BIKINI Dirk Martens roskamt EEN ONVERANTWOORDELIJKE EN EEN FLINKE DAAD. 2 In ons blad van Zondag 7 Juli 1946 lieten we weten dat de bureelen van het Nationaal Secretariaat zou overgebracht worden naar nr 38, Willem de Zwijgerstraat, Brussel. Niettegenstaande deze te voren ge dane mededeeling blijft de zetel van het Nationaal Secrerariaat steeds ge vestigd in de Handelsstraat, 23, te Brussel. Men gelieve dus hiervan goede nota fe nemen. Ti-t a-polTi-t a-pol EEN SCHEET IN EEN FLESCH zegt SIS. Telkenmale een collaborateur of inciviek hier in deze rubriek duchtig gekamd wordt, is dit natuurlijk gesteund op bewijzen. En... gezien Robert Borms zoo n hoovaardige Germaansche blaaskaak was van zwaar'ka liber, die hier reeds een paar malen aan de kaak gesteld werd, geven wij hier een lief tallig briefje van de hand van Borms, door hem onderteekend en gericht aan een schoft van zijn waarde 1 Dat alles in dien verra dersboel niet van een leien dakje liep en de strijd om macht en positie te veroveren geweldig was, zal voor iedereen duidelijk zijn na lezing van hiernavolgenden brief: Aalst, den 2 April 1942. Den Heer J. VAN DE PLAS 4, B. Degreefplein OUDERGEM. Kameraad, Ik was niet zinnens nog op Uw schrijven van 29 1.1. te antwoorden, en 't is alleen na het nogmaals te hebben herlezen, en om te beletten dat mijn stilzwijgen verkeerd zou worden uitgelegd, dat ik het nogmaals doe; maar ik verzeker U dit maal voor het laatst, daar ik nuttiger werk te verrichten heb dan noodeloos geschrijf. Eerst én vooral waarom dit nummer van Ons Woluwe erbij 7 Is het om me te bewijzen, dat ge de Meeting stijl, van den orfzaligen democratischen verkiezingstijd, die ge nu nog toepast, reeds van in April 1938 machtig waart 7 Of is het er U alleen om te doen me te overtuigen dat ge sedert lang een overtuigd nationalist zijt? Daar heb ik nooit aan getwijfeld, kameraad Van de Plas, en verbied U wat mij betreft, er eveneens aan te twijfelen. Ik zelf ben zoon van een gewezen activist, die om zijn over tuiging en daden met gevangenis werd be straft en ook heeft gezeten. Ik heb het meegemaakt dat om het na streven van Idealen onze welstellende fa milies totaal geruineerd werd. Ik heb het meegemaakt als veertienjarige jongeling, dat vader zaliger in de feestroes van No vember 1918 te midden eener joelende me nigte werd opgeleid door de rijkswacht, die het gepeupel nog meer ophitste, door met revolver in de vuist te beduiden dat het er een was om voor den kop te worden ge schoten, Wie dat heeft mee gemaakt ka meraad Van de Plas, kan niet meer veran deren, en heeft voor eeuwig een haat in zich tegen alles wat Belgisch is, en ook de kracht in zich om eeuwig te strijden tegen alles wat Belgisch is. Mijn optreden tegenover Heer Crauwels. en het Uwe tegenover kameraad De Keyzer vergelijken, is eenvoudig een hoon aan den leider, die dagelijks DADEN stelt en be stendig ten dienste staat onzer volksge meenschap. Uw licht gaan opsteken te Antwerpen, en dan nog bij Hopstaeken pleit zeker niet in Uw voordeel, geeft den indruk van on bekwaamheid en kan hoogstens als veront schuldiging dienen voor Uw GOED inge licht zijn. Wat betreft het statuut (dit uit officieele bron) dit is klaar om te verschijnen, en wacht alleen nog op de aanduiding van enkele personen om in eens met alle be noemingen te kunnen voorkomen en alle gekonkel en plaatskensjagerij uit te sluiten. Nu nog iets officieel niet zooals gij schrijft vage veronderstellingenniet langer dan gister avond had ik met iemand van het hoogste gezag in V.N.V. sprake over Brussel Vlaamsch, en kréég tot antwoord "Op ditoogenblik zult ge even gemakke lijk met de twee handen de maan grijpen, als Brussel Vlaamsche grond te verwezen- hjken." Ik geef U dit alles ter overweging, en hoop dat Uw verlichte geest of Heer Hop staeken U zullen ingeven hoe ge dient te handelen. Ik in elk géval wil verschoond blijven van ttw verdere briefwisseling. HOU ZEE. (get.) Borms. Herr Borms schrijft dus voor de laatste maal daar hij nuttiger werk_ te doen had dan LeeS vervolg Onderaan 2' kol'on. Dat wij, Weerstanders, geen grooten dunk hebben van Heer A. Van Glabbeke, mag deze laatste ons hoegenaamd niet kwa lijk nemen. Wij herinneren ons immers, nog maar al te levendig, hoe deze Heer in November 1944, in het parlement, hemel en aarde bewoog, opdat de toenmalige Mi nistervan Landsverdediging er toe zou o- vergaan om den Weerstand te ontwapenen. Wapens in de handen van hen, die ze ge durende vier jaar met succes tegen den vijand gericht hadden, kon een aanleiding worden tot troebelen, ja zelfs opstand in het land. Adolf - eens Minister geworden - scheen plots van meening veranderd. De incivieken moesten en zouden gestraft wor den Laat hen maar eens het departement van Justitie in handen krijgen, met huid en haar zou hij ze naar binnen slikken. Dat was 9 of 10 Mei 1945. Thans is hij Minister van Justitie. En hij mag - en dat zoo gauw mogelijk - zijn voorgangers gaan vervoegen. Géén haartje is hij beter! Twaalfhonderd terdoodveroordeelingen werden uitgesproken. Maar het is eenvou dig onmogelijk al deze vonnissen te doen uitvoeren, met het oog op de te groote hoeveelheid zwart bloed die moet vergoten worden. Ik vraag me in gemoede af, waarom de doodstraf dient uitgesproken, wanneer men op voorhand reeds zinnens is, ze niet uit te voeren. Zoo zouden dus Oostfrontstrijders hun doodstraf kunnen omgezet zien in levens lange hechtenis. Wanneer de Minister spreekt over de heropvoeding van zekere incivieken tot goede Belgen, kunnen wij enkel medelij dend om zijn naieveteit de schouders op halen. Wanneer Kristus zelf, die dan toch de grootste psycholoog aller tijden is, ver klaart, dat er in den hemel meer vreugde is om de bekeering van één zondaar, dan om 99 rechtvaardigen, die geen bekeering be hoeven, bewijst dit m.i. maar al te duidelijk hoe luttel de bekeeringen in aantal zijn. Trouwens waren de geamnesticerden van 14-18 nu niet zoo goed als over de gan- sche lijn recidivist 7 Naar aanleiding van deze Ministerieele verklaring, citeeren wij het oordeel van oud-Minister Jacques Basin in de Cité Nouvelle van 2/3 Juni jl. ("CIVISME ET REPRESSION dat wij zoo goed moge lijk zullen trachten te vertalen Tegenwoordig, wordt het feit een zeker product 5 fr. meer te verkoopen dan den officieelcn prijs, als veel erger aanzien dan gedurende de bezetting 4 jaren lang met vijand te hebben geheuld. Ik wil hierin het geheel niet de politiek van het Gouvernement bekampen, maar het is ergerend te moeten vaststellen dat gansch de machtsontplooing van het rech terlijk apparaat zich op de prijzenpolitiek samentrekt en zoodoende afwijkt van het verraad der oorlogsjaren. Dat men ons nu nog spreke over den geest van burgertrouw. En nochtans, iedereen weet dat het hoogst noodzakelijk is ons volk een beteren juister begrip over Vaderlandsliefde in te pompen. Hoewel het niet redelijk is een oorlog aan een andere te vergelijken, is er nochtans niemand die het feit zal betwijfelen dat het gedrag onzer bevolking in 1914-1918 be ter was dan in 1940- 45. Is het niet doordat na den eersten na-oorlog, velen bitter ont goocheld werden, bij zooverre dat ons volk zegde"Tot wat dient het"? (Tot wat dient het goed vaderlander te zijn 7) Moge de toekomst ons voor een derde wereldoorlog behoeden, maar moest deze toch uitbarsten alvorens de sporen van de huidige ontgoo cheling uitgcwischt zijn, dan zou voorzeker nutteloos geschrijf-, dat nuttiger werk be- teekende dus zich volledig bezighouden met het verraad, gezien Herr Borms een eeuwige haat in zich voelde tegen alles wat Belgisch was, het is dus nu meer dan ooit noodig dat Borms opgesloten wordt tus- schen al het gespuis dat niet Belgisch rs te Lokeren of te Gent. Het woord is nu aan den Heer Krijgsauditeur te Gent. Dirk MARTENS. het gedrag onzer bevolking nog minder schitterend wezen". En hier het schrijven van een vader, wiens zoon doodgemarteld is in Dora Minister Van Glabbeke maakt zich be zorgd om de kinderen der incivieken, en vindt het noodig te gaan kijken bij onze Noorderburen, om te weten wat die er mee aanvangen, Oei, oei, oei, die schoppekens! Moest hij de ouders van door de Nazis doodgemartelde kinderen om raad vragen, die zouden hem flink antwoordenZoudt ge niet eerder naar de kinderen van onze gefusiljeerden zien 7 Het Steunfonds der Incivieken, naam- looze maatschappij met winstgevend doel op langen termijn, zal wel degelijk voor haar arme schoppekens zorgen. Zie maar naar de overblijfselen van V.N. V. of van Rex, of van andere vuige Nazi- Vleiers, die hier rondloopen, zonder te werken. Ze beschikken over een goed ge vulde porte-monnaie en hebben niets te kort. Daarmee loochenen wij niet dat er zich een probleem stelt. Maar wij zien 't zelfde probleem, ANDERS 1 Inderdaad, wanneer die Nazi-joeng ver der onder het toezicht blijven van hun Heil- Hitler-Moeder, en wanneer die voort school gaan in niet-gezuiverde scholen, dan zijn ze voorzeker voor België, het Bel gië waarvoor zoovele trouwe weerstanders vielen, over weinige jaren, de nieuwe Na zistische muiters. Dat moet verhinderd worden Maarniet ten koste van den goeden overbelasten bur ger. Wel ten koste van 't zwarte gespuis zelf. Na de vijf vette jaren, mogen ze ge rust de vijf magere jaren kennen! Dat kan! Ge hebt gelijk, Mijnheer de Minister, maak er korte metten mee maar anders), sla al hun eigendommen aan, zoo roerende als onroerende, zoo vliegende als zwem mende, zoo rollende als bollende Zet die zwarten desnoods in hun bruin hemd. Van al de aldus verzamelde fondsen, kunt ge dan een heraanpassingskolonie voor kin deren van incivieken oprichten, met pas sende onderwijzers en een passend onder wijs, zoodat ge van die onpasselijke kinde ren passende menschen kunt maken, die later in het Belgisch kader passen. Zoo ge aldus niet wenscht te handelen zeg dan liever:... 'k pas Ons besluit hieroverDe kornuiten van den éénen Adolf hebben ons gedurende al die bezettingsjaren genoeg leed berokkend, zonder dat de andere Adolf thans naar een middel zou uitzien om hun welverdiende straf ook maar in het minste te bekorten. Uit Vooruit Het is wat beschamend, maar ook ont roerend te zien, hoe een koning voor zijn troon vecht. Niet voor een idee, want tot nog toe is het koningschap voorloopig niet in gevaar. Niet voor zijn volk, want de helft wil van hem niet meer. Enkel voor een troon. Om zich daar op te offeren. En ook voor zijn eer, al wordt die niet aangetast. Men zegt alleen, dat hij het be ter had kunnen doen. En als hij dat zelf niet gelooft, moet hij maar eens denken hoe hij zou onthaald zijn geworden door geheel het land indien hij in het verzet had gestaan tegen den Duitschen overweldiger. Maar niet zoo in 't verzet met slimmig heidjes en met diplomatieke reizen naar Berchtesgaden. Neen, in het echt verzet. Wij zijn Sis bij zijn terugkeer uit Bikini, op het vliegveld van de Bo- termelkstraat gaan afwachten, om zijne eerste indrukken te kunnen opvangen, ten gerieve van onze tal rijke lezers, allen bewonderaars van onzen bekwamen C.V.P.-voorman. Toen Sis uit het vliegmachien stap te, zoo flink als Pie Kert en zoo frisch als een verschrokt kramiekbroodje van voor den oorlog, vlogen een zwerm journalisten op hem toe om hem onmiddellijk te kunnen inter- vieuwen. Sis stak eerst zijn klimzeel op zak en ook een klein beeldje van den Heiligen Johannes (zonder stront aandat hij als talisman te gen de vliegtuigongelukken in de hand had, en liep toen rad van stapel, zonder dat men hem naar iets moest vragen. "Verhemelste, genagelde, getiktak te, miljaarde gecensuereerd wat smerige stoeffers. Jakken, den drol, niks, nulzero, een scheet in een fieschken. Een vlammeken en wat rook, juist als een vuurken van pa- tatterkruid. AI onze schoone droo- men van Bolcheviekenverdelging, in een handomdraai en zonder gevaar voor ons eigen vel, zijn verzwonden. En zeggen dat de Russische waarne mers dat ook gezien hebben. Er was er zelfs een van die roode troetens die zei dat ze beter met dat geld voor al de geteisterden van Europa een kasteel zouden gebouwd hebben en met de rest den hongersnood gele nigd in China en elders. Maar naar zulken praat en heb ik als christen mensch niet geluisterd. Er moet ver der gezocht worden. De Russen moeten er aan zooals de Joden. De Joden omdat ze in Ons- Heer zijn gezicht gespuwd hebben en de Russen omdat ze het Groot- Kapitalisme bekampen. De Joden moeten leeren aan Ons-Heer zijnen baard te trekken zooals ik, en de Russen moeten leeren de heeren ka pitalisten het gat te likken, weer zooals wij, brave C,V.P.-ers, Maar die geallieerde vrienden zijn mannen zonder karakter. Omdat de atoombom mislukt is, beginnen hun ministers nu ineens van alle toegevingen te doen aan den dikkekop Moiotoff. Wij C. V. P.-ers hebben meer haar op de tanden. Met verdubbelden ijver zullen wij de melk-, eier-, graan- en aardappelstaking doen doorzetten.De steden, broeinesten van bolchevisme, zullen uitgehongerd worden, Wij vagen onze christelijke kloeffen aqn de maag van de weerlooze stadskin deren. Alleen het zieltje telt voor ons. Onze goedhartige, teergevoelige on- derpastoorkens - proosten van het boerenfront, moeten er voor zorgen dat de staking zich uitbreid en alge meen wordt. Niets mag nog geleverd worden geen melk, geen graan, geen eitje of geen patat. De stedelingen moeten tot op den draad uitgezopen en uitgewoekerd worden. En, moest een hunner afgevaardig den het in zijn bol krijgen een wets voorstel in te dienen, ertoe strekkend de grenzen open te zetten, zonder toltarief, voor al de landbouwpro ducten, ertoe strekkend de boeren- woekeraars zooveel belasting te doen betalen als de arme stadswerkman, ertoe strekkend de boerenzonen ook onder de wapens te roepen juist zoo als de stedelingen, dan moeten al onze pastoors gemobiliseerd worden om, vanop onze preekstoelen, dezen Antichrist aan te klagen. Wij hebben nog andere pijlen op onzen C.V.P.-boog dan atoombommen. Lees vervolg 3e bladz., lekolon.

O.F.-F.I. Denderstreek | 1946 | | pagina 2