil dat nu hunne poot niet in de lucht stak. Wat zullen deze Duitsche Freunden wel gedacht hebben als het kind van een der slacht offers, n.l. het zoontje van Albert De Man, het diep ontroerend gedichtje voor de micro aflas. DIRK M.

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 1