Speldeprikjes Weg met den Oorlog! Hier zijn ze op Wandel De laatste uren ORGAAN VAN HEIT ONAFHANKELIJKHEIDSFRONT AALST - GEERAARDSBERGEN - NINOVE Redactie en Beheer Burgershuis, Groote Markt, 15, Aalst. Telefoon, Aalst 281,- Postchecknr. 1472.51 Abon.-prijs per 3 maand 27 Fr. Dit beeld is genomen ih de Dirk Martensstraat, tijdens de Begrafenisfeestelijkheden van ex-Jef Podevyn, Kommandant der Zwarte Brigade Brief van een ter dood veroordeelde. - Ministeries vallen - Andere staan op - Leest en verspreidt FRONT ZÓNDAG 14 JULI 1946 2e JAARGANG, Nr 37 PRIJS 2 Fr. O.F. - F. I. DenderstreeK Men bemerkt de plechtige uitdrukking op het gelaat van Nazi-Burgemeester Fikken Bocqué met zijn Polizeikommissar Van der Linden in uniform naast zich. Ingetogen stapt Sis Kalle achter den Deutschen Kommissar aan. Het X op zijn pietsbal is aangebracht om Sis beter te herkennen, naast hem stapt Mme Vuilbak - Gravez. Alle vier brachten ze een laatste hulde aan hun gevallen Kamerat. Aan alle kameraden uit het Maquis, die streden en leden voor recht vrij heid en vaderland. Moeder, Als ge dezen brief leest, behoor ik niet meer tot de levenden. Heden morgen ben ik ter dood veroor deeld en binnen een paar uur zal het von nis voltrokken worden. Toen de Gestapo me dien fatalen ntfcht van u kwam wegrukken, wist ik dat ik niet meer naar huis terug keeren zou. Maar één ding hoopte ik nog, moeder, dat ik u nog weerzien zou, slechts éénmaal, en dat ge mijn hand zoudt drukken en zeggen zoudt Moed, jongen, moed en vertrou wen...." Helaas, moeder, ook dat niet. Oh, hoe haat ik ze, al die honden van beulen, al die S.S.-vagebonden. We zijn geen menschen meer, snauwden ze ons toe. Neen, moeder we zijn geen menschen meer, slechts le vende geraamten.... Maar al zijn we te zwak om ons op te richten, al wroet de honger en de pijn in ons, al verscheuren en verhangen ze ons lichaam moeder, on ze ziel zal blijven leven, onze daden en onze werken zullen eeuwig zijn, eeuwig, lijk de haat tegen den bezetter en eeuwig lijk de liefde tot u, tot Erna, tot de men schen uit ons dorp, tot mijn land, tot dat alles wat mijn vaderland is en dat ik lief heb. Ge moet niet weenen om mij, moeder, want ik sterf niet. Ik maak slechts een lan ge, lange reis en in uw gedachten zal ik hechter en liefdevoller leven dan ooit. Wees fier op mij, moeder, want ik heb me niets dan goede daden te verwijten. Polle de Veylder-von Schijt, kan maar niet kroppen dat hij in de "Ton,, een muil peer van belang geslikt heeft, maar wat hem nog zwaarder op zijn collaborateurs- maag ligt, is dat hij in ons blad verscheen. Polle von Schijt heeft terug in de Ton geweest om de gordijnen af te rukken en te huilen dat het vandaar is dat men hem dat gelapt had, om in de gazet te plaatsen. Polle von Schijt die de Moffen aanbad en er mee meewerkte, vindt het nu overdre ven dat wij dat "durven„ schrijven, wij vinden het overdreven dat Von Schijt nog geen 20 jaartjes dwangarbeid bekomen heeft, hoor von Schijt. En.., als ge ergens binnenvalt, waar Patriotten zijn, houdt u dan heel stilletjes koest, want het zou kun nen gebeuren dat ge U bes... Te koop een groote buis, meegebracht uit Brussel. Te bevragen bij Fritz op de Groote Markt. Het is de tweede en de laatste Eens heb ik me afgevraagd "Moeder, wat heb ik dan toch misdaan Maar nu staat alles zoo klaar en helder voor mij, dat ik mij die vraag niet meer hoef te stellen. Ik weet enkel dat ik mijn plicht heb gedaan. Vaarwel, moeder, vaarwel Erna, vaar wel gij allen uit het verre vaderland... Misschien komt deze brief nooit in uw handen, moeder, maar weet dat in deze uren geheel mijn denken bij u is. Het is nu 11 u. in den morgen. Dezen namiddag zal alles reeds voorbij zijn. Vaar wel, moeder, ik ben heel rustig. Ik ben be reid te sterven voor u, voor Erna, voor België, Vaarwel, Joris. VII In ons vorig artikel hebben wij gewezen op de belangrijkheid der oliehoudende pro ducten. Van evenveel belang zijn de gra nen, de wol, het katoen, het leder. En dan zijn er nog voortbrengselen, die wij uit an dere werelddeelen betrekken en die ons zeer nuttig, doch niet onontbeerlijk zijn, b. v. de rijst, de koffie, de thee, de cacao, de peper, de saffraan, het mosterdzaad, de ta bak, enz. enz. Bij wijze van besluit mogen wij dus zeg gen: 1° Alles wat de mensch behoeft om in zijn levensbehoeften te voorzien wordt voortgebracht door de aarde - voedsel en kleeren. 2° In zake voortbrengst dier levensbe- noodigdheden is Europa het armste we relddeel. Zijn honderden millioenen inwo ners zijn dus aangewezen op de voort brengst van andere werelddeelen, wier be volking door middel van wapengeweld over- heerscht wordt door de Europeanen. 3° De uit de andere werelddeelen be trokken grondstoffen worden in Europa verwerkt door een machtige nijverheid. Al vorens ze den verbruiker bereiken, zijn ze het voorwerp geweest van nationale en in ternationale verhandelingen. De prijs, die de verbruiker er voor moet betalen, wordt niet berekend op basis der kostprijzen, doch wordt vastgesteld op de nationale jen internationale beurzen, met andere woorden, de prijs dien de verbrui ker betaald is bepaald geworden door "vraag en aanbod,, Komen er weinig produkten op de markt, d.w.z. indien de voortbrengst klei ner is dan de behoeften, stijgen de prijzen. Er is te veel vraag naar de ontbrekende producten. Dat is namelijk het geval in tijd van oorlog en onmiddellijk daarna. Schandalige winsten worden dan verwe- zentlijkt ten koste van den verbruiker. Er is overvloed van arbeid, maar de arbeider wordt uitgezogen. Als er integendeel te veel waren op de markt gebracht worden, met andere woor den, als er meer voortgebracht wordt dan er verbruikt wordt, dalen de prijzen. Er is te veel aanbod. Dat was het geval voor den oorlog. En dat beteekent ook al werkeloos heid en vermindering der loonen. In beide gevallen is het dus het arbei dende volk dat de gebroken potten be taalt. Als de productie te hoog is, laat het wereldkapitalisme geen middelen onverlet om den voorraad te verminderen. Er wor den internationale bijeenkomsten belegd en internationale overeenkomsten gesloten. Dat was voor den oorlog het geval wat het koper, de rubber, de koffie, het katoen, enz. betreft. Internationaal doen de landen elkander geweldig concurrentie aan, en op nationaal gebied voeren de handelaars en de nijve- raars een strijd op leven of dood tegen elkaar. Vele ondernemingen, die zich in de voorspoedige jaren niet gemoderniseerd hebben, gaan ten .onder. De landen zijn genoodzaakt de waarde hunner nationale munt te verminderen, ten einde te kunnen concurreeren met de artikels uit het bui tenland. (Herinnert u de goedkoope Duit- Lees vervolg onderaan 4* kolon. Het vierde ministerie is gevallen. De reden 7 Het ministerie of minister van Jus titie of den eeuwige struikelsteen der na-oorlogsche regeeringen. En nochtans niets is eenvoudiger om het ministerie van Justitie als struikelsteen volledig uit te schakelen als reden tot val der ministeries. Het middel Doodeenvoudig Dat men er een man aan zette die op zijn plaats is, en de zaak is geloopen. Wie is die man 7 Wij willen geen enkelen naam noemen, doch theoretisch gesproken zal elk begrij pen wie er voor dat plaatsje kan dienen. Ons voorstel is kort en bondig Wij zouden er willen zien een poli tiek gevangene met minstens 1 jaar, echt. politiek gevangenschap. Dat is de rechte man op de rechte plaats en geven dat aan onzen toekomenden eersten minister als raad. GREGOR. Prijs per 3 maand 35 Frank. sche en Japansche artikels I) In 1926, in 1935 en in 1940 hebben wij onzen frank een buiteling van belang zien maken, en natuurlijk waren het weeral de kleinen die het kind van de rekening waren. Maar ten langen laatste komt er een oogenblik dat de crisis zóó scherp is, dat de armoede die er uit voortvloeit, te nij pend wordt. Was het niet zoo voor den oorlog 7 De arbeiders hadden geen werk meer, en dientengevolge waren er geen koopers meer voor de beschikbare waren. Indien dergelijke toestanden blijven du ren, moet de nijverheid onvermijdelijk ten gronde gaan, dit wil zeggen, het kapitalisme zou ineenstorten. En dan zien de kapitalisten maar één enkelen uitweg meer de productiemidde len der concurreerende landen vernietigen en dit is alleen mogelijk door den oorlog. Te dien einde hebben ze de zwaar-industrie te hunner beschikking, die oorlogsmateriaal voortbrengt. Te dien einde zijn er ook kolen noodig, en erts, en hoogovens. En zoo komen ze aan de noodige metalen om tanks, kanonnen, bommen, vliegtuigen en allerlei moordwapens te vervaardigen. Kort en goed het kapitalisme heeft oor log noodig om zijn voortbestaan te ver zekeren. Ons besluit 7 Kapitalisme en vrede zijn water en vuur. Kapitalisme en oorlog zijn tweelingbroeders. En welke redenen heeft de massa om oorlog te voeren, oorlog waarvan zij het eenige en groote slachtoffer is 7 Geen enkele I En daarom Weg met den oorlog Dus weg met het kapitalisme I Laten wij bijgevolg allen ijveren voor het verwezenlijken eener maatschappij die zich zonder oorlog in stand kan houden, die gegrondvest is op den vooruitgang en geen ander doel nastreeft, dan het welzijn van allen te verzekeren

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 1