Een woordje over den IJzertoren Dirk Martens roskamt De Prijzenslag Ti-ta-polTi-ta-pol Elk zijn beurt, Eerst de Meester nu de Knecht. Sjalekenslijst 2 O. F. - F. I. Het crootste leugenmonument dat ooit werd opgericht is wel de Ijzer- toren. En door wie werd hij opge bouwd Door toedoen van alle laffe verraders die in den oorlog 1914-18 aan de zijde der Duitschers stonden en ons zoowel van binnen als van buiten het land, en zelfs op het front, in den rug schoten. Door die mannen, zooals Borms, Daels en tal van anderen, die i nde Duitsche Unies gingen zien hoe de moffen ons beschoten en trachtten te vernielen. Boven op den toren prijkt een kruis het had een hakenkruis moeten zijn dat aanduidt dat er priesters (wij bedoelen hier enkel en alleen priesters van het genre Verschaeve en Calle- waert, niet de vele anderen die ons tij dens de bezetting, zooniet actief, dan toch passief, bijstonden in onzen strijd tegen grijs en zwart), aan medegehol- pen hebben om hem op te bouwen. Nochtans als men de leering van Kris- tus wil naleven, mag men niet meedoen aan leugen en bedrog, en moet men vrede op aarde onder de menschen trchten te brengen, ze niet tegen elkaar in het harnas jagen en zeker geen vol- geUng zijn van Judas die voor dertig zilveren penningen zijn Goddelijke!» meester verkocht. Een leugenmonument is het omdat er mannen in begraven Uggen wie men woorden in den mond heeft gelegd die ze nooit hebben uitgesproken.Wie van al de strijders die deelnamen aan den oorlog 1914-18, zou durven verklaren in eer en geweten en in volle oprecht heid, dat hij het deed voor Vlaande ren Wel niemand, denk ik In de eerste plaats zeker de vrijwil ligers niet die het deden om ons Va derland van de snoode indringers te zuiveren. De beroepsmilitairen in geen geval en de anderen die verplicht wa ren te vechten evenmin. In de steenen van den toren staat in vier talen gebeiteld Nooit geen oor log meer We zouden er inderdaad nooit geen meer gekend hebben indien men aan de Duitschers, die er zich ja renlang op voorbereid hadden, ten koste van groote ontberingen, om gansch de wereld te overheerschen en uit te plunderen, alles toegestaan had en gegeven wat ze vroegen. De Duitschers pochen dat er bij hen Ïieen werkloozen waren voor den oor- og. Dat is gemakkelijk te verstaan indien al de staten van gansch de we reld gedaan hadden zooals zij. 't is te zeggen alle krachten aan het werk ge zet om oorlogsmateriaal te vervaardi gen, dan waren er nergens menschen zonder werk geweest. Maar dat is geen opbouwend noch vruchtafwer- pend werk... Wat is er het doel van en waar leidt het naartoe Onver mijdelijk naar oorlog Niet alleen Vlamingen sneuvelden in de vlakten van den Ijzer, maar ook Walen en Franschen. Die waren allen vereenigd om te strijden tegen den ge- meenschappelijken vijand. Jaarlijksch wordt een Ijzerbedevaart gehouden die ingericht werd door de verraders die thans weder aan de zijde der Duitschers staan. Vele naïeve menschen die de ware toedracht der zaak of de beteekenis daarvan niet kennen de verheerlijking van het verraad nemen er deel aan moes ten ze het beseffen ze zouden er zich vol afkeer en walg van onthouden. Dan wordt daar De Vlaamsche Leeuw gezongen. Door wie Door de verraders en de zwarte honden die zich niet als leeuwen gedragen, maar als gevaarlijke bavianen die kruipen voor hun Duitsche meesters en ze na- apen, waarvan de klauwen zwart zijn van in de modder te ploeteren en de tong zwart is van venijn te spuwen. Wij zijn de Vlaamsche Leeuwen, - de echte, met nagels en tong rood ge verfd met het bloed onzer vijanden - die, te samen met onze Waalsche broe ders, zich met al onze krachten verzet ten tegen onze overweldigers. Deze week hebben we nog iets over den Agent van den Deutschen Sicher- heitsdienst Pater Bric Nichels. Onze weerstandsmakkers van Kortrijk heb ben in blokletters in het blad België vrij met als opschrift Belgen in dienst van den Sicherheitsdienst en waarin letterlijk geschreven wordt. - Een der grootste schandalen die zich op rechterlijk gebied voor het oogen- blik voordoen is de zaak Brik Nichels uit Aalst, na een lange verklaring werd het artikel besloten met Van Damme en Mestdagh moeten gewroken wor den 1 WIJ E1SCHEN DE ONMIDDEL LIJKE AANHOUDING VAN DEN VERKLIKKER BRIK NICHELS. Tot staving van dit artikel willen we hier nog even een van die toch zoo for- meele beschuldigingen tegen pater BriK Nichels publiceeren. Wij. ondergeteekenden. gewezen Politieke gevangenen, bevestigen op onze eer, dat Damme Albert, uit Ha- relbeke, gedurende onze gevangenne ming, ons verklaard heeft dat hij (Van Damme Alb.) verklikt is geworden door Alberik Nichels uit Aalst. Geteekend, Van Gheluwe Achiel Merchie Omer De Rijckere Richard Steenlandt Jan De Deurwaerder Leon Van Gheluwe Alois Mestdagh Leopold Barbé René De Stadsbaeder Julien Dit is natuurlijk geen kozijntjes- dienst, zooals trouw ens de dozijnen an dere klachten, t paterken wringt zich als een duivel in een wijwatervat, en zoekt zooveel mogelijk troost en ont spanning bij zijn werkmakker van den S.D. Piron René, deze heelt kluiten ge noeg om aan den Pater Bric Nichels zijne duivelsche driften voldoening te geven vermits Piron ook redding zoekt en zich angstvallig aan de slippen van Bric Nichels hangt, want de belangen van Pater Bric zijn die van den colla borateur Piron evenals van den fameu- zen melkerijbestuurder Siau die zijn revolver van den S.D. aan huis besteld kreeg door de goede zorgen van Herr Piron. Nog veie surpriskes staat dit lage gemeene trio te wachten. Herr Pi ron zuipt als een os, hij weet trouwens waarom, zijn werkmakker Bric Nichels loopt met het vuur onder de voeten en derde werkmakker Siau volgt met bui tengewone spanning of hij al dan niet ten gronde gaan zal met zijn twee col- legas van den S.D. Het gerecht moet en zal optreden, bloed moet gewroken worden, weer- standers werden vermoord, er werd gezworen hun te wreken en ze moeten gewroken worden. DIRK MARTENS. Wij zijn de nakomelingen van die Vlaamsche Leeuwen die op den Groe- ningherkouter de vijand versloegen. - Zij en wij trokken ten strijde, niet om dat het Franschen of Duitschers waren die ons overvielen, maar omdat zij het duldden en wij ook niet toelaten dat vreemd gespuis ons wil komen uit moorden, uitbranden, uitplunderen en onze vrijheid ontnemen. Dat was de beteekenis van het ver zet onzer voorouders, dat is ook de be teekenis van den strijd dien wij thans voeren opstand tegen alle verdruk kers van waar ze ook komen mogen. Daarom moet dat uitdagend kolos saal leugenmonument tot in zijn grond vesten afgebroken en verdelgd wor den. Niets, geen steen mager na den oorlog van overblijven. Daar moet voor gezorgd worden De prijzenslag is ingezet. Er werden een reeks maatregelen getroffen. Het wachtwoord is prijsver laging. Prijsverlaging! De gas, de elec- triciteit, de kolen, het water, de post- tarieven, de spoorwegtarieven, de tramtarieven, het brood, zullen 10 l/o minder kosten. En de toepassing van dien maatregel blijkt nogal gemakke lijk te zijn. Een prijsverlaging van 10 c/o voor de textieiwaren, voor de schoenen. Dat is een ander paar mouwen! Wij erkennen volgaarne, en wij verheugen er ons over, dat er nog eerlijke hande laars zijn wij juichen die menschen toe. Er zijn echter veel meer anderen ons artikel is voor hen bestemd, en wij nemen ons voor, ronduit te hunnen be hoeve te zeggen wat wij denken. Vele handelaars zijn niets meer, maar ook niets minder, dan vuige, ge meene woekeraars die niets liever zou den zien dan dat onze frank den die perik ingaat. Wij noemen die kereis crapuul de benaming die de inci vieken ons bij voorkeur toebedeelen omdat wij den moed hebben de schur ken allerhande te ontmaskeren, hun el lendige practijken aan te klagen en hen bij naam en voornaam, met hun adres erbij, te noemen. Wie zal den prijzenslag winnen! De regeering Van Acker de moedigste regeering die ooit in België het bewind voerde of de bende laffe, van vet blinkende bloedzuigers die leven van hun illegale practijken en niet in staat schijnen, om hun brood op een eerlijke wijze te verdienen En er is meer. Die kerels leggen het er op aan om eerlijke handelaars in den grond te boren, dreigen hen bij hun leveranciers in ongenade te bren gen. Dat gespuis durft door middel van affiches de vrijheid van handel eischen in hun geest beteekent dat volle dige vrijheid om er naar hartelust op los te woekeren. Die handelsvrijheid dient niet te worden geëischt, ze heb ben ze en ze zou hun moeten ontzegd worden wegens hun oneerlijke practij ken. Zoo die vrijheid niet bestond, zou den de kampioenen van den woeker en van den dwang niet kunnen probeeren ze anderen te ontnemen door middel van chantage. v Gewis, de vrijheid van handel drij ven bestaat, doch dat volstaat hun niet ze vlassen op de vrijheid van woeke ren, op de vrijheid om zich vet te mes ten met de opbrengst van den arbei van millioenen eerlijke voortbrengers, die terzelfdertijd verbruikers zijn. Deze laatsten eischen echter iets an ders normaal te kunnen leven dank zij hun arbeid, en niet al te zeer te wor den uitgebuit ea uitgezogen, zelfs niet in een gemeenschap waar het handels- egoïsme hoogtij viert. Kameraden, democraten, prent u diep in het hoofd dat de prijzenslag niet kan verloren worden als gij mee werkt om hem te winnen. En mocht hij per ongeluk verloren worden, welnu, het zal uw schuld zijn dat gij nader hand armoede zult lijden. Gij zult echter meehelpen opdat hij zou gewonnen worden. Wij lezen in Vooruit De koning komt nog wat meer ge discrediteerd uit de laatste phase van het proces Poulet. Wat men er ook van zeggen mag. Deze journalist had op zijn eerste proces niet uitgepakt met de aanmoedigingen, die hij van 't Hof des konings had ontvangen tijdens de bezetting. Maar nu zijn hoofd op het spel staat, roept hij in dat een hooge Hoveling hem raadde en geluk- wenschte. En Poulet's verdediger zegt dat Pou let de grootste bewondering had voor den koning, en dat hij daarom tijdens het eerste proces niets wilde openbaar maken, dat den Vorst had kunnen schaden in de oog en van het land. Als wij goed kunnen lezen, dan wist Poulet dingen, die den koning konden schaden in de oogen van het land. En Poulet had dan wel zijn bewon dering voor dien vorst een beetje mo gen intoomen. UIT VIANE - MOERBEKE Deze maal willen we ons een paar regeltjes getroosten als aandenken aan de treurige nagedachtenis van het ex- burgemeesterschap van Mr Felix Vic tor, in feite gewezen sleepdrager en officieele spreekbuis van zijn ambts genoot, de burgemeester van Viane. Hoe die kerel het feitelijk zoover ge bracht heeft Burgemeester te worden der gemeente Moerbeke weten we niet. Wat we wel weten is dat hij de uit verkorene van het volk niet was. Nochtans met de diplomatie van zijn hoogervermelde spitsbroeder en dank zij alle mogelijke soorten karperspron- gen, zoo kromme als rechte, wist hij zich bij de laatste gemeenteverkiezin gen als Führer te laten uitroepen. Nochtans, zijn streken van «Führer» zijn autoritaire zucht, en zijn pro-fas cistische uitspattingen kwamen enkel uit zijn broekzak bij de nazi-bezetting van ons Vaderland. Zakpatriot en geldhaai als hij was, verleende hij al spoedig zijn volle me dewerking aan hen die gekomen waren om ons grondgebied te verknechten en aan flarden te scheuren. Terecht mag men hem Kollaborateur nr 1 der gemeente Moerbeke noemen. Natuurlijk we weten heel goed dat Mr Felix maar de pop was van het Marionetten-theater van Viane, maar het spreekwoord zegt dat hij die de potten breekt, ze moet betalen. EN HIJ ZAL ZE BETALEN. Liberaal als hij was, of zich toch ten minste in schijn wilde doen doorgaan, heeft hij niets aan de eer en de faam van het Patriotisme dezer partij met de voeten getrappeld en met slijk be smeurd. Zou men de weinige toehoor ders bij de laatste meeting dezer partij te Moerbeke niet in verband dienen te brengen met de hooge tegenwoordig heid aldaar van incivikus nr 1 Zoover dreef hem de schaamteloos heid zijn prettige tronie aldaar nog te vertoonen. Dat meneer sprong als een veer en er uit zag als een tijger zonder ha: ziekte, als wanneer er moest gehandeld worden op bevel der grootkollabora- teurs en overweldigers, zulks is een publiek geheim. Mijnheer de geschorste Burgemees ters hand stond er naar gegroeid «on middellijk uit te plakken Onmiddel lijk bekend te maken Natuurlijk, Mijnheer moest zorgen voor de propa ganda van den bezetter. Er kwam im mers bloedgeld van binnen en onze burgemeester had dan toch ook geen coffre-fort gehuurd om oude dag bladen in op te bergen. Als wanneer op andere plaatsen de Duitsche plakbrieven en reclamema teriaal werden gesaboteerd of laattij dig uitgehangen, moest het te Moerbe ke immers snel gebeuren. Gelukkig mochten we ons verheugen onder de gemeentebedienden mannen te tellen die het hart op de rechte plaats droe gen en hun hielen lapten aan het ge weld van Baas Ganzendonck en zijn trawanten, die spijts de kollaboratie- zucht van hun meester het middel von den honderden nazireklameborden te verbranden of op een veilige plaats wisten te verbergen, zoodanig dat we bij de bevrijding er een gansche straat hadden kunnen mee bekladden. (vervolgt volgende week) Overschot abonnement J.D. 38 fr. Van een stoker en zijn machinist 20 fr. Omdat Jeannette nen goeien zou ophalen met Jacquette kermis 5 fr. Omdat den Witten zijnen kleinen witten meer pree zou geven met zijn kermis 5 fr Omdat G. in het geheim weg vluchtte bij den muizendoctor 10 fr. Verantw. D. WaJgraef, Burgwshuis, Aalst

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 2