o'GUST dictator. Sjalekenslijst. Uit de Denderstreek 3 STAD AALST ZOMER - CONCERTEN. Voor de BOX-Liefhebbers GERMANEN. Vermaard Bezoek der Hitlerjeugdleiders aan de Vakschool. Ti-ta-pol Ti-1a-pol Mijn leven in de klauwen der Nazibeulen 7 Juli te 11 u. Beiaardconcert 7 Ie 11.30 u. Koninklijke Harmonie "Les Vrais Amis Constants,, 7 te 21 u. Volksbal. 14 te 11.30u. Beiaardconcert. 14 te 12 u. Concert door een Mili taire Muziekkapel. 14 te 20.30 u. Koninklijke Harmonie Ste Cecilia, van Assche. 21 te 11.30u. Beiaardconcert. 21 te 20,30 u. Koninklijke Harmonie Les Vrais Amis Constants. 1 Oogst te 20.30 u. Fanfare der Vrije Brandweer. 8 te 20.30 u. Koninklijke Harmonie Les Vrais Amis Constants. 13 te 20.30 u. Beiaardconcert. 22 te 20.30 u. Koninklijke Harmonie Al Groeiend Bloeiend. Jongelingen, die wenschen de Box- sport te beoefenen, kunnen zich la ten inschrijven den Dinsdag en Vrijdag, om 19,30 uur - dagen der oefening - in het Café "Den Beiaard" Nieuwstraat, Aalst, bij de Weduwe De Waegeneer. Alle Germanen in één Reich, onder één Fuhrer orakelde Goebbels en C°. De Vlamingen hooren daar ook bij, zei Jef Cognac, en zijn trawanten beaamden, na tuurlijk mits volledig akkoord van hun ba zen der Progaganda Abteilung Hier geven wij ter vergelijking, een Duitsche stem van voor 28 jaar, toen zij de Flamen nog niet noodig hadden om hun vel te wagen en hun leven te laten in de bevroren steppen van Rusland. Op Augustus 1917, schreef de RHEI- NISCH-WESTPHALISCHE ZEITUNG Dit stel ik met genoegen vast Ik voel nochtans niet de minste achting voor den Vlaming. Zeker, de Waal staat mij in het geheel niet aan, maar de Vlaming is even min een aangename gezel, allerminst de stadsman. Germanen zijn ze MISSCHIEN, ofschoon vermengd met Keltisch en Spaansch bloedmaar een goed ras zijn ze voorzeker niet. Zoo ruw zijn zij van ze den en gevoelens, dat wij hen niet tot het Germaansche ras mogen rekenen. De Vlamingen blijven zooals hun oude schilderijen ze voorstellendorpsch en hun voldoening zoeken in lage en grove ver maken. Indien wij in Vlaanderen geen franc- tireurs-krieghebben gehad, zooals in Wallonië, is het eenvoudig te danken aan de vrees voor het lot, dat wij zoo gepast aan de Waalsche franc-tireurs hebben doen ondergaan. Kommentaar overbodig J. Van R. Epuratie - Juni 1945.} Wie heeft de Nazi-mannen uitgenoodigd? Wat kwamen die daar verrichten Ze waren geleid door een Duitsch afge vaardigde, leider van de Duitsch-Vlaam- sche Arbeidsgemeenschap De Vlag een Duitsche vriend van Jef Van de Wiele. Wie heeft ze uitgenoodigd naar de school van Aalst te komen, ze zijn daar toch niet uit eigen beweging aangeland? Voor men zulke reis aanvangt, moest toch alles geregeld geweest zijn met het bestuur der Vakschool, Was het niet gewaagd voor het uitbreken van den bloedigen wereldoorlog de Nazi leiders uit te noodigen De internationale politiek was volop in beroering, men sprak toch al van een nakenden wereldoorlog. Dit alles heeft veel ophef gemaakt in de school onder het personeel en de studen ten. Was dit geen gevaarlijk voorbeeld voor de leerlingen en personeelwerd de naam der Vakschool daardoor niet bezoe deld. Hebben de Nazileiders den nacht niet doorgebracht bij sommige Hee- ren der school Werd er 's avonds geen feestje gegeven ter eere der Hitlerjeugd leiders in de tegenwoordigheid van Jef Van de Wiele. Was dit geen propaganda voor de Nazi's en een gevaar voor de toekomst van Volk en Land Wat kwamen die Nazileiders op de Vak school verrichten vriendschapsbanden uitbreiden en versterken Was dit wel wenschelijk voor de goede naam der school juist op een tijdstip dat er volop voorberei ding werd gemaakt voor een bloedigen wereldoorlog. Was het Naziregiem vriend of vijand van de Vakschool Dat de be volking daar zelf over oordeele. Welke in druk heeft dit aller verwekt bij de studen ten, leeraars en de bevolking Is het te verwonderen, dat de menschen spreken van Duitsche School. Wij stellen U de vraag Wie is voor dit alles verantwoordelijk Wie is schuldig voor dit alles, de studen ten, leeraars of gij zelf, Herr Van Sande A.? Wij geven U een raad. Vertrek, trek U terug uit de Vakschool, die door Uwe fa natieke en dwaze houding bevlekt is. Dan zal er sprake zijn van een ware zuivering die de goedkeuring zal wegdragen van de gansche bevolking. Uit "Vooruit,, Raymond De Becker, van den gestolen «Soir» zal dus ook van het Hof en van den koning niet spreken om zijn straf verzacht te krijgen. Tenzij hij zijn vel heeft te red den en dan ook gelijk Robert Poulet uitzijn Lees verder, hierneven. Den eersten Zondag van de maand Juli viert het liberaal letterkundig genootschap Voor Taal en Vrijheid zijn vijfenzeven tigjarig bestaan. Een banket zal gegeven worden in een zaal van het stadhuis. De stadsoverheden werden op dat feest uitgenoodigd. Kwestie van beleefdheid, want het is een onloochen baar feit, dat de samenstelling van het huidig stadsbestuur niet meer voldoet aan de wenschen van al de leden van Voor Taal enVrijheid,,. Die edele heeren hebben echter geantwoord aan den Voorzitter, den heer Alfred Kelders, eereburger der stad, dat het NIET MET HUN WAAR DIGHEID OVEREENKWAM, DIE UITNOODIG1NG TE AANVAARDEN. Het schijnt dat dit antwoord het gevolg is van een boel intrigues, waarin onze vriend O'Gust de Broebeleer van Kakkestoel, na tionale zuiveraar van beroep en gewezen stichter van al de weerstandsgroepen van West-Europa, de eerste viool gespeeld heeft. De leden hebben het onder stoelen noch banken gestoken dat O'Gust bij de volgen de gemeenteverkiezingen op "poets we derom poets mag rekenen. Maar waarom dien kerel niet dadelijk buitengewipt uit het Liberaal Huis Hij weet toch waarheen; bij zijn vrienden de collaborateurs O'Gust zijn waardigheid verbiedt hem het feest van Voor taal en Vrijheidbij te wonen. Gottekes toch: de waardigheid van O'Gust Kakkestoel I Hij die het niet be neden zijn waardigheid vond, de wijven van aangehouden collaborateurs per auto naar Lokeren te voeren, en die het niet be neden zijn waardigheid vindt, vriend te te spelen met een Pros Ghysbrecht, een Piron en een Polle von Schijt De Veylder, is onbeschaamd genoeg om de waardige leden van Voor Taal en Vrijheid een stamp van den ezel te geven 1 En wat 'n ezel, O'Gust in hoogsteigen persoon 1 Wij wedden voor ne Kakkestoel dat hij niet zal kunnen weerstaan aan een fijn brokje, en onze nationale Fred ook niet, als 't maar voor niets is, smakelijk! schelp zal komen. Ik zei het reeds wat een zonderling pa triotisme moet daar aan het Belgische Hof geheerscht hebben, dat incivieken er zelfs niet willen over spreken. En als dat Hof zich niets te verwijten heeft, waarom eischt de koning dan zelf niet dat zijn hovelingen hun kaarten op tafel zouden werpen Want enfin, verdacht gemaakt worden do< r de verradeis, is toch erg genoeg om niet te blijven zwijgen. En mijnheer Pirenne die spreekt als hij zou moeten zwijgen, zwijgt als hij zou moeten spreken. dooi André VERHAEGHE. Breendonck, 16 Maart 1943. Breendonck is een gemeentje dicht bij Willebrouck, waar een ondergrondsch fort is gebouwd en dat in den oorlog 1914-18 deel uitmaakte van den verdedigingsgordel rond Antwerpen. Vroeger waren daar Belgische soldaten in gekaserneerd, doch, gezien de ongezonde en vochtige atmos- pheer werd dit fort voor de soldaten als verblijfplaats afgewezen. Dit fort is omringd door een breede en zeer diepe wal, buiten de wal staan twee rijen pinnekensdraad waar tusschenin de duitsche schildwachten, dag en nacht, heen en weer wandelen. Een steenen brug verbindt de onder- grondsche vesting met de buitenwereld Bij mijn aankomst, in auto, aan de in gangspoort werd mij door mijn beulen, la chend de arbeidende gevangenen aange wezen Daar uw vrienden, morgen staat ge daar ook bij, maar als het u troosten kan, lang zal het niet duren, want hier leven ze maar heel kort. Ik werd in het bureel geleid, een Vlaam sche SS verwelkomde mij, door voor mijn neus een zweep te draaien en mij verwitti gende dat hier de duitsche militaire tucht van toepassing was Springend en loopend moesten de minste bevelen worden uitge voerd zooniet en de zweep striemde langs mijn beenen als kennismaking. Gansch mijn burgerstand werd opge schreven en de naam van de persoon die moest verwittigd wordenwanneer ik over leed. Daarna werd ik naar een barak ge bracht welke dienst deed als kleedkamer en waar een vier- of vijftal gevangenen, tamelijk goed in het vet, bezig waren klee deren en schoenen te repareeren. Ik moest mij gansch naakt uitkleeden, al mijn kleedingstukken werden door een ge vangene in een zak geperst en wegge bracht. Dan kreeg ik een geschturd h:md Omdat O'gust den dans inzette met de schoone blinkdoos 5 fr. Omdat den Kommandant hem in zette met Madame Callcns 5 fr. Omdat den Kommandant de beschul digingen tegen hem geuit door Scaaf- ken, nu vergeven heeft!? 10 fr. Destijds zegde Staafken, het mag mij 100.000 fr. kosten om het Verbond te breken 10 fr. Zou den Kommandant dingen naar dien priem 5 fr, Arme Kommandant 5 fr. Om de vraag beantwoord te zien aan wie werden deze 100.000 ballekes uitbetaald? 100 fr. Omdat Emiel wat minder ruzie zou maken 5 fr. Omdat de preek van Mr De Gendt zooveel echte Weerstanders getroffen heeft, die niet zoo vergevingsgezind zijn als bovengenoemde 25 fr. Omdat het niet zoo gemakkelijk is vergevingsgezind te zijn voor slacht offers dan voor niet slachtoffers 25 fr. IDEGEM. Erratum. In ons nummer van 16 Juni spraken wij over Herr Alphonse en Ghislain Steenhoudt, die met hun vuisten op het bureel van den Burgemeester bonsden, zulks schijnt eene kleine vergissing te zijn, daar dit zou plaats gevonden hebben in het bureel van den Gemeentesecretaris- Te STBENHUYZË- W1NHUYZE is er een zonderlinge burgemeester in dienst gebleven gedurende en na de bezetting. Hij roept den Gemeenteraad samen, laat de leden in den steek die onverrichterzake moeten heengaan en wanneer iedereen weg is, komt ons burgemeesterke dan eindelijk in dronken toestand toe, kraamt allerhande onzin uit en lastert den Verantwoordelijke van het O. F. - L. C. die natuurlijk klacht ingediend heeft. Te GEERAARDSBERGEN isereen zekere Van Damme die het nog al hoog opneemt wanneer men hem zijn zwart ver leden herrinnert gedurende de bezetting te Ninove. Een weinig geduld Herr Van Damme, onze vriend Coreman zal daar wel eens op terugkomen. Wanneer worden eindelijk de landver raders en collaborateurs van Geeraerds- bergen, Voorde, Schendelbeke, Idegem, Grimminge, enz. voor het Krijgsgerecht gedaagd Wil men zulks op de lange baan schuiven Is het waar dat men wil wachten tot na de gemeenteverkiezingen De Weerstand waakt en wil dat er eindelijk met open kaarten gespeeld word. Verge ten en vergeven,... Nooit. DE NIEUWE KLOPPER. een totaal op den draad versleten uniform van het Belgisch leger en een paar kapotte soldatenschoenen. Nestels, zakdoek, enz. waren daar als overbodige luxe beschouwd, van de vest waren de zakken weggeno men. hoofddeksel, zokken of iets dergelijks waren er onbekend. Ik werd door den SS ruw op den koer gestuwd en dan het eigenlijke fort binnen. Het waren lange, duistere gangen, afgeslo ten met ijzeren traliedeuren, het rook er zeer muffig, en het water droop langzaam langs de muren naar beneden. In een dezer gangen zag ik een reeks ramen en deuren die mij de kamers lieten veronderstellen Nergens was de minste zuivering of het minste teeken aangebracht, ik kreeg den indruk in een vochtige, beklemmend-tries- tige kelder te zijn terecht gekomen Friseur! weerklonk de stem van mijn begeleider in de holle gangen, en en kele seconden nadien kwam een gevangene aangesneld gewapend met haarsnijmachien en scheermes. Ik moest op mijn knieën zitten en werd in den iijd van een paar minuten haar en baard totaal gladgeschoren, natuurlijk met de noodige snijwonden in mijn gezicht, ge zien ik tnurm geslagen en het scheeralaam van heel slechte hoedanigheid was. Ondertusscben. terwijl de bewaker heen en weer trappelde, vezelde mijn haarkapper mij in het oor Qui est tu D'oü viens-tu Com muniste? en andere korte vragen meer, welke ik wantrouwend aset een licht schou derophalen beantwoordde. Later vernam ik dat deze jongen zoowat de postbode van het kamp was en regel matig aan de betrouwbare kameraden de kampnieuwsjes mededeelde, waarnaar ie dereen zoo snakte. Na deze operatie kreeg ik een stamp in mijn lenden en moest met mijn gezicht en teenen tegen den muur en de handen op den rug in den gang blijven wachten. Hoe lang het duurde weet ik niet, ik had niet het minste benul van uur of tijd en met een bekrompen hart dacht ik terug aan de ver loren vrijheid. Onder den knoet van dit monsterregiem en hier vooral in Breendonck zou ik pas de volle draagwijdte begrijpen van wat het woordje Vrijheid voor den menseh be- teekent, (wordt voortgezet) Verantw. D. Walgrae' Burgersbuis. Aalst

O.F.-F.I. Aalst | 1946 | | pagina 3