André Verhaege Mere Uit Yccne-Mcerbeke Sjalekenslijst Um-ber-to Um-ber-to De Kerk en het C.V.P.- offensief 2 O. F. - F. I. Is de schrijver van het boekje «Mijn leven in de klauwen der Nazibeulen». Dit boekje klein in omvang schijnt ons zoo belangrijk dat wij er onze le zers willen mede in kennis brengen. Van af deze week brengen wij het be gin en zullen tot het einde wekelijksch een vervolg laten verschijnen. VOORWOORD Breendonk, het kamp van de slui pende moorden. Het kamp van den strijd om het leven der gevangenen, het kamp waar n verwoede maar niet openlijken strijd gevoerd werd voor 't voedingsprobleem. Daar in dat kamp, heb ik André Verhaeghe werkelijk leeren kennen en waardeeren. Ik herinner mij nog heel goed. toen in de eerste dagen dat ik tewerkge steld was, André kloeg van pijn in de beenen. en hoe de gevangene Valere Devos. die arbeidsfuhrer benoemd was het op André had gemunt. Devos kon het maar niet vergeven dat hij. die in dezelfde kamer als Devos verbleef, den strijd had opgevat tegen den ar beidsfuhrer om een beter verdeeling van eten te doen geschieden. Want we moeten niet vergeten dat Valère eerst zich zelf bediende en dan het overschot onder de overige gevangenen. Zoo was het dat André in de oogen van Devos het zwarte beest was en dat deze dan ook de zwaarste en lastigste werken moest uitvoeren. Gelukkig voor André werd hij opgenomen in het «Re vier» en toen hij een weinig uitgerust was, en het werk moest terug aanvat ten, hebben wij meermaals samenge- sproken en veel over het gewest, riet nieuws dat ik hem bracht over zijne echtgenoote. alhoewel het oud was van enkele maanden, was toch heel opbeu rend voor hem. Hoeveel malen heb ben wij niet samengesproken en in el kanders kamer vertoefd toen wij niet moesten werken, op gevaar van slagen te krijgen. André Verhaeghe heb ik in Breen- donck leeren kennen en waardeeren. ik heb hem daar aan het werk gezien alhoewel er gevaar was van de dood straf, heeft hij niet geaarzeld den strijd voor gerechtigheid voort te zetten. Dit is een van de weinige mannen die er in Zuid West-Vlaanderen zijn. Aan André Verhaeghe gaat dan ook al mijn bewondering als oud politieke gevangene en ik hoop dat onze kame raadschap die we gesloten hebben te Breendonck, verder zal gehandhaafd en verstevioa worden. OSCAR LACROIX. ANTWERPEN 13 MAART 1943. Ik belde aan het appartementenge bouw waar mijn vriend logeerde, de deur ging open en zonder de minste argwaan, daar ik in de geburen niets abnormaals had bespeurd, stapte ik binr.en, de trap op. eerste verdiep, klopte en ging het appartement in. Ik had pas de eerste stap binnenge zet of de deur flapte met een ruk dicht. «Handen op klonk het stil achter mij en op hetzelfde oogenblik voelde ik iets hards tegen mijn ribben druk ken. Ik snokte mij om en stond voor twee mannen den revolver in de hand op mijn hart gericht. Vóór ik besefte wat er eigenlijk gaande was zat mijn eene hand reeds in een geweldig nij pende boei geslagen en onmiddelijk drong het tot mij door. ik was als een muis in de val geloopen. De deur op slot. de handboeien aan. twee gewa pende kerels schietensgereed. ontsnap pen was totaal uitgesloten. Ik bedwong mijn zenuwen en pro beerde door een krachtinspanning mij zoo onwetend mogelijk en niet begrij pend voor te doen. Mijn wonderlijke kalmte maakte mijn aanranders ner veus en schenen de vrees te koesteren dat ik misschien vergezeld was. De revolver strak op mij gericht trok een der mannen mijn handen op den rug en sloeg mijn vrijgebleven pols in de boei. Daarna stapte hij voorzichtig naar de deur. snakte ze open en keek de traooang af... niets, hij was gerust gesteld en keerde, met zijn revolver spelend, terug op mij toe. (vervolgt) Weten de Merenaren dat HerrJoachim von Kibbentrop, bijgenaamd Aiexis De Oraeve, nooit ot nimmer Duitschge- zind, maar altijd een verwoed c.n- geischgezinde is geweest Vv eten ze dat hij tijdens de bezetting aanvaard heeft, Duitsche schepen te spelen om sabotage te plegen Weten ze dat hij zijn iiaicaart van het Vee-en-Vee stuk gescheurd heett in 194Z, nadat hij in een herberg een pak rammei gekregen had van een Lrestapo Niemand wist dat Herr von Ribben- trop zoo n held was, en toch zal het waar zijn, anders zou ons nationaal baardkrabberken dat niet schrif telijk getuigd hebben. Gij weet wel, ons nationaal baardkrabberken, die van zins was den eersten Duitscher, die zich in de Nieuwstraat vertoonde, het hart at te steken doch die zijn heldhattig voornemen niet ten uitvoer kon brengen tengevolge van zijn over haaste vlucht naar frankrijk... Ziehier wat het baardkrabberken had moetan schrijven over Herr von Kibbentrop, indien het er niet om te doen was geweest, een zwarten schurk wit te wasschen ftusschen haakjes ge zegd, kibbentrop is de broer van des baardkrabberkens stoksjampetter van een schoonzoon j nerr Alexis De Oraeve is altijd Vee-en-Veeër en Duitschgezind geweest. Hij is schepen geworden wegens zijn deutschtreund- uchkeit en uit mateioozen hoogmoed. Hij heeft zijn iidkaart van het V ee-en- v ee kapot gescheurd in April lV-ib, un woede ornaat niet hij, doch Herr rer- nand Janseghers von bpriet tot Duit- schen burgemeester benoemd werd. - mj heett m mijn herberg in October 19i3 een muilpeer van een Oestapo ge kregen, en niet in i>-iz, ornaat hij hem met zijn zatten kop lastig viel met zijn gezeever. nerr von Kibbentrop werd ua de bevrijding met aangehouden, en daaromtrent doen zeer zonderlinge ge ruchten de ronde. Hen jaar geleaen heett hij met zijn zatten kop loopen roepen aat hij lid was van de vijlde co lonne de gendarmen hebben toen trouwens proces-verbaal tegen hem op gemaakt... Dat is de waarheid, baardkrabber ken. Misschien zult ge ze u later pic- cies herinneren, gelijk de sjampetter zich reeds herinnerd neett dat het niet in het begin van t jaar, doch op 28 beptembei was dat hij nerr von kib bentrop en de feldgendarmen moest vergezellen. Mogen wij aan het baardkrabberken vragen wie dien bnet geschreven had.' Hijzeit zeker niet, want kunnen en kunnen is twee. nerr von Kibbentrop zelf Herr Gasteels von joverik verzoekt ons aan het geacht publiek bekend te maken dat hij op kaaschdag aen eer sten keer naar ae Kerk is durven gaan en dat hem te dier gelegenheid een welverdiende hulde gebracht werd door de vrouw van JeiKen bierbuik. - Zoo dient men op te treden tegen de zwarten, baardkrabberken Lie vuiltong van de boschstraat, ge weet wel, de vuiltong die zoo goed be vriend was met Herr Marcel Lie Kia- der, leverancier van arbeidersvleesch aan de Duitschers, vertelt dat ze wel weet wie het haar gelapt heeft het Offiken. Ze noemt 1 w EE namen. Zeg eens. was het waar wat wij ge schreven hebben, of was het niet waar? Wij bezweren u in naam van wijlen Smekens Dolf, babbel liever van wat anders, vertel bij voorbeeld van den lochting die de weduwe van Nieuwen- hove in gebruik heeft van het Armbe stuur, of van uw boomen die in den dreef een meter achteruit gesprongen zijn, of ook nog, dat gij tijdens de be zetting gegeven hebt voor de jon gens aan het Oostfront dit wil zeg gen voor de landverraders die een Duitsche uniform aangetrokken had den, terwijl gij niets te veel hadt voor uw naaste buren die met honger in hun lijf liepen. Wij weten nog veel meer, hoort ge. vuiltong, en wij geven u den raad, onzen mond niet open te breken! SMEKESDOLF. vervolg van ELK ZIJN BEURT, EERST DE MEESTER, NU DE KNECHT Het tegenovergestelde dezer aktivi- teit van ons burgemeesterke zouden wij kunnen bewijzen ten overstaan van hetgeen hij deed voor hen die op bevel der Duitsche overheid van hunne scha mele rantsoenzegels werden ontstolen. En wat deed diezelfde meneer voor hen en hunne familie van dezen die moesten vluchten gaan, die hun huis en vrouw en kinderen maar al te dikwijls in den grootsten nood moesten achter laten Niets Ja toch, hij gaf hun den raad te doen zooals hij zelf in den vo- rigen oorlog had gedaan, ze moesten maar smokkelen en woekeren zooals hij, hun land- en standgenooten uithon geren om het aan de heeren met de brandkast te bezorgen. Steun voor een achtergebleven vrouw en onmondig kind 1 De taktiek van Mr de groot burgemeester was die niet zwemmen kon, moest maar ondergaan. Ja toch, om eerlijk te zijn moeten we zelf bekennen dat hij eens een stukje vleesch heeft gegeven aan de echtge noote van den nog steeds vermisten Pletinckx Cyriel. Een alleenstaand feit en waarom Aanklever der Nieuwe Orde, als hij was, is hij steeds de sa boteur geweest van den «Weerstand». Stelselmatig en in het volle bewustzijn zijner anti-patriotische politiek, heeft hij er naar getracht het verzet in den grond te boren om spijts alles zijn laak bare bedrijvigheid te kunnen voortzet ten. Getuige daarvan de niet te ont kennen lijst van kommunisten en weerstandsbedienden die Mr de bur gemeester aan de Feldgendarmerie overmaken moest en die Hl, ZELF HEEFT GEMAAKT. Maar vernuftig als hij was, als het er op aankwam zijn bevolking in doeken te rollen, vond Mr Felix nog al seffens uitvlucht en niettegenstaande de formeele weige ring der gemeentebedienden om deze lijst op te maken, overwegende het le vensgevaar er aan verbonden, voor al dezen die er zouden op voorkomen, - maakte Mr de Burgemeester de bloed lijsten persoonlijk op en doopte die on der den naam van spoorwegwacht Een gansch onnoozel spoorwegwacht- je Maar zoo danig toch ineengesto ken dat de beide zonen van incivikus er niet op voorkwamen Kwestie van voorzichtigheid enkel, wat wel bewijst dat hij er het gevaar van in zag. (vervolgt) Uit sympathie voor Dominique voor al het welzijn welke hij be werkt, van een vriend uit Brussel C.C. fr. 10 Omdat moeder Colette haar kwaad maakte daar de boonen niet zocht waren in den hutsepot fr. 20 Omdat Paul De Beul zou ge hangen worden fr. 20 Omdat Gust en zijn vrouw op t trouwieest eten gelijk varkens fr. 5 Want ze hebben alle twee var kensmanieren fr. 5 Hij denkt dat hij Mr is met zijn ouden auto fr. 5 Omdat er geen enkel varken op de wereld zoo erbarmelijk kan huilen gelijk vaderken zijn Rosa lie fr. 100 De eerste daad van koning Umberto na zijn troonsbeklimming bestond er in een amnestie voor te stellen. Dat ligt in de traditie van het Huis van Savoia, dat bij elke gebeurtenis in de familie, aan n aantal kleine misdadigers kwijt schelding van straf verleende. Alleen de jxilitieke slachtoffers van het fas cisme hebben nooit van deze gunst ge noten. En nu moeten de eindelijk be vrijde anti-fascisten het aanzien, dat een der knechten van Hitier het recht heeft van genade voor anderen te spreken. Op 2 Juni zal het ltaliaanschc volk echter over Umberto's lot be schikken. Zelfs als de meerderheid zich voor Umberto uitspreekt zal daar mede de schande van het koninklijk huis niet uitgewischt zijn. De CVPkens hebben het offensief ingezet voor de toekomende gemeente verkiezingen. Al hunne beschikbare manschappen werden gemobiliseerd. Al wie nooit soldaat was of zich nooit aan weerstand waagde, moet in het gareel loopen. Aan het einde van het offen sief staat de bestorming van ons stad huis op het programma. Van den ge- meensten Hitlerjongen, aiover de die ven van winterhulp, naar de voorzich tige pastoorkens, paterkens en nonne- kens, in nauwe samenwerking met ües buhrers Hauptkwartier uit de Nieuwstraat, staan allen in het gelid, schouder aan schouder, om het LVr- ïdeaal, ae algemeene verknechting en verdwazing uer Aalstersche bevoiKing te verwezenlijken. Het heeft er den schijn van dat Ti- tapoi er zal buitengelaten worden daar hij te verOrana riekt. Kruistochten met vertoon van gecamoufleerde haken- kruisviaggen worden ingericht. Oroote Barnumanichen, waarmede zelfs de naamlijsten der gesneuvelden over- piakt worden, roepen de geloovige menschen ter kerke, alwaar hun een moderne kiesmeeting zal ten gehoore gebracht woraen. i-iaatjes moeten uit vrijen wil ol bij zedelijk verplichte menschen voor het venster gehangen worden t< Hes dagen werk en een uag voor Ood Lees CVk in de plaats van Ooü en ge nebt den truc beet. Oh, wij weten het wel. Wij zullen uitgescholden worden voor Oodlaste- raars. voor dergelijke kletspraat heb ben wij slechts ait eene antwoord de Oodsdienst is goed en onmisbaar. Wij ook zijn geioovige menschen. Maar goede waar moet niet aangeprezen worden door attichen. Maar als mijn heer de pastoor zijne kerk ten dienste stelt van eene jxmtieke partij, dan zeg gen wij van hem slechte paster, gij zijt een Oodslasteraar. Oij misbruikc den Oodsdienst voor politieke doelein den den Oodsdienst die wij steeds buiten en boven de politiek gehouden nebben. Wij zijn ook geloovigen, maar van dat soort dat den Kristus niet op den buik maar in het hart draagt. Wij gaan niet ter kerke om gezien te worden met een paternoster voorzien van banen ais sinaasappels in de hand, ot een Kerkboek ais een stadhuisregister on der den arm. Wij gaan daarheen, stil en ingetogen, onopzichtig en eenvou dig zooals het betaamt, om er vroom en in volle overgave aan ons geloot, te bidden. Kolitieke beweegredenen zijn daarbij bij ons volledig uitgesloten. Om ons geloof aan te wakkeren, zijn er geene öarnumallichen noodig, geene optochten in parademarch en in uni form, alleen onze kristelijke overtuiging komt daarbij tepas. Onze vroeae kerkvaderen zijn, voor wat het Vlaamsche gedeelte van het land betreft, steeds dezelfde gebleven. Zij staan nog eenige honderuen jaren ten achter op onze tijdrekening. Zij houden geen notitie met de evolutie van de Vlaamsche bevolking. Hun eenig ideaal is steeds gebleven wat het immer geweest is, zich aan de zijde scharen van de machtigsten van het oogenblik. De macht is in hun enge geestesruimte nog steeds het gouden kalf gebleven: het alles overheerschen- de kapitaal. De kerk staat in Belgie uitsluitend in dienst van eene politieke partij de CVP. De CVP staat in dienst van de groot-financie en de uitbuiters van het volk. Kerk en CVP hebben samen een concentratie gesloten. Deze nieuwe concentratie is niet properder dan de oude. Zij moet op den mesthoop. Allen die Belgisch en democratisch voelen, zijn er toe gehouden, den mestriek in gereedheid te houden. En 't zal gaan. ALAPOUBELLE. Verantw. D. Walgraef, Burgershuis, Aalst

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 2