Democratie verdedig U Onafhankelijkheidsfront Een vroolijk drama in Aalst ONZE REIS Zonderlinge practijken op het Gentsche Krijgsgerecht Allen naar de Tentoonstelling der Nazigruwelen te Brussel, Cinquantenaire DIRK MARTENS ROSKAMT ZONDAG 23 JUNI 1946 2e JAARGANG, Nr 34 PRIJS 2 FR. Orgaan van het GEWEST AALST enkel middel hebben we eJRE PEMOKRATISCHE VER- STANDHOUDING of demokratisch blok. - Kersversch nog liggen de uit slagen der kamer- en senaatverkiezin gen ons in het geheugen, welke het noogergezegde staven. '^Pnnre, Zii" zal het Pracht)cepke onmiddellijk hulp en troost verleenen. De werkmakker van Bric Nichels heeft ondervonden dat hetgeen over een paar weken in ons blad verscheen geen lolletje was. nml dat we er zou den voor gezorgd hebben hem te bren gen waar zijn plaats voorbehouden is. PATER BRIC ALS PARTISAAN Vpioep tat de Vrienden O.F.F. I REDACTIE er. BEHEER Burgershuis. Groote Markt, 15, Aalst (vervolg) Verleden week schreven we «Meer nog, wij verklaren ons bereid als het cement te willen dienen om de drie demokratische partijen in één en het zelfde blok te vereenigen Verscheidene malen reeds is het O. Fals bemiddelaar opgetreden als het cr op aan kwam eene Demokratische Aktie te voeren en telkenmale boekten wij resultaten. Waarom bij eene bij uitstek zoo belangrijke daad als de ge meenteverkiezingen zouden wij dan ook niet even kordaat optreden en trachten de drie, bij uitstek demokra tische partijen, te vereenigen, - meer zelfs - Waarom zouden we niet zoo- als vroeger, dit blok - zooveel het in onze macht ligt - verdedigen 7 Mogen we voor de aanstaande g meenleverkiezingen niets aan 't nood lot overlaten en trachten met drie al leenstaande demokratische partijen een bestuursmeerderheid te verwerven - Maken wij ons daarover geen illu sies van het kan of zal niet - EEN AAN DE HAND en het is onfaal- baar, n.l. Aan U dus, leiders der Socialisti sche, Kommunistische en Liberale Par- üjen, de keuze of een C.V.P. of een Demokratisch Stadsbestuur. Hoe zou de lijst van dit blok er kunnen uitzien? Naar onze bescheiden meeninq is lijk eenVOudig 318 hct maar moge Voor ons gewest zouden de uitsla gen der 1.1. verkiezingen ons als leid draad dienen. De lijst zou worden op gemaakt volgens de sterkte der drie partijen bij de laatste verkiezinqen. Zou dit niet het middel zijn om de drie partijen te bevredigen Wij denken van ja, doch, een paar samenkomsten zouden ons misschien andere oplossingen naar voren bren gen. Uit de discussies komt het licht en we hebben slechts te beproeven. Demokraten, verzint eer gij beqint, want, moest den uitstekenden raad welken we U vandaag geven, niet worden gevolgd, dan kunt ge er zeker van zijn, dat we onze berekening ma ken zullen en het volk volledig inlich ten. Wij zullen niet nalaten de lijn te trekken tusschen den door U gevolg- den weg en deze door ons aangetoond. En nogmaals zal uw volk inzien dat wij het bij het rechte eindje hielden. Demokratie, verdedig U, want de C.V.P. of samenraapsel van de oude katholieke partij met V.N.V.ers, Re- xisten, woekeraars en alle andere pa rasieten, liggen op den loer, om, bij de eerste de beste gelegenheid de demo kratie te kortwieken edoch, voor deze maal hebt U nog eens de wapens ter hand om dit samenraapsel te ver slaan. DEMOCRATIE, VERDEDIG U. 'T IS TWAALF.... I**" 'I'm y j-» -|||-|-M Het staat vast. De O.F.-ers gaan op re.ls c" S5n echte weerstandsreis zijn. BREENDONCK is ons doel. - Ken oud gevangene van Breendonck zal ons vergezellen. Het O.F. zal er mTimr™" maken. Waarschijnlijk EjH 1 MAAL voor elk. De prijs kan nog niet worden vast- O.r.ers op reis, weze het parool. Het gesteld maar zal 75 fr. niet overtref fen. eetmaal inbegrepen. - 2 Juli, alle aantal plaatsen is beperkt. Laat U zoo spoedig mogelijk inschrijven op onze bureel en. Meer daarover toekomende week. ^Wn^ni» In het begin der maand April stond voor het Krijgsgerecht te Gent. de ver klikker Cornière. uit de IJzerenweg- straat. terecht. Die properen mijnheer was gedurende de bezetting de leider der straatschilders. Onder zijn leiding werden de kerken, de openbare ge- bouwen en private eigendommen met verf en witsel beklad. Wie in de Ac cijnsdiensten niet naar zijn pijpen danste werd aan de Feldgendarmerie aangeklaagd. Toen de agenten hem op zekeren dag des nachts betrapten bij het schi deren, werd tegen hem proces-verbaal opgesteld. Vliegensvlug liep hij naar de Kommandantur en gino er de agen- ten aanklagen wegens kommunistische drijverij. Nu zullen de beste lezers denken dat deze rekel voor de krijgsraad maar een pover figuur sloeg. Mis hoor De verklikte agenten werden er door hem en zijn achtbare verdedi ger uitgescholden voor al wat slecht is. Zij waren de zwarten. Zij hadden hem aan de Duitschers verklikt omdat hij opschriften ten voordeele van de oo Langemarck op de muren schil derde. Weeral waren de agenten ge- wetenlooze kommunisten die mijnheer Corniere. die zelve een brave CVPer is. hier kwamen bekladden. Wanneer een getuige de waarheid sprak, werr' hij voor leugenaar uitgescholden, zon der dat iemand de bescherming op zich nam. Zweeg de getuige dan werd hij aangespoord te spreken door den heer Voorzitter. Vele menschen van Aalst die dergelijk walgelijk schouw spel reeds eens bijwoonden, zweren bij hoog en bij laag dat ze nooit of nooit nog zullen gaan getuigen, voor eene rechtbank waar de getuigen zon der bescherming op alle tonen uitge scholden worden, zonder dat iemar de beleedigers *ot de orde roept. Van richters moesten wij dergelijke handel wijze verdragen. Van Belgische rech ters doen wij dat niet. Wij vragen dat andere zeden op het Gentsche krijgs gerecht zouden ingevoerd worden. Er dient een onderscheid gemaakt tus- schen beklaagden, wiens schuld meer dan bewezen is. en getuigen wiens houding tijdens de bezetting een waar borg is voor hunne eerlijkheid. De be schuldigde mag geen beschuldiger worden. Hij heeft slechts het recht zich te verdedigen zonder daarbij de eerlijke getuigen te beleedigen. SINON Eerst ne moto van 14.000 fr. waar een voddenhandelaar weigerde er 65 fr. voor te betalen als oud ijzer als tweede surprise - gansch 't stadhuis en zijn personeel zou oogen zetten als dat lukte, want het moest rap. zeer rap gaan... er zouden anderen dat pronk stuk kunnen koopen. Nu was er een intelligente inval in het brein van onze kommissaris ontstaan, want er moest voor de moderniseering van onze po litie gezorgd worden en daarom moest er een prachtauto aangekocht worden, maar aan occasieprijs wel te verstaan. Er werd in Brussel een prachtkoopje gesloten; ongeveer 60.000 fr. voor een oud rhumatiek Jeepke waarvan het ééne wiel zig-zag bolt en het andere naar buiten klopt. Om de deugdelijk- en de goede kwaliteit van het karreke te probeeren reed onze Kommissaris recht op de ingangspoort van 't stad huis met zoo n kracht dat als gevolg der windverplaatsing de wijzers van i uurwerk van onzen prachtigen Bel forttoren koortsachtig begonnen rond te draaien en den beiaard onophoude- lijk klaagtonen ten beste gaf Als slot verzekerde onze Politie- kommissaris dat hij n proletariër was en qeen kapitalist. Waarvoor moet het Jeepke dienen I Omdat een Jeepke zuinig is want meer dan 40 liters benzine per 100 km heeft het niet noodig. (Een beetje op centiemen, het is voor een liefdadiq werk 2) in geval van opstand om de re bellen er links in te werpen en er rechts uit te vliegen. 3) Om de krankzinnigen in verze kerde bewaring te brengen en per on- geluk onder de baan te verliezen. 4) In geval luxewagens van incivie- 3 Er werd met algemeene stemman besloten dat ieder jonggezel-stadsbe- diende bij een gebeurlijk huwelijk het Jeepke mogen gebruiken en zelfs hun wittebroodsweken er mogen mee doorbrengen in de hoop dat het Jeepke niet meer zal weerkeeren. 6) Het Jeepke zal steeds onder strenge controle staan om te beletten dat bis Kalle ermee den gemeenteraad zou durven wegvegen aangezien Sis in kristelijke bewoordingen bulderde had het Jeepke daar over 14 daqen ge lest ze hadden op m'n smoel niet geklopt goddomme 7) In geval er nog een plechtigheid H W itü - Piaats grijpen zullen de H.H Ministers afgehaald worden met het prachtwagentje gevoerd door ne bekwame paardesmid. 8) Het stadsbestuur ligt in zware discussie of O Gust wel degelijk met het wagentje mag bollen aangezien hij op de koer van het stadhuis uitgeroe pen heeft «haha nu rijd ik als de echte Kol. gevangenen omver, want in mijn klein groepke zit ik met anders niets meer als woekeraars, vleeschsmokke- laars. op een paar sukkels na die van ons niet afhangen. (vervolg volgende week). Het is gebeurd de Stiefelkönig Herr Piron en Frau werden afgehaald door de Veiligheid van den Staat en Gen darmen om voor den Krijgsauditeur te verschijnen de zaak is volop aan t rollen, dat is nr 1 Gansch Aalst wacht reeds lang op de verdiende bestraffing van den held van den Sicherheitsdienst Bric Ni chels. Hier volgt nog eentje van de toch zoovele staaltjes die Pater Bric ken schetst Op een zekeren dag kwam Bric Ni chels bij mij aan huis met twee per sonen voor wie hij onderdak vroeg Volgens zijn zeggen waren het twee partisanen op doortocht. Ik nam deze menschen bij mij op gedurende er drietal dagen, tot op het oogenblik dat NICHELS ze kwam terug halen. Ten einde alle eventualiteiten te vermijden had ik noch naar de namen, noch naar de woonplaatsen van deze personen gevraagd doch volgens hun fietspla- ten waren ze afkomstig van de Pro vincie W est-Vlaanderen. Enkele dagen nadien kwam Bric terug en zegde me dat de twee parti sanen in Engeland aangekomen wa ren en dat ze zouden spreken door de radio. Op dit oogenblik was Poliet V. Renterghem juist ondergedoken en Nichels vroeg me de verblijfplaats van onzen Partisanenkommandant ten einde hem ook naar Engeland over te brengen, hetgeen ik begrijpelijkerwijze niet deed. Een tijd nadien en gedurende mijn afwezigheid werd gansch mijn woning doorzocht door ongeveer elf leden van de Gestapo op zoek naar ondergedo ken personen. Het is van dit oogenblik af en nadat ik zelf door de Duitschers aangehouden werd wegens het voeren van vijandelijke Politiek dat de Gestapo-agent LORREZ Charles Ls. gezegd OSCAR regelmatig mijn wo ning bezocht ten einde er de doenina na te gaan. Tijdens een dezer bezoe ken en terwijl hij in dronken toestand was. vroeg Lorrez me of ik nu nog te slapen gaf aan sommige personen... waarop ik uit alle macht ontkennend antwoordde. - Hij vervolgde Pas maar op. manneke, dat het niet meer gebeurt, want Bric NICHELS is één mijner grootste aanbrengers Het was alleen Nichels die wist dat [k de Partisanen onderdak gegeven had. aangezien hij ze zelf gebracht had. var\ den Weerstand Houten Dorp Afd. Schaerbeek. Zaterdag a.s. op 22 Juni om 19u.30 Algemeene vergade ring in ons lokaal «'t Engelsch Kamp» Vooruitzichtstraat. Al de leden worden verzocht op tijd te komen. Het Bestuur - Houten Dorp. Wie moest de pater hier opnieuw doen lipuideeren Deze verklaring werd door mij een jaar geleden afgelegd aan de diensten van de Veiligheid van den Staat die het onderzoek in zake Nichels gedaan hebben. (get.) Huylenbroeck Frans. Zooals men duidelijk ziet: eerst den schijn geven een goede te zijn, een tijdje later vliegt de Gestapo binnen, werpen den boel onderste boven, en 't zaakje was geklonken, naderhand kwam S.D.man LORREZ regelmatig den gang der zaken afspieden tot op den dag dat hij in dronken toestand, zijn kameraad en werkmakker aan duidde n.l. Bric Nichels. Het kan ab soluut niet klaarder, nog een beetje geduld en Bric Nichels zal voor rijn schurkenstreken rekenschap geven dit verzekert. DIRK MARTENS.

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 1