Fabelta Aalst. DE VOLKSJEUGD Sjalekenslijst. Kampeert en Congresseert 3 HOFSTADE EINDELIJK. Uit IDEGEM HULDIGING Mijn leven in de handen der Nazibeulen Reeds lang is er over Fabelta Aalst ge zwegen, maar een overzicht van het verle den en de huidige toestand, geeft ons het volle recht openbaar te maken dat het schande was om hun fabriekspersoneel binst de bezetting geweldig uit te hongeren, ter wijl die dikke bonzen thans op de werkers beroep hebben gedaan, hen aanzettende te onde teekenen dat ze door de Fabeltapa- troon binst de bezetting goed zijn behan deld, enz. De Fabelta Heeren willen den duivel te plat zijn om de openbare meening te be driegen, want als men bedenkt dat er nu een gansche reeks van het huidig personeel zijn die er binst de bezetting niet werkten, dus van deze uitbuiting niets afwisten, ook door die Heeren zijn aangezet om hun zoo gezegd Vaderlandsch gedrag te ondertee kenen. Diegenen die er binst de bezetting ge werkt hebben moeten vaststellen dat er op Fabelta van af 1940 tot 1^4 3, behalve de 200 fr per maand, die we met vele moeite hebben afgedwongen, niets, noch het een noch het ander te verkrijgen was om den werkershongertoestand te verzachten, want het was maar eerst na den door de Duit- schers verloren slag van Stalingrad, dat het bedekte syndikaat, strijdkomiteit met de delegees en onder den druk der werkers er in gelukten een en ander in natura af te dwingen, want de Fabeltapatroon was niet meer zoo zeker van een Deutsche Sieg. Iedereen zal zich nog herinneren dat in begin 1941 de Duitsche Unie van Hand- en Geestesarbeiders, van boven reeds gereed was om de arbeiders van onder met hunne propaganda ook te vergiftigen en dat ze hen in verband hiermede 8 als propaganda middel toewierpen, waar gelukkig de werk lieden zich niet hebben laten aan vangen Doch schier den ganschen oorlog hebben de Fabeltabarons krokodillentranen gestort omdat ze van den bezetter geen opslag mochten geven, maar nu ze hiervoor de toe lating kregen, kwam het hun te kostelijk om deze tot verzachting van den toestand der arbeiders te betalen, en 't moest zooals elk weet van d- veroverde 200 fr. afgehouden worden, die op 't einde van 1940 afgedwongen was De laatste tijd hebben die Heeren terug gespeculeerd op de vergetelheid der wer kers en werksters, en zelfs diegenen, die van dit alles niets afwisten, doen teekenen met het doel een goede uitslag te bekomen met hun fameus Fabeltaproces ofte Kolla- boratie met den vijand Zooals al de vaderlandsloozen speelden de Fabeltabarons op 2 paarden, eenerzijds deden ze zich voor als patriotten, maar an derzijds hebben wij, werklieden, ons dik wijls genoeg moeten verzetten tegen de premie voor werkopjaging die voor doel had de productie voor het Duitsch oorlogs- machien te doen stijgen en ten slotte is 't niet genoeg om eerst van 1940 tot 1942 a 1943 te speculeeren op eene Duitsche overwinning. Het Proces Fabelta zou volgens ons in ziens moeten bewijzen dat het de groote kollaborateurs zijn die in eerste instantie hard moeten worden gestraft en we vragen dus te dien opzichte aan 't Fabelta-perso- neel om in blok te weigeren om nog iets te doen die de oorlogsuithongeraars en kolla borateurs van Fabelta kan dienen om zich wit te wasschen 1 Verleden week, op de vergadering van het O. F. brak de heer Pieters een lans voor onze jeugd Hij vroeg,zooniet finan- cieelen, zooniet onze moreelen steun. Al de aanwezigen beloofden de jeugd al het gevraagde, en de belofte werd afgelegd in zoo n groot getal mogelijk bezoek te brengen aan hun federaal congres, te hou den op Zondag 23 Juni te Gijzegem in hun kamp De vriend onzer Volksjeugd. heeft er dan ook aan gehouden een dagje onder hen te verblijven en hun kampleven en congres met hen mee te maken. Na dit gezellig samenzijn verklaarde een O F.-er huisvader "Drie mijner kinderen zijn lid der Vo ksjeugd, had ik er tien. allen zou den er lid van zijn Ia korte termen wil ik al de perspectie ven teiug geven ten einde onze menschen beter te doen begriipen wat on2e kinderen zooal aangeboden wordt in hun «amp. Van vroeg in den namiddag reeds werd het materiaal in de kampeerplaats gebracht Rond 6.30 uur kwamen de eerste kampeer ders aan en het monteerwerk nam een aan vang. De tenten opgeslagen. Strooi bijge haald en de slaapgelegenheden in orde gebracht. Dans, zang en spel waren van de partij de banjo's begeleidden de zangers en er heerschte een ware vreugdige stemming. Het balspel der pionniers bood een waar genot aan de grooteren Zoo verliep de eerste avond. Allo de tenten in, onder het waakzaam oog der grboten, werden de plaatsen der kleinen aangewezen, tot de grooteren zich ook konden te bed begeven. Om 6 u allen uit de veeren De wasch- kom bovengehaald, toilet gemaakt, tenten in orde gebracht, (want er heerschte een oprechte reinheid)daarna allen te gelijk deel nemen aan de lichaamsoefeningen. Gezamelijk gebruik van het morgenmaal Prachtig, gezellig en voorzeker smakelijk zoo n veertigtal jonge meisjes en jongens, in het gras gezeten, om de hongerige ma gen te srijzen. Terloops weze oezegd dat de soepketel reeds van 's avonds was opgezet, en op recht een lekkere aeur verspreidde, en den eetlust prikkelde Om 10 u werd de Kd. Gilles door de grooteren verwelkomd. En kele richtlijnen en... 't congres nam een aanvang Al de reeds gehouden en nog te houden fed-rale congressen dienen ter voorberei ding van het Nationaal Congres, zoo be gint Gilles Vandaag worden hier het ve leden en de toekomst besproken Voor Aalst zelf mogen we kort en bondig zeg gen Er is werking. Fed-raal gesproken ligt er nog een groot werkterrein voor ons open, en zijn er te kortkomingen te bespeuren daarom moe ten wij eerst en vooral drie bijzondere punten voor oogen hebben 1. Een goed lokaal 2. Gezonde finanties 3 Een grootere schaar goede militanten. Deze 3 zaken tot een goed einde gebracht zien we de mogelijkheid in, eene uitstraling naar buiten te geven, bijzonderlijk in de randgemeenten Wat kunnen en moeten wij nu onze jeugd aanbieden Wij moeien vertrekken van het stand punt, dat de jeugd niet meer alleen kan zijn we beoogen een jeugd te vormen, zoo als die welke onder de bezetting gevormd is nl eene Revolutionaire Volksjeugd, met hetzelfde doel als de verzetsbewegin gen bezield n 1. het verdwijnen van de fas cistische horden, doel voor hetwelk zoo veel der onzen zijn gevallen of in concen tratiekampen omgekomen, Voor het oogenblik hebben wij nog an dere doelen voor oog o. a. Stelling ne men in fabrieken en werkplaatsen, wij moeten ons kanten tegen ongezond werk en ongezonde werkplaatsenwant de Belgische jeugd is de Belgische toe komst daarom moet onze jeugd ook gezond blijven. Maar onze jeugd is ook tegen het fascisme, omdat fascisme oorlog is en de eerste en meeste slachtoffers onder de jeugd worden gemaakt. Daarenboven moeten we onze jongens ook het noodige vermaak verschaffen Zang - dans - studie sport, enz, We moeten ze ook onderleggen in hunne beroepsbelangen. Helaas, tot van daag zien we dat onze jeugd nog verder danszalen en kermisbarakken verkiezen boven een CAMPING. Dat mag niet, wij mo-ten dat verhinderen. Gelegenheids samenkomsten met schoolkinderen, waar ze vergast worden op allerlei vermakelijk heden moeten op touw gezet worden, om die kinderen dichter bij ons te brengen. Wij moeten hen het kampleven leeren. Daarom op school-, op t werk, propagan da voor onze volksjeugd. Eens beter gegroepeerd en ons doel nader be paald, zullen ons meer subsides vanwege de staatsaparaten worden toegekend en zullen we meer mogelijkheden tot vrucht bare werking bekomen. Een hoofdvereischte voor dit alles is Een goede verdeeling der taken niet alles op deschouders van enkelepersonen laden. Elk zijn rol elk zijn taak. Na enkele tusschenkomsten der leiders der Federatie en andere Afdeeling, belooft de Heer Pieters in naam van het O F. alle moreeie steun, "immer kunt ge beroep doen op onze pers maar ook wij zullen beroep doen op U en eens dat we er finantieel goed voorstaan, is hulp van on- zentwege niet uitgesloten. En nu is de soep klaar. Er wordt ge middagmaald. Neen, Volksjeugd, het O. F. zegt U niet vaarwel. Het zegt U tot wederziens, want wij mogen bestatigen dat Volksjeugd en O. F. ongeveer dezelfde belangensfeeren hebben en ook daar wordt gewerkt en gezwoegd ter verbreeding der ware en echte toekomst. DEMOCRATIE. Omdat 't HH.. de Ministers zonder dekens laat zitten 5 fr. Zou hij nu al de dekens geleverd .hebben aan de Ministers 5 fr. Het is spijtig dat zijn kameraad uit de Nieuwstraat weg is, anders kon hij daar bloemen gaan halen voor de trouwfeest 5 fr. Omdat Camiel uit de Ridderstraat voor zijn vr. staan dansen heeft in zijn hemd 5 fr. Omdat Camiel zijn vr. getrouwd heeft in zijn hemd, geeft R. ook 5 fr. Van die twee schoon jongens, een stoker en zijn machinist 20 fr. Als dank aan het O.F. voor een be wezen dienst 50 fr. Omdat Georges zoo goed kan sche ren 10 fr. Omdat G.een kostum gekocht heeft bij den zwarten Callcns 10 fr. Overschot van abonnement Sonck 7 fr. Omdat Jean te fier was van tegen Nestor goeden dag te zeggen 5 fr. Omdat Nestor daar weinig om geeft 5 fr. Omdat Louis de M. zijn been zeer doet 5 fr. En hij Marieken niet kan gerust laten 5 fr. Omdat Dominique zoo duidelijk gesproken heeft 10 r. Omdat Gust met Malvina achter gaat 5 fr. Omdat Staaf Melle gekust heeft 5 fr. Omdat Staaf ze gestolen heeft 5 fr. Omdat René de Sjalekensdans met Bertha uit de wasscherij niet wilde doen 10 fr. Omdat Finne haar varken dood is 5 fr. Omdat Gust Finne gaat bezoeken als haar varken dood is 5 fr. Omdat Fons het bloed zelf uitdrinkt 5 fr Omdat Sidonie liever de Sjalekens dans ziet dansen 5 fr. Omdat Caroline hem zoo goed danst 5 fr. Omdat er leute is bij de vrienden van het Houten Dorp 10 fr. Omdat den zwarten Van Lui buiten is 5 fr. Omdat de vrienden gaarne Gust De Clercq zouden zien 5 fr. Alexis lacht, hij is tevreden 5 fr. Gust zit liever bij zijn vrouw dan bij het Bestuur 5 fr. Omdat Henri met zijn witte col met Sidonie niet wil dansen 5 fr. Omdat onze Secretaris spoedig in ons midden zou zijn 5 fr. Omdat Astrid Henri voor een Sjale- ken veroverde 5 fr. Omdat Jef met Sidonie naar huis gaat 5 fr. Omdat De Gendt zijn zevende dag niet zou geven voor de zwarten 5 fr. Omdat Staaf met geen kleintje meer zou trouwen 5 fr. Vijf frank afgepakt van Gust 5 fr. Omdat Henri den Sjalekensdans niet wilt doen met Bertha uit de wasscherij 10 fr. Omdat Henri niet durft dansen 5 fr. Zou hi| soms niet mogen van zijn vrouw n^cA AuVj lOoV 5 fr. Omdat zijn vrouw liever met Staaf danst 5 fr. Staaf ging niet met zijn hond uit maar wd met zijn vrouw 5 fr. Omdat Sidonie met Jetken ntet wil dansen 5 fr. Omdat Sooiken van zijn mitraille ge sproken heeft 10 fr. Omdat Fons gèen centen heeft 5 fr. Omdat hij meer heeft dan Staaf 5 fr. Voor een nieuwe stropbroek voor Sjaleken 5 ff'. Omdat den uitstap zou goed lukken 5 fr. Maar ze heeft haar porte-monnaie niet 5 f. Omdat Bertha het gaarne heeft 5 fr. Omdat Finne haar varken dood is zonder trippen 5 fr. Omdat de zwarten goed in 't droog zouden blijven zitten 10 fr. Bij de eerste dagen der bevrijding werd door ons. Weerstanders van het O. F., een dossier opgemaakt tegen den heer Frans Van Wesemael. Burgemeester. We hadden reden te over om te wan hopen of wel ooit gevolg aan deze herhaal de klachten zonden worden gegeven, Want en dit weze tusschen haakjes gezegdde O. F. ers hebben niet gekapituleerd en meerdere malen dezelfde klacht herhaald. Hewel kameraden heden mogen wij U verklappen dat vandaag het onderzoek in vollen gang isdat er reeds verhooren zijn afgenomen en er nog andere zullen volgen. Zoo wij U vandaag niet meer kunnen mededeelenis het enkel en alleen omdat wij het onderzoek niet willen voor uit loopen. doch wij verzekeren U dat wij U op de hoogte zullen houden. JOS. Sedert jaren komen vele visschers van Braine-le-Comte hun kans beproeven in den Dender te Idegem. Een oprechte vriendschap is ontstaan tusschen hen en de bevolking, velen der visschers zijn oud strijders en weerstanders en zijn dus ook in vriendschappelijke betrekkingen met hun kameraden van Idegem. Op Maandag, 2e Sinxendag, had een verbroederingsfeest plaats ter gelegenheid van het te water laten van den boot La Jeannette Om 14 uur had de ontvangst onzer Waalsche kameraden plaats aan de statie, die talrijk opgekomen waren met hun dames zij waren begeleid door hun Voorzitter, den Heer Leon Hupsch en den Heer Louis Dupierreux. schepene. Ze wer den opgewacht door groep Idegem, verte genwoordigd door de heeren Schepenen Nestor Cosyns, Vermeren en Dirickx. In stoet, met op kop de vlaggen der Oud Strijders, P. A. en O. F., Weerstanders en Bannelingen begaf men zich naar het kerkhof. Bloemen werden neergelegd op de gedenkplaat der Oud Strijders en Ban nelingen 1914-1918 en het graf van een Engelsch Sergeant-Major, gesneuveld in 1940. Van het kerkhof trok de stoet naar den Dender. Vooraleer het te water laten van "La Jeannette.., Meter Lena Van Ouden- hove, lid van P. Awerd wederzijds de beteekenis dier betooging uiteengezet, als zijnde een rechtzinnige verbroedering tus schen Walen en Vlamingen. Op Zondag 18 Augustus a.s zullen de Patriotten van Idegem op hun beurt een bezoek brengen aan hun Waalsche vrien den van Braine-le-Comte DE NIEUWE KLOPPER. Het Mengelwerk volgt toekomende week. Verantw. D. Walgracf, Burgershuia. Aalst

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 3